Ηλίας Βενέζης : "Αιολική Γη"

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός

Πρωτότυπος τίτλος: Αιολική Γη
Συγγραφέας: Ηλίας Βενέζης
Εκδόσεις: Εστία
Έτος πρώτης έκδοσης: 1989
Αριθμός σελίδων: 309
ISBN: 960-05-0069-Χ

Τελικα εχουμε μεγαλους ελληνες λογοτεχνες, και αν και αργα.. τους ανακαλυπτω επιτελους :)

Η Αιολική Γη του Βενεζη ειναι ενα κορυφαιο βιβλιο που νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να το διαβασει κανεις. Μου αρεσε τοσο και η ιστορια, οσο και ο τροπος γραφης του. Σιγουρα θα συνεχισω και με αλλα βιβλια του.

Η ιστορια περιγραφει τις περιπετειες του Πετρου και της Αρτεμης, και των αλλων τους αδερφων στο κτημα του τσιφλικα παππου τους, που βρισκεται στα Κιμιντενια στην Μικρας Ασιας, λιγο πριν τον ξεριζωμο.

Τριγυρω τους μπλεκονται και οι ζωες των ανθρωπων του γειτονικου κτηματος ενω μαθαινουν και τις ιστοριες απο τους ταξιδιωτες που περνουν απο τα μερη τους (οπως την ιστορια του Αλη που γυρευε το καμηλι με το ασπρο κεφαλι).

Ολα περιγραφονται μεσα απο τα παιδικα ματια (οι ερωτες μικρων και μεγαλων, ο φοβος, η καταστροφη), αλλα καταφερνουν να περασουν πολυ ομορφα το συναισθημα, ακομη και τις αγωνιες των μεγαλων.

Τεσπα.. τα λογια ειναι λιγα, γι'αυτο το βιβλιο. Ειναι απλα τελειο :)

Ήταν και χωριό; θυμάμαι τα βουνά που τα λένε Κιμιντένια και τον κυνηγό με τα κίτρινα άστρα. :)

Τελικα εχουμε μεγαλους ελληνες λογοτεχνες, και αν και αργα.. τους ανακαλυπτω επιτελους :)
Δεν είναι τυχαίο το όνομα της γενιάς του '30. Άσε που διαβάζεις την πηγαία γλώσσα και όχι μεταφράσεις. Ψάξε λοιπόν όλους τους μςγάλους και θα κατενθουσιαστείς. Προσωπικά σου προτείνω τον Παντελή Πρεβελάκη.

Υπέροχο βιβλίο...Με είχε πιάσει ένας μικρασιατικός παροξυσμός όταν ήμουν μικρός και είχα διαβάσει μαζί την αιολική γη, το νούμερο ......(ποτέ δε το θυμάμαι) , ματωμένα χώματα...

Φοβερο βιβλιο,ειχαμε κανει ενα αποσπασμα στη λογοτεχνεια οταν ημουν στο γυμνασιο και μου αρεσε τοσο πολυ που το αγορασα.Το εχω διαβασει πριν χρονια,αλλα παραμενει αναλοιωτο στην μνημη μου.Στο τελος θυμαμαι ειχα συγκινηθει.

Επειδή δεν έχω διαβάσει Παντελή Πρεβελάκη μπορεί καποιος να μου προτείνει τα καλύτερα;

Nα ανοίξουμε ξεχωριστό νήμα για τον Παντελή Πρεβελάκη, να μη "χαλάσουμε" αυτό;

Την "Αιολική Γη" την αγόρασα επιτέλους πέρυσι τέτοιον καιρό, έχω σκοπό σύντομα να τη διαβάσω. Θυμάμαι κι εγώ τα αποσπάσματα από τα σχολικά βιβλία, αλλά τότε ήμουν μικρός, δεν ήξερα την ιστορία για να "πιάσω" το νόημα.

Από Βενέζη έχω διαβάσει μόνο την "Γαλήνη" πριν από πολλά χρόνια (κάπου 15) και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η γραφή του.