Δικές μας βιβλιοφωτογραφίες

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Ποίηση κάπως παλιομοδίτικη του Sir Walter Scott

Εδώ πάει η παροιμία, ράφτης άραφτος, παπουτσής ξεπαπούτσωτος...βιβλιοδέτης με χαλασμένα βιβλία...Αυτό ανήκει σε μια μικρή συλλογή με αγγλικές βιβλιοδεσίες πανόδετες και χρυσωμένες με φύλλο χρυσού 22 καρατιών (τότε ακόμα δεν υπήρχε η πάστα χρυσού που εφευρέθηκε για τέτοιες κατασκευές μετά τον ΙΙ ΠΠ) του 19ου αιώνα...εργαλεία ανάγνωσης αλλά και μάθησης, όταν μάθαινα τεχνικές συντήρησης αυτών που κατηγοριοποιούνται ως Βικτωριανές βιβλιοδεσίες, υφασμάτινες και δερματόδετες...το είχα παρακάνει με την αγορά τέτοιων βιβλίων απ’ τα παλαιοπωλεία και τις υπαίθριες αγορές, έχουν ξεμείνει έτσι φθαρμένα στα ράφια της βιβλιοθήκης μου...δεν είχα χρόνο να τα κάνω... κάμποσα έδωσα...

Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Φόρμες βιβλίων...
του Ρολάν Μπαρτ, Ο βαθμός μηδέν της γραφής, Ο Ιερός Συνέκδημος του Ορθόδοξου Χριστιανού, το προσευχητάρι της θείας Έρας και η δική μου Εγρήγορση σε πειραματικό στάδιο...το ολοκληρωμένο βρίσκεται σε συλλογή με βιβλιοδετημένες μινιατούρες στη Ν. Υόρκη...

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Τα ζω τα βιβλια διατση!
Ξερεις ποσο καιρο περιμενα να πιασουν κρυα και βροχες για να με βρουν χαραματα με αυτο το βιβλιο!?!?! :γιούπι:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Χαίρετε! τα ντοκουμέντα της σημερινής βόλτας...Φλοίσβος, μέσα στο πάρκο του...ο πάγκος της κ. Αννίτας με παιδικά βιβλία...

Η Πέρλα (το ποδήλατό μου) άρχισε να κλαίει και να φωνάζει σαν κακό κοριτσάκι, θέλω-θέλω-θέλω...οπότε την ακούμπησα στην άκρη δίπλα στον πάγκο με τα βιβλία...

μετά χαζέψαμε κυριολεκτικά...η υποφαινόμενη έχει λόξα με τα τρισδιάστατα παιδικά βιβλία οπότε...τη γλυτώσανε γιατί δεν είχα σχάρα να τα κουβαλήσω...

όμως και φρόνιμη δεν ήμουν, γιατί βρήκα τ’ αγαπημένα μου παιδικά βιβλία σε έκδοση Ελευθερουδάκη...

κι αυτό αφιερωμένο στον μανιώδη με τα ρεβύθια Παρωνύμιο...

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Εξισορρόπησε τις τέσσερις που πέρασαν...κάπως αργά και βασανιστικά...σήμερα πυκνή και ανάλαφρη μέρα παρά την σωματική κούραση...ευελπιστώ σε έναν καλό ύπνο...:)

Καστάλια

Κοινωνός
Διατσέντα, τι ωραία η Πέρλα σου! (Ωραία και τα βιβλία, αλλά έχουμε και εμείς τις αδυναμίες μας...)