Διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο, μέρος Ε'

Μα, όλα θα τα διαβάσω. Αυτό έκανα και στην προηγούμενη κληρωση (ασχετα αν το 1 από τα 3, δεν το ολοκλήρωσα)

Βλέπω δεν σου αρέσει ο πολιτικός Ροθ, που προσωπικά λατρεύω. Θα επιμείνω...ροθικά όμως και θα σου προτείνω Το Βυζί. Είναι απίστευτα αστείο, διασκεδαστικό και σουρεαλιστικό. Τώρα που το σκέφτομαι, είναι και καλή εναλλαγή από τα λίγο ψυχοβγαλτικά προηγούμενα 2.

Η Κιθάρα, θα σου αρέσει σίγουρα!

Ρίχνοντας τα, Χρήστο, μια ματιά, τα βιβλία που μου προτείνεις μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα! Το πρωτο, διαβάζοντας λίγο την περίληψη από την πρωτοπορία μου θυμίζει λίγο το Σινταρτα, του Εσσε που μου είχε προτείνει σε προηγουμενο παιχνίδι ο Κορτο! Δεν ξέρω αν όντως μοιάζει αλλά θυμίζει λίγο και μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Το τρίτο, μου φάνηκε πολύ ευχάριστο (κρίνοντας πάντα από την περίληψη) αλλά μάλλον θα καταλήξω στο δεύτερο, άκου ανθρωπάκο, γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο και με αυτά που γίνονται μου φαίνεται τρομερά επίκαιρο! Θα τα μελετήσω κι αύριο λίγο και θα σου πω την απόφαση μου. :) ;)

Τώρα είδα ότι έγινε η κλήρωση! :γιούπι: @Χρήστο δεν έχω διαβάσει κανενα από τα τρία που προτείνεις! Θα τα ψάξω αύριο που θα ειμαι σπίτι, και θα αποφασίσω ποιο να διαβάσω. :))) Απο τις δικές μου επιλογές, όποιο κι αν διαλέξεις, είναι εύκολο να το βρεις. :ναι:
για το βιβλίο στα ίχνη σου, έχω κανει και παρουσίαση αν ενδιαφέρεσαι. :))
Θα είμαι ειλικρινής!:)
Το Firewall το απέκλεισα με το που διάβασα την υπόθεση. Ο λόγος είναι ότι δεν τα πάω καλά με τη φάση "κακοί αναρχικοί-καλή αστυνομία". Είναι καθαρά δικιά μου παραξενιά και δεν θέλω να χαραμίσω την ευκαιρία για κάτι που θα με απογοητεύσει.

Τώρα, το "Η κλέφτρα των βιβλίων" είναι ένα βιβλίο που ήθελα να το διαβάσω. Είχα δει την ταινία και την βρήκα καλή και διαβάζοντας κάποιες λεπτομέρειες για το βιβλίο με έψησε.

Το "Στα ίχνη σου" από την άλλη είναι ένα βιβλίο που δεν θα διάβαζα από μόνος μου. Δεν είναι ότι δεν μου φαίνεται ενδιαφέρον, απλά δεν είναι από αυτά που θα αγοράζα. Αρα αυτομάτως το παιχνίδι μου δίνει την ευκαιρία να δοκιμάσω κάποιο βιβλίο που μου προτείνεις εσύ και που ειδάλλως δεν θα διάβαζα. Φυσικά με έψησε και η εξαιρετική κριτική σου. Γι' αυτό και εν τέλει κλίνω προς τα εκεί. Ισως βέβαια τελικά να διαβάσω και τα δύο!

Ξέρω τι σκέφτεσαι: "Σε περίεργο έπεσα!"

Οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσει για τα βιβλία που σου πρότεινα, είμαι στη διάθεσή σου.:)

Edit: Τώρα είδα την ανάρτησή σου. Να σου πω ότι η Σπηλιά είναι κατά την γνώμη μου ΤΕΡΑΣΤΙΟ βιβλίο. Ο Σαραμάγκου έχει ιδιαίτερη στυλ γραφής βέβαια που μπορεί να σε ξενίσει αν δεν το έχεις συνηθίσει. Σίγουρα είναι ένα βιβλί που προτείνω σε όλους.

Το Ακου Ανθρωπάκο, νταξ... τι να πω. Το ότι είναι επίκαιρο που λες κι εσύ, είναι δεδομένο. Θυμάμαι με είχε σοκάρει γιατί το είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια και με εισήγαγε σε ιδέες άγνωστες τότε σε μένα. Θεωρώ ότι όλοι πρέπει να το διαβάσουν αργά ή γρήγορα.

Οσο για την Μορφίνη, μου την είχε δανείσει ένας φίλος και την διάβασα μονορούφι (κυριολεκτικά) σε ένα βράδυ! Απλά να έχεις υπόψιν ότι είναι λίγο ψυχοπλάκωμα.

Οπότε Βάγγυ... ΕΣΥ αποφασίζεις!

Last edited:
@Μεταλλαγμενη
Χαχα, διάβασα την παρουσίαση σου κι έπεισες μέχρι και εμένα να το διαβάσω. Βρε μη με βάζετε σε έξοδα! :ρ
@Χρήστο, όχι δε σε θεωρώ περίεργο, τουναντίον μάλιστα. :))) Γενικά, ο Μανκελ δεν έχει να κάνει τόσο με την αστυνομία και τους καλούς αστυνομικούς, αλλά θίγει πολλά κοινωνικά φαινόμενα και σε πολλά βιβλία του το θρησκευτικό φανατισμό (επίκαιρο και αυτό δυστυχώς). Φυσικά και δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, ούτε να υπερασπιστώ το βιβλίο, απλώς αναφέρω χαρακτηριστικά του συγγραφέα. Το στα ίχνη σου και η κλέφτρα των βιβλίων είναι κυριολεκτικά δυο από τα τρία πιο αγαπημενα μου βιβλία, οπότε ελπίζω όποιο κι αν διαλέξεις να σου αρέσει!! Ευχαριστώ Χρήστο για τις προτάσεις σου και φυσικα όταν τα ψάξω, αν έχω απορία θα σου πω! :)))
Χαχαχα, Χρήστο κι εγώ τώρα είδα τη δική σου ανάρτηση. Με ψήνεις είναι η αλήθεια παρά πολύ και για τα τρια... αχ μέσα στα έξοδα θα είμαι με τη Λέσχη! :ρ Άντε ρε συ η Μορφίνη είναι ψυχοπλακωτικη; Ξεγελάει τότε η περίληψη του οπισθοφυλλου.

Last edited:
Μεταλλαγμενη, απο Ροθ εχω διαβασει και τη Νοσο του Πορτνοϋ και το Αντιο Κολομπους και μου αρεσαν παρα πολυ, ιδιαιτερα το πρωτο. Απλα το Στιγμα δεν με ενθουσιασε. Για το Βυζι θα το κοιταξω. :)

@Ιαβέρης - διαβάζοντας την υπογραφή σου "ο Τσακ Νόρις έχει διαβάσει περισσότερα βιβλία από τον Κόρτο" σκέφτομαι να είσαι σε αυτό το "παιχνίδι" ζευγάρι με Κόρτο και να ψάχνεις να βρεις 3 βιβλία που δεν έχει διαβάσει... ενδιαφέρον θα είχε... α χα χα χα

@Καστάλια :λυγμ: ... δεν έχει κβαντική φυσική :κλαψ:.
Φάινμαν και Φαλάτσι θα τα διαβάσω οπωσδήποτε. Προς το παρόν έχω τον Φάινμαν στα αγγλικά... θα το ξεκινήσω και ο Θεός να βάλει το χέρι του... αν με ζορίσουν τα αγγλικά θα το ψάξω στα ελληνικά.

Όσο για τις δικές σου επιλογές, τι να πω? Ας πρόσεχες ... :ρ

Καλή μου Ασημένια, και την προηγούμενη φορά που συμμετείχα στο παιχνίδι, επιχείρησα να διαβάσω και τα τρία βιβλία που μου πρότεινε το ταίρι μου, η Βου. Τα δυο, το "Δωμάτιο" και "Στη χώρα των χρυσών ήλιων", αποδείχτηκαν πολύ δυνατά βιβλία, και συγκαταλέγονταν στα καλύτερα που διάβασα εκείνη τη χρονιά. Το τρίτο, η "Μικρά Αγγλία" της Καρυστιάνη, δεν μπόρεσα να το προχωρήσω, με κούραζε το ύφος της, αποσυντονιζόμουν, το έχω αφημένο στη μέση, και δεν ξέρω αν θα το τελειώσω κάποτε. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, δεν ξέρω αν θα προσεγγίσω το βιβλίο της Καρυστιάνη που προτείνεις, ίσως στο τέλος. Όσο για τα άλλα δυο, τη Λάκμπεργκ την έχω έτσι και αλλιώς από καιρό στα υπόψη μου, ενώ ο Μάτεσις είναι από τους λίγους Έλληνες συγγραφείς που θα με δελέαζαν (δυστυχώς δεν διαβάζω και πολλά από τη σύγχρονη ελληνική πεζογραφία). Οπότε λίαν συντόμως, θα ξεκινήσω! :)))

Ο Φάινμαν δε νομίζω να σε δυσκολέψει ιδιαίτερα, ακόμα και στα αγγλικά. Το βιβλίο του είναι περισσότερο αυτοβιογραφικό, παρά επιστημονικό, και το χιούμορ του είναι τόσο ακατανίκητο, που είμαι σίγουρη ότι θα σου αρέσει η σκανταλιάρικη φύση ενός κοτζάμ νομπελίστα. Όσο για τη Φαλάτσι, ετοιμάσου για δύσκολα, κάποιες εικόνες από αυτό το βιβλίο που πάνε δέκα χρόνια από τότε που το διάβασα, με ανατριχιάζουν και με στοιχειώνουν ακόμα :(...

@Κασταλία

Η Lackberg μπορεί ποτέ να μην γίνει η αγαπημένη σου συγγραφέας. Δεν νομίζω ότι διεκδικεί τέτοια θέση... Ωστόσο παρότι αστυνομικά τα βιβλία της έχουν μια ηρεμία, δεν ακολουθούν αυτούς τους πολύ γρήγορους ρυθμούς που έχουν άλλα βιβλία με παρόμοια θεματολογία.

Όσο για τον Μάτεσι, τι να πω... το "πάντα καλά" θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά μου ως ένα κατά βάση αισιόδοξο βιβλίο με πολύ χιούμορ. Ελπίζω να σου αρέσει. Αν και αυτό που είπες για την Καρυστιάνη... με προβλημάτισε λίγο. Γιατί θεωρώ πως ο τρόπος γραφής και των δυο μοιάζει αρκετά...

Μερικές φορές κάποια βιβλία για να σου "μιλήσουν" ίσως θέλουν τον κατάλληλο χρόνο για να έχουν κάτι να σου πουν...

@Κόμης :χαχα:

Κομη, ολοι ετσι ειμαστε! :))))

Αση, εαν τυχαινα με τον Κορτο, θα του προτεινα τις 50 αποχρωσεις...:))))

τις πενήντα αποχρώσεις του μπορντώ??? και άφησέ τον να ψάχνει κανά δυο μήνες για να το βρει...

Πίκο Απίκο, χαίρομαι πολύ που είσαι το ταίρι μου γιατί δεν γνωρίζω κανένα από τα βιβλία που προτείνεις.
Έτσι θα έχω την ευκαιρία να διαβάσω κάτι τελείως διαφορετικό , κάτι που δεν έτυχε να ακούσω και να το έχω στα υπόψη για ανάγνωση.
Προς το παρόν μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον το Ι και το ΙΙ.
Αν δεν σε ικανοποιούν οι προτάσεις μου, πες μου να αλλάξω τη λίστα.

Καλή ανάγνωση να έχουμε:))

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Θα σου προτεινα Καιστλερ πρωτα. Πολυ δυσκολα θα σε απογοητευσει.

Εχω διαβασει το βιβλιο του Κινγκ.
Θα αρχισω με το Δωματιο που φαινεται αρκετα ενδιαφερον!
Ωραία λοιπόν, θα πιάσω τον Καίστλερ σύντομα :)
Για τον Κινγκ ήμουν σίγουρη. Σαν τρίτη πρόταση λοιπόν, κράτα το Πρέπει να Μιλήσουμε για τον Κέβιν της Λάιονελ Σράιβερ (ξέρω ότι το έχω ξαναπροτείνει στο παιχνίδι, όμως τι να κάνω... το λατρεύω :χεχ: )

Κληρώθηκα με τον Μπου γιούπι! :γιούπι:

Ι. Το Θείο Τραγί: Γ. Σκαρίμπας
ΙΙ. Σάνσετ Παρκ: Π. Όστερ
ΙΙΙ. Η Καλύβα του Μπάρμπα Θωμά: Χ.Μπ. Στόου
Έχουμε και λέμε! Την καλύβα του μπαρμπά Θωμά την διάβασα μικρή και το Σάνσετ Παρκ είναι ήδη πολύ καιρό στη λίστα μου!
Οπότε θα ξεκινήσω με το Θείο τραγί του Σκαρίμπα, θα συνεχίσω με Όστερ κι αν δεν σου κάνει κόπο Μπου δώσε μου ένα ακόμα βιβλίο :)))

@Ιαβέρης - διαβάζοντας την υπογραφή σου "ο Τσακ Νόρις έχει διαβάσει περισσότερα βιβλία από τον Κόρτο" σκέφτομαι να είσαι σε αυτό το "παιχνίδι" ζευγάρι με Κόρτο και να ψάχνεις να βρεις 3 βιβλία που δεν έχει διαβάσει... ενδιαφέρον θα είχε... α χα χα χα
Αση, εαν τυχαινα με τον Κορτο, θα του προτεινα τις 50 αποχρωσεις...:))))
Για την ιστορία πάντως από την τριάδα του Ιαβέρη, μόνο την λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων έχω διαβάσει :)

@ Ιαβέρη: Δήλωσε εσύ ότι οι 50 αποχρώσεις είναι το αγαπημένο σου βιβλίο, και εγώ το διαβάζω δεν υπάρχει πρόβλημα :ρ