Δεσμεύσεις κι Υποσχέσεις για το 2015

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Εγώ δεν θέλω μεγαλόπνοα...

Να φτιάξω το εργαστήρι στο οποίο διαβιώ εδώ κι ενάμιση χρόνο σπίτι κι εργαστήρι,

να μετακομίσω όλα μου τα πράγματα απ’ το ύπανδρο σπίτι στο διαζευγμένο,

να βάλω πρόγραμμα σταθερής δουλειάς για την έκθεσή μου,

να γράψω (η τραγική τεμπέλα) την εργασία μου για τις μεσαιωνικές βιβλιοδεσίες της Βιβλιοθήκης του Καθεδρικού Ναού του Έξετερ,

να τυπώσω και τις δυο εργασίες μου,

να αγαπώ πιο πολύ τη Μάϊντα για να μην χρειάζεται να με καταπιέζει με το αφόρητα πιεστικό μερικές φορές αίτημά της για πιο πολύ αγάπη...(με κοπανάει με τις φοβερές πατούσες της αν δεν την χαϊδεύω και δεν την κοιτώ στα μάτια συνεχώς...)

να γίνω πιο ελεύθερη και ήρεμη, χωρίς να ζητώ πολλά και να παίρνω τίποτα ή ελάχιστα, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μου δίνει το ο,τιδήποτε...

να μην είμαι εύπιστη, αλλά να μην γίνω και τραγικά δύσπιστη (αυτό είναι φοβερό τώρα στα γεράματα να το κατακτήσω),

να είμαι καλά με τους γύρω μου σε ωραίες, ευφάνταστες και γόνιμες δράσεις και διαδράσεις...

να διαλέξω ειλικρινείς ανθρώπους για να πορευτώ στη δύσκολη ζωή που διάγω...

να ξαναρχίσω να πηγαίνω στην Αγγλία στους φίλους μου, άντε και στους Παριζιάνους (αν και βγάζω λίγο φλύκταινες στο Παρίσι) που έχουν τα μαγαζιά τους στην γειτονιά με το αραβικό εστιατόρια με τα πιο ωραία κους-κούς...να ξανασυνδεθώ με το συνάφι μου και στις δυό πόλεις...

να προσέχω την υγεία μου και να κρατήσω τις ισορροπίες που χρειάζεται το ιδιόμορφο σώμα μου για να μην εκρήγνυται εν εξάλλω πως το αμελώ...

να κάνω ποδήλατο όσο θέλει η ψυχή μου...

Θέλω πολλά;;;

Του χρόνου θα τα πούμε...

1) Να συνεχίσω τα αραβικά και τα ισπανικά, που τα έχω αφήσει στην μέση και πολύ στεναχωριέμαι.:ουχ:
2) Να πηγαίνω τακτικά στο γυμναστήριο.
3) Να σταματήσω να αγοράζω τόσα πολλά βιβλία, γιατί δεν θα χωράω στο δωμάτιο σε λίγο.
4) Να ξεκινήσω πάλι να πηγαίνω τακτικά στο θέατρο.

Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε :φιρουλί:

Αχ λατρευω να μηδενιζω το κοντερ και να το επανεκκινω με την εναρξη της νεας χρονιας.

Επεισοδιακο το 2014-αντιφατικο- ευχομαι ενα εξισου ενδιαφερον αλλα πιο ευτυχισμενο και νοικοκυρεμενο 2015

Μπορω να υποσχεθω περισσοτερη συνεπεια&επιμελεια στο μαθημα των Ρωσικων και περισσοτερες αναγνωσεις-βιβλιων!

Μακαρι να πραγματοποιησει ο καθενας τους ωφελιμους στοχους και τις ευχες του για την επομενη χρονια .

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
μια ειναι η δεσμευση για το 2015 : να παρω επιτελους πτυχιο με οσο γινεται καλυτερο βαθμο :)

Θέλω το 2015 να μην είναι ένας χρόνος, μα 365 καινούργιες μέρες στη ζωή μου!

Ωραίο το νήμα Διατσέντα!!!

To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of my hand,
And eternity in an hour.​

W. Blake, Auguries of Innocence, παραποιημένο κατά μια αντωνυμία.​

Nα δω έναν Κόσμο σ' έναν κόκκο άμμου,
Κι έναν Παράδεισο πάνω σ' ένα άγριο λουλούδι,
Να κρατήσω τ' 'Απειρο μέσα στην παλάμη του χεριού μου,
Και την Αιωνιότητα μέσα σε μία ώρα.

Last edited:
Εύχομαι με την σειρά μου κι εγώ, να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος μέσω των αναγνωσμάτων μου και να μπορέσω να συνεχίσω τις σπουδές μου στα Γερμανικά!!!

Εύχομαι επίσης να ξαναφτίαξω το γκρουπακι με τους φίλους μου και να παίζουμε την αγαπημένη μας μουσική!!!

Πολύ ωραίο αυτό που έγραψες Άγγελε Κ. Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου το 2015 να'ναι 365 μέρες όσο το δυνατόν πιο δημιουργικές!Δε θέλω να αφήσω καμία μέρα χαμένη!Καλή χρονιά σε όλους σας!:)

Πολύ ωραίο αυτό που έγραψες Άγγελε Κ. Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου το 2015 να'ναι 365 μέρες όσο το δυνατόν πιο δημιουργικές!Δε θέλω να αφήσω καμία μέρα χαμένη!Καλή χρονιά σε όλους σας!:)
Είμαι καλός στη θεωρία καλή μου Ανδριανή :P

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Καλημέρα φίλοι! Τώρα είδα τι συμβαίνει...Δεν ξεκίνησα εγώ το νήμα...ήταν εκεί απ’ το ‘13, εγώ απλά έγραψα...και μάλλον έγιναν περικοπές στο μήκος του...και μοιάζει να το έχω ξεκινήσει εγώ...Θα ήθελα ίσως να το είχα ξεκινήσει, αλλά όχι...δεν είμαι τόσο έξυπνη...

Λοιπόν...
Θέλω να μην τρελαθώ κατά τη διάρκεια αυτού του εξαμήνου. Θέλω να κάνω πράγματα που μ' αρέσουν μαζί με ανθρώπους που εκτιμώ. Και κυρίως, πιο πολύ κουκλοθέατρο. Θέλω να μην κάνω πράγματα στα οποία δεν πιστεύω. Γενικώς θέλω να κάνω ένα ξεσκαρτάρισμα σε ανθρώπους και ασχολίες. Θέλω να μάθω να τσακώνομαι (μην ρωτήσετε τι σημαίνει αυτό). Θέλω να σταματήσω να απογοητεύομαι όταν χρειάζεται να επιχειρηματολογώ για πράγματα τα οποία θεωρώ αυτονόητα. Θέλω να είμαι λιγότερο ενοχική, πιο ήρεμη κι (έστω ένα τσικ) πιο ανεξάρτητη. Θέλω να σταματήσω να νιώθω πως με καταδιώκει ο χρόνος.
Και, φυσικά, θέλω να διαβάσω όσο πιο πολύ μπορώ.

Να κάνω τα πράγματα που πραγματικά θέλω χωρίς ενοχές! Ζούμε μόνο μια φορά, ας κάνουμε την ζωή μας δική μας και όχι δική τους, για να μπορούμε να πούμε ότι ζήσαμε :))))

Να μπαίνω περισσότερο στη λέσχη όπου βιβλιοφάγοι γράφουν τόσο ωραία πράγματα ώστε να έχω κίνητρο να διαβάζω περισσότερο:)

Ας γράψω και εγώ τις βιβλιο-δεσμεύσεις μου:
1) Να γραφτώ σε κάποια δανειστική βιβλιοθήκη (bonus: να δανειστώ 20+ βιβλία)
2) Να διαβάσω όσα αδιάβαστα ή μισοδιαβασμένα βιβλία έχω στη βιβλιοθήκη μου (πλην ενος για να μείνει και κάτι για το 2016 :ρ)
3) Να καταφέρω να διαβάσω 52 βιβλία σε 52 εβδομάδες!

Ας γράψω και εγώ τις βιβλιο-δεσμεύσεις μου:
1) Να γραφτώ σε κάποια δανειστική βιβλιοθήκη (bonus: να δανειστώ 20+ βιβλία)
2) Να διαβάσω όσα αδιάβαστα ή μισοδιαβασμένα βιβλία έχω στη βιβλιοθήκη μου (πλην ενος για να μείνει και κάτι για το 2016 :ρ)
3) Να καταφέρω να διαβάσω 52 βιβλία σε 52 εβδομάδες!
:μπράβο: (αν και κάνε καλύτερα τα βιβλία 50 που είναι πιο στρογγυλού

Δεν θέλω και πολλά για το 2015....απλώς μια καλύτερη οικονομική κατάσταση, λιγότερα νεύρα στη δουλειά, έναν νέο σύντροφο, και φυσικά....

..............να πάω σε αγώνα της FORMULA 1 στο ιερό έδαφος της Μόντσα ή στο Μονακό!!!!!

Εγώ για το 2015 θέλω να πάω ένα ταξίδι στην Αγγλία (μακάρι να μπορέσω), να πάρω δίπλωμα αυτοκινήτου, να περάσω με καλούς βαθμούς τα μαθήματα της σχολής μου, να συνεχίσω ένα βιβλίο που γράφω (κι αν μπορέσω να το τελειώσω) και να γεμίσω όσο περισσότερο γίνεται την καινούρια μου -μόλις 2 εβδομάδων- βιβλιοθήκη μου (η γλυκιά μου :γιούπι:). Α, και κυρίως αν πραγματοποιηθούν αυτά, να μοιραστώ τη χαρά μου με τους ανθρώπους που αγαπώ!!

-Να νοικιασω σπιτι με την κοπελα μου
-Να παρω (επιτελους)πτυχιο
-Να συνεχισω να ειμαι ερωτευμενος

Πάντα βάζω στόχους (στο μυαλό μου) του οποίους ποτέ δεν φθάνω. Μήπως αν τους βγάλω να καταφέρω να ολοκληρώσω κανέναν; Αναρωτιέμαι...

Ας δοκιμάσω λοιπόν.

Να είμαι ήρεμη

Να φτιάξω το χώρο μου (έχω <ξεριζωθεί> λόγω ανωτέρας βίας!)

Να θυμάμαι ότι διαβάζω

Να είμαι ήρεμη

Να γράφω περισσότερο

Να περνάω που και που από τον πραγματικό κόσμο