Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

Εχω την αισθηση οτι οσο διαβαζει καποιος, αυξανεται με γεωμετρικη προοδος η λιστα των αδιαβαστων...
Διαβαζοντας, ανοιγουν νεοι αναγνωστικοι δρομοι, κατα συνεπεια αυξανονται-διευρυνονται οι επιλογες του....

Μιντόρι

Όμορφο Νιάτο
Σε σχέση με τα υπόλοιπα μέλη νομίζω πως εχω τη μικρότερη βιβλιοθήκη!!κι αυτό γιατί μου αρέσει πρωτα να διαβαζω αυτα που έχω στην κατόχη μου και έπειτα να αγοραζω τα επόμενα.(έκτόσς βέβαια αν βρω καμιά προσφορά ή ευκαιρία!!).
Αδιαβαστα έχω λίγα,τα οποία σκοπεύω να διαβάσω φέτος, αλλιώς δεν παίρνω άλλα!!!
Έχουμε και λέμε:
Το όνομα του ρόδου - Ουμπέρτο Εκο
το κόκκινο και το μαύρο - Σταντάλ
Ο τελευταίος πειρασμός - Νίκος Καζαντζάκης
Ο εραστής της Λαίδης Τσάτερλι - Ντέιβιντ Λόρενς
Μέρες και νύχτες της Αραβίας - Ναγκίμπ Μαχφούζ

Μιντόρι

Όμορφο Νιάτο
Χα! Υπάρχει άτομο με λιγότερα αδιάβαστα από μένα (έχω εφτά).

Λειτουργώ ακριβώς όπως κι εσύ, Μιντόρι.:ναι:
Χρήστο μάλλον εσύ με καταλαβαίνεις!!Και τώρα που έχω αυτά τα βιβλία αδιάβαστα ,να μην σου πω πως με πιάνει κ άγχος ότι πρέπει να τα διαβάσω!!Δεν θέλω μονο να γεμίζω τη βιβλιοθήκη για να φαίνονται πολλά τα βιβλία!!!!

Μιντόρι

Όμορφο Νιάτο
Αυτό που μας συμβαίνει Χρήστο ίσως να λέγεται ψυχαναγκασμός άλλα μην το πεις πουθενά!!!:))))

''Δασκορπισμένα;;;;;;'' Είμαι σίγουρη ότι θα είναι είτε σε κατηγορίες, είτε αλφαβητικά, είτε σε ξεχωριστό ράφι!Χρήστο;;
Σ'έφερα από δω, Μιντόρι, που είναι πιο κατάλληλο το νήμα.;)

Εντάξει ρε συ, όχι κι αλφαβητικά. Ακόμα υπάρχει ελπίδα για μένα.:))))

Μιντόρι

Όμορφο Νιάτο
Σ'έφερα από δω, Μιντόρι, που είναι πιο κατάλληλο το νήμα.;)

Εντάξει ρε συ, όχι κι αλφαβητικά. Ακόμα υπάρχει ελπίδα για μένα.:))))
(Καλώς έπραξες και μας μετέφερες!!)

Μάλλον έχω θεματάκι: Τη δική μου -μικρή και ταπεινή - βιβλιοθήκη την έχω ανά κατηγορία, ενώ τη βιβλιοθήκη του καλού μου την κατέβασα όλη κάτω και έγινε με αλφαβητική σειρά!!!:τρέλα:

Είναι δυνατόν, λοιπόν, να θέλω να αφήνω αδιάβαστα ή μισοτελειωμένα?????¨Οχι βέβαια!!!:χαχα:

Λούση

Κοινωνός
Εφτά ολόκληρα βιβλία είναι αδιάβαστα, και γιαυτό επειδή όταν τα είχα πάρει μου άρεσαν αλλά με το που τα ξεκίνησαν δεν μου πολύ άρεσαν. Κάποια στιγμή όμως φαντάζομαι πως θα διαβαστούν.

Ανοησις

Όμορφο Νιάτο
Εχω τρια. Επειδη τελευταια εκανα μαθηματα γερμανικων μπηκα στο τριπακι ν' αγορασω μερικα βιβλια που ηθελα να διαβασω στα γερμανικα, για εξασκηση. Με το online λεξικο στο χερι βεβαια δεν προχωραει και πολυ το πραγμα... Δε θα το βαλω κατω ομως...

Εσθλός

Όμορφο Νιάτο
Έχω αρκετά μισοδιαβασμένα και αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου, αλλά αυτό δεν με πτοεί να συνεχίζω να αγοράζω όταν μου δίνεται η ευκαιρία. :))
Με μια πρώτη ματιά:

- Το Λυκόφως των ειδώλων, Φρίντριχ Νίτσε
- Η θέληση για δύναμη, Φρίντριχ Νίτσε
- Ιστορία της σεξουαλικότητας, Μισέλ Φουκώ
- Αφορισμοί για την πρακτική σοφία της ζωής, Άρθουρ Σοπενχάουερ
- Για τον Νίτσε:θέληση για τύχη, Ζωρζ Μπατάιγ (να σημειώσω εδώ πως το βρήκα σε προσφορά πριν περίπου δύο μήνες στα public στην απίστευτη τιμή των 5 ευρώ!!)
- Το δίκαιο της πυγμής, Ευάγγελος Παπανούτσος
- Για την υπεράσπιση της κοινωνίας, Μισέλ Φουκώ
- Το πρόβλημα Σπινόζα, Ίρβιν Γιάλομ
- Προσωκρατικοί:άπαντα (όγδοος τόμος)- Ηράκλειτος, από τις εκδόσεις Κάκτος
- Αναφορά στον Γκρέκο, Νίκος Καζαντζάκης
- Ο επαναστατημένος άνθρωπος, Αλμπέρ Καμύ
- Γενεαλογία της ηθικής, Φρίντριχ Νίτσε
- Οι μη κανονικοί, Μισέλ Φουκώ
- Tα άνθη του κακού, Σαρλ Μπωντλαίρ
- Οι εξόριστοι θεοί, Χάινριχ Χάινε
- Ο ηλίθιος, Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Πολλα και οσο τα σκεφτομαι με πιανει ιλιγγος πρεπει να συστηματοποιηθω
σημερα καταλαβα πως εχω παρει και βιβλια που για καποιον λογο δεν μπορω να αγγιξω και σκεφτομαι μετα λυπης ποσα λεφτα πηγαν χαμενα

Last edited:

Ασημενια

Κοινωνός
Καλά μην στεναχωριέσαι Αριάδνη μου... εγώ φέτος διάβασα βιβλίο που υπήρχε στη βιβλιοθήκη μου από το 1988.

Κι εγώ έχω πάρα πολλά αδιάβαστα. Δεν θέλω να τα μετρήσω.

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Καλά μην στεναχωριέσαι Αριάδνη μου... εγώ φέτος διάβασα βιβλίο που υπήρχε στη βιβλιοθήκη μου από το 1988.

Κι εγώ έχω πάρα πολλά αδιάβαστα. Δεν θέλω να τα μετρήσω.
Μιλας σοβαρα; ασημενια μπραβο ρετρο δηλ. Βιβλιο ναι ετσι ειναι σιγα σιγα. Απλα πηρα πολλα απο προσφορες που τωρα δεν μου κανει κεφι να τα πολυανοιξω, ουτε για κονσερβες, παρηγοριεμαι πως εχω δυο τομους σερλοκ χολμς αδιαβαστους

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
εγω δεν εχω πολλα αδιάβαστα. μόνο 3 του van Gulik που και αυτα θα διαβαστούν συντομα.γενικα μ αρεσει να παίρνω 1-2 βιβλια να τα διαβαζω και μετά να τα βάζω στη βιβλιοθηκη μου. δεν μ αρέσει να φορτώνομαι πολλά και να μένουν αδιάβαστα...

Ασημενια

Κοινωνός
Εγώ δεν μπορώ να αντισταθώ. Αγοράζω από παντού. Φέτος αγόρασα από την έκθεση βιβλίου, ενώ ήδη είχα αρκετά αδιάβαστα, και 7-8 δανεικά, και μου έφερε και μια φίλη καμιά 15ριά που δεν τα ήθελε, και όταν μπήκα σε περίπτερο στη Λιβαδειά, είχε τον ηλίθιο του Ντοστογιέφσκι και τον ηγεμόνα του Μακιαβέλι με 6 ευρώ προσφορά (προφανώς θα ήταν παλιότερη προσφορά από κάποια εφημερίδα ), ε... ακόμα και σε τέτοια κατάσταση που ήξερα ότι έχω βιβλία να διαβάσω... τα αγόρασα. Και στη Στυμφαλία στην εμποροπανήγυρη είχε έναν πάγκο με βιβλία, βλέπω επιγραφή 5 ευρώ, διαλέγω 2 που τα ήθελα, μου λέει αυτά έχουν 10 ευρώ... μα δεν είναι σε καλή κατάσταση του λέω, τι 10 ευρώ? επέμεινε στα 10... κι έτσι δεν αγόρασα.

Ατέρμων

Όμορφο Νιάτο
Εχω καμια δεκαπενταρια αδιαβαστα στη βιβλιοθήκη, συνηθως τοσα μαζευονται δηλαδη,θα διαβασω πεντε-εξι,θα πεσουν κατω απο δεκα,θα παρω μετα κανα δυο και ουτω καθεξής.Δεν ξεφευγω παραπανω.

Μακρυγιάννης

Κοινωνός
Είχα και εγώ τέτοιες ανησυχίες μέχρι που διάβασα το βιβλίο του Ουμπ. Έκο: Μην ελπίζετε να απαλλαγείτε από τα βιβλία. Αυτό που κάνεις (να μαζεύεις βιβλία) είναι πολύ καλό. Θα έρθει η ώρα των αδιάβαστων.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Είχα και εγώ τέτοιες ανησυχίες μέχρι που διάβασα το βιβλίο του Ουμπ. Έκο: Μην ελπίζετε να απαλλαγείτε από τα βιβλία. Αυτό που κάνεις (να μαζεύεις βιβλία) είναι πολύ καλό. Θα έρθει η ώρα των αδιάβαστων.
Σε κάποιο βιβλίο* του, ο μέγας Έκο γράφει πιθανές απαντήσεις στη (βλακώδη) ερώτηση που του (θα) έκανε κάποιος, βλέποντας τη βιβλιοθηκη του.
-Έχεις διαβάσει όλα αυτά τα βιβλία;
Έκο: Δεν έχω διαβασει κανένα, αλλιως γιατί να τα κρατάω.
ή: Πολύ περισσότερα, κυριε, πολύ περσσότερα
ή: Όχι, αυτά ειναι τα βιβλία που πρέπει να διαβάσω μέχρι το τέλος του μήνα, τα άλλα τα εχω στο πανεπιστήμιο.

Και για να ειμαι εντός θεματος, η αισιόδοξη πρόβλεψη λέει τρεις δεκάδες. η πιο αισιόδοξη, τέσσερις.

*Πώς να διαψεύσετε μια διάψευση και άλλες οδηγίες χρήσεως.

Κόμης

Κοινωνός
Είχα διαβάσει κάπου μία ατάκα ενός συγγραφέα που έλεγε για το πως μία καλή βιβλιοθήκη είναι γεμάτη αδιάβαστα βιβλία. Δεν μπορεσα να βρω ποιος είναι και τα λόγια του ακριβώς, βρήκα όμως μία αντίστοιχη από τον Austin Kleon:

"Collect books, even if you don’t plan on reading them right away. Filmmaker John Waters has said, “Nothing is more important than an unread library.” "

Οπότε καλύπτομαι μια χαρά με τα τουλάχιστον 30 αδιάβαστα που έχει η βιβλιοθήκη μου. Τα οποία και ανεβαίνουν συνέχεια, μιας και αγοράζω περισσότερα από όσα διαβάζω πλέον, αφού και λιγότερο χρόνο έχω, και ταυτόχρονα κατεβάζω και διαβάζω και στο κινητό και στο e-reader.