Δικές μας βιβλιοφωτογραφίες

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Χρηστο θα ζηλευα κανονικα αλλα εχω τον δικο μου Ντοστο :ρ .Απο τι εκδοσεις ειναι by the way οι Καραμαζοφ ?

Χρηστος Π

Όμορφο Νιάτο
Στιλλ, μέχρι κι εγώ με ζήλεψα με αυτές τις αγορές! :))))
Είναι από τις εκδόσεις Ινδικτος. Είναι βασικά η μόνη δεμένη έκδοση που υπάρχει αυτή τη στιγμή νομίζω.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
ο περισσότερος κόσμος τους λέει "Καραμαζόφ". εγώ έχω δεχτεί την μετάφραση του Αρη Αλεξάνδρου που τους λέει "Καραμάζοβ". κανείς Ρωσομαθής εδώ να μας πει πως είναι το σωστό? Μπέιζηλ???

Χρηστος Π

Όμορφο Νιάτο
Κι εγώ έχω μια σύγχυση περί αυτού Φίλιπ. Απλά έχω επιλέξει να το λέω με τον τόνο στη λήγουσα. Ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο σχετικός να ξέρουμε...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
ο περισσότερος κόσμος τους λέει "Καραμαζόφ". εγώ έχω δεχτεί την μετάφραση του Αρη Αλεξάνδρου που τους λέει "Καραμάζοβ". κανείς Ρωσομαθής εδώ να μας πει πως είναι το σωστό? Μπέιζηλ???
Δοκιμάζω να δώσω μια απάντηση σε ξέχωρο νήμα: Πώς είναι το σωστό; Καραμαζόφ ή Καραμάζοβ;

:)

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα

και κάτιτι για τον Καλικάντζαρο...(το βρήκα σ᾽ένα συρτάρι που ξεκαθάριζα το περιεχόμενό του...σπίρτα...)

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Και τώρα η πλήρης δικαίωση του παλιμπαιδισμού...χαρά που έχει το παιδάκι μέσα μου...νεοαποκτηθέν straight from the magnificent bookshop of the British Library... In the company of cats, illustrations through the ages...

Αριστερά, παιχνιδιάρες γάτες απ᾽το Des Chats, Images sans paroles, του Theofile-Alexandre Steinlen, 1897 και δεξιά, εικονογράφηση απ᾽το Miss Mouser’s tea party, 1876...

Αριστερά, εικονογράφηση του Louis Wain για το A cat alphabet and picture book for little folk, 1914 και δεξιά, το εμπροσθόφυλλο πάλι απ᾽τον Louis Wain για το The Tabby Polka του Bucalossi, 1865...

τέλος κάτι που λατρεύω...από το The cat that walked by himself, του Rudyard Kipling με την υπέροχη λεζάντα, "I am the cat that walks by himself, and all places are alike to me”, αυτό το τελευταίο το αφιερώνω με θερμές ευχές στους μοναχικούς παλιόγατους, αυτούς τους αθεράπευτους πεισματάρηδες κι εγωίσταρους, εμείς οι σκυλομάνες που λατρεύουμε τους στενούς δεσμούς, τους αγαπούμε κι αυτούς...πολύ...κοιτώντας τους από μακριά...

δεξιά απ᾽το βιβλίο το γούρι που μου χάρισε μια απ᾽τις αγαπημένες μου φίλες...

Κόμης

Κοινωνός
Eπιτέλους δεν χρειάζεται πια να ενοχλώ την άμοιρη ψυχή που κοιμάται δίπλα μου με τον προβολέα που είχα αναμμένο κάθε βράδυ για το καθιερωμένο διάβασμα πριν τον ύπνο!

Καστάλια

Κοινωνός
Κόμη, καλορίζικος ο νέος μίνι προβολέας! Μιας και ξέρω τι διαβάζεις, για ρίξε μια ματιά και εδώ. Φρέσκο φρέσκο από το τυπογραφείο! :)))

Last edited:

Κόμης

Κοινωνός
Ευχαριστώ Καστάλια! Βγήκε πολύ καλύτερος από ότι περίμενα!
Το έχω υπόψη το καινούριο του, είναι βέβαιο ότι θα το διαβάσω σύντομα.

Ειφφελ

Κοινωνός
Eπιτέλους δεν χρειάζεται πια να ενοχλώ την άμοιρη ψυχή που κοιμάται δίπλα μου με τον προβολέα που είχα αναμμένο κάθε βράδυ για το καθιερωμένο διάβασμα πριν τον ύπνο!

κάτι παρόμοιο για να ρίξεις μια ματιά :)

σχετική σελίδα στο φατσοβιβλίο αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά

https://www.facebook.com/Hugleikur-Dagsson-13583104825/

πήρα αυτή την φώτο για να την ανεβάσω σε σχετικό νήμα που έφτιαξα αλλά δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία ανάρτησης πλέον και για να μην γίνομαι κουραστικός την ανεβάζω εδώ :)

Κόμης

Κοινωνός
Aχαχαχαχαα πολύ καφρίλα ο άγιος ο Βασίλης! Δεν τον ήξερα αυτόν τον Dagsson, αλλά θα τον ψάξω σίγουρα. Thanks!

Ειφφελ

Κοινωνός
Αν θεωρείς αυτό καφρίλα, φαντάζομαι πως θα σου φανούν τα υπόλοιπα.. :) διάλεξα μια σοβαρή ζωγραφιά του...
Έχει πολλά γέλια ο τύπος, στο σύνδεσμο του facebook που έχω στην ανάρτηση θα δεις πολλά κομμάτια από τις δουλειές του. Έχει εκδόσει και βιβλία με αυτές