Εσείς ποιόν προτιμάτε και γιατί;

Εσείς ποιόν προτιμάτε και γιατί;

• Κ.Ντάρσυ

Votes: 15 35,7%
  • Κ.Ρότσεστερ

Votes: 11 26,2%
  • Χήθκλιφ

Votes: 16 38,1%

• Total voters
    42

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Είναι και οι 3 απο τους αγαπημένους μου ήρωες λογοτεχνίας.Πριν λίγες μέρες είδα για ακόμα μια φορα την Τζειν Ευρ του BBC και στο τέλος του πρώτου επισοδίου έκαναν αυτή την ερώτηση και σκέφτηκα πως ένα τέτοιο ερώτημα ταιριάζει και στην λέσχη.
Λοιπόν εσείς ποιόν προτιμάτε και γιατί;

Τον σοβαρό και περήφανο Κ.Ντάρσυ απο το βιβλίο Περηφανια και Προκαταληψη της Τζέιν Ωστεν;

Tον αυστηρό και γεμάτο μυστικα Κ.Ρότσεστερ απο το βιβλίο Τζέιν Ευρ της Σάρλοτ Μπροντέ;

Tον ατίθασο και γεμάτο μίσος Χήθκλιφ απο το βιβλίο Ανεμοδαρμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ;

Last edited:

Σόφκι

Κοινωνός
Ειναι σωστο να ψηφισω τον Νταρσυ απο την στιγμη που εχω διαβασει μονο αυτο απο τα τρια?

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
η αληθεια ειναι πως δεν εχεις μετρο συγκρισης αλλα κι εγω που διαβασα και τα 3 τον νταρσυ ψηφιζω.εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να ψηφισεις τον νταρσυ ακομα κι ετσι απλα αν θελεις πες μας και λιγα λογια γιατι σου αρεσει κλπ!

Σόφκι

Κοινωνός
Βασικα δεν μου αρεσε...Με εκνευρισε παρα πολυ...Και στο τελος που γινεται πιο υποφερτος γινεται γιατι ερωτευεται την Λιζι..αλλιως το ιδιο χαλια θα ηταν παλι..ΑΛΛΑ εχω την ταση να ερωτευομαι τετοιους ανθρωπους (ξερετε για να αναβουν τα αιματα) οποτε ριχνω την ψηφο μου εκει :ρ

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Λοιπον εγω ψηφιζω τον νταρσυ γιατι μου αρεσε το γεγονος οτι αλλαξε γιατι ερωτευτηκε και βρισκω υπεροχα οσα εκανε για την ελιζαμπεθ.Δεν ψηφιζω τον χηθκλιφ γιατι ειναι πολυ αγριος για τα γουστα μου,ο ροτσεστερ παλι μου αρεσει αρκετα ακομα και το μυστικο που ειχε το ειχε δικαιολογημενα αλλα ο νταρσυ με κερδισε τι να κανουμε αδυναμιες ειναι αυτες!!!

Σόφκι

Κοινωνός
Αγριος ε;;; χμμ θα παρω να διαβασω το βιβλιο και μετα θα ψηφισω τοτες :))) χεχεχεχε

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Ο Ντάρσυ δε με συγκίνησε ποτέ. Η υπεροψία και το ύφος αφ' υψηλού που διαθέτει στο πρώτο μέρος του βιβλίου μου σπάνε τα νεύρα και η μετέπειτα μετατροφή του δε με πείθει. Πώς γίνεται ο απόλυτα είρων και υπερόπτης να γίνει ο απόλυτα γοητευτικός και καλός;

Ο Ρότσεστερ είναι κάπως παθητικός σαν ήρωας αν και πάντα μου άρεσε. Ο ρόλος του όμως επισκιάζεται από το ρόλο της Τζέην οπότε δε θα μπορούσα να τον ψηφίσω σαν αγαπημένο μου ήρωα.

Ο Χίθκλιφ όμως:γιούπι: Αυτός μάλιστα!!! Μυστηριώδης, με άγνωστο παρελθόν, μοναχικός, αινιγματικός, εκδικητικός, με τις καλές και τις κακές πλευρές του, που στο τέλος το φάντασμα της αγαπημένης του τον στοιχειώνει. Τον ψηφίζω ανεπιφύλαχτα :)

Φένια

Όμορφο Νιάτο
Κορίτσια (υποθέτω ότι η ερώτηση απευθύνεται στις γυναίκες της Λέσχης), ούτε εμένα με συγκινεί ο Ντάρσυ. Οι άλλοι δύο, ναι, έχουν τη γοητεία τους. Ποιόν διαλέγω? Ας πούμε ότι ο κ. Ρότσεστερ κάνει για σύζυγος και ο Χήθκλιφ για εραστής.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
πρωτη ψηφος στο ροτσεστερ,μια και ο χηθκλιφ και 2 ο νταρσυ!!για να δουμε!!!!!(ναι ναι σιγουρα στις γυναικες)

Πολυξενη

Κοινωνός
Ο Ροτσεστερ λίγο άχρωμος,ούτε το μυστικό που έκρυβε ούτε η δυστυχία του κατάφεραν να τον φέρουν ψηλά στη λίστα με τους αγαπημένους μου ήρωες.
Ο Ντάρσυ,ψυχρός και εγωιστής στην αρχή του βιβλίου αλλά με καρδιά που κοβεται με μαρουλόφυλλο μόλις ερωτευτεί ( + είναι πως στην τηλεοπτική μεταφορά που παρακολούθησα τον ρόλο είχε ο αγαπημένος μου Κόλιν Φερθ)
Ο Χίθκλιφ,σκληρός και αυτοκαταστροφικός ταιριαστός με το όνομα του πύργου του,μπορείς να τον μισήσεις αλλά δε γίνεται να τον αγνοήσεις,είναι ο ΗΡΩΑΣ που θα ψηφίσω εγω.

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Xηθκλιφ και εγώ, με διαφορά από τον δεύτερο στις προτιμήσεις μου Ντάρσυ. Ο Χήθκλιφ είναι το απόλυτο αρσενικό, θα συμφωνήσω σε όλα με τη Χρυς...!

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
μα πως μπορει να ειναι το απολυτο αρσενικο ?ουτε τον γιο του δεν αγαπησε!!!μονο την καθριν κανεναν αλλο δεν μπορεσε να αγαπησει οπως εκεινη.και αντε ολους τους αλλους να το δεχτω αλλα οχι και το ιδιο του το παιδι!

Πολυξενη

Κοινωνός
μα πως μπορει να ειναι το απολυτο αρσενικο ?ουτε τον γιο του δεν αγαπησε!!!μονο την καθριν κανεναν αλλο δεν μπορεσε να αγαπησει οπως εκεινη.και αντε ολους τους αλλους να το δεχτω αλλα οχι και το ιδιο του το παιδι!
τα αρσενικά ζώα δεν προστατευουν τα μικρά τους. :) Αν τον δούμε έτσι έχει κάτι απο το απόλυτο αρσενικό ο Χίθκλιφ!

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
μα δεν ειναι οτι δεν τον προστατευσε απλα,
ουσιαστικα τον αφησε να πεθανει τον καημενο
οπως και να εχει γουστα ειναι αυτα.και οι 3 μου αρεσουν αρκετα ομως ο χηθκλιφ μου αρεσει λιγοτερο,θυμαμαι να διαβαζω τα ανεμοδαρμενα υψη και να βλεπω ολα αυτα που κανει και να τσαντιζομαι:χαχα:

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
και εμένα με θυμώνει ο Χηθκλιφ απίστευτα όποτε διαβάζω τα Ανεμοδαρμένα Ύψη, έτερον εκάτερον όμως!:χαχα:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
( να σημειώσουμε πάντως πως υπάρχουν και κάμποσα αρσενικά ζώα, καθώς και άντρες, που νοιάζονται υπερβολικά για το παιδί τους )

Πολυξενη

Κοινωνός
( να σημειώσουμε πάντως πως υπάρχουν και κάμποσα αρσενικά ζώα, καθώς και άντρες, που νοιάζονται υπερβολικά για το παιδί τους )
Όχι κάμποσα,τα περισσότερα. :) Ελπίζω πως δεν παρεξηγήθηκε η ανάρτηση μου,το ανέφερα γιατί μου είχε μείνει από ένα ντοκιμαντέρ πως ενώ το θηλυκό υπερασπίζεται με τη ζωή του τα μικρά του ,το αρσενικό μπορεί να τα θεωρήσει τροφή σε εποχές που αυτή σπανίζει. Χωρις καμμια διάθεση για παραλληλισμούς.