Γοργόνες, Μονόκεροι, Μινώταυροι, Κένταυροι και άλλα πλάσματα που συναντάμε καθημερινά

Αριάδνη

Κοινωνός
Βρε παιδια ολα?αυτα τα βιντεο στο τιουμπι με γοργονεε, αλιεν εμφανισεις αυτων να ναι αληθεια; η τεχνολογικα θαυματα που ο καθεις φτιαχνει. Εμπιστημονες λενε πως μονο το 12 % εχουμε εξερευνηση απο τους ωκεανους και πως μπορει να υπαρχουν και αλλα ειδη που δεν ξερουμε οχι κατ αναγκη σε ανθρωπινη μορφη αλλα? σπανια θαλασσινα

Last edited by a moderator:

Οδυσσεας Βεντρις

Όμορφο Νιάτο
Εγω Αριαδνη πιστευω πως υπαρχουν αλλα τα βιντεο κτλ που κατα καιρους φτιαχνονται απο διαφορους νομιζω οτι ειναι απατη.αλλα αυτο που πιστευω ειναι πως υπαρχουν και αλλοι μαζι μας..

Οδυσσεας Βεντρις

Όμορφο Νιάτο
Τωρα στο θεμα εμφανισης..νομιζω οτι εξαρταται απο πολους παραγοντες..μπορει καποια χαρακτηριστικα να μοιαζουν με τα ανθρωπινα ενω αλα να διαφερουν.. θα συμφωνησω με καποιους οτι δεν μπορει να ειμαστε μονοι σε ολο αυτο που υπαρχει.. και θα μου αρεσε πολυ να υπαρχουν και να μπορουμε με καποιο τροπο να μιλησουμε..αρκει βεβαια να ηταν φιλικοι..

Αριάδνη

Κοινωνός
Ωω τι αβαταρι κωστα απο το " αυτο" του κινγκ το ' χεις διαβασει; θα ηθελα πολυ περισσοτερο να κρυβονται γοργονες στους ωκεανους παρα αλιεν σε αλλους γαλαξιες. Μου φαινεται πιο ρομαντικο!

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αν υπαρχουν "γοργονες", θα ειναι θαλασσια ανθρωποειδη, δεν θα εχουν σχεση με την Αριελ :))))

Αριάδνη

Κοινωνός
Αντι να περιμενω μια μπρουκ σηλντς ως γοργονα στα νιατα της να δω τιποτα αλλο και να μου ρθει νταπλας? η μαλλον την νταρυλ χαννα που την εχει ερμηνευσει κιολας και ηταν πειστικη! Αμα θα εχω το λαπτοπ θα ανεβασω βιντακια τα γοργονοειδη συχναζουν στην καραιβικη εδω σε λουρο, σε τουρλιδα δυσκολο να δω

Last edited:

Αριάδνη

Κοινωνός
Και παλι αν υπηρχαν θα εμφανιζοτανε ειτε οι εξωγηινοι, ειτε γοργονες κτλ. Και θα εμφανιζοτανρ δημοσια και μαζικα οχι ειδα εγω ενα αλιεν χτες, ειδε ο αλλος προχθες!δεν υπαρχει και λογος να κρυβονται ειτε ειναι ειρηνικοι, ειτε εχθρικοι, να κερδισουν εχουν πολλα! Η δε νεκρη γοργονα στην ταιτη που παρουσιασε το ανιμαλ πλανετ ηταν ψευτικη ενω οι μαρτυρες ηθοποιοι αλλα το καναλι ειχε σπασει καθε ρεκορ τηλεθεασης εκεινη την μερα.

Last edited:

Αριάδνη

Κοινωνός
Ποσο ψευτικα μπορει να είναι; εσεις οι πληροφορηκαριοι ξερετε από αυτά, γινονται φτιαχτα τετοια;
[video=youtube;e6MjLNA4OmI]https://www.youtube.com/watch?v=e6MjLNA4OmI[/video]

Αριάδνη βλέπω πως σε προβληματίζει η ύπαρξη φανταστικών όντων!!! :))

Θα σου δώσω εγώ την λύση! Γοργόνες, σειρήνες, κύκλωπες, μινώταυροι, κένταυροι είναι αποκυήματα της ανθρώπινης φαντασίας που προέρχονται από συμβολισμούς και θρύλους..
Υπάρχουν όμως επιτήδειοι οι οποίοι θα κοιτάξουν πως μπορούν να εκμεταλλευτούν κάποιους αφελείς και να κερδίσουμε από κάποια upvote στο γιουτιούμπι μέχρι και χρήματα...

Στην Αγγλία ας πούμε κάνουν το ίδιο με τα φαντάσματα... Μας είχαν πρήξει με τα στοιχειωμένα σπίτια και τις βλακείες τους...

Η φαντασία των ανθρώπων καλπάζει και μπορεί να δημιουργήσει διάφορα πράγματα... Αυτά δεν σημαίνει όμως πως πρέπει να πιστέψουμε και στην ύπαρξη φαντασμάτων, βρικολάκων και νεράιδων...

Αριάδνη

Κοινωνός
Θα θελα πολυ να υπαρχουν γοργονανθρωποι οπως και μονοκεροι! Δεν ξερεις και ποτε ομως !

Ξέρω!!! Δεν υπάρχουν!!! :))))

Αλίμονο αν προσπαθούσαμε να μεταφέρουμε τα πάντα από το χαρτί στην πραγματικότητα!!!

ΥΓ: Εγώ θα ήθελα να υπάρχει ο Σπάιντερμαν!!! :ιδού:

Να σου πω. Μην το σκέφτεσαι έτσι...

Ξεκίνα κάπως έτσι. Ότιδήποτε σχετίζεται με φανταστικά όντα είναι ψεύτικο.
Είναι πιο εύκολο έτσι. Αλλιώς δημιουργούνται λανθάνουσες αμφιβολίες...

Σκέψου πως ένας άνθρωπος διάβασε ένα βιβλίο και θέλησε να κάνει τον κόσμο να νομίζει πως υπάρχουν φανταστικά πλάσματα πχ: γοργόνες..
.

Αριάδνη

Κοινωνός
Πρεπει να σαο τζιμανι ομως στην τεχνολογια να τα καταφερεις, εγω και να θελα δεν θα μπορουσα! Τεσπαα το πραγμα χρηζει ερευνας να δεις τι ειναι αυθεντικο , αντιστοιχα υπαρχουν και βιντεακια με αλιεν λαιβ

Ε ναι!! Επίσης υπάρχουν και με αγγέλους που παίρνουν την ψυχή του νεκρού σε τόπου αυτοκινητιστικών δυστυχημάτων!!:χαχα:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Εγώ πάντως πιστεύω οτι υπάρχουν κι άλλοι οργανισμοί μαζί μας που δεν τους έχουμε εντοπίσει ακόμα, αλλα δεν τους φαντάζομαι ανθρωπόμορφους ουτε τοσο ρομαντικά απεικονιζόμενους.

Αριάδνη

Κοινωνός
Λενε παντως πως πολλα πραγματα στην αρχαιοτητα δεν ηταν δικης μας επινοησεως οπως τα μυστηρια της νοτιας αμερικης! Αληθεια υπαρχει και μια ιστορια με τον εχετλαιο στην μαχη του μαραθωνα που λενε πως δεν ηταν ανθρωπος

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Αυτά που αναφέρεις παραπάνω Αριάδνη δεν ήταν τίποτα περισσότερο απο την προσπάθεια του ανθρώπου να εξηγήσει οτι δεν χωρούσε ο νους του, πράγματα που ίσως σήμερα να μην έμοιαζαν τοσο μυστηριώδη αλλα τότε ξεπερνούσαν την κοινή λογική. Και φυσικά τα έμπλεκαν με ανώτερες δυνάμεις, μυστηριακές τελετές και φυσικά με την μυθολογία. Ήταν πολυ βολικό να μην χρειάζεται να αποδείξεις τίποτε απο όλα αυτά και να θεωρείς οτι οφείλονταν στην δράση ανώτερων, ανεξήγητων δυνάμεων. Πλέον με τις προόδους που σημειώνει η επιστήμη έχουμε σαφώς περισσότερα εφόδια για να αποδείξουμε ή εστω να αμφισβητήσουμε οτι μας περιβάλλει.

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Οι Καρχηδόνιοι ναυτικοί στην αρχαιότητα είχαν φτάσει όπως φαίνεται μέχρι την Κεντρική Αφρική και τη Νότιο Αμερική. Μονοπωλούσαν τα ταξίδια και το εμπόριο πέρα από το Γιβραλτάρ. Για να φοβίζουν τους ανταγωνιστές έπλασαν όλες αυτές τις ιστορίες για τέρατα, θάλασσα που βράζει κλπ. έγιναν έτσι ιστορικά υπεύθυνοι για τη δημιουργία τόσων και τόσων μύθων. Στα μακρινά ταξίδια τους συνάντησαν μεταξύ άλλων κι αυτό το ζώο...

Το ζώο αυτό ονομάζεται Μονόδους ο Μονόκερος ή Ναρβάλ, πρόκειται για ένα είδος φάλαινας. Αυτό που προεξέχει είναι το αριστερό δόντι των αρσενικών.

Είναι πια εξακριβωμένο επιστημονικά πως από τη φάλαινα αυτή δημιουργήθηκε η εικόνα του παραμυθένιου ζώου που όλοι γνωρίζουμε...

Αριάδνη

Κοινωνός
Και ο κολομβος γραφει πως τις ειδε , οχι ομως δεν ηταν τοσο ωραιες οσο τις περιμενε και οσο τις περιγραφανε σειρηνες και γοργονες να λεγε γι αυτο το μεγαλο μονοδους θα πρεπει να ναι κανεις θεοστραβος να τα μπερδεψει, γοργονα και αυτην την θαλασσια ψαρουκλα