Ερωτηση σχετικα με συγγραφη βιβλιου

ΓιαννηςΚ

Όμορφο Νιάτο
Γεια σας, θα ηθελα να θεσω καποια ερωτηματα σχετικα με τη συγγραφη βιβλιου και το κερδος απο τους εκδ. οικους. Καταρχας ειμαι 19 χρονων και ενδιαφερομαι να ξεκινησω τη συγγραφη. Εχω αρκετη φαντασια και καλες ιδεες και εκφραση ομως εχω καποιες ερωτησεις. Κακα τα ψεματα στη σημερινη εποχη το χρηματικο μερος παιζει μεγαλο ρολο. Και θελω λοιπον να ρωτησω. Στην σημερινη Ελλαδα αξιζει να ασχοληθει καποιος με τη συγγραφη για την αποκτηση κερδους; Αν το βιβλιο ειναι καλο μπορει ενας πρωτοεμφανιζομενος συγγραφεας να βγαλει χρηματα; Οσο αφορα την κατοχυρωση των πνευματικων δικαιωματων και ολα αυτα εχω ενημερωθει. Το μονο που θελω να ξερω ειναι αυτο. Ναι μεν μου αρεσει να γραφω αλλα με ενδιαφερει αμεσα ο οικονομικος τομεας.

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα (άλλα μέλη του φόρουμ είναι πιο ειδικά αφού έχουν ασχοληθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με την συγγραφή ή/και τις εκδόσεις) όμως φαντάζομαι ότι η απάντηση σ' αυτό είναι "εξαρτάται". Κακά τα ψέμματα δεν είναι εύκολα τα πράγματα για έναν πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα (και εννοώ τον άγνωστο συγγραφέα, αν πχ εκδώσει το πρώτο του βιβλίο ο Ξηρός ενδεχομένως να γίνει αμέσως μπεστ σέλερ, αλλά φαντάζομαι ότι εσύ δεν ανήκεις σ' αυτήν την κατηγορία). Μπες εσύ ας πούμε στην θέση του αγοραστή/αναγνώστη πόσο εύκολα θα αγόραζες το βιβλίο ενός άγνωστου πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα; Σιγά σιγά βέβαια και εφόσον ο συγγραφέας αξίζει, τα βιβλία τα βιβλία θα συζητιούνται και θα τα αναζητά ένα ευρύτερο κοινό. Παρόλ' αυτά λίγοι συγγραφείς στην Ελλάδα ζουν αποκλειστικά από τα έσοδα των βιβλίων τους οπότε αν στόχος σου είναι να γίνεις ένας απ' αυτούς χρειάζεσαι ταλέντο, δουλειά, τύχη και γνωριμίες. Το θέμα βέβαια για εμένα είναι: Μπορείς να γράψεις κάτι που αξίζει να το διαβάσω; Αν σ' αυτό απαντάς ναι, προχώρα και όλα τα άλλα θα έρθουν.

Σάρα

Όμορφο Νιάτο
Να πω και εγώ την γνώμη μου? θεωρώ ότι ξεκινάς λάθος...αν σου αρέσει να γράφεις, γράψε γιατί σε γεμίζει...μην κοιτάς αμέσως το κέρδος! μπορεί να μην έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, όμως ξέρω πως ο δρόμος της συγγραφής δεν είναι εύκολος...οπότε σε πρώτη φάση αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι αν έχεις τα φόντα να γράψεις κάτι τόσο δυνατό, ώστε να αξίζει να εκδοθεί...και το κέρδος θα έρθει στην πορεία. Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ!