Εργασίες: Εγκατάσταση SSL

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Δυστυχώς, και πάλι δεν κατάφερα να ξεκινήσω με το ssl. έχω μεγάλη έλλειψη χρόνου και δεν προλαβαίνω να το πιάσω. Οπότε παύω να σημειώνω εδώ πως "ξεκινάω" και οπότε ξεκινήσω θα πω "ξεκίνησα" :)))

Φαροφύλακας

Staff member
Σε όλους και δυστυχώς, δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ. Έχω ένα γενικότερο φόρτο εργασίας. Αυτήν την εβδομάδα που ίσως θα μπορούσα να ξεκινήσω λέω να το αφήσω για μετά τα γενέθλια, γιατί υπάρχει περίπτωση να πέσει η Λέσχη, στην διάρκεια των εργασιών, και να μην είμαστε δίχως φόρουμ γύρω από τα γενέθλια.

Σόρι παιδιά. :ανέκφραστος: Είναι το πρόβλημα του φόρουμ πως οι βαριές τεχνικές εργασίες πέφτουν σε έναν κι αν αυτός τύχει να μην μπορεί, μένουμε έκθετοι. :ανέκφραστος:

Φάρε δεν νομίζω οτι υπάρχει έστω και ένας και που να σου καταλογίζει κάτι. Ίσα ίσα ευχαριστούμε για αυτό το μοναδικό στέκι που μπορούμε να μοιραστούμε την αγάπη μας για τα βιβλία.
Πιστεύω και εγώ πως είναι καλύτερα οι εργασίες να γίνουν μετά τα γενέθλια. Το μέσω επικοινωνίας για κάποιους είναι το φόρουμ. Δεν θα θέλαμε σε καμία περίπτωση να πέσει κατά την διάρκεια του. :)

Φαροφύλακας

Staff member
Όπως μάλλον καταλαβαίνετε, ξεκίνησα και πάλι εργασίες.

Τσίου

Active member
Εκεί που για ένα μεγάλο διάστημα δεν χρειαζόταν να πατάω add exception και είχα προβληματάκι μόνο με την σύνδεση, τώρα μου βγάζει πάλι "Your connection is not secure"

Φαροφύλακας

Staff member
Έχουμε θέματα ακόμα. Και μάλλον μεγάλα. Διαπιστώνω πως το πιστοποιητικό εκδόθηκε για το λεσχη.gr δίχως τόνο, που κι αυτό δικό μας είναι, αλλά όχι το βασικό. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό. Πάντως περιπλέκει μια ήδη μπλεγμένη υπόθεση.

Έπειτα έχουμε πρόβλημα "μεικτού περιεχομένου" που σημαίνει πως θα πρέπει να μπω και να αλλάξω χίλια δυο πράγματα εδώ κι εκεί (όπως στο template που χρησιμοποιούμε).

Βλέπω να συνεχίζει να παίρνει καιρό.

Φαροφύλακας

Staff member
Ξέρω πως τα προβλήματα παραμένουν. Απλά να ενημερώσω πως εργάζομαι.

Φαροφύλακας

Staff member
Ήδη ολοκληρώθηκε η επανεγκατάσταση πιστοποιητικών. Τελικά θέλαμε ένα για το λέσχη.gr κι ένα για το λεσχη.gr

Τώρα απομένει να λυθεί το πρόβλημα του "μεικτού περιεχομένου".

Εργάζομαι. Πιστεύω πως μέσα στις επόμενες 3 εβδομάδες παίζει να έχουμε λύσει τα προβλήματά μας που συσχετίζονται με ssl και να προχωρήσουμε με ό,τι άλλο.

Παρεμπιπτόντως, είστε εντάξει με τα κουμπιά του επεξεργαστή κειμένου; Μάλλον εμφανίζονται πλέον, έτσι;

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Staff member
Ναι έχουν αρχίσει να φαίνονται οι αλλαγές. Και η γραμμή της επεξεργασίας κειμένου έχει επανέλθει τις τελευταίες μέρες χωρίς πρόβλημα. :)))

Φαροφύλακας

Staff member
Έλυσα το πρόβλημα του "μεικτού περιεχομένου" (yes, baby) όμως βλέπω πως ακόμη υπάρχει πρόβλημα. Συνεχίζω να το ψάχνω.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Τι ειναι το μεικτο περιεχομενο, και που εμφανιζονται τα προβληματα σε εμας;

Α, δεν το ανεφερε κανενας, αλλα δεν μπορω να μπω στην ΚΛ

Φαροφύλακας

Staff member
Τι ειναι το μεικτο περιεχομενο, και που εμφανιζονται τα προβληματα σε εμας;
Να στο πω πολύ λιανά, π.χ. υπήρχαν αναφορές μέσα στο html της σελίδας σε εικόνες που ξεκινούσαν με http (δηλ. μη ασφαλές περιεχόμενο)
Α, δεν το ανεφερε κανενας, αλλα δεν μπορω να μπω στην ΚΛ
ααααα :πανικός: μα τί λες; Εγώ μια χαρά μπαίνω!

από πού μπαίνεις; πώς; με τι; τί σου λέει;

ααααααααααα :πανικός:

Φαροφύλακας

Staff member
(σου έσβησα κατά λάθος την ανάρτηση)

Πες μου λίγο με τί πλοηγό μπαίνεις και αν στο βγάζει με όλους τους πλοηγούς.

Επίσης, ας αναφέρει και κανείς άλλος αν έχει πρόβλημα να επισκεφτεί το cinemaclub.gr

(και Μπιατριξ, πού είσαι;! :)))))