Δημήτρης Χατζηκωνσταντίνου : "Τετράδια ονείρων"

Παραμυθού

Όμορφο Νιάτο
Συγγραφέας: Δημήτρης Χατζηκωνσταντίνου
Εκδόσεις: Ταξιδευτής
Τίτλος: Τετράδια ονείρων

Το ξεκίνησα από περιέργεια αλλά εξελίχθηκε σε ενδιαφέρον, όσο προχωρούσε στο χειρισμό του θέματός του. Δυό άσχετοι άνδρες, σε δυό άσχετα σημεία της ελλάδας, βλέπουν τα ίδια όνειρα και καταλήγουν σε ψυχολόγους... Καλογραμμένο κείμενο, χωρίς υπερβολές και καλοστημένη πλοκή.
Δεν έκανε σάλο, δεν έσπασε ταμεία αλλά είναι απολύτως ευπρόσωπο. Αν το βρείτε, δώστε του μια ευκαιρία.

Last edited by a moderator:

Εσκιβέλ

Κοινωνός
Το βιβλίο όντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα το διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία!Μόλις είδα τον τίτλο φαντάστηκα οτι θα είχε σχέση με τα όνειρα που σημειώνουμε εμείς οι ίδιοι. Εγώ έχω ένα τέτοιο τετράδιο.... και σημειώνω όσα μου κάνουν τόση εντύπωση, είτε με αγγίζουν τόσο ώστε να τα θυμάμαι! Λοιπόν σημειώνει κανείς άλλος τα όνειρά του;

Δεινομάχη

Κοινωνός
... Δυό άσχετοι άνδρες, σε δυό άσχετα σημεία της ελλάδας, βλέπουν τα ίδια όνειρα και καταλήγουν σε ψυχολόγους[... ...
Παραμυθού, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την ιδέα να γράψει κάποιος για τα όνειρα των ανδρών κ την εξήγησή τους ή ακόμη κ για την σχέση τους μια κ μιλάει για ίδιο όνειρα από δύο διαφορετικούς άνδρες. Έχω την εντύπωση ότι οι άνδρες δεν πολυασχολούνται με τα όνειρα που βλέπουν. Γι' αυτό το λόγο μου φαίνεται ενδιαφέρον το βιβλίο αυτό, που είναι γραμμένο απο άνδρες κ αφορά σε άνδρες. Να δούμε και μια ανδρική οπτική. Η προσέγγιση γίνεται από την σκοπιά της ψυχολογίας κ η ανάλυση θα έχει ενδιαφέρον. Ας μας πουν και οι κύριοι σε σχέση με αυτό το θέμα, αν βλέπουν όνειρα, αν τα σκέφτονται καθόλου ή αν δεν τους δίνουν καμία σημασία. :)

Ένα άλλο βιβλίο που έχει να κάνει με καταγραφή ονείρων, παρακολούθηση και ταυτόχρονο έλεγχο για το τι μπορεί να κρύβουν, είναι το "Παλάτι των Ονείρων" του Ισμαήλ Καντερέ. Εδώ όμως η προσέγγιση είναι συμβολική, αλληγορική. (να βρω λίγο χρόνο να σας το παρουσιάσω αυτό το βιβλίο :) )

Λοιπόν σημειώνει κανείς άλλος τα όνειρά του;
Εσκίβελ, μου άρεσε η ιδέα σου κ το τετράδιο με τα καταγεγραμμένα όνειρα! Εγώ βλέπω όνειρα, μου αρέσει να βλέπω όνειρα κ μου φτιάχνει πραγματικά το κέφι! Εξαιρούνται τα δυσάρεστα όνειρα που ευτυχώς είναι σπάνια! Συνήθως βλέπω διάφορα μέρη και μου αρέσει πολύ! Δεν έχω μπει στη διαδικασία να τα καταγράψω, μου φαίνονται τόσο έντονα κ τόσο ζωηρά όταν ξυπνάω που πιστεύω ότι θα τα θυμάμαι για πάντα! Φυσικά δεν συμβαίνει αυτό αν και κάποιοι πολύ ιδιαίτερα όνειρα με πολύ ιδιαίτερους τόπους τα θυμάμαι άσχετα από τον χρόνο που έχει περάσει!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εγώ έχω ένα τέτοιο τετράδιο.... και σημειώνω όσα μου κάνουν τόση εντύπωση, είτε με αγγίζουν τόσο ώστε να τα θυμάμαι! Λοιπόν σημειώνει κανείς άλλος τα όνειρά του;
Τα όνειρα πάντοτε με συνάρπαζαν. Μια δεύτερη πραγματικότητα, δίχως συνοχή και συχνά γεμάτη έντονα συναισθήματα.

Να σημειώσω πως στα όνειρα μου είμαι πανίσχυρος. Πολύ συχνά με συνοδεύουνε δύο υπερδυνάμεις: πετάω με την ίδια φυσικότητα που περπατάω και σε περίπτωση κινδύνου μπορώ και... γίνομαι αόρατος! Πώς να μην τ’ αγαπάω; :)))

Κάποτε μιλούσα για όνειρα με έναν φίλο Γάλλο κι αυτός μου είπε πως κάποιοι φίλοι του καταγράφουν τα όνειρά τους. Η ιδέα να κρατήσω από τ' αγαπημένα και φευγαλέα όνειρα μια ανάμνηση μου άρεσε πολύ και καταπιάστηκα να σημειώνω κάποια έντονα όνειρα που διαπίστωνα πως τα θυμάμαι κάπως καλά.

Η καταγραφή των ονείρων θέλει την τεχνική της. Καταρχήν, τα όνειρα τα θυμάσαι πιο συχνά την στιγμή που ξυπνάς για κάποιον λόγο μέσ' στην νύχτα. Τότε όμως είσαι πολύ νυσταγμένος και το μόνο που θέλεις είναι να ξαναπέσεις για ύπνο. Άλλος αποτρεπτικός παράγοντας είναι πως σε κάθε δευτερόλεπτο που περνάει το όνειρο ξεφτίζει από την μνήμη και μέσα σε ένα-δυο λεπτά μπορεί να μην θυμάσαι πια τίποτα. Έτσι είναι απαραίτητη μια ισχυρή αποφασιστικότητα για να υπερνικήσει την μεγάλη νύστα.

Πολλές φορές λοιπόν επιβλήθηκα κι εγώ στην νύστα μου και γέμισα μια σελίδα καλλικατζούρες που την άλλη μέρα τις καθαρόγραψα στον υπολογιστή.

Τα καταγραμμένα όνειρά μου για χρόνια τα αντιμετώπιζα σαν λογοτεχνία. Στα ασυνάρτητα κείμενα μπορούσα να διακρίνω μια απολαυστικά καφκική ποιότητα που μάλιστα μ' έκανε να πιστέψω πως κάποια κείμενα τού Κάφκα είναι κι αυτά όνειρα.

Ώσπου μια μέρα διάβασα την "Ερμηνεία των Ονείρων" τού Φρόυντ η οποία θεωρώ πως είναι ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχω διαβάσει στην ζωή μου. Ο Φρούντ άλλαξε άρδην την σχέση μου με τα όνειρα. Με βοήθησε να κατανοήσω τους μηχανισμούς που διέπουν τις νυχτερινές αυτές οπτασίες και μου έμαθε να διαβάζω το κωδικοποιημένο, κρυφό τους νόημα.

Αναπόφευκτα προχώρησα στην ανάλυση ονείρων φιλικών προσώπων με πολλή επιτυχία όπως μου ομολόγησαν.

Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς πως θα μπορούσα να γράψω πολλά εδώ για τα όνειρα στα οποία τόσο έχω εντρυφήσει όμως ας σταματήσω.

Κι εσύ, καλή μου Εσκιβέλ, φέρε τα τετράδιά σου ν' ανταλλάξουμε σημειώσεις :)

Εσκιβέλ

Κοινωνός
Να σημειώσω πως στα όνειρα μου είμαι πανίσχυρος. Πολύ συχνά με συνοδεύουνε δύο υπερδυνάμεις: πετάω με την ίδια φυσικότητα που περπατάω και σε περίπτωση κινδύνου μπορώ και... γίνομαι αόρατος! Πώς να μην τ’ αγαπάω; :)))
Εγώ δεν έχω υπερδυνάμεις βασικά δινώ περισσότερη βάση στα υπόλοιπα πρόσωπα του ονείρου...

Κάποτε μιλούσα για όνειρα με έναν φίλο Γάλλο κι αυτός μου είπε πως κάποιοι φίλοι του καταγράφουν τα όνειρά τους. Η ιδέα να κρατήσω από τ' αγαπημένα και φευγαλέα όνειρα μια ανάμνηση μου άρεσε πολύ και καταπιάστηκα να σημειώνω κάποια έντονα όνειρα που διαπίστωνα πως τα θυμάμαι κάπως καλά.
Ναι, ναι και και εγώ μερικά τα βλέπω και δυο φορες και είναι τόσο έντονα...
Η καταγραφή των ονείρων θέλει την τεχνική της. Καταρχήν, τα όνειρα τα θυμάσαι πιο συχνά την στιγμή που ξυπνάς για κάποιον λόγο μέσ' στην νύχτα. Τότε όμως είσαι πολύ νυσταγμένος και το μόνο που θέλεις είναι να ξαναπέσεις για ύπνο. Άλλος αποτρεπτικός παράγοντας είναι πως σε κάθε δευτερόλεπτο που περνάει το όνειρο ξεφτίζει από την μνήμη και μέσα σε ένα-δυο λεπτά μπορεί να μην θυμάσαι πια τίποτα. Έτσι είναι απαραίτητη μια ισχυρή αποφασιστικότητα για να υπερνικήσει την μεγάλη νύστα.
και εγώ όποτε ξυπναω αρπάζω γρήγορα ένα χαρτί και αρχίζω να το γράφω γρήγορα γρήγορα γιατι έχω πάντα το φόβο πως την επόμενη μέρα δεν θα θυμάμαι τίποτα...

Ώσπου μια μέρα διάβασα την "Ερμηνεία των Ονείρων" τού Φρόυντ η οποία θεωρώ πως είναι ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχω διαβάσει στην ζωή μου. Ο Φρούντ άλλαξε άρδην την σχέση μου με τα όνειρα. Με βοήθησε να κατανοήσω τους μηχανισμούς που διέπουν τις νυχτερινές αυτές οπτασίες και μου έμαθε να διαβάζω το κωδικοποιημένο, κρυφό τους νόημα.
Πρεπει να το διαβάσω οπωσδήποτε!

Παραμυθού

Όμορφο Νιάτο
Αφ' ενός, τα καλύτερα όνειρα τα κάνω ξυπνητή. Αφ' ετέρου κρατάω κι εγώ "νυκτολόγιο" όπου δεν καταγράφω παρά μόνο τα πολύ έντονα ή όσα επαναλαμβάνονται. Δίνω σημασία στην "επίγευση" που μου αφήνουν μερικά, την ώρα που ξυπνάω και κυρίως στον τρόπο και τη συχνότητα με την οποία επαληθεύονται αρκετά απ' αυτά. Έχω καταλήξει με τον καιρό, πως αρκετές φορές λαμβάνω προκαταβολικά σήματα, τα οποία όμως δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω εγκαίρως. Συνήθως, βρίσκομαι να διαπιστώνω εκ των υστέρων πως "ήταν απλό, έπρεπε να το είχα καταλάβει...".

Και για όσους πιστεύουν πως μια Παραμυθού δεν λέει ποτέ ψέμματα, είχα έναν παππού, που ήταν Διάμεσο. Κι όλοι οι κατιόντες του βλέπουν όνειρα σαν "σκηνές από το έργο της Δευτέρας".

Δεινομάχη

Κοινωνός
Εσκιβέλ και Φαροφύλακα, αν πρόκειται να ανταλλάξετε κ να διαβάσετε όνειρα, μήπως να γράφατε κάποια από αυτά εδώ να τα διαβάσουμε κ εμείς? Η ίδια πρόταση ισχύει κ για όποιον άλλο καταγράφει τα όνειρά του και θέλει να τα μοιραστεί.

Εγώ δεν τα καταγράφω, ακόμη κ αυτά που έχω πολύ έντονα ακόμη στη μνήμη μου, δεν μπορώ να τα καταγράψω! Δεν μπορώ με λέξεις να μεταφέρω την ατμόσφαιρα του κάθε ονείρου!

Επίσης δεν μπαίνω στη διαδικασία να καταλάβω τι λένε, απλά μου αρέσει να μου αφήνουν μια όμορφη αίσθηση που πολλές φορές είναι κ πολύ έντονη κ συναρπαστική!

Περιμένουμε όνειρα, αλλιώς τι τετράδιο ονείρων είναι!

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ωραια ιδεα, να λεμε εδω καποια.. απο τα ονειρα μας

(πλακα θα ειχε :) )