Δεν υπάρχει πρόγραμμα θανάτου γραμμένο στο DNA μας.

Αλίκη

Active member
Διάβασα ένα άρθρο στο Βήμα, που μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.

Πρόκειται για μια έρευνα του καθηγητή Thomas Kirkwood, διευθυντή του Ινστιτούτου για τη Γήρανση και την Υγεία του πανεπιστημίου του Νιουκάσλ στην Βρετανία, ο οποίος αναφέρει χαρακτηριστικά πως:
δεν υπάρχει πρόγραμμα θανάτου γραμμένο στο DNA μας. Πώς συμβαίνει λοιπόν να γερνάμε και να πεθαίνουμε; Συσσωρεύοντας βλάβες, όπως γίνεται και με ένα αυτοκίνητο που χρησιμοποιείται καθημερινά.
Με πιο απλά λόγια, ο λανθασμένος τρόπος ζωής μας, το άγχος, οι καταχρήσεις, οι δικές μας λάθος αποφάσεις και κινήσεις είναι που μας οδηγούν πιο γρήγορα στα γεράματα και στη συνέχεια στο θάνατο.

Πολύ ενδιαφέρον μου φάνηκε το παρακάτω κομμάτι:
«Το γήρας αποτελεί μια από τις αλήθειες της ζωής την οποία όλοι αντιλαμβανόμαστε, και μάλιστα πολύ νωρίς. Εκεί γύρω στην ηλικία των 3 ετών τα παιδιά διαπιστώνουν ότι διαφέρουν από τους παππούδες τους και πολλές φορές επίσης συνειδητοποιούν ότι το γήρας οδηγεί στην απώλεια των παππούδων αρχικά και αργότερα και στη δική τους. Αυτή ακριβώς η αποδοχή του γήρατος και του θανάτου ως βεβαιοτήτων της ζωής είχε οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι το ανθρώπινο σώμα είναι προγραμματισμένο να πεθάνει» σημείωσε ο βρετανός ερευνητής και προσέθεσε: «Πρόκειται περί τεραστίου λάθους: το σώμα ΔΕΝ είναι προγραμματισμένο να πεθάνει, δεν υπάρχει καμία γενετική ένδειξη γι’ αυτό, όπως επίσης δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός που οδηγεί το σώμα με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή του».
Όντως στη σημερινή εποχή όλοι οι άνθρωποι είναι συμφιλιωμένοι με το θάνατο, κάπως σα να έχουν κάνει ένα συμβόλαιο πως μόλις θα φτάσουν σε κάποια ηλικία μετά θα είναι "με το ένα πόδι στον τάφο", θα νιώθουν διαρκώς οτι αρρωσταίνουν ακόμα κι αν είναι απολύτως υγιείς, θα το περιμένουν και θα κάνουν σχέδια γι'αυτό. Αν όμως το σώμα όντως δεν είναι προγραμματισμένο να πεθαίνει, μήπως εμείς οι ίδιοι φταίμε που πεθαίνουμε; Επειδή το πιστέψαμε και το αποφασίσαμε και από εκεί κι έπειτα δεν προσέχουμε καθόλου τον εαυτό μας, τη διατροφή μας, την άσκηση και τη σωματική μας υγεία γιατί είμαστε πεπεισμένοι πως ότι και να γίνει θα πεθάνουμε οπότε "ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο....";

Προσωπικά το πιστεύω πολύ πως είναι -κατά ένα μέρος- στο χέρι μας να ζήσουμε περισσότερα χρόνια, με λίγη περισσότερη προσοχή στην καθημερινότητά μας, λίγη μεγαλύτερη επαφή με τη φύση, το πράσινο και τον καθαρό αέρα (και, πάντα κατά τη γνώμη μου, λίγη περισσότερη σχέση με τον Θεό), λιγότερο άγχος, περισσότερη χαρά και ηρεμία, μπόλικη αγάπη από και προς τους άλλους ανθρώπους, περισσότερη αυτοπεποίθηση και πολύ πολύ λιγότερο φόβο και μοιρολατρία.

Ποια είναι η δική σας άποψη επ'αυτού του θέματος; Σας φαίνεται πολύ τραβηγμένο να μιλάμε για ζωή χωρίς θάνατο; Εσείς προσπαθείτε να ζείτε πιο υγιεινά και αν ναι, τι ακριβώς κάνετε και θα προτείνατε και στους υπόλλοιπους να κάνουν; Επίσης αλλάξατε ποτέ κάτι στη ζωή σας και να δείτε διαφορά (πχ. αν κόψατε το κάπνισμα, αν ξεκινήσατε γιόγκα, αν μετακομίσατε στην επαρχία, κλπ.);

πηγή:http://www.tovima.gr/science/article/?aid=455077

Δεν ξερω αν ισχυει ολο αυτο.Μου φαινεται πολυ περιεργο.Πως εξηγει ας πουμε τον θανατο ανθρωπων που ηταν πολυ προσεκτικοι στην ζωη τους???Μηπως ο κυριος καθηγητης δεν εψαξε καλα και ειναι καπου εκει το γονιδιο???? :ρ

Κατά τη γνώμη μου, η γήρανση είναι η φυσιολογική φθορά που επέρχεται σε έναν οργανισμό που μεταβολίζει. Παντού στη φύση υπάρχει η έννοια της φθοράς, της αύξησης της αταξίας, της αύξησης της εντροπίας (όπως είναι ο πιο ακριβής όρος). Το να υπήρχε "γραμμένο" στο DNA η πληροφορία για το πως γερνάει κανείς, θα ήταν σαν να δίνεις οδηγίες για το πως μπορείς να κάνεις λάθος σε κάτι (αν ακολουθήσει κάποιος λανθασμένα τις οδηγίες αυτές, τι λέμε ότι κάνει; :χμχμ: ).

Όσο για το πως μπορούμε να βελτιώσουμε τη λειτουργία του οργανισμού μας, συμφωνώ.

Last edited:
Κουικι ετσι το σκεφτομουν και εγω αλλα δεν μπορουσα να το εκφρασω... (μαλλον η εντροπια φταιει :ρ)

Αλίκη

Active member
Δεν ξερω αν ισχυει ολο αυτο.Μου φαινεται πολυ περιεργο.Πως εξηγει ας πουμε τον θανατο ανθρωπων που ηταν πολυ προσεκτικοι στην ζωη τους???Μηπως ο κυριος καθηγητης δεν εψαξε καλα και ειναι καπου εκει το γονιδιο???? :ρ
Δεν ξερω αν πεφτει στην ιδια κατηγορια αλλα εχω προσεξει οτι γενικα ανθρωποι που φοβουνται πολυ μην αρρωστησουν, κ προσεχουν υπερβολικα απο τα ρευματα κλπ, ειναι αυτοι που αρρωσταινουν κ πιο ευκολα...

Δεν ξερω αν πεφτει στην ιδια κατηγορια αλλα εχω προσεξει οτι γενικα ανθρωποι που φοβουνται πολυ μην αρρωστησουν, κ προσεχουν υπερβολικα απο τα ρευματα κλπ, ειναι αυτοι που αρρωσταινουν κ πιο ευκολα...
Σαν παραδειγμα...Εγω το χειμωνα φοραω ενα απλο μακρυμανικο μπλουζακι χωρις φανελακι και αρρωσταινω πολυ σπανια...Ειχα φιλες που φορουσαν 100 στρωματα ρουχα και αρρωσταιναν συνεχεια.Λογικο δεν ειναι?με τοσα ρουχα μολις βρεθει σε ζεστο χωρο ζεσταινεσαι και ιδρωνεις και μετα μολις ξαναβγεις αρρωσταινεις..Δεν εχει να κανει με το DNA αυτο...

Ο θάνατος, ως θάνατος, ίσως δεν έχει νόημα, είναι όμως η φυσική κατάληξη της φθοράς και, για μένα, κάτι τέτοιο προφανώς και είναι εγγεγραμμένο στο DNA μας. Πεθαίνουν τα σύμπαντα, οι άνθρωποι θα τη γλυτώσουν; Είναι νόμος απαράβατος της φύσης.

Εκτός αυτού, ευτυχώς που πεθαίνουμε. Μια αιώνια ζωή, όπως κι αν εκφραζόταν, θα ισοδυναμούσε με αιώνια κόλαση.

Μόντι, το αν πεθαίνουν τα σύμπαντα (δεν υποστηρίζω την έννοια "πολλαπλά σύμπαντα", απλά το λέω όπως το έγραψες εσυ) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση. Αποτελεί σημείο σύγκρουσης απόψεων στη φυσική και στη φιλοσοφία (με τη θεολογία δεν ασχολούμαι καθόλου). Όσο για το τι είναι "γραμμένο" στο DNA μας, πλέον είμαστε σε θέση να το γνωρίσουμε (και πολλά από αυτά τα γνωρίζουμε ήδη).

Άσε που αν δεν πεθαίναμε ποτέ, έπαιζε να πάρουμε κάποτε και μια σύνταξη... :)))) (ή μήπως όχι....χμμμμ)

Αλίκη

Active member
Σαν παραδειγμα...Εγω το χειμωνα φοραω ενα απλο μακρυμανικο μπλουζακι χωρις φανελακι και αρρωσταινω πολυ σπανια...Ειχα φιλες που φορουσαν 100 στρωματα ρουχα και αρρωσταιναν συνεχεια.Λογικο δεν ειναι?με τοσα ρουχα μολις βρεθει σε ζεστο χωρο ζεσταινεσαι και ιδρωνεις και μετα μολις ξαναβγεις αρρωσταινεις..Δεν εχει να κανει με το DNA αυτο...
Ναι, ειναι κ ο τροπος ζωης. Εμεις ας πουμε στο σπιτι μας το χειμωνα δεν ειχαμε πολυ ζεστη κ ετσι το μεσα εξω δε μας εκανε πολυ μεγαλη διαφορα κ δεν αρρωστησε κανενας μας. Φυσικα αυτο δεν ειναι σε καμια περιπτωση καλο, ενα σκετο μαρτυριο ειναι, απλα ειχε παραπλευρες θετικες πλευρες :ρ

Εκτός αυτού, ευτυχώς που πεθαίνουμε. Μια αιώνια ζωή, όπως κι αν εκφραζόταν, θα ισοδυναμούσε με αιώνια κόλαση.
Γιατι να ειναι αιωνια κολαση; Με αυτη τη λογικη και η ζωη μας τωρα ειναι κολαση... :ε;:

Μόντι, το αν πεθαίνουν τα σύμπαντα (δεν υποστηρίζω την έννοια "πολλαπλά σύμπαντα", απλά το λέω όπως το έγραψες εσυ) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση. Αποτελεί σημείο σύγκρουσης απόψεων στη φυσική και στη φιλοσοφία (με τη θεολογία δεν ασχολούμαι καθόλου). Όσο για το τι είναι "γραμμένο" στο DNA μας, πλέον είμαστε σε θέση να το γνωρίσουμε (και πολλά από αυτά τα γνωρίζουμε ήδη).

Έχεις δίκιο και πολύ σωστά το έθεσες στο προηγούμενο σχόλιό σου, ήταν απλώς ένας εμφατικός τρόπος να υποστηρίξω αυτό που έγραψα:)

Ανναμου

New member
Κατά τη γνώμη μου, η γήρανση είναι η φυσιολογική φθορά που επέρχεται σε έναν οργανισμό που μεταβολίζει. Παντού στη φύση υπάρχει η έννοια της φθοράς, της αύξησης της αταξίας, της αύξησης της εντροπίας (όπως είναι ο πιο ακριβής όρος). Το να υπήρχε "γραμμένο" στο DNA η πληροφορία για το πως γερνάει κανείς, θα ήταν σαν να δίνεις οδηγίες για το πως μπορείς να κάνεις λάθος σε κάτι (αν ακολουθήσει κάποιος λανθασμένα τις οδηγίες αυτές, τι λέμε ότι κάνει; :χμχμ: ).

Όσο για το πως μπορούμε να βελτιώσουμε τη λειτουργία του οργανισμού μας, συμφωνώ.
θα συμφωνήσω με τον Κουικαρα και τον Μοντι.

νομιζω και εγω οτι οπως γεννιομαστε ετσι κ θα πεθανουμε.διαφορετικα αν δεν υπηρχε αυτος ο αιωνιος νομος γεννηση και θανατου, δε θα γερνουσαμε πολυ απλα.ο ανθρωπος οπως και ολα τα εμβια οντα, γεννιουνται,αναπτυσσονται,ανα παραγονται και αρχιζουν να φθινουν κ να γερνουν με τελικο σταδιο το θανατο.

για την αιωνια ζωη οπως το αναφερετε,δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια,σιγουρα θα ηταν ενδιαφερουσα,αλλα μονο απο τη πλευρα που οι συνθηκες ηταν ομορφες για να ζεις οχι να ζεις μεσα στη μαυριλα.βλεπω κατι γιαγιαδες που ειναι 100και βαλε χρονων κ δεν καταλαβαινουν τιποτα απο οσα συμβαινουν γυρω τους η εχουν αλτσχαιμερ,ε σε αυτη τη περιπτωση θεωρω-ποτε μη λες ποτε βεβαια- οτι δε θα ηθελα να φτασω,δεν εχει νοημα να ζεις εαν εισαι πχ. φυτο η αν εισαι στο κοσμο σου τελειως.

σιγουρα Αλικη μπορουμε να βελτιωσουμε τις συνθηκες ζωης μας, και να ζησουμε παραπανω, αλλα δε νομιζω οτι μπορεις να ζησεις και αιωνια οτι και να κανεις.

παντως ο θανατος ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια κ ετσι θα παραμεινει.κανεις δε ξερει αν υπαρχει ζωη μετα η αν ειναι το απολυτο κενο.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Δεν με πειραζει να πεθανω (που παλια το ετρεμα) θελω ομως να ζησω για παντα νεα.. γινεται; :)))

Απο βιολογικης αποψης παντως, εχει εκφραστει η αποψη, οτι μπορουμε να παρατεινουμε την ζωη, αν καθυστερησουμε την ηλικια που γινομαστε γονεις. Αυτο θα αναγκασει τον οργανισμο να μεγαλωσει το διαστημα της αναπαραγωγικης περιοδου στην γυναικα, αρα την νεοτητα, και επειτα θα μεγαλωσει το οριο ηλικιας.
Τα κακα νεα ειναι οτι εμεις θα κανουμε την προσπαθεια, και το αποτελεσμα θα τα χαρουν οι επομενες γενιες :))))

Μια

New member
Λογω δουλειας ειχε τυχει να πιασω κουβεντα(αν και δεν επιτρεποταν),με μελος της χορευτικης ομαδας μιας πολυ διασημης τραγουδιστριας που ειχε δωσει συναυλια στην χωρα μας.Δεν ξερω κι εγω πως,αλλα μου "εκμυστηρευτηκε"πως η συγκεκριμενη εκτος απο ολα τα αλλα που κανει,μακροβιοτικη διατροφη,ειδικο νερο,γυμναστικη διαλογισμο και αποχη απο επεξεργασμενα τροφιμα,παιρνει πολλες βιταμινες και το μυστικο της ειναι το κορεατικο τζινσενγκ.Αυτο τη βοηθα να διατηρειται λεει νεα και της δινει ενεργεια.Υπαρχουν πολλα στοιχεια που καταπολεμουν τις ελευθερες ριζες,και πολλοι το ψαχνουν και εχει αποτελεσμα.Επισης,αν καποιος γνωριζει απο εναλλακτικες θεραπειες,πχ.ρεφλεξολογια,υπαρχει ενα σημειο στο πελμα που αντανακλα στην υποφυση του εγκεφαλου,και ενδυναμωνει την αμυνα του σωματος εναντι της φθορας και του γηρατος.

Αλίκη

Active member
Λογω δουλειας ειχε τυχει να πιασω κουβεντα(αν και δεν επιτρεποταν),με μελος της χορευτικης ομαδας μιας πολυ διασημης τραγουδιστριας που ειχε δωσει συναυλια στην χωρα μας.
Της Madonna;;; :τρέλα:

Το εχω ακουσει κι εγω για το τζινσενγκ οτι ειναι παρα πολυ καλο, αναρωτιεμαι αν μπορουμε να το βρουμε ευκολα και κατα ποσο ειναι οικονομικο...

Μια

New member
ελα ρε συ πως το καταλαβες;;;;;; πανευκολο ειναι να το βρεις το πουλανε στα φαρμακεια,τοχα παρει και αισθανομουν σαν ναχω πιει 4 εσπρεσσο.Αλλα μου ειχε πει η φαρμακοποιος οτι ανεβαζει την πιεση...

Ειφφελ

New member
Δεν πιστεύω οτι κάνουμε κατι λάθος. Υπάρχει δεν υπάρχει στο DNA είναι φυσικό επακόλουθο να πεθάνουμε. Αν υπήρχε τρόπος κάποιος θα τα κατάφερνε. Και αν φταίει ο μοντέρνος τρόπος ζωής, θα είχαμε μεγάλες διαφορές μέσου όρου ζωής με τις παλιότερες γενιές που είχαν λιγότερες καρκινογόνες- κακές επιρροές.
Εστω οτι κάνουμε κάτι λάθος εμείς σαν άνθρωποι. Τα ζώα? Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα ζούσαν για πάντα.

Αλίκη

Active member
Ειφφελ αμα ριξεις μια ματια στο αρθρο απο το οποιο ξεκινησα το νημα θα δεις οτι μιλαει και για το διαφορετικο μεσο ορο ζωης που εχουμε σημερα απο τις παλιοτερες γενιες και για τα ζωα.

Εγω δεν πιστευω οτι φταιει ο μοντερνος τροπος ζωης, οσο ο λαθος τροπος ζωης, οι κακες μας συνηθειες που μας φθηρουν καθημερινα και που αν τις αλλαξουμε μπορουμε και να βελτιωσουμε την υγεια μας, και να προλαβουμε καποιες μελοντικες ασθενειες και να προσθεσουμε χρονια στη ζωη μας.

Μια

New member
Πολυ σωστα Τζιλντα ,συμφωνω.Η παλια αποψη γιατρων οτι οταν καποιος εχει ανιατη ασθενεια δεν πρεπει να γνωριζει ολη την αληθεια ,βρισκεται ξανα στο προσκηνιο με μελετες και ερευνες που εχουν γινει.Ο φοβος του θανατου και η φοβια της αρρωστιας,σε φερνει πιο κοντα στο θανατο και προκαλει αρρωστιες που εχουν αμεση σχεση με την ψυχολογια του ατομου.Αλλα και η εμμονη με την νεοτητα και το πως θα παραμεινουμε τζοβενα,μας εχουν κανει ειδικα τις γυναικες,θυματα της παγκοσμιας βιομηχανιας ομορφιας,καλλυντικων,φαρμακων πλαστικων και δεν ξερω και γω τι αλλο.Μου ερχεται στο νου μια προσφατη διαφημηση στην τηλεοραση, παγωτου νομιζω,με σλογκαν "το καλοκαιρι ειναι εδω".Μας παροτρυνει να περπαταμε ξυπολητοι την μερα και να βλεπουμε τα αστερια την νυχτα κλπ....κλπ...Πρωταγωνιστες παιδακια και εικοσαρηδες...Αυτο με ενοχλει λιγακι.Γιατι ρε φιλε οι μεγαλυτεροι δεν μπορουν να βλεπουν τα αστερια την νυχτα,τι να κανουν δηλαδη να πινουν φασκομηλο και να αναλυουν τα του Τσιπρα;;; Αμαν....