Για τις φρικτές συνθήκες καλλιεργείας και σφαγής των ζώων

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πιστεύω πως η φρικτή καλλιέργεια των ζώων σε στενά κλουβιά κι η κατά δισεκατομμύρια αδιάκοπη σφαγή τους, είναι από τα πράγματα που θα στιγματίσουν τις εποχές μας σε κάποια επόμενη, διαφορετική ανθρωπότητα, ως μεσαίωνα.

Για κάποια χρόνια δεν έτρωγα κρέας, για το μέγεθος της φρίκης, αν και το έχω πια ξαναβάλει στην διατροφή μου, κυρίως επειδή είναι εύκολη διατροφική λύση. Οπότε ξαναπάτησα κι εγώ το κουμπί της "ηθελημένης άγνοιας", που λέει κι η κοπέλα σε αυτό το βιδεάκι.

Έχω αναρτήσει διάφορα φρικτά βίδεο, ανά καιρούς, περισσότερο από δικό μου προβληματισμό, αυτό εδώ είναι ήπιο αλλά μας βάζει τουλάχιστον να σταθούμε απέναντι σε αυτό το θέμα.

[video=youtube;mKTORFmMycQ]http://www.youtube.com/watch?v=mKTORFmMycQ[/video]

Βου Παπ

Όμορφο Νιάτο
Είναι ένα θέμα που με προβληματίζει καιρό... Σταμάτησα για λίγους μήνες να τρώω κρέας και τελευταία το ξανασκεφτόμαι. Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι απαραίτητο να σταματήσουν όλοι να τρώνε κρέας, είναι κάτι μάλλον ακατόρθωτο. Αλλά μπορεί ο καθένας να μπαίνει στον κόπο να μαθαίνει από πού προέρχεται η μπουκιά που βάζει στο στόμα του, υπό ποιες συνθήκες γεννήθηκε, μεγάλωσε και θυσιάστηκε για το τραπέζι του...

Κουμφ φου τσε

Όμορφο Νιάτο
Συμφωνώ με την Βου Παπ. Νομίζω πως το να γίνουμε όλοι χορτοφάγοι είναι αδύνατο. Το να μπει όμως ένα μέτρο στην κατανάλωση κρέατος είναι εφικτό.

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Συμφωνώ με την Βου Παπ. Νομίζω πως το να γίνουμε όλοι χορτοφάγοι είναι αδύνατο. Το να μπει όμως ένα μέτρο στην κατανάλωση κρέατος είναι εφικτό.
Δεν είναι τόσο αδύνατο όσο μοιάζει. Στην πραγματικότητα, όταν μπεις στο τριπάκι, σύντομα έχεις προσαρμόσει την διατροφή σου, την οργάνωση του ψυγείου σου κτλ. και δεν σου φαίνεται και κάτι το ιδιαίτερο (σε σχέση με τους φίλους σου που θα το βρίσκουν "κάπως" :ρ )

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, σίγουρα γίνεται υπερκατανάλωση η οποία μπορει να μετριαστεί.

Κουμφ φου τσε

Όμορφο Νιάτο
Αγαπητέ Φαροφύλακα προσωπικά το ξέρω, έχω πειραματιστεί με την χορτοφαγία για 3 μήνες. Δεν μου έλειψε στιγμή το κρέας μα υπάρχουν μέρες που μετά τη δουλειά τρώω κυριολεκτικά ότι βρίσκω. Ναι όντως και οι φίλοι το βλέπουν κάπως.

Βου Παπ

Όμορφο Νιάτο
Είχα αποπειραθεί και παλιότερα να κόψω το κρέας. Το μεγαλύτερο διάστημα που κατάφερα να το κρατήσω ήταν αυτό που δεν είπα σε κανέναν τίποτα. Απλά έτρωγα κάτι άλλο. Σουβλάκι έπαιρναν; Έτρωγα πατάτες. Κανείς δεν το παρατήρησε. Ήταν κι αυτό μέρος του πειράματος... Το δυσκολότερο μέρος είναι να εξηγείς στους άλλους γιατί το κάνεις και να υπομένεις τους χαρακτηρισμούς. Εγώ έχω ιδιαίτερα σαρκαστικούς φίλους, οπότε δεν ήταν και πολύ εύκολο. Το να βρεις εναλλακτική στο κρέας, είναι το πιο εύκολο κομμάτι της χορτοφαγίας.

Ατλαντίσια

Όμορφο Νιάτο
Είμαι χορτοφάγος εδώ και 4+ χρόνια. Λοιπόν, όταν η οικογένεια με ανάγκαζε να νηστέψω την περίοδο του Πάσχα, ακόμα και αν ήταν μόνο για την Μεγάλη Εβδομάδα, ήταν μαρτύριο. Δεν μπορούσα να περιμένω να περάσουν 7 μέρες χωρίς να φάω κρέας. Από την στιγμή που πήρα την απόφαση συνειδητά μόνη μου, δεν μου έχει λείψει καθόλου το κρέας! Όχι ότι σταμάτησε να μου αρέσει απλά τώρα το προσπερνάω χωρίς να σκεφτώ ότι αυτό το έτρωγα και τώρα δεν μπορώ. Υπάρχει και στο ψυγείο, υπάρχει και στις εξόδους αλλά δεν είναι πια ανάμεσα στις επιλογές μου. Επίσης έχουν βγει και χορτοφαγικές απομιμήσεις που πλησιάζουν αρκετά στην γεύση διάφορα κρεατικά, π.χ. σνίτσελ, μπιφτέκι,λουκάνικο, οπότε δεν έχω πρόβλημα. Από τη στιγμή που μπορώ να ζήσω (με την έννοια της επιβίωσης και όχι της προτίμησης) χωρίς κρέας, γιατί να προωθώ την σφαγή τόσων ζώων?

Όσο για το θέμα της κριτικής, απλά πρέπει να είσαι λίγο σκληρόπετσος και να μην σε επηρρεάζουν τα σχόλια και οι κριτικές. Στην αρχή μου ήταν και μένα πολύ δύσκολο να δέχομαι πυρά για κάτι που στην τελική δεν τους αφορά και δεν τους ενοχλεί. Αλλά πλέον δεν κάθομαι να το πολυσυζητήσω γιατί το ξέρω ότι δεν θα βγάλει πουθενά η συζήτηση, ούτε και το διαφημίζω (ποτέ δεν το έκανα) γιατί είναι ένα πολύ αμφιλεγόμενο θέμα. Ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει γι αυτή την συμπεριφορά προς τους χορτοφάγους, vegans, ωμοφάγους κλπ είναι ότι ο εκάστοτε παμφάγος, όταν μαθαίνει την χορτοφαγική σου προτίμηση, νιώθει αυτόματα ότι τον κρίνεις και τον κατηγορείς που τρώει ζώα. Οπότε το πρόβλημα είναι δικό του ή έτσι τουλάχιστον λέω στον εαυτό μου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις απόψεις μου περί χορτοφαγίας, οποιοδήποτε σχόλιο για συζήτηση καλοδεχούμενο :))))

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Το έχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες γιατί θεωρώ κοροϊδία πχ να ποναει η καρδια μου οταν καποιος κανει κακο σε ενα σκυλακι και μετα απο λιγο να τρώω μπριζόλα . Αλλά δεν σας κρυβω οτι πεθαίνω για κρέας , μου αρεσει παρα πολυ . Δεν το εχω προσπαθησει ποτε για να πω την αληθεια και θα ηθελα μια φορα να το κανω για ενα μηνα να δω αν αντεχω γιατι αν δεν προσοαθησεις δεν ξερεις ποτε . Τρωω πχ μακαρονια με κιμα και λεω νταξει τι ειμαστε ; Παιρνουμε ενα ζωντανο πλασμα , το σκοτωνουμε και το λιωνουμε κάνοντας το κιμα για μακαρονια και κοιμόμαστε ήσυχοι τα βραδια .Και μετα περνάω απ εξω απο ταβέρνα και τα σάλια μου τρέχουν και λέω το κλασικό "δεν βαριεσαι" Πφφφφ σα να κανω πολεμο με τις ιδιες μου τις σκεψεις :μαναι::)))) Σας ζηλεύω και σας θαυμάζω εσας που το κάνετε και ειδικά εσας που δεν το λέτε και σε όλο τον κόσμο .

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ εύκολο να το ελαττώσει κανείς. Δεν χρειάζεται πια να τρώμε κάθε μέρα (αλλαντικά, κιμά, ψητά κτλ.) Νομίζω πως το νορμάλ είναι από μια φορά την εβδομάδα έως μία φορά τον μήνα.

Από εκεί και πέρα, όπως λέει κι η Ατλαντίσια, σαν πάρεις την απόφαση, είναι πολύ πιο εύκολο να το κόψεις τελείως, από ό,τι φαντάζεσαι. Κι έχει ενδιαφέρον και σαν πείραμα, εδώ που τα λέμε.

:))))

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μαργαριτα.. αυτο με τον κιμα, μου καρφωθηκε μαχαιρι :ουχ:

Δεν πολυσυμπαθω το κρεας. Αρνι το πασχα δεν τρωω (δεν ετρωγα ποτε) γιατι το εβλεπα ολοκληρο να ψηνεται και δεν μπορουσα να το φαω. Μπριζολες, σουβλακι και ειδικα κιμα ομως.. τρωω (οχι και παρα πολυ συχνα.. αλλα τρωω). Αυτα δηλ που δεν θυμιζουν, που ως εικονα δεν μου θυμιζαν το ζωντανο.

Τωρα.. προβλεπω να ελλατωνω και τον κιμα.

Πολύνιους

Κοινωνός
Μμμμ κι εγώ νιώθω λίγο άσχημα καμιά φορά που τρώω κρέας, αλλά βέβαια μόνο σε σχέση με τις συνθήκες που τα καλλιεργούν... Σκέφτομαι πως θα ήθελα να τρώω μόνο πραγματικά ελευθέρας βοσκής, όταν πηγαίνω στο χωριό μου, που τα σφάζουν με μέτρο εκεί τα ζώα... Κι ας είναι μόνο το Πάσχα... Μια θυσία το χρόνο χρειάζεται άλλωστε, σύμφωνα με την κοσμοθεωρία μου...
Κατά τ' άλλα είμαι συμφιλιωμένη με το θέμα της τροφικής αλυσίδας ... :χμ:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Καλά τα λέει ο Παρωνύμιος, είστε πολλοί κι ακόμα περισσότεροι.
Το θέμα είναι καθαρά προσωπικό, και μπράβο όταν κάποιος βρίσκει την εσωτερική του ισορροπία ακόμα κι έτσι.

Σημ. Έγραφα από πριν και τα χέρια είναι μες στο λίπος και το πληκτρολόγιο σκατά (βρομύλος; ).
Από χθες έχω έτοιμο 4 κιλά αλατοπιπερισμένο κοντοσούβλι με σούπερ μπόλια και σε λίγο περασμένο στη σούβλα, όλα απ' τα χεράκια μου. Περιμένω και σπέσιαλ λουκάνικα και κόκκινο κρασάκι. Κόλαση;

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Στράτη, καλημέρα και χρόνια σου πολλά. Πού συμβαίνουν όλα αυτά; Αν σε πολυκατοικία, θα τσικνίσει ο τόπος...αν σε κήπο ζηλεύω, αν και είμαι λιγόφαγη με το κρέας που σημειωτέον αν και δεν το πολυαγαπώ πρέπει να τρώω κάπου κάπου...σωματική ιδιομορφία βλέπετε...σιδηροπενική αναιμία χρόνια...

Χρόνια πολλά κοπελάρα, με υγεία και χαρά.
Όλα θα γίνουν σε ταράτσα (έχω φτηνά μπιρόνια, καπελάκι, και μαχαίρα, και τεμπέλη, και σούπερ κάρβουνο, και όρεξη τρελή).

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Και του χρόνου! Ακούγεται όλο πασχαλινό κι ανοιξιάτικο... Αυτό είναι το δώρο να ζει κανείς στην Εύκρατο Ζώνη όμως...Όταν σερβίρεις λίγο επ΄το εξωτερικό που έβαλες τη μπόλια με λίγη μουσταρδίτσα με σπόρια σιναπιού (αν υπάρχει), φάε μια μπουκίτσα για χάρη μου...