Γιάννης Βαρουφάκης : "Κρίσης Λεξιλόγιο (οι οικονομικοί όροι που μας καταδυναστεύουν)"

Οπερα

Όμορφο Νιάτο

Τίτλος: Κρισης Λεξιλογιο(οι οικονομικοι οροι που μάς καταδυναστευουν)
Συγγραφέας: Γιανης Βαρουφάκης
Εκδόσεις: Ποταμός
Έτος έκδοσης: 2011
Αριθμός σελίδων: 174

Ο Γ.Βαρουφακης,καθηγητης Οικονομιας στο Παν/μιο Αθηνων,αναλυει με πολυ γλαφυρο τροπο πολλους απο τους ορους που χρειαζονται για να περιγραψουμε την χρηματοπιστωτικη λαιλαπα των ημερων....ευστοχος,λιτος,με χιουμορ,οπως στις παμπολλες συνεντευξεις του ,που βρισκει κανεις πχ στο YouTube

ο ετερος Καππαδόκης,ο Δημητρης Καζακης,εβγαλε κι αυτος σε βιβλιο τα αρθρα του στο "Ποντικι"

Last edited by a moderator:

Μελουζίνα

Όμορφο Νιάτο
Καλά ε; Θυμάμαι έναν τύπο που πρόσφατα διάβαζε αυτό το βιβλίο στο αεροδρόμιο. Ήταν απορροφημένος και εγώ βλέποντας τον τίτλο, έλεγα "ωχ πάλι κι άλλο βιβλίο με την κρίση; ", αλλά κατόπιν αναρωτήθηκα ποιό ήταν το ύφος του κειμένου.....νομίζω ότι έχει κάτι το διαφορετικό. Όποιος το έχει διαβάσει, ας μας πει εντυπώσεις. :)

Οπερα

Όμορφο Νιάτο
Στις μερες μας,σε κάθε μεγαλο βιβλιοπωλειο υπαρχει ξεχωριστος χωρος για βιβλια που αναλυουν την χρηματοπιστωτικοοικονομικη κριση.Και αυτά τα βιβλια είναι πολλα....Ο Βαρουφακης εχει βγαλει φετος,κατ`ευθειαν στα αγγλικα (χωρις ελληνικη μεταφραση) το βιβλιο του “The Global Minotaur”.Ομως,χώρια που δεν είναι στα ελληνικα,είναι και βαρυ για καποιον που δεν είναι εξοικειωμενος με οικονομα αναγνωσματα....Ωστοσο,το “Κρισης Λεξιλογιο»,είναι πιο λιτο και πιο ευελικτο.Ξεφευγει καπως από την πεπατημενη,γιατι μπορει να διαβαστει σαν λεξικο,πηδωντας από λημμα σε λημμα.Και,οπου χρειαζεται,υπαρχει και ο αγγλικος ορος....Αναλυει βασικες εννοιες και μηχανισμους που βοηθανε στο να μην σταματαει το ματι μας στις ικανοτητες/ή μη και στις κακες/ή μη προθεσεις επι μερους προσωπων,που στο κατωκατω ερχονται και παρερχονται.Επιπλεον δε,ο Βαρουφακης δεν είναι σκετη αρνηση,εχει να προτεινει θεση και το κανει σε ένα μικρο κεφαλαιο στο τελος του βιβλιου.

Κοραξ

Όμορφο Νιάτο
Το συγκεκριμένο έχε μπει και στο δικό μου στόχαστρο εδώ και λίγο καιρό. Ο Βαρουφάκης λέει πράγματα αρκετά ενδιαφέροντα, ανεξάρτητα αν κάποιος συμφωνεί ή όχι μαζί τους.
Μετά το "ημερολόγιο της κρίσης" του Τσίμα νομίζω είναι καλή επιλογή.

Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί εδώ: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.authors&id=58 να βρεί περισσότερα κείμενα του Βαρουφάκη.

Κωνσταντινος Κ

Όμορφο Νιάτο
Δεν θα σταθώ σε αυτά που λένε ορισμένοι, πως ο Βαρουφάκης πληρώνεται από τραπεζίτες ευρωπαϊκών τραπεζών για να συμβάλλει και να προωθήσει την ελληνική κατάρευση. Θα μείνω στο ότι σε πρόσφατο άρθρο του στο protagon ( http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.oikonomia&id=25572 ) υποστηρίζει πως σε κατάσταση αύξησης της ανεργίας στον ιδιωτικό τομέα, πρέπει να αυξηθούν οι δημόσιες δαπάνες για να αποθευχθεί η κρίση. Αυτό και μόνο τον κάνει να πέφτει μόνος του από το βάθρο που τον έστησαν κάποιοι ΤσιπροΚαμένοι.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Κωνσταντίνε, καλωσόρισες.

Πρόσεξε όμως, εδώ δεν το ασχημίζουμε το θέμα καταφερόμενοι στις διάφορες πολιτικές πεποιθήσεις. Δηλ. πώς θα πρέπει να αντιδράσει τώρα κάποιος που υποστηρίζει τον Τσίπρα με τον απαξιωτικό χαρακτηρισμό τσιπροκαμένοι; (παρεμπιπτόντως, αυτό πάει προς όλες τις πολιτικές παρατάξεις).

Να σημειώσουμε πως όπου προκύπτει έριδα, υπάρχει περίπτωση μέχρι και αποκλεισμού από το φόρουμ.

Κωνσταντινος Κ

Όμορφο Νιάτο
Kαλώς σας βρήκα.
Έχεις δίκιο Φαροφύλακα, απλά θέλω να διευκρινήσω πως δεν ήταν απαξιωτικός χαρακτηρισμός, αλλά συντομογραφία του ''Τσίπρας+Καμένος''.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
όλα καλά, Κωνσταντίνε..

λογικό, τώρα που το σημειώνεις, εμένα πάλι πήγε το μυαλό μου σε κάτι σαν "καμένοι με τον Τσίπρα" :ρ