Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος - Λαρούς - Μπριτάννικα

Πωλείται η Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος - Λαρούς - Μπριτάννικα, σε άριστη κατάσταση, σχεδόν αχρησιμοποίητη.

Είναι η δερματόδετη έκδοση που ξεκίνησε να τυπώνεται το 1981. Καμία σχέση σε ποιότητα με την έκδοση που κυκλοφόρησε αργότερα από το ΒΗΜΑ.

Συμπεριλαμβάνονται και οι 61 τόμοι, καθώς και οι επιπλέον 2 τόμοι ΕΛΛΑΣ - Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

Περιοχή Μαρούσι Αττικής και μόνο με συνάντηση στον χώρο μου, δεν στέλνεται με αντικαταβολή.

Τιμή 600 ευρώ από 2196 ευρώ που πωλείται επίσημα (πληροφορίες εδώ http://www.papyrosonline.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=24&cnode=5).

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Στην εποχή του internet δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα επενδύσει τόσα χρήματα σε εγκυκλοπαίδεια...
Ελπίζω για σένα να διαψευστώ.

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου μα βλέπω τον τελευταίο καιρό ότι πολλοί κάνουν εγγραφή στο φόρουμ μόνο για να πουλήσουν παλιά τους βιβλία και αυτό με χαλάει.Φοβάμαι ότι στο τέλος θα καταντήσουμε σαν πάγκος με βιβλία στη Λαϊκή.

Last edited:
Στην εποχή του internet δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα επενδύσει τόσα χρήματα σε εγκυκλοπαίδεια...
Ελπίζω για σένα να διαψευστώ.

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου μα βλέπω τον τελευταίο καιρό ότι πολλοί κάνουν εγγραφή στο φόρουμ μόνο για να πουλήσουν παλιά τους βιβλία και αυτό με χαλάει.Φοβάμαι ότι στο τέλος θα καταντήσουμε σαν πάγκος με βιβλία στη Λαϊκή.
Στην εποχή του internet κάποιοι ακόμα αγοράζουν βιβλία. Εσύ δηλαδή μόνο ''κατεβάζεις'' ebooks και τα διαβάζεις στο κινητό ; Για ποιο λόγο προεξοφλείς ότι κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για την καλύτερη ίσως ελληνική εγκυκλοπαίδεια ;
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάποιο βιβλίο, στο 1/3 ίσως της κανονικής του τιμής, γιατί να μην υπάρχει ένας τόπος όπου θα του δοθεί αυτή η ευκαρία ;

Last edited:
Άλλο το βιβλίο άλλο η εγκυκλοπαίδεια όμως...

Πολλά βιβλία είναι και συλλεκτικά, ενώ οι εγκυκλοπαιδειες όχι.
Εγώ την δικιά μου ψάχνω να την χαρίσω γιατι και χώρο πιάνει και εντελώς δυσχρηστη είναι!!! Επίσης είναι φουλ στην παραπληροφόρηση!!! Διαβάζω λχ πως ο Ανδρέας Παπανδρέου είναι ακόμα ζωντανός και οτι ο Στεφανόπουλος είναι αρχηγός της ΔΗΑΝΑ!!!:))))

Όσο υπάρχει η βικιπαδεια οι εγκυκλοπαίδειες είναι άχρηστες...

Last edited:
Άλλο το βιβλίο άλλο η εγκυκλοπαίδεια όμως...

Πολλά βιβλία είναι και συλλεκτικά, ενώ οι εγκυκλοπαιδειες όχι.
Εγώ την δικιά μου ψάχνω να την χαρίσω γιατι και χώρο πιάνει και εντελώς δυσχρηστη είναι!!! Επίσης είναι φουλ στην παραπληροφόρηση!!! Διαβάζω λχ πως ο Ανδρέας Παπανδρέου είναι ακόμα ζωντανός και οτι ο Στεφανόπουλος είναι αρχηγός της ΔΗΑΝΑ!!!:))))

Όσο υπάρχει η βικιπαδεια οι εγκυκλοπαίδειες είναι άχρηστες...
Αν όντως θέλεις να την χαρίσεις, τότε σίγουρα θα βρεις πολλά σχολεία, σχολές, ιδρύματα που με χαρά θα σε απαλλάξουν από αυτή.

Την συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια την έχω δει σε αρκετά γραφεία, όπου γιατροί, δικηγόροι κ.α. την έχουν σε περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη τους !

Φίλε μου οι γιατροί, οι δικηγόροι και άλλες ειδικότητες έχουν τις επιστημονικές εξειδικευμένες εγκυκλοπαίδειες που χρησιμοποιούν και κάποιες άλλες για διακοσμητικά.... :)))

Ναι όντως έχει δίκαιο για τα ιδρύματα. Κάπως έτσι σκόπευα α την αξιοποιήσω κι εγώ...

Παρόλα αυτά η βικιπαιδεια υπερτερεί σε πληροφορίες και εγκυρότητα από κάθε άλλη εγκυκλοπαίδεια!!!:)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Το πρόβλημα με τις έντυπες εγκυκλοπαίδειες είναι πως γρήγορα οι πληροφορίες τους είναι παρωχημένες. Επίσης τους λείπει η ποπ διάσταση και ποια εγκυκλοπαίδεια έχει π.χ. ειδικό άρθρο για το "Meddle" των Pink Floyd, όπως έχει η Βικιπαίδεια; Ομοίως, σε μια λίγο παλιά εγκυκλοπαίδεια το πόλεμος κατά του ΙΚ ούτε που θα αναφέρεται ενώ π.χ. στην Βικιπαίδεια θα βρει κανείς ειδικό άρθρο για κάθε στρατό, φράξια, αρχηγό, μάχη κτλ.

Από εκεί και πέρα, κάποιος μπορεί να θέλει μια έντυπη εγκυκλοπαίδεια για τον όποιο λόγο.

Δεν ξέρω αν είμαι εγώ παράλογος ή αυτά που διαβάζω σήμερα, αλλά με την λογική αυτή θα πρέπει να θάψουμε ή να κάψουμε τα περισσότερα βιβλία ιατρικής, νομικής, φυσικής και λοιπών επιστημών μιας και είναι πλέον παρωχημένα !

Και να φανταστεί κανείς ότι απέχω πάρα πολύ από τον χαρακτηρισμό ''υπερασπιστής των βιβλίων''...όλα αυτά που γράφετε όμως, μου φαίνονται τουλάχιστον υπερβολικά.

θα πρέπει να θάψουμε ή να κάψουμε τα περισσότερα βιβλία ιατρικής, νομικής, φυσικής και λοιπών επιστημών μιας και είναι πλέον παρωχημένα !
Συγνώμη φίλε Χρήστο αλλά παρωχημένο επιστημονικό βιβλίο δεν στέκει σαν όρος...

Τι ακριβώς θέλεις να πεις;;;

Αν στην χημεία καταρριφθεί η αρχή του Λαβουαζιέ τότε όλα τα βιβλία και συγγράμματα που βασίζονται πάνω σε αυτή δεν θα είναι παρωχημένα, αλλά απλά λανθασμένα. Ο μόνος λόγος λοιπόν που μπορεί να τα κρατήσει κάποιος είναι για κάποιο συναισθηματικό δέσιμο...

Αλλά και πάλι αυτό δεν έχει καμια σχέση με αυτό που συζητάμε για τις εγκυκλοπαίδειες... :)

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Στην εποχή του internet κάποιοι ακόμα αγοράζουν βιβλία. Εσύ δηλαδή μόνο ''κατεβάζεις'' ebooks και τα διαβάζεις στο κινητό ; Για ποιο λόγο προεξοφλείς ότι κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για την καλύτερη ίσως ελληνική εγκυκλοπαίδεια ;
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάποιο βιβλίο, στο 1/3 ίσως της κανονικής του τιμής, γιατί να μην υπάρχει ένας τόπος όπου θα του δοθεί αυτή η ευκαρία ;
Μάλλον είμαι της παλιάς σχολής και θέλω να έχω την αίσθηση του χαρτιού στα χέρια μου.Όσα ebooks με ενδιέφεραν,τα εκτύπωσα και τα διάβασα,στο κινητό με τίποτα!
Στο πατρικό μου έχουμε την 55τομη Υδρία.Στον πατέρα μου λεω μισοαστεία-μισοσοβαρά ότι όταν πεθάνει θα την δωρίσω στη Δημοτική Βιβλιοθήκη.Μόλις τη googlαρα και βλέπω ότι πωλείται 475euro-το θέμα είναι να βρεθεί αγοραστής.:)))

Συγγνώμη ρε Χρήστο για την υποδοχή μα το πρώτο σου post στο φόρουμ ήταν για πώληση-ούτε καν ένα γεια πρώτα.

Η όλη διαφωνία δεν ήταν όμως για τα βιβλία αλλά για το πόσο δύσχρηστες και παρωχημένες είναι πια οι εγκυκλοπαίδειες... :ανέκφραστος:

Ο Χρήστος δεν κατάλαβε τι ακριβώς λέγαμε και οδήγησε την κουβέντα εκεί...

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Χαίρετε κι από δω. Ο Χρήστος πουλάει ένα αντικείμενο για όσους συλλέγουν τέτοια αντικείμενα...Πέρασα ένα χρόνο συμπτωματικά, αλλά κι από ερευνητική διάθεση, να συντηρήσω τέσσερις σειρές Ελευθερουδάκη και Πυρσό της δεκαετίας του σαράντα και πενήντα...μιλάμε για τετράτομα και δωδεκάτομα έργα. Με ενδιέφερε καθαρά τεχνικά το εγχείρημα γιατί σε οικονομικό επίπεδο ήταν δουλειά πολύ κοινή κι όχι θεαματικά σημαντική. Έχω να πω ότι θα μπορούσα να κάνω άρθρο πάνω στην εμπειρία αυτή. Αλλά γι’ αυτή την εποχή. Δεν γνωρίζω τι δερματόδετο είναι του 80 η δουλειά. Όμως το θεωρώ πολύ θεμιτό κάποιος να θέλει να το αποκτήσει οπότε καλή επιτυχία Χρήστο. Θα σου έλγα να το βάλεις και στο e-bay σε εξειδικευμένη ενότητα.

Προσωπικά, δεν θα αγόραζα εγκυκλοπαίδεια αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται περίεργο να θέλει κάποιος να αποκτήσει μία, για τον οποιονδήποτε λόγο ακόμα και για να την προσθέσει στην συλλογή του.

Επίσης είναι φουλ στην παραπληροφόρηση!!! Διαβάζω λχ πως ο Ανδρέας Παπανδρέου είναι ακόμα ζωντανός και οτι ο Στεφανόπουλος είναι αρχηγός της ΔΗΑΝΑ!!!:))))
Μάλλον εννοείς ότι είναι παρωχημένη αφού πλέον ο Α. Παπανδρέου δεν ζει και η ΔΗΑΝΑ έχει διαλυθεί. Η παραπληροφόρηση είναι η μετάδοση ψευδών ή λανθασμένων πληροφοριών.

Συγνώμη φίλε Χρήστο αλλά παρωχημένο επιστημονικό βιβλίο δεν στέκει σαν όρος...
Τουλάχιστον, τα νομικά βιβλία μπορούν μια χαρά να είναι παρωχημένα όταν οι νόμοι που αφορούν έχουν πλέον αλλάξει.

Παρόλα αυτά η βικιπαιδεια υπερτερεί σε πληροφορίες και εγκυρότητα από κάθε άλλη εγκυκλοπαίδεια!!!:)
Το ότι υπερτερεί σε εγκυρότητα πως προκύπτει; Λανθασμένες πληροφορίες μπορεί να περιέχουν και τα δύο αν και νομίζω ότι η wiki είναι μακράν πιο αναξιόπιστη γιατί αμφιβάλλω αν η εγκυρότητα των όσων αναφέρει ελέγχεται.

Μεταλλαγμένη όταν εγώ ακούσω μια κουβέντα στην ΤΟΥΒΟΥ σχετικά με τον Στεφανόπουλο και ανατρέξω σε μια παλιά εγκυκλοπαίδεια για πληροφορίες τότε θα μάθω πως είναι πρόεδρος της ΔΗΑΝΑ... Αν αυτό δεν λέγεται παραπληροφόρηση τότε τι λέγεται;;;:)) Μέσα στον ορισμό σου είμαι!!!

Αν ένα επιστημονικό βιβλίο περιέχει θεωρίες που έχουν καταρριφθεί τότε γιατί να το χρησιμοποιεί κάποιος;;;:εεε;:
Αν ένας νόμος αλλάξει ή καταργηθεί δεν φαντάζομαι να πάει κανείς σε δίκη και να πει "Κύριε πρόεδρε μπορεί να άλλαξε η νομοθεσία αλλά εγώ θα σας μιλήσω με βάση τον παλιό νόμο" !!! Πχ τα όριο των θειωδών στα τρόφιμα είναι 10ppm σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Πριν 20 χρόνια ήταν 15ppm. Αν λοιπόν βρεθεί ένα τρόφιμο με 12ppm τότε απλά είναι εκτός νομοθεσίας... Δεν στέκει να ισχυριστεί κάποιος ότι παλιά ήταν διαφορετικό ή εξετάζει την υπόθεση με έναν πιο "παρωχημένο" τρόπο!!!!

Η βικιπαιδεία είναι εγκυρότατη και ελέγχεται συνεχώς... Σε σχέση με τις εγκυκλοπαίδειες ειδικά είναι χιλιόμετρα πιο αξιόπιστη!! :)

Αν οταν γράφτηκε η εγκυκλοπαίδεια, ο Α. Παπανδρέου ζούσε και η ΔΗΑΝΑ υφίστατο, τοτε πως μιλάμε για παραπληροφορηση; Η παραπληροφορηση είναι τελειως άλλο πράγμα.

Επίσης, που έγραψα πιο πάνω ότι ενα παρωχημενο νομικο βιβλίο, πρέπει και έχει λογικη να το χρησιμοποιούμε; Απλά απάντησα στο σχόλιο που έκανες ότι ένα επιστημονικο βιβλίο δεν μπορει να είναι παρωχημένο.

Οσο για την βικιπαιδεια, εχω επιφυλάξεις. Καλό είναι να το διασταυρώνει ό,τι διαβαζει κάποιος εκεί μέσα και θέλει να το χρησιμοποιήσει σε εργασίες ή οτιδήποτε άλλο.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
(Η επιστήμη συνεχώς προχωρά, εντοπίζει τα λάθη της και τα διορθώνει. Από αυτήν την άποψη υπάρχουν παρωχημένα επιστημονικά βιβλία. Αυτή είναι και η δύναμη της επιστήμης, άλλωστε, έναντι του δογματισμού.)

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Γιατί συγχέουμε τη χρηστικότητα μιας έντυπης εγκυκλοπαίδειας με την αγορά της για συλλεκτικούς λόγους;

Το λεξικό της ελληνικής του Βυζάντιου απέχει παρασάγγες απ’ την σύγχρονη χρήση της ελληνικής, αλλά δεν παύει να είναι ένα ωφέλιμο λεξικό για όσους 1. θέλουν να δουν τις ρίζες των λέξεων, αλλά και παράγωγα που δεν συνηθίζονται πια...ή 2. σαν ντοκουμέντο ιστορικό για την γλώσσα...

Κοντολογίς μια παρωχημένης ημερομηνίας εγκυκλοπαίδεια αποτελεί κι ένα ιστορικό ντοκουμέντο της γνώσης μιας συγκεκριμένης εποχής...

Δεν ξέρω για την δική μας Εθνική Βιβλιοθήκη, αλλά η Βρετανική διέθετε σε ένα απ’ τα μεγάλα της αναγνωστήρια σειρές ολόκληρες λεξικών κι εγκυκλοπαιδειών διαφόρων εποχών...και πρέπει να πω πως στις πανεπιστημιακές εργασίες η αναφορά σ’ αυτά τα βιβλία ήταν απόλυτα δεκτή, αρκεί να ήταν αυθεντική και πιστή. Οι αναφορές στο διαδίκτυο γίνονταν δεκτές μόνο από απόλυτα έγκυρα κέντρα δημοσίευσης εργασιών και μελετών και πάντως τεκμηριωμένων με έρευνα κειμένων. Η Wikipaedia δεν ανήκε σ’ αυτά. Το υλικό της ανυπόγραφο κατά κανόνα, δεν θεωρείται επιστημονικά έγκυρο, μακάρι να συγκεντρώνει όλες τις αλήθειες της γης. Είναι ωφέλιμο για να ανατρέχουμε στα πεταχτά οι ταξιδιώτες του διαδικτύου, αλλά όχι για επιστημονική τεκμηρίωση...Ίσως είναι καλό εργαλείο για να βρίσκει κανείς μια στοιχειώδη βιβλιογραφία, αλλά κι αυτό μόνο αν βρίσκοντας τα βιβλία αναγνωρίζουμε μέσα τους κατάλληλο υλικό για την τεκμηρίωση της δικής μας μελέτης... Μάλιστα κατά την έναρξη των σπουδών γίνονταν ενημερωτικά μαθήματα της χρήσης των βιβλιοθηκών και των αναγνωστηρίων τους...ένα πρωινό όλόκληρο είχαμε περάσει στο αναγνωστήριο με τις εγκυκλοπαίδειες και τα λεξικά της Βρετανικής Βιβλιοθήκης μόνο...

Πέρα απ’ το θέμα της χρηστικότητας όμως, ας μην υποτιμάμε την συλλεκτική αξία αυτών των βιβλίων. Έχουν το κοινό τους και γι’ αυτό πρότεινα στον Χρήστο να δώσει έμφαση σε εξειδικευμένα πόστα στο διαδίκτυο...