Εμπειρίες από αυτοέκδοση

ΜαλβίναΣυγ

Όμορφο Νιάτο
Ξαναγράφω παραφράζοντας κάτι που έγραψα πιο πριν στο μονόκερο. Γενικά μπήκα σε αυτό το site, τη λέσχη, αναζητώντας τη λέξη αυτοέκδοση στο internet. Κατά συνέπεια έκανα εγραφή για να γράψω για την εμπειρία μου στο θέμα. Αν ήταν αρνητική η εμπειρία μου δεν θα μιλούσε κανείς για συκοφαντική δυσφήμιση, τώρα που είναι θετική υπάρχουν πολλοί που θεωρούν ότι πρόκειται για διαφήμιση. Ίσως δεν έπρεπε να αναφερθεί καν το όνομα του εκδοτικού και ζητώ ξανά από του διαχειριστές αν μπορούν να το σβήσουν. Επίσης, δεν υπήρξε νομίζω καθόλου προσπάθεια αυτοπροβολής. Τέλος πάντων, επειδή δεν έχω καμία όρεξη να υπερασπίζομαι τον εαυτό μου και την ελευθερία του να περιγράψω με τον τρόπο μου μια θετική εμπειρία ζητώ από τους διαχειριστές να σβήσουν το όνομα του εκδοτικού οπότε και πιστεύω θα γράφω ελεύθερα. Εναλλακτικά δε νιώθω άνετα να γράφω για έναν εκδοτικό που ούτε την άδεια του για να γράφω για αυτόν μου έδωσε (μάλιστα βάσει συμφωνητικού κάθε προβολή του εκδοτικού ή της συγγραφέως πρέπει να κοινοποιείται στο άλλο μέλος), ούτε θα ήθελα να του προκαλέσω προβλήματα.

Καλησπέρα σε όλους.
Ειρήνη και αγάπη αδέρφια.
Μία απορία έβαλε στο τραπέζι ο φίλος Μονόκερος, τίποτε άλλο, το έχει το δικαίωμα αυτό, κάνω λάθος;

Αυτό νομίζω βοηθάει για να πάει παρακάτω η όμορφη συζήτηση.

Σημ. Κυρία Νικολέτα καλησπέρα.
Κοπελάρα όμορφη χάθηκες.

ΜαλβίναΣυγ

Όμορφο Νιάτο
Ρε συ Στρατή, έβγαλα εγώ το όνομα από την ανάρτηση μου για να το βάλεις εσύ; Είπα ότι θα προτιμούσα να γράφω χωρίς το όνομα για να γράφω άνετα τι συμβαίνει με το βιβλίο μου. Χαχα, πλάκα έχετε.

Λοιπον θα πω κι εγω την αποψη μου γιατι θα σκασω :μουάχαχα::μουάχαχα:

Οταν μεσα στο φορουμ ξυπναμε και κοιμομαστε με το ονομα της Πρωτοπορια και της Πολιτειας ενω ταυτοχρονα βριζουμε τα Public και τον Ιανο αυτο δεν ειναι διαφημηση? :χμχμ::χμχμ:
Οταν καποια μελη αναφερουν τα blogs τους αυτο δεν ειναι διαφημηση? :χμ::χμ:
Οταν προσκυναμε τον Καζαντζακη αλλα βριζουμε την Μαντα αυτο δεν ειναι διαφημηση? :ε;::ε;:

Αλλωστε το νοημα του νηματος αυτο δεν ειναι? Να πουμε την αποψη μας για τις αυτοεκδοσεις.Αν δεν μιλησουμε με ονοματα ποιο το νοημα του νηματος?
Δηλαδη επειδη η Μαλβινα βρισκει τον συγκεκριμενο εκδοτικο μια χαρα για τα γουστα της αυτο σημαινει πως εμεις δεν θα κανουμε την δικη μας ερευνα και θα παμε σαν προβατα σε αυτον?

Υπαρχει καποιος κανονας στο φορουμ που μας απαγορευει να μιλαμε σε ενα μονο νημα? και αν ναι τοτε γιατι δεν ισχυει και για τα ατομα που μπαινουν μονο και μονο για να πουλησουνε τα βιβλια τους?Τοτε ειναι καλα γιατι αγοραζουμε βιβλια?

Ολα αυτα τα λεω φιλικα.Ελπιζω να μην τρεξετε να με φατε.
Μια γνωμη ειπε η κοπελα και την πηρατε απο τα μουτρα.

Την δικηγορικη μου καρτα θα στην στειλω με π.μ :μουάχαχα::μουάχαχα:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Κοίτα Μαλβίνα είναι αλήθεια ότι ο κύριος όγκος των αναρτήσεων σου είναι σε αυτό εδώ το νήμα και αν όχι υμνητικός είναι έντονα επαινετικός υπέρ μιας συγκεκριμένης εταιρίας. Φυσικά δεν σε κατηγορώ ότι κάνεις διαφήμιση αλλά ότι νομίζω έχεις ενθουσιαστεί μετά από μια τριετία ψαξίματος με μη ενθαρρυντικά αποτελέσματα όταν πια βρίσκεις μια εταιρεία που φαίνεται διατεθειμένη να σε βοηθήσει να δεις υλοποιημένο το όνειρό σου. Φυσικά η ιστορία δεν έχει τελειώσει και όπως είχε πει και εκείνος ο αρχαίος μηδένα προ του τέλους και τα λοιπά. Οπότε προσωπικά θα περίμενα να ολοκληρωθεί η ιστορία πριν αρχίσω να βγάζω παρά έξω την εμπειρία μου αλλά αυτό φυσικά είναι μια καθαρά προσωπική άποψη που δεν είναι δεσμευτική για κανέναν. Στη λέσχη κατά καιρούς έχουν γραφτεί μέλη με διάφορους σκοπούς οπότε όπως καταλαβαίνεις φαντάζομαι (και θα το δεις καλύτερα όσο θα "παλιώνεις" στην παρέα μας) ένας νέος χρήστης με μια χούφτα αναρτήσεις που περιστρέφονται γύρω από ένα συγκεκριμένο θέμα και "αδιαφορία" για το υπόλοιπο φόρουμ, αυτό χτυπάει κάπως περίεργα. Και φυσικά άλλη βαρύτητα έχει για την κοινότητα μας η μαρτυρία ενός χρήστη με ένα εύλογο χρονικό διάστημα τακτικής παρουσίας του εδώ και έναν αξιόλογο αριθμό αναρτήσεων από ένα άγουρο άτομο που δεν το ξέρουμε. Δεν είναι παράλογο στο νέο μέλος να παρεξηγηθούν οι προθέσεις του (οι οποίες συνήθως είναι αθώες) με μεγαλύτερη ευκολία απ' ότι σε ένα μέλος που ξέρουμε "τι καπνό φουμάρει".

επιγραμματικά (και αυτά είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις):
Οι αναρτήσεις σου είναι ενδιαφέρουσες για τα μέλη μας που δραστηριοποιούνται στη συγγραφή (οπότε δεν υπάρχει λόγος να αφαιρεθούν)
Η ιστορία δεν έχει τελειώσει οπότε το μέχρι τώρα τμήμα της είναι χρήσιμο, δεν θα επαρκούσε για εμένα για ν'αποφασίσω υπέρ της συγκεκριμένης εταιρίας
Φυσικά το τέλος της ιστορίας μας ενδιαφέρει
Είσαι νέο μέλος με σχεδόν αποκλειστική παρουσία σε αυτό το νήμα οπότε δεν είναι παράλογο να δημιουργηθούν ερωτήματα για τις προθέσεις σου (και όσον αφορά εμένα, αν ένα νέο μέλος με το καλημέρα άρχιζε να κατηγορεί κάποιον εκδοτικό οίκο, πάλι θ΄αναρωτιόμουν για τις προθέσεις του)
Πιστεύω ότι η μελλοντική παρουσία σου στο φόρουμ μας θα αποστομώσει τους δύσπιστους.
Όλα αυτά είναι με εντελώς φιλική διάθεση, και είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις.

Last edited:
Ρε συ Στρατή, έβγαλα εγώ το όνομα από την ανάρτηση μου για να το βάλεις εσύ; Είπα ότι θα προτιμούσα να γράφω χωρίς το όνομα για να γράφω άνετα τι συμβαίνει με το βιβλίο μου. Χαχα, πλάκα έχετε.
ΜαλβίναΣυγ
Κοπελάρα καλησπέρα.
Με κάλυψε απόλυτα ο φίλος Ντοστογιέφσκι.
Όλες οι απόψεις βοηθούν το νήμα να πάει παρακάτω (όπως και πολύτιμες σκέψεις σαν του Μονόκερου).

Το όνομα το έβαλα για να έχω κι εγώ το βάρος της διαφήμισης. Η εμπειρία σου θα βοηθήσει το όμορφο νήμα.

Νικολέτα.
Γεια σου κοπελάρα με την ίωση (εγώ έχω λιώσει απ' την αλλεργία).
Έγραψα πριν διαβάσω και τον αγαπημένο φίλο Κόρτο. Παρ' όλα αυτά συμφωνώ πως πρέπει ν' ακούγονται όλες οι σκέψεις (αυτό λέει και ο Κόρτο). Αν στην πορεία κάτι στραβώσει υπάρχουν οι μεγάλες δυνάμεις.

Αμφισβητίας

Όμορφο Νιάτο
δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με το φιλο Ντοστογιεφσκι...
θα ηθελα κ εγω να εκφρασω την ταπεινη αποψη μου με μεγαλο ποσοστο σφαλματος βεβαια...
εγω σαν τριτος μη γνωριζοντας τη μαλβινα αλλα ουτε και κανεναν απο εσας διαβαζοντας το σχολιο του μονοκερου ενιωσα πολυ ασχημα γιατι ασυνειδητα εβαλα τον εαυτο μου στη θεση της και τα χασα μην ξεροντας πως θα αντιδρουσα εγω ο ιδιος σε μια τετοια επιθεση εντος και εκτος εισαγωγικων
Τον κατανοω μεν.Σιγουρα τα ματια του μονοκερου μπορει να εχουν δει ΤΑ τερατα εδω μεσα ωστοσο καθε περιπτωση,ισχυοντος παντα του γενικου κανονα που απαγορευει τις διαφημισεις, πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα διοτι εχουμε να κανουμε με ανθρωπους και οχι με μηχανες και ο ενθουσιασμος πολλες φορες μας οδηγει σε λανθασμενες αποφασεις.

Εγω πιστευω ,απο την μεχρι τωρα πειρα μου με τους ανθρωπους .οτι ολα οσα γραφτηκαν απο τη μαλβινα γραφτηκαν απο αγνη ειλικρινεια να μοιραστει μαζι μας την δικη της "περιπετεια " στο χωρο της αυτοεκδοσης ,κατι το οποιο δεν το ειχε και υποχρεωση στο κατω-κατω και εμεις σαν σωστοι Ελληναραδες πεσαμε να την φαμε αντι να της πουμε ενα ευχαριστω που χαρισε λιγο απο τον χρονο της σε εμας. Αντ' αυτου βρεθηκε να απολογειται κιολας!

επαναλαμβανω και παλι :αυτη ειναι η ταπεινοτατη μου γνωμη και μπορει να σφαλω κατα πασα πιθανοτητα
(ΟΜΩΣ. μην ξεχνατε: μπορει να ειμαι και κολλητος της μαλβινας και να ψευδομαι ,ολα παιζουν)

Αγαπη, παιδια ,το μονο που μας εχει μεινει!
Ας μην τη χασουμε και αυτη :)

Αξία

Κοινωνός
Τι θα γίνει με εσάς;;; Λείπω τρεις μέρες μόνο και χάνω όλη την πλάκα;;;; πφφφ Μαλβίνα καλώς ήρθες στην παρέα μας και εύχομαι να μείνεις και να σε γνωρίσουμε κιόλας :)

Είμαι κι εγώ περίεργη για τη συνέχεια της ιστορίας σου και μακάρι να έχει καλό τέλος.

Ντόστο είσαι μια σκέτη γκρίνια :))))

ΜαλβίναΣυγ

Όμορφο Νιάτο
Τελικά σβήστηκε το όνομα του εκδοτικού από τη δική μου ανάρτηση. Εγώ προσπαθώ ακόμα, καθότι δουλεύω παράλληλα, να δω όλες τις διορθώσεις. Είναι φοβερό το πόσα ορθογραφικά μου είχαν ξεφύγει (κυρίως τελικά ν και διπλοί τόνοι). Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως πρέπει να επιμελούμαστε τα βιβλία με κάποιον και μετά να τα στέλνουμε στους εκδότες. Θεωρώ ότι αν πράγματι διαβάζει κάποιος τα βιβλία μας σε κάθε εκδoτικό θα έδιναν καλύτερη εικόνα αν ήταν στην καλύτερη δυνατή μορφή του. Επίσης, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν είναι σωστή η χρήση του em dash (μεγάλη παύλα) στο διάλογο αντί των εισαγωγικών. Στις σημειώσεις του επιμελητή βλέπω ότι άλλαξαν οι διάλογοι σε παύλα καθώς σύμφωνα με την ελληνική γραμματική τα εισαγωγικά χρησιμοποιούνται για την μεταφορά άμεσου λόγου. Αλλά είδα πάρα πολλά βιβλία στην βιβλιοθήκη μου που έχουν εισαγωγικά στο διάλογο. Όχι ότι είναι κάτι κακό ή ότι φαίνεται λάθος απλώς θέλω να ξέρω τι ισχύει γενικά.

Γεια σου κοπελάρα. Στην πόρτα είμαι, το λέω μπαμ και φεύγω (αν είμαι κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι αγαπημένοι φίλοι).

Ο επιμελητής σωστά άλλαξε -κατά τη γνώμη μου πάντα- τους διαλόγους σε παύλα.
Στη νεοελληνική γραμματική όντως αναφέρεται, όπως στην παράθεση που έβαλες για το «μπλε βιβλίο» και διαβάζουμε:

Παύλα ( – ). Σημειώνουμε την παύλα στο διάλογο για να δείξουμε ότι αλλάζει το πρόσωπο που μιλάει.
Εισαγωγικά: («»). Μέσα σε εισαγωγικά κλείνουμε τα λόγια ενός άλλου ή μια λέξη του, όταν τα αναφέρουμε όπως ακριβώς τα είπε. Πριν από τα εισαγωγικά σημειώνουμε τότε διπλή τελεία ( : ).

Τώρα, σε διαλογικά μέρη στη λογοτεχνία, η μεγάλη παύλα χρησιμοποιείται για την εναλλαγή των ομιλητών σε μια συζήτηση, έχουμε όμως και τις 2 επιλογές (παύλα ή εισαγωγικά ή ακόμα και τίποτα...) να βάζουμε εισαγωγικά στα λόγια και ν' αλλάζουμε παράγραφο κάθε φορά που αλλάζει ο ομιλητής.
Προσωπικά αγαπώ τα εισαγωγικά σαν πιο ευέλικτα, όμως, η μεγάλη παύλα είναι πιο θεατρική, πιο ζωντανή στα μάτια μου.

Αλίκη

Κοινωνός
Εμένα μου αρέσουν τα εισαγωγικά, μου θυμίζουν Χάρι Πότερ. Οι παύλες μου θυμίζουν πιο γυναικεία λογοτεχνία, δεν ξέρω γιατί. Μια σελίδα όλο παύλες, δηλαδή όλο διαλόγους, μου λέει ότι το βιβλίο είναι πολύ πολύ εύκολο και όχι ότι δε μου αρέσει, αλλά τα εισαγωγικά νιώθω ότι δίνουν χώρο για περισσότερη κίνηση από απλά μια συζήτηση. Παράδειγμα (αν δεν έγινα κατανοητή):

-Κοίτα εδώ!
-Τι είναι αυτό;
-Το καινούργιο μου κινητό. Δεν είναι υπέροχο;

Και αυτό που προτιμώ:

"Κοίτα εδώ", είπε ο Γρηγόρης κουνώντας κάτι γυαλιστερό και μαύρο μπροστά στα μάτια της.
"Τι είναι αυτό;", ρώτησε η Μαρία που ως εκείνη την ώρα ήταν χαμένη στις σκέψεις της.
"Το καινούργιο μου κινητό!", καυχήθηκε ο Γρηγόρης στρέφοντας το βλέμα του με λατρεία στο εξελιγμένο "έξυπνο" κινητό του που ήταν φανερό πως θα καταλάμβανε μεγάλο ποσοστό της προσοχής του από εδώ και πέρα.

Φυσικά μπορείς να τα γράψεις όλα αυτά και στην πρώτη περίπτωση αλλά έχω προσέξει ότι τις περισσότερες φορές στις παύλες γίνεται απλά γρήγορη συζήτηση χωρίς παραπάνω πληροφορίες. Μάλιστα οι παύλες πολλές φορές με μπερδεύουν ως προς το ποιος μιλάει.. Δεν έχεις την επιλογή να διαλέξεις αν θέλεις παύλες ή εισαγωγικά;

Όσο για το τελικό "ν", μια καθηγήτρια (ελληνικών) στη σχολή μου υποστήριζε πως όταν έχουμε αρσενικό ή θηλυκό είναι λογικό να βάζουμε πάντα ν στα "την" και "τον" κλπ και μας συμβούλευε όταν και αν γράψουμε κάτι, να υποστηρίζουμε το στυλ και την άποψή μας. Κι εμένα ας πούμε μου φαίνεται πολύ λογικό και φυσικό αυτό που έλεγε. Να φανταστείς την ίδια την έλεγαν Στέλλα και το έγραφε με ένα λ (Στέλα) γιατί έλεγε πως το δεύτερο λ δεν είχε λογική.

ΜαλβίναΣυγ

Όμορφο Νιάτο
Βασικά όσο το ψάχνω τόσο τείνω να πιστέψω ότι το ορθότερο τελικά είναι οι παύλες στην ελληνική. Απλά μάλλον συνηθίσαμε τα λάθη από μεταφράσεις ή το πιο συχνό που είναι οι παρενθέσεις. Σε ότι αφορά στο τελικό ν εκεί είναι ξεκάθαροι οι κανόνες. Το μεν αρσενικό δε το χάνει ποτέ το δε θηλυκό παίζει με τον γνωστό ούγκα μπούγκα κανόνα γκ μπ ντ τζ τσ ..... .....
Γενικά έχω επιλογή στο θέμα της επιμέλειας, απλά δεν μου επιτρέπουν να αλλάξω τους κανόνες της γραμματικής. Δηλαδή, μπορώ να αλλάξω κάτι από το νόημα του κειμένου αλλά όχι να διατηρήσω όσα συντακτικά ή γραμματικά λάθη έχω κάνει. Πάντως, είναι αρκετή δουλειά να τα δεις ένα ένα και θα μου φάει χρόνο. Θα μπορούσα βέβαια να πω οκ και να τελειώνω άλλα θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν άλλαξαν κάτι που δεν έπρεπε.

υγ. "κουνώντας κάτι γυαλιστερό και μαύρο μπροστά της"; χαρ χαρ χαρ ...

Βου Παπ

Κοινωνός
Ας πω κι εγώ την άποψή μου.
Είμαι πολύ κάθετη στην ορθογραφία, μου χτυπάει πάρα πολύ άσχημα ανορθόγραφο κείμενο ή/και χωρίς τόνους. Όσο για την γραμματική και το συντακτικό, θεωρώ πως πρέπει να ακολουθούνται, αλλά όχι σε σημείο που να αλλοιώνει το στυλ του γράφοντος. Η Καρυστιάνη, ας πούμε, δεν τα πάει καθόλου καλά με τις τελείες, γράφει ολόκληρες παραγράφους μισής σελίδας που αποτελούνται από μία, μοναδική πρόταση, με κύριες και δευτερεύουσες προτάσεις, διαλόγους και σκέψεις χωρίς εισαγωγικά, πολλά κόμματα, συνδέσμους, κτλ. Αλλά αυτό είναι που την έκανε να ξεχωρίσει στα μάτια μου, αυτή η ταυτότητα που δίνει στο κείμενο, το γεγονός ότι αν πέσει κάτι μπροστά μου, θα πω "αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι δικό της".
Γενικά είχα απομακρυνθεί από τους σύγχρονους Έλληνες συγγραφείς, ακριβώς γι αυτό το λόγο. Γιατί γράφουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Ανοίγεις δύο τυχαία βιβλία και σου φαίνονται ίδια (σαν τρόπος γραφής). Δεν είχα σκεφτεί ποτέ πως μπορεί να οφείλεται στις επιμέλειες...
Δεν ξέρω αν αυτά που γράφω είναι εκτός θέματος, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι, καλές οι διορθώσεις, αρκεί να μην "χαθείς" ΕΣΥ από αυτές.

υγ. "κουνώντας κάτι γυαλιστερό και μαύρο μπροστά της"; χαρ χαρ χαρ ...
Εντάξει, Μαλβίνα... Μ' αρέσεις! ;)

ΜαλβίναΣυγ

Όμορφο Νιάτο
Γενικά οι παρεμβάσεις έχουν γίνει με τη μορφή σημείωσης στο word συνεπώς δεν έχει σβηστεί κάτι. Γενικά κάποιες τις έχω απλά δεχτεί, άλλες τις μίσησα, άλλες μου άρεσαν. Την παραγραφοποίηση μου, την αλλάξαν μόνο σε δύο σημεία και έβαλαν συνδετικές λέξεις και δεν μου κακοφάνηκε. Υποθέτω ότι όλη η μαγκιά ενός επιμελητή εκεί φαίνεται, στο μην πνίξει το ύφος του συγγραφέα. Αν έπρεπε να βαθμολογήσω την επιμέλεια, στο γραμματικοορθογραφικό κομμάτι θα έβαζα ένα 8, στο κομμάτι της επιμέλειας του ύφους μου ένα 6.5-7. Κι αυτό καθώς σε μερικά σημεία ασφυκτιώ σε άλλα νιώθω μια χαρά. Αλλά αφού με αφήνουν να επιλέξω δε νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα.

Μόνα Π

Όμορφο Νιάτο
Άγγελε, μετά από αναζήτηση για να βρω μια λύση πως θα εκδόσω τα βιβλία μου βρέθηκα στο φόρουμ και διάβασα αυτά που έγραψες....

Εγώ έχω μείνει, γιατί στους ''Bookstars'' έχω στείλει εδώ και 25 μέρες τα δύο μου πρώτα βιβλία και ακόμα να μου απαντήσουν, όσο αν είναι μεγάλα, ναι είναι.... όσο για τα λάθη, πως μπορεί και να έχουν μερικά, τα εξώφυλλα τα έχω κάνει εγώ, διότι είμαι συν της άλλης και ψηφιακή σχεδιάστρια και τα επιμελήθηκα με κάθε λεπτομέρεια! Για το κέρδος που είναι το εντυπωσιακό ποσό των 1.6 ευρώ!!!Εδώ θα γελάσω και θα κλάψω, αλλά να τα έχω στον Η.Υ και να τα βλέπω και να τα ξαναβλέπω, ας είναι.... ο δικός μου κόσμος, οι γιοι μου που είναι 25 και 23 και οι φίλοι μου τα ζητούν και θέλουν να τα διαβάσουν και γι' αυτό τους τα έστειλα.....
:))))

Άλλοι εκδοτικοί, με όνομα και μη χωριό μου ζήτησαν αυτά.....
:)))):χαχα:

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ
1ο ΒΙΒΛΙΟ
ΤΙΤΛΟΣ: @@@@@
ΣΧΗΜΑ: 14x20
ΣΕΛΙΔΕΣ 992 (62 τυπογραφικά)
Για το σώμα του βιβλίου, χαρτί σαμουά 70 γρ.
Εξώφυλλο 4χρωμο, πλαστικοποιημένο με αφτιά
Για 1.000 αντίτυπα, 9.000 ευρώ + 6,5% ΦΠΑ
Για 500 αντίτυπα, 6.000 ευρώ + 6,5% ΦΠΑ

2ο ΒΙΒΛΙΟ
ΤΙΤΛΟΣ: @@@@@
ΣΧΗΜΑ: 14x20
ΣΕΛΙΔΕΣ 768 (48 τυπογραφικά)
Για το σώμα του βιβλίου, χαρτί σαμουά 70 γρ.
Εξώφυλλο 4χρωμο, πλαστικοποιημένο με αφτιά
Για 1.000 αντίτυπα, 7.250 ευρώ + 6,5% ΦΠΑ
Για 500 αντίτυπα, 4.650 ευρώ + 6,5% ΦΠΑ

:τρέλα::τρέλα::τρέλα::τρέλα::τρέλα::τρέλα::τρέλα::τρέλα::τρέλα:

Υ.Γ
Ξέχασα να σας πω πως ο τολμών νικά και εγώ τα έκανα μόνη μου e-book γιατί ξέρω πως και τα διαθέτω στην σελίδα μου για τους πολύ λάτρεις του Tab και του PC..... και να πω ότι έχω απήχηση και γι' αυτό επιμένω πολύ και για έντυπα, γιατί υπάρχουν οι ερωτευμένοι του κλασσικού βιβλίου!

Last edited:

ΜαλβίναΣυγ

Όμορφο Νιάτο
Πολλές σελίδες βρε παιδί μου.
Πάντως σου ζήτησαν τρελά λεφτά.

Εγώ το δικό μου το σταμάτησα για την ώρα (θα το ξαναπιάσω το Σεπτέμβριο) για λόγους οικονομικούς. Τους είπα ότι δεν μπορώ να πληρώσω το υπόλοιπο 75% άμεσα. Μου πρότειναν να το κυκλοφορήσουν όποτε είναι έτοιμο και να πληρωθούν σε 3-4 δόσεις όποτε μπορώ αλλά τους είπα ότι θα προτιμούσα να το κυκλοφορήσω όταν έχω τα λεφτά για να μπορώ να αγοράσω και μερικά αντίτυπα. Έχουν ετοιμάσει το εξώφυλλο/επιμέλεια/μισό εσωτερικό βέβαια, οπότε τους έχω χρεωθεί λιγάκι αλλά θα τους τα ξεκπληρώσω.

Last edited by a moderator:

Μόνα Π

Όμορφο Νιάτο
Καλησπέρα Μαλβίνα!
:)
Δεν είναι τόσες όσες μου είπαν, το πρώτο είναι ''670'' σελίδες και το δεύτερο που είναι η δική μου μυθιστορηματική βιογραφία:)))) είναι μόνο ''656'' γιατί μόλις τα κοίταξα, θέλω να τα βάλω στο amazon :)

Για εκδοτικό οίκο λες; Ή για αυτοέκδοση;
Για αυτοέκδοση θέλει να κάνουμε έναρξη επαγγέλματος και μετά να γίνουμε μηχανές συγγραφείς, αβέρτα να γράφουμε ότι μπούρδα μας κατέβει..... :μαναι:

Last edited by a moderator: