Εθελοντική εργασία

Πριν λίγες μέρες έλαβα ένα ενημερωτικό δελτίο σύμφωνα με το οποίο ζητάνε άτομα για εθελοντική απασχόληση στη δημόσια βιβλιοθήκη της πόλης μου.
Εδώ και χρόνια ήθελα να δουλέψω εκεί (αν και όχι με το αζημίωτο! ) συν το ότι σε λιγότερο από δύο μήνες λήγει η σύμβαση μου από την τωρινή μου δουλειά (οπότε υπάρχει και η σκέψη πως σύντομα δεν θα έχω με τι να ασχολούμαι) και χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα έστειλα το βιογραφικό μου. Αν το σκεφτόμουν και πολύ μπορεί να μην έμπαινα καν σε αυτή τη διαδικασία...
Γενικώς είμαι υπέρ του εθελοντισμού, αλλά έως ένα σημείο. Σε μια ιδανική κοινωνία (δηλαδή όχι στην Ελλάδα) προσφέροντας τις υπηρεσίες σου εθελοντικά αισθάνεσαι πως αυτό γίνεται επικουρικά και όχι ότι κάνεις τη δουλειά κάποιου άλλου που υπό άλλες συνθήκες θα πληρωνόταν για αυτό.
Το μόνο για το οποίο γνωρίζω προς στιγμήν για το θέμα που με απασχολεί τώρα είναι πως χορηγείται μια βεβαίωση προσφοράς εθελοντικής εργασίας. Εάν τελικά εργαστώ εκεί θα μου χρησιμεύσει κάπου αυτή η βεβαίωση ή θα είναι σαν να έχω παρακολουθήσει απλά κάποιο σεμινάριο; Έχει κανείς άποψη περί του θέματος;

Last edited:
Φυσικά και θα σου χρησιμεύσει η βεβαίωση ότι εργάστηκες εκεί. Δεν έχει σημασία αν είναι εθελοντική εργασία, το θέμα είναι ότι δούλεψες και απέκτησες σχετική εμπειρία. Έτσι, θα μπορέσεις να το συμπληρώσεις και στο βιογραφικό σου. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. :)) Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πιστεύω πως η εθελοντική εργασία είναι σπουδαίο πράγμα. Επίσης πιστεύω πως σε μια δημοτική βιβλιοθήκη το προσωπικό πρέπει να πληρώνεται. Δεν πρέπει να μετατρέψουμε εργασιακές θέσεις σε θέσεις εθελοντικής προσφοράς. Ας το προσέξουμε αυτό.

Πιστεύω πως η εθελοντική εργασία είναι σπουδαίο πράγμα. Επίσης πιστεύω πως σε μια δημοτική βιβλιοθήκη το προσωπικό πρέπει να πληρώνεται. Δεν πρέπει να μετατρέψουμε εργασιακές θέσεις σε θέσεις εθελοντικής προσφοράς. Ας το προσέξουμε αυτό.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, Chief! Προφανώς, αυτό πάνε να εκμεταλλευτούνε κι εκεί, βάζοντας την "ομπρέλα" της εθελοντικής εργασίας. Για εμάς μπορεί να είναι κάτι σημαντικό ο εθελοντισμός, αλλά ορισμένοι πατάνε σ' αυτό ακριβώς το σημείο.

Κι εγώ πιστεύω πως η εθελοντική εργασία είναι κάτι σπουδαίο και σε κάνει να νιώθεις όμορφα αλλά όντως μέχρι ένα σημείο.Για πόσες ώρες θα είσαι (αν πας τελικά) στην βιβλιοθήκη την ημέρα;Αν μιλάμε για λίγες ώρες τότε...χμμμ ίσως και να μην είναι τόσο κακό αλλά αν μιλάμε για κανονικό οχτάωρο τότε νομίζω είναι σκέτη εκμετάλλευση :ουχ:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
μα για όσες ώρες και να είσαι.. κόβεις από κάποιον (π.χ. τον εαυτό σου) ώρες πληρωμένης εργασίας!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Η εθελοντική εργασία παλαιότερα υπήρχε νομίζω σε κοινωφελείς οργανισμούς (χαμόγελο του παιδιού κτλ.). Το θέμα είναι ότι τώρα λόγω της κρίσης, να δούμε αν υπάρχουν άλλοι οργανισμοί που "χρησιμοποιούν" αυτή την δυνατότητα και καλύπτουν με έμμεσο τρόπο μια θέση εργασίας.

Έτσι όπως είναι οι μισθοί πλέον εγώ νιώθω γενικά πως ένα κομμάτι της δουλειάς μου είναι "εθελοντικό" και το κάνω χωρίς να αμείβομαι όπως πρέπει και νομίζω οι περισσότεροι άνθρωποι το νιώθουν αυτό :μαναι:

Διαφωνώ σε ιδεολογικό επίπεδο με την εθελοντική εργασία.Ειδικά όταν στην έλλειψη χρημάτων για προσωπικό βάζουμε τον ανώδυνο και θελκτικό μανδύα του εθελοντισμού.

Ο εργασιακός μου χρόνος είναι πολύτιμος , κοστολογείται ακριβά και προσωπικά δε θα τον διέθετα πουθενά εθελοντικά(τακτική που ακολουθω με θρησκευτικη ευλάβεια στον εργασιακό μου βίο). Και ούτε ως χαρωπός εθελοντής θα επαιρνα τη θέση απο κάποιον άλλον που θα υπό Κ.Σ. θα πληρωνόταν για την ίδια δουλειά.

Απο την άλλη το να είσαι βιβλιόφιλος ως και βιφλιοφάγος και να σου προσφέρεται η δυνατότητα εστω και εθελοντικής εργασίας σε μία βιβλιοθήκη , είναι πολύ ισχυρό ως δέλεαρ.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τοσα νεα παιδια, ψαχνουν να κανουν πρακτικη, καπου. Η βιβλιοθηκη θα μπορουσε να παρει καποιους και να δικαιολογησει καποια σχετικη προυπηρεσια. Στην δικη μας, παιρνουν συνεχεια νεα παιδια.
Και μην πειτε οτι πρεπει να ειναι ακριβως το αντικειμενο, γιατι και στην δικη μου πρακτικη, ειχα την ατυχια να με παρουν σε τραπεζα, που αμοιβομουν μεν, αλλα δεν εμαθα και τιποτα δε..

Για λιγες ωρες θα πηγαινα και εγω, αν δεν ειχα τιποτα αλλο να κανω

Πάντως μπορεί να είναι άδικο όλο αυτό με τον εθελοντισμό και να πατάνε στην κρίση αλλά μη ξεχνάτε πως κανένας δεν μας υποχρεώνει να δουλέψουμε πουθενά εθελοντικά,είναι καθαρά δική μας επιλογή αν θα το κάνουμε,που θα το κάνουμε και πόσες ώρες θα διαθέσουμε.Προσωπικά έχω προσφέρει κάποιες φορές σε κάποια ιδρύματα τις υπηρεσίες μου ως κομμώτρια (οι περισσότερες φορές ήταν υποχρεωτικές από την σχολή μου αλλά και πάλι αν δεν ήθελα να κουρέψω εκεί μπορούσα απλά να κάθομαι) όμως το έχω κάνει και επιλεκτικά εκτός σχολής με φίλες και ήταν δική μου επιλογή να το κάνω και ήξερα πως δεν θα πληρωθώ από τα ορφανά παιδάκια ούτε από τους ηλικιωμένους στο γηροκομείο.Η όλη διαδικασία πάντως με έκανε να νιώσω όμορφα και να θαυμάσω τις καθηγήτριες μου στη σχολή που πήραν τέτοιες πρωτοβουλίες και κάναμε και κάτι καλό για κάποιους ανθρώπους όμως δεν ξέρω αν θα ήθελα να το κάνω συνέχεια γιατί από θέμα κούρασης δεν αντέχω και πολύ.Όμως αν δούλευα λιγότερες ώρες και ήμουν πιο ξεκούραστη και μπορούσε να κανονιστεί και εύκολα θα το έκανα σίγουρα πιο συχνά.

Last edited:
Είχα σήμερα μια επαφή με την υπεύθυνο της βιβλιοθήκης. Από ό,τι μου είπε η ίδια συχνά πηγαίνουν άτομα για εθελοντική εργασία και μάλιστα από μόνα τους. Κυρίως φοιτητές που θέλουν να αποκτήσουν μια κάποια εμπειρία.
Τη δεδομένη περίοδο χρειάζονται άτομα για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων, καθώς διοργανώνονται πολλές επισκέψεις από σχολεία. Κι αυτό γιατί έχουν, λέει, συνταξιοδοτηθεί πολλά άτομα και δεν υπάρχουν άλλα για να τα αντικαταστήσουν.
Για την ώρα δε θα ασχοληθώ, καθώς τα ωράρια δεν με βολεύουν. Δε θα ήταν άσχημη ιδέα όμως να το κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον. Εάν επρόκειτο για κάποια άλλη δουλειά δε θα το σκεφτόμουν καν. Το συγκεκριμένο όμως το βλέπω πιο πολύ σαν χόμπυ και σαν ευκαιρία να μάθω καινούργια πράγματα που, ευχής έργον θα ήταν, να μου χρησιμεύσουν και κάπου αλλού...

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η εθελοντική εργασία παλαιότερα υπήρχε νομίζω σε κοινωφελείς οργανισμούς (χαμόγελο του παιδιού κτλ.). Το θέμα είναι ότι τώρα λόγω της κρίσης, να δούμε αν υπάρχουν άλλοι οργανισμοί που "χρησιμοποιούν" αυτή την δυνατότητα και καλύπτουν με έμμεσο τρόπο μια θέση εργασίας.
Στο Στρατό καποιοι φανταροι εχουν την επιλογη να γινουν εθελοντες αξιωματικοί (Ανθυπασπιστές), με μεγαλυτερο μισθο, μενουν σε δικο τους σπιτι και επισης ειναι ανωτεροι ολων των υπαξιωματικών (ακόμα και πενταετών!!). Αυτοι λεγονται ΔΕΑ.

Ενας ΔΕΑ εκει που υπηρετουσα ειχε πει οτι ο βαθμος του ειναι φοβερη εφευρεση του ελληνικου στρατου. Εννοειται οτι ο μισθος τους ειναι μικροτερος απο των υπόλοιπων στελεχών (ανώτερων ή κατώτερων, μόνιμων ή πενταετών) ενω εχουν ολα τα καθηκοντα (αποθηκαριοι, διμοιρίτες, αξιωματικοί υπηρεσίας κλπ) :))

Στο Στρατό καποιοι φανταροι εχουν την επιλογη να γινουν εθελοντες αξιωματικοί (Ανθυπασπιστές), με μεγαλυτερο μισθο, μενουν σε δικο τους σπιτι και επισης ειναι ανωτεροι ολων των υπαξιωματικών (ακόμα και πενταετών!!). Αυτοι λεγονται ΔΕΑ.

Ενας ΔΕΑ εκει που υπηρετουσα ειχε πει οτι ο βαθμος του ειναι φοβερη εφευρεση του ελληνικου στρατου. Εννοειται οτι ο μισθος τους ειναι μικροτερος απο των υπόλοιπων στελεχών (ανώτερων ή κατώτερων, μόνιμων ή πενταετών) ενω εχουν ολα τα καθηκοντα (αποθηκαριοι, διμοιρίτες, αξιωματικοί υπηρεσίας κλπ) :))
Θυμάμαι κι ένα φοβερό συνθηματάκι που λέγαμε ως φαντάρια , σχετικά με τους ΔΕΑ και τους ΕΠΟΠ(πενταετεις).Είναι βέβαια ακατάλληλο οπότε σεβόμενος τους ανηλίκους και τις κυρίες της Λέσχης δε θα το αναφέρω.

Πόσες χιλιάδες εθελοντικές εργατοώρες μας πήρε ο Στρατός!!

σεβόμενος τους ανηλίκους και τις κυρίες της Λέσχης δε θα το αναφέρω.
(Σπαράγγι, εσύ μπορεί να το λες για καλό, αλλά αυτή η εξίσωση γυναικών και παιδιών είναι πολύ άκυρη - εμένα τουλάχιστον μου σπάει τα νεύρα)

Επί του θέματος, τώρα. Ο εθελοντισμός δουλεύει στις προηγμένες κοινωνίες, όπου οι πολίτες είναι χορτάτοι και ικανοποιημένοι από την κύρια εργασία τους και επιλέγουν να προσφέρουν και σε έναν άλλο χώρο, από το απόθεμα της ψυχής και του συναισθήματός τους. Από μας, έτσι όπως μας κατάντησαν τι θέλουν; Μήπως μας δουλεύουν;

(Σπαράγγι, εσύ μπορεί να το λες για καλό, αλλά αυτή η εξίσωση γυναικών και παιδιών είναι πολύ άκυρη - εμένα τουλάχιστον μου σπάει τα νεύρα)
Προς Θεου παρεξηγήσατε. Απλώς η αστική μου ανατροφη* (για αυτο μπορειτε να κατηγορήσετε τη Γαλλίδα μητέρα μου) δε μου επιτρέπει να ξεστομίζω βωμολοχιες μπροστα σε κυρίες. Επ ουδενι δεν εξίσωσα το ωραίο φύλο με τα παιδιά.

*στο γήπεδο βεβαίως βεβαίως ξεχνάω και την αστική μου ανατροφή και όλα!