Εμπειρίες από αυτοέκδοση

Αριάδνη

Κοινωνός
Να σας ρωτησω κατι βρε παιδια τους ανδρες δηλ. και από εσας εχουν απαιτηση οι εκδοσεις να περιγράψετε ερωτικες σκηνες χωρις να το θέλετε; γιατι ενταξει κατι τετοιο η γυναικεια λογοτεχνια που γραφετε για γυναικες από γυναικες το εχει και δεν είναι ξενο

Να σας ρωτησω κατι βρε παιδια τους ανδρες δηλ. και από εσας εχουν απαιτηση οι εκδοσεις να περιγράψετε ερωτικες σκηνες χωρις να το θέλετε; γιατι ενταξει κατι τετοιο η γυναικεια λογοτεχνια που γραφετε για γυναικες από γυναικες το εχει και δεν είναι ξενο
Καλησπέρα υπέροχη Αριάδνη,
προσωπικά δεν αμφισβητώ τα λόγια του Κωνσταντίνου (σε όλα αυτά που είδε κατά τη διαδρομή τού βιβλίου του μέχρι και την έκδοσή του), όμως διαφωνώ.
Υπάρχει επικράτηση σκέψης πως είναι θέματα που πιάνουν εύκολα στόχο (ίσως από τις διάφορες επιτυχημένες εκδόσεις που έπιασαν κορυφή), τι πουλάει δηλαδή πιο εύκολα.

Πιστεύω πως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα,
μπορεί, για παράδειγμα, ένα φτασμένο όνομα να γράψει πιο εύκολα μια πατάτα παρά ένας νέος συγγραφέας, ο νέος ασφαλώς και έχει δυσκολότερη διαδρομή απ' τον φτασμένο ή τον επώνυμο / πιο εύκολα θα εκδοθεί ένας παρουσιαστής, τραγουδιστής, καρατερίστας, ποδοσφαιριστής, μοντέλο, εξωγήινος, παρά ένας νέος.
Μέχρι κάποιο σημείο το βρίσκω λογικό. Είναι πιστεύω αφορμή όλο αυτό για να βγουν διαμάντια, σίγουρα και τύχη ή ατυχία ή τα μαγικά μαντζούνια να έχουν χώρο σε όλο αυτό, επιμένω όμως να λέω πάντα πως η δουλεμένη πένα θα βρει το δρόμο της.

Αριάδνη

Κοινωνός
Καλέ μου Στρατη βλέπω πως ο Κωνσταντινος διαλεξε τον δυσκολο δρομο μιας και διαβαζοντας λίγο το λινκ που μας εδωσε καταλαβαινω πως είναι ψαγμένος και θελει να δωσει κατι ιδιαιτερο και πάλι καλη επιτυχια:)

Καλέ μου Στρατη βλέπω πως ο Κωνσταντινος διαλεξε τον δυσκολο δρομο μιας και διαβαζοντας λίγο το λινκ που μας εδωσε καταλαβαινω πως είναι ψαγμένος και θελει να δωσει κατι ιδιαιτερο και πάλι καλη επιτυχια:)
Ναι, δεν διαφωνώ καθόλου.
Η διαδρομή δεν ήταν εύκολη, απλώς λέω αυτό που εγώ πιστεύω, για όλες τις επιλογές που μπορεί να έχει ένας συγγραφέας.

Κωνσταντινος Κ

Όμορφο Νιάτο
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Στρατή, για πες, τι εννοείς ότι το βρήκες στη σωστή θέση στην Πολιτεία;

Δεν πολυκατάλαβα που διαφωνείς, αλλά θα σου πω το εξής. Οι εκδόσεις Διόπτρα μου είπαν ότι τους άρεσε το βιβλίο μου και ότι είναι καλογραμμένο, αλλά δεν μπορούσαν να το αναλάβουν, γιατί λόγω του περιεχομένου, θα φαινόταν ανοίκιο και άσχετο με αυτά που έχει συνηθίσει το κοινό τους. Ακόμη κι όταν τους έγραψα ότι μπορώ να συνεισφέρω στα οικονομικά, είπαν όχι. Φαντάσου λοιπόν πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κάτι, όταν το έργο σου δεν είναι ροζ ή δεν είναι ελαφροπεριπέτεια...
Υπάρχει ειδικό καθεστώς στο χώρο αυτό, ας μην απατόμαστε. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάποτε - ειδικά τώρα η κρίση μπορεί να είναι ευκαιρία.

Υ.Γ Αλίκη, αν δε το βρεις άμεσα και θες να το αγοράσεις, πες μου να στο πουλήσω εγώ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Στρατή, για πες, τι εννοείς ότι το βρήκες στη σωστή θέση στην Πολιτεία;

Δεν πολυκατάλαβα που διαφωνείς, αλλά θα σου πω το εξής. Οι εκδόσεις Διόπτρα μου είπαν ότι τους άρεσε το βιβλίο μου και ότι είναι καλογραμμένο, αλλά δεν μπορούσαν να το αναλάβουν, γιατί λόγω του περιεχομένου, θα φαινόταν ανοίκιο και άσχετο με αυτά που έχει συνηθίσει το κοινό τους. Ακόμη κι όταν τους έγραψα ότι μπορώ να συνεισφέρω στα οικονομικά, είπαν όχι. Φαντάσου λοιπόν πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κάτι, όταν το έργο σου δεν είναι ροζ ή δεν είναι ελαφροπεριπέτεια...
Υπάρχει ειδικό καθεστώς στο χώρο αυτό, ας μην απατόμαστε. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάποτε - ειδικά τώρα η κρίση μπορεί να είναι ευκαιρία.

Υ.Γ Αλίκη, αν δε το βρεις άμεσα και θες να το αγοράσεις, πες μου να στο πουλήσω εγώ.
Καλησπέρα αγαπητέ Κωνσταντίνε.
Όταν πήγα στο βιβλιοπωλείο τής Πολιτείας είχε αρκετό κόσμο, πήγα και δεύτερη φορά, νωρίς το μεσημέρι και είχαν μάλιστα παραλαβή βιβλίων και άλλαζαν σειρές, το βιβλίο και την πρώτη φορά που πήγα και τη δεύτερη ήταν σε καλή θέση, μπροστά και δεξιά και η πρόσβαση σε αυτό ήταν εύκολη σε όλους.

Για το δεύτερο που συζητάμε, διαφωνώ στο ότι, ενώ υπάρχουν πολλοί εκδοτικοί δεν είναι όλοι κακοί στο αντικείμενό τους, ίσως οι έμποροι να είναι περισσότεροι.
Τέλος πάντων, άλλη κουβέντα αυτή και δεν είναι ώρα, το θέμα είναι πως ένα καλό βιβλίο θα βρει τη θέση του. Και πάλι καλοτάξιδο.

Αριάδνη

Κοινωνός
Οντως ο ψυχογιος εχει καλο μάρκετινγκ, όπως λέει και η φαντινα σε άλλο νημα/ να σκεφτείτε ότι πια παιρνεις μαζί με το βιβλίο και αφιερωση από τον αγαπημένο σου συγγραφεα, πολύ έξυπνο το βρισκω

Αριάδνη

Κοινωνός
250 είναι τελικα οι σελίδες για πρωτοεμφανιζόμενο στον ψυχογιο, δεν ζητανε και μορφοποιήσεις, συμφερει οποιον νέο συγγραφεα παει εκει

Υπατία

Όμορφο Νιάτο
Εγώ έχω χτυπήσει την πόρτα των εκδόσεων Γαβριηλίδη και ετοιμάζομαι να χτυπήσω και την πόρτα των εκδόσεων Λιβάνη.
Μονόκερε, να ρωτήσω κάτι? Από τις εκδόσεις Γαβριηλίδη σου απάντησαν τελικά? Γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως απαντούν σε όλους ακόμα και αν η απάντηση είναι αρνητική και μου έκανε εντύπωση το σχόλιό σου. (δεν έχω καμμία σχέση ούτε συμφέροντα από τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο, μην παρεξηγηθώ. :)) Απορία εκφράζω από αυτά που γνωρίζω. Μπορεί να κάνω και λάθος...)

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφονται για το θέμα. Ομολογώ οτι μετά από 12 σελίδες απαντήσεων στο νήμα δεν κατέληξα στο ποιές είναι οι καλύτερες συνθήκες έκδοσης και διακίνησης ενός βιβλίου. Ευχαριστώ όμως που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας. Εύχομαι τα "πνευματικά σας τέκνα" να αγγίξουν πολλές ψυχές και να κάνουν τον κόσμο μας πλουσιότερο. Καλή επιτυχία!

Ναι πήρα απάντηση και ήταν αρνητική. Βλέπεις το κείμενο που έστειλα ήταν μόλις 50 σελίδες.
Αφού το μελέτησα καλά το όλο θέμα, αποφάσισα να γράψω σύμφωνα με τους κανόνες τους. Κείμενο 250 σελίδες, σε 12 px μέγεθος. Δουλεύω ένα κείμενο τους τελευταίους έξι μήνες. Ομως θέλει ακόμα άλλους τόσους. Βέβαια, αν ο στόχος είναι "αυτό να γίνει τρόπος ζωής", τότε αξίζει όλες τις προσπάθειες.
Κάτι ακόμα... όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν πρόκειται να είσαι ποτέ ικανοποιημένη / ος από τον τρόπο γραφής σου. Διαφορετικά γράφεις και αντιλαμβάνεσαι τη ζωή στα 20, διαφορετικά στα 30 και αλλιώς στα 40 που διανύω τώρα. Ολα τα κείμενα έχουν αξία, είτε είναι γεμάτα με τον αυθορμητισμό της εφηβείας, είτε με την εμπειρία της ηλικίας.
Αν είσαι 20 και γράφεις, τότε μη διστάσεις ούτε στιγμή να στείλεις τα κείμενά σου για αξιολόγηση. Γενικά, μην αφήνεις το χρόνο να περνάει, γιατί ο καριόλης τελικά κυλάει πάρα πολύ γρήγορα.

Υπατία

Όμορφο Νιάτο
20? Ναι ναι, είμαι 20!!! Το λέω και στην ταυτότητά μου που επιμένει να μου τονίζει το "χ2" :))))

Εντάξει, μη μασάς. Κι εγώ έχω φάει πόρτα και όταν η "Διόπτρα" μου είπε οτι πρέπει να τριπλασιάσω τον όγκο του βιβλίου μου και θα δουν αν τότε θα τους ενδιαφέρει, τους ευχαρίστησα ευγενικά και αποχώρησα. Προσωπικά δεν σκοπεύω να αλλάξω το βιβλίο μου για κάποια πιθανή μελλοντική προοπτική. Κυρίως επειδή θεωρώ οτι για το μεγαλώσω τόσο θα πρέπει να γράψω μπούρδες που δεν μου ταιριάζουν και θα χάσει τον χαρακτήρα του. Για εσένα μπορεί αυτή να είναι η σωστή προσέγγιση. Να το δουλέψεις μέχρι να γίνει το πιο καθαρό διαμάντι! Σου εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς και να μην χάνεις την ελπίδα και το πάθος σου. :)

χχεχχεχεχε προφανώς το 20 είναι αφετηρία συζήτησης :) Δεν αλλάζω το πρώτο κείμενο, απλώς κάνω προσπάθεια να δουλέψω με γνώμονα τις ανάγκες τους. Θα δούμε :)

Αλίκη

Κοινωνός
Δεν ξέρω αν το έχουμε συζητήσει, αλλά με το παιδικό βιβλίο τι γίνεται; Ξέρετε ποιοι εκδοτικοί δέχονται και με τι κριτήρια;

Καλαμαράς

Όμορφο Νιάτο
Είτε σε εκδοτικό οίκο είτε με αυτο έκδοση λοιπόν το 2ευρω στο βιβλίο δε το περνάς με τίποτα...
Αν είναι έτσι όμως γιατί να μην πας σε εκδοτικό οίκο; Μόνο επειδή δε δέχονται το βιβλίο σου; Υπάρχουν τόσοι, αν αξίζει κάποιος δε θα το δεχτεί;

Επίσης έχω και μια ερώτηση λίγο ninja! Αν είναι να δώσεις αυτά τα χρήματα γιατι δεν πας σε ένα τυπογραφείο να τυπώσεις το βιβλίο σου και να το προωθήσεις εσύ σε βιβλιοπωλεία ή μέσω μια δικής σου σελίδας στο διαδίκτυο;

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Για μένα την καλύτερη δουλειά κάνουν αυτοί που αποκτούν κοινό πρώτα στο ίντερνετ. Η συγγραφέας των "50 αποχρώσεων" ας πούμε, αλλά κι ένας άλλος μπλόγκερ που δημοσίευε μια ιστορία τρόμου σε συνέχειες, η οποία είχε επιτυχία και στη συνέχεια τυπώθηκε και κυκλοφόρησε σε e-shops. Αποκτούν έτσι αναγνώστες και μετά κυκλοφορούν το βιβλίο σε έντυπη μορφή κι από καλές εκδοτικές που κάνουν προώθηση της προκοπής.

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Για μένα την καλύτερη δουλειά κάνουν αυτοί που αποκτούν κοινό πρώτα στο ίντερνετ. Η συγγραφέας των "50 αποχρώσεων" ας πούμε, αλλά κι ένας άλλος μπλόγκερ που δημοσίευε μια ιστορία τρόμου σε συνέχειες, η οποία είχε επιτυχία και στη συνέχεια τυπώθηκε και κυκλοφόρησε σε e-shops. Αποκτούν έτσι αναγνώστες και μετά κυκλοφορούν το βιβλίο σε έντυπη μορφή κι από καλές εκδοτικές που κάνουν προώθηση της προκοπής.
Εννοεις τον Σκοτ Σιγκλερ, που κυκλοφορησε το βιβλιο Ιος;

Μηνάς

Όμορφο Νιάτο
Φθινόπωρο, μπαίνω και εγω στο χορό της αυτοέκδοσης!

Last edited: