Δικές μας βιβλιοφωτογραφίες

Βάγγυ

Κοινωνός
@Διατσέντα, όντως η Πέρλα πανέμορφη! :)) Ωω, τι βλέπω (άσχετο) η θεία Άγκαθα κοσμεί το αβατάριο σου και πανδαιμόνιος Πουαρώ την υπογραφή σου; Να φανταστώ διαβάζεις ιστορία του Πουαρώ; :σάλια:
@Μπέιζιλ, τα κύματα της Γουλφ, με φόντο το κύματα της...Ελλάδας; ;) Α, είδα ότι είχες και γενέθλια χθες, χρόνια σου πολλά, πάντα χαρές κι επιτυχίες!!! :γιούπι:

Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Βάγγυ διαβάζω το βιβλίο που κέρδισα στα γεννέθλια...όπως το λέει η υπογραφή μου...
Μπέιζιλ, το μωρό στην υγρασία...απαπάάάά...προσέχετε! ωραίο βιβλίο...πολύ αγαπώ την κυρία αυτή...(τη Βιρτζίνια εννοώ)...

@Βάγγυ: Ίσα που τα λες κύματα αυτά, βέβαια, όμως αυτά είχαμε εκείνη την ώρα μπροστά μας. :) Ευχαριστώ για τις ευχές και συγχαρητήρια για το δίπλωμα! :γιούπι:

@Διατσέντα: Το μπαμπίνι χαίρει άκρας υγείας! Κατά τα άλλα, κι εγώ την αγαπώ πολύ τη Βιργινία Λύκου.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Με μια μέρα καθυστέρηση...

Έπεσα τυχαία σε μια μικρούλα κούτα σ’ ένα ντουλάπι που έχει και συσκευασμένα στρωσίδια μονόκλινου για επισκέπτες...είχε κάτι φρικτά κακότεχνα δεμένα βιβλία απ’ την αφεντιά μου, εξ ου και στην κούτα να μην τα βλέπω, οι πρώτες προσπάθειες να μαθαίνω την τέχνη που με συντροφεύει κάμποσα χρόνια τώρα...επίκαιρο βιβλιαράκι...Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ...όλα τα νιοβγαλτούδια της μεταπολίτευσης τη λατρέψαμε αυτή τη Νεράϊδα του κ. Νόλλα...και τι έκδοση! Επιμέλεια Αιμίλιου Καλιακάτσου...ενός εξαιρετικού τυπογράφου και εξαιρετικού εκδότη κατοπινά...σημαντικού πρωταγωνιστή στην ιστορία του μεταπολιτευτικού βιβλίου...δεμένο με ύφασμα και δυό φωτογραφίες απ’ την επικαιρότητα του τελευταίου τριημέρου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου...

Πιούζυ

Όμορφο Νιάτο

Μετά την ωραία και γεμάτη ενθουσιασμό ανάρτηση του Μακρυγιάννη στο "Οι Βιβλιοθήκες μας", είπα να ανεβάσω μια φωτο ήρεμου μεσημεριανού καφέ λίγο πριν τη δουλειά. Ξεκίνησα το "Αναφορά στον Γκρέκο" τελικά που πρότεινε η ΑναστασίαΚ στο "Διάβασε το αγαπημένο μου.." μιας και την "Αηδονόπιτα" δεν τη βρήκα στη βιβλιοθήκη. Πάει καιρός που απόλαυσα ένα βιβλίο και ελπίζω τώρα να είναι μια τετοια στιγμή, αν και δεν ήμουν έτοιμη για Καζαντζάκη. Βλέπουμε.

:)

Χρηστος Π

Όμορφο Νιάτο

Μετά την ωραία και γεμάτη ενθουσιασμό ανάρτηση του Μακρυγιάννη στο "Οι Βιβλιοθήκες μας", είπα να ανεβάσω μια φωτο ήρεμου μεσημεριανού καφέ λίγο πριν τη δουλειά. Ξεκίνησα το "Αναφορά στον Γκρέκο" τελικά που πρότεινε η ΑναστασίαΚ στο "Διάβασε το αγαπημένο μου.." μιας και την "Αηδονόπιτα" δεν τη βρήκα στη βιβλιοθήκη. Πάει καιρός που απόλαυσα ένα βιβλίο και ελπίζω τώρα να είναι μια τετοια στιγμή, αν και δεν ήμουν έτοιμη για Καζαντζάκη. Βλέπουμε.

:)
Μα τι ωραία εικόνα! Μπράβο! Πάντα τέτοια! :)

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Μαζί με έναν γερό καραβίσιο...από το ευγενικό προϊόν Ζέα...

Προς Θεού φίλοι...μην αφήνετε τέτοια μουστάκια...αν θέλετε ένα σωστό φίλημα από την ερωμένη σας...μιλάμε για κόλαση...η περιοχή των χειλέων της ερωμένης του Νίτσε θα είχε γεμίσει από δερματικά εξανθήματα...παρ’ εκτός κι αν απήχε ο φιλόσοφος από το σπορ του φιλήματος...

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!! Γατόπαρδος...εσείς το τελειώσατε όλοι παρείτσα, εγώ μόνη μου το ξεκινώ απόψε...

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Παρώνυ, όπως βλέπεις από κάτω είναι το μαρικλαίρ...ισορροπημένη γυναίκα είμαι (είμαι;;; :χαχα: ) ... ό,τι μπορώ κάμνω κι εγώ... τι άλλο να κάμνω; :ρ ... όπως λέει και στο “τώρα διαβάζω” μου μια στο καρφί και μια στο πέταλο “κι αρχίζει η βουή να γυρνά μεσ’ στο μυαλό μου σαν ανθρώπινη φωνή...”

άγριο βλέμμα ο Καμύς! ενώ ο Νίτσες παλαιομαρξιστής με φαβορίτα κατακομμένη, τρεις παράλληλες φλεβίτσες στον κρόταφο και το μουστάκι Θεέ μου και Κύριέ μου...εξωθούμαι σε επι ματαίω επίκληση! αυτό το φριχτό μουστάκι μου έτυχε σε φλερτ και καταδικάστηκε απ’ το πρώτο ραντεβού...ωιμέ! αποτυχία πλήρης και παταγώδης...ήμουν κακιά ως το μεδούλι...πού πας κύριε με τέτοιο μουστάκι...έλεος!!! το δέρας μου το τρυφερόν βρε... επισημαίνω επί του μαρικλαίρ την αρθρογραφία με τίτλο, “άνδρες προς ενοικίασιν” ωωωωω, εξελίξεις στο Ελλάδα!

Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Χαίρομαι τόσο κ. Μπάνβιλ μου που σας έχω μαζί μου στα δύσκολα...ανεκτίμητο εσείς να είστε πάντα εκεί...με την παρηγορητική για μένα Θάλασσά σας...σε τι νερά να πλέατε άραγε όταν την γράφατε; ω, ναι ξέρω δεν είναι της παρούσης...