Διαφορά τιμής, ανάλογα με την έκδοση

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αν και υποψιαζομαι, οτι τα περισσοτερα βιβλια που τα εχουν εκδοσει διαφορετικες εκδοσεις, θα εχουν πανω κατω την ιδια τιμη, ισως υπαρχουν και μερικα που τα βρισκουμε αρκετα φθηνοτερα (και αρα ευκαιρια να τα αποκτησουμε)

Διαφορα του χαρτιου τυπωσης, της μεταφρασης, της παλαιοτητας (αν εχουν ξεμεινει στα αζητητα πολυ καιρο) πιθανον να εχουν κανει τους εκδοτικους οικους να χαμηλωσουν την τιμη πωλησης, και ετσι ενα βιβλιο να μπορει να το βρει κανεις φθηνοτερα στο βιβλιοπωλειο απο οτι σε μια προσφορα πχ

Ας γραφουμε παρακατω, τετοιες ευκαιριες, για να εχουμε περισσοτερες επιλογες στις αγορες μας :)

Εγω έχω αγορασει την επετειακη έκδοση του βιβλιου του Στράτη Μυριβήλη "Η ζωή εν τάφο" στα 12ευρω περιπου ενώ η παλια έκδοση κοστιζει καπου στα 24ευρω..Και τα 2 είναι απο εκδόσεις Εστία...

Τιτλος: Η ζωή εν τάφο
Συγγραφέας: Στρατής Μυριβήλης
Εκδότης: ΕΣΤΙΑ
Έτος έκδοσης: 25/03/1997
Σελίδες: 402
Σχήμα: 17x24
Βάρος: 0,90 kg
ISBN: 960-05-0149-1
Τιμή: 24ευρω

Σελίδες: 360
Σχήμα: 13x21
Βάρος: 0,41 kg
ISBN: 978-960-05-1480-3
Τιμή: 12ευρω

Εγω έχω αγορασει την επετειακη έκδοση του βιβλιου του Στράτη Μυριβήλη "Η ζωή εν τάφο" στα 12ευρω περιπου ενώ η παλια έκδοση κοστιζει καπου στα 24ευρω..Και τα 2 είναι απο εκδόσεις Εστία...

Έτος έκδοσης: 25/03/1997
Σελίδες: 402
Σχήμα: 17x24
Βάρος: 0,90 kg
ISBN: 960-05-0149-1
Τιμή: 24ευρω

Σελίδες: 360
Σχήμα: 13x21
Βάρος: 0,41 kg
ISBN: 978-960-05-1480-3
Τιμή: 12ευρω
η εκδοση των 24€ : 1η έκδοση: εφημερίδα "Καμπάνα" Μυτιλήνης, 1924, σε μορφή ενθέτων· 7η έκδοση, αναθεωρημένη από τον συγγραφέα: 1955 (πάνω στην οποία βασίζεται η παρούσα έκδοση).(Βιβλιογραφικη εμφανιση Βiblionet)

η εκδοση των 12€ : 1η έκδοση: 1924.Επίμετρο: Απόστολος Σαχίνης, Πήτερ Μπην. Νέα μονοτονική και επετειακή έκδοση. (Βiblionet)

Χωρις να ξερω αν "μειωνεται" το εργο, ομως η διαφορα των 40+ σελιδων και η "επισημανση", περι αναθεωρησης , με κανει να σκεφτομαι διαφορα.Μπορει καποιος που γνωριζει να μας πληροφορησει ?

η εκδοση των 24€ : 1η έκδοση: εφημερίδα "Καμπάνα" Μυτιλήνης, 1924, σε μορφή ενθέτων· 7η έκδοση, αναθεωρημένη από τον συγγραφέα: 1955 (πάνω στην οποία βασίζεται η παρούσα έκδοση).(Βιβλιογραφικη εμφανιση Βiblionet)

η εκδοση των 12€ : 1η έκδοση: 1924.Επίμετρο: Απόστολος Σαχίνης, Πήτερ Μπην. Νέα μονοτονική και επετειακή έκδοση. (Βiblionet)

Χωρις να ξερω αν "μειωνεται" το εργο, ομως η διαφορα των 40+ σελιδων και η "επισημανση", περι αναθεωρησης , με κανει να σκεφτομαι διαφορα.Μπορει καποιος που γνωριζει να μας πληροφορησει ?
Η διαφορα των 40+ σλιδων λογικα ειναι λογου διαφορετικου σχεδιασμου της επετειακης έκδοσης...αν έχεις παρατηρήσει ποτε την πρώτη έκδοση σε κάποιο βιβλιοπωλειο ειναι ένα τετράγωνο βιβλιο αρκετα μεγαλο σε ύψος και πλάτος ένω η επετειακη εκδοση ειναι σαφως πιο συμαζεμενη...Λογικα επειδη ειναι απο ον ίδιο εκδοτικο οικο και τα 2 δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια αλλοιωση στο δευτερο...

Δεν ξέρω αλλά αν η κανονική έκδοση βασίζεται σε αναθεώρηση του ίδιου του συγγραφέα, θα πρέπει να υπάρχουν διαφορές... Δηλαδή το κείμενο της έκδοσης των 24 ευρώ είναι αυτό το αναθεωρημένο του 1955, ενώ των 12 το κείμενο της 1ης έκδοσης του 1924. Το θέμα είναι ότι αν έχω δίκιο, εφόσον ο ίδιος ο συγγραφέας έχει αναθεωρήσει το βιβλίο, ποια εκδοχή είναι η έγκυρη;