Ευγένιος Τριβιζάς, o Παραμυθάς

Πολυαγαπημένος Τριβιζάς! Είναι μάλλον ο πρώτος συγγραφέας που έμαθα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά από τα παιδικά του και είναι όλα φανταστικά. Επίσης λατρεύω την "Τελευταία Μαύρη Γάτα", είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία!

γεια σας. ψαχνω κ εγω "τον ερωτευμενο πυροσβεστη", τον βρήκα σε ελληνόγλωσσο βιβλιοπωλειο στη γερμανια, αλλα εχω προβλημα στην προωθηση της παραγγελιας μου, αν κ εχω παραπονεθει επανειλημμενα στο site απαντηση δεν ελαβα. εψαξα οπου μπορουσα στην ελλαδα, αλλα δεν το βρηκα. καμια ιδεα???

Η ζωγραφιά της Χριστίνας ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα στην 1η δημοτικού! Ο Τριβιζάς έχει ένα μοναδικό τρόπο να χειρίζεται τη γλώσσα και να επικοινωνεί με τα παιδιά όπως μόνο αυτός ξέρει! Η φαντασία του είναι αστείρευτη και τα βιβλία του διαχρονικά υπέροχα!

Τσίου

Active member
Αυτό που ξεχωρίζω είναι Τα μαγικά μαξιλάρια, κι αυτό πιο πολύ για συναισθηματικούς λόγους, ήταν η πρώτη μου γνωριμία με τον Τριβιζά. Το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα. Τα σκίτσα δε, δεν χόρταινα να τα χαζεύω και μπορώ να πω πως με έχουν στοιχειώσει. Υπέροχη η εικονογράφηση του Βαγγέλη Παυλίδη, που ψάχνοντας στο διαδίκτυο για τα σκίτσα του, βλέπω ότι κηδεύτηκε χθες.

Εχω διαβασει ολη την ''Φρουτοπια'', τα ''Τρια Μικρα Λυκακια'' και την ''Φρικαντελα (Η Μαγισσα Που Μισουσε Τα Καλαντα)''. :))))

Last edited:

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Staff member
Άσχετο, αλλά το βιβλίο τα τρία μικρά λυκάκια (μιας και τα ανέφερες Μπιατριξ) το λατρεύω και παρά την μικρή έκταση το θεωρώ από τα καλύτερά του. Είναι η πρώτη μου σκέψη για δωράκι σε παιδιά. Όσο για την Φρικαντέλα ήμασταν από τα πολλά σχολεία που το έχουμε κάνει σε θεατρικό. Και είχε μεγάλη επιτυχία, γιατί είχαμε έναν καταπληκτικό δάσκαλο με μεράκι και κέφι και είχε κάνει τα σκηνικά καλύτερα και από τις περιγραφές του βιβλίου και είχε δουλέψει καλά τους διαλόγους. :γιούπι:

Η τελευταία μαύρη γάτα επίσης και οι πειρατές της καμινάδας είναι από τα βιβλία που σίγουρα θα πρότεινα σε κάποιον που θέλει να πάρει κάποιο βιβλίο του τριβιζά. Το πρώτο για τα νοήματα που περνάει και το δεύτερο περισσότερο για την φαντασία που έχει.

Καλό επίσης για πιο μικρά παιδάκια (όχι πως εμείς δεν μπορούμε να το διαβάσουμε φυσικά :χαχα: ) είναι και το «Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι».

Την φρουτοπία την έχω διαβάσει και δει πολύ αποσματικά. Δεν ξέρω γιατί δεν με τράβηξε ιδιαίτερα, αν και εκτιμώ σαν συγγραφέα παιδικών κυρίως βιβλίων τον Τριβιζά.

Ο Τριβιζας, κατα βαση, γραφει βλακιουλες. Τα μονα αξιολογα του ειναι 'Τα 3 λυκακια' και 'Πανχελωνιακος εναντιον Λαγουδενιας Λαιλαπας'.

Μούλος

New member
Φοινικα, αυτο ειναι υποκειμενικη σου αποψη. Εγω τον θεωρω μεγαλο ταλεντο και μου αρεσουν οι ανθρωποι με απλετη φαντασια.

Φαροφύλακας

Δάσκαλος της Ξιφασκίας
Staff member
Αρχισα να γραφω νουβελες το φθινοπωρο του 2014. Ως τωρα, εχω γραψει 9.
(11, αν μετρησω και δυο που δε σκοπευω να εκδοσω, επειδη, οταν τις ξαναδιαβασα
μετα απο καιρο, καταλαβα οτι ηταν μετριες. Υποθετω ακομα και οι διανοιες σαν
εμενα εχουν τις κακες τους μερες.)
Οταν, σχετικα προσφατα, ανακαλυψα τυχαια τη διαδικτυακη αυτοεκδοση, καταλαβα
οτι ειχε ερθει η ωρα να μοιραστω τα αριστουργηματα μου με ολον τον κοσμο.
Θα μπορουσα να τα δημοσιευσω ολα μαζι, αλλα θα δημοσιευω ενα καθε 3-4 μηνες,
αφηνοντας σας να εντρυφειτε στην εκαστοτε εξοχη δημιουργια μου προτου προχωρησω
στην επομενη. Θα εκδοσω τα βιβλια μου με τη σειρα που τα εγραψα, ωστε να βλεπετε
την εξελιξη του συγγραφικου μου υφους, οπως την εβλεπα εγω ολα αυτα τα χρονια
που εγραφα.
Ο Τριβιζας, κατα βαση, γραφει βλακιουλες. Τα μονα αξιολογα του ειναι 'Τα 3 λυκακια' και 'Πανχελωνιακος εναντιον Λαγουδενιας Λαιλαπας'.
αυτά από έναν άνθρωπο που θεωρεί μόνος τον εαυτό του ιδιοφυΐα και βρίσκεται στο μηδέν στο συγγραφικό τοπίο (και βάζω τα λεφτά μου πως εκεί θα μείνει), για έναν άνθρωπο ο οποίος έχει καθολική αναγνώριση ως συγγραφέας.

Κι εδώ είναι το σημείο που γελάμε. :))))

Ο Τριβιζας επισης εχει το χουι να ανακοινωνει βιβλια που δεν εκδιδει ποτε...
-Οι 66 ξιφομαχοι
-Το μυστικο του γυαλινου δρομου
-Το μυστηριο της αδειας αβγοθηκης
-Η ωραια νυσταγμενη
-Ενα που υποτιθεται θα μας ελεγε τι εγινε οταν η Χαρα και το γκουντουν αλλαξαν πομολα στο σχολειο τους
Οταν τον συναντησα σε μια εκδηλωση και τον ρωτησα σχετικα, μου ειπε οτι οι εκδοτες θελουν χρονο για να τα ετοιμασουν. Εγω του ειπα οτι καποια απο αυτα τα ανακοινωσε πριν 10+ χρονια, οποτε δεν μπορει να ειναι αυτος ο λογος. Τοτε δε μου απαντησε, απλως γελασε και με ρωτησε 'Που τα θυμασαι μετα απο τοσον καιρο?'

Ο Τριβιζας, κατα βαση, γραφει βλακιουλες.
Φοίνικα μπορείς να πεις πολλά ως άποψη σου, όπως ότι δεν σου αρέσει ή ότι δεν την βρίσκεις να διαβάζεις Τριβιζά, αλλά βλακείες μία φορά δεν γράφει!

Τον θεωρώ πολύ μεγάλο ταλέντο και οι ιστορίες του είναι γεμάτες με μηνύματα!
Είναι πολύ δύσκολο να γράψεις παιδική λογοτεχνία που να έχει νόημα και να διαβάζεται, τόσα χρόνια από διαφορετικές γενιές.
Θυμάμε ακόμα ιστορίες του, όπως το παπάκι που ήθελε μπλε πόδια, ο κροκόδειλος με τον οδοντίατρο και άλλες μετά από 20 και χρόνια.
Οι δύο που αναφέρω έχουν άπειρα μηνύματα και συμβολισμούς.

Διάβαζα Τριβιζά μικρός και θα διαβάσω στα παιδιά μου. Για μένα ανήκει στους MUST παιδικούς συγγραφείς, όπως ο Tony Wolf, και οι Αδελφοί Κατσιμίχα με την "Αγέλαστη Πολιτεία"