Η Ιζαμπέλ Αλιέντε στο 'Εθνος της Κυριακής

Εφημερίδα: Έθνος της Κυριακής
Όνομα προσφοράς: Ιζαμπέλ Αλιέντε
Αριθμός βιβλίων: 6
Απο: 13 Ιουλίου 2014
Τιμή: 4 ευρω

Τα βιβλια της σειρας

-Πάουλα
-Εύα Λούνα
-Η πόλη των θηρίων
-Το βασίλειο του χρυσού δράκοντα
-Το δάσος των Πυγμαίων
-Του έρωτα και της σκιάς

Το πρωτο βιβλιο της σειρας Του έρωτα και της σκιάς

Δηλαδή τέλος ο Αστερίξ;

Ακόμα μιας και δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο της και θα'θελα να διαβάσω ποια από αυτά αξίζουν;

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ακόμα μιας και δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο της και θα'θελα να διαβάσω ποια από αυτά αξίζουν;
Επειδή τα παραπάνω βιβλία είναι διαφορετικά μεταξύ τους λόγω θεματολογίας, πιστεύω ότι καλύτερα είναι να σου πω δυο λόγια για αυτά. Καταρχήν τα βιβλία: Η πόλη των θηρίων, Το βασίλειο του χρυσού δράκοντα και Το δάσος των Πυγμαίων είναι διαφορετικά από τα υπόλοιπα βιβλία της. Έχουν ως πρωταγωνιστή έναν 15χρονο που μαζί με την δημοσιογράφο γιαγιά του ζει κάποιες περιπέτειες στις περιοχές που επισκέπτονται. Είναι πολύ ωραία γιατί Στην πόλη των θηρίων μεταφερόμαστε στην ζούγκλα του Αμαζονίου, με Το βασίλειο του χρυσού δράκοντα μας πηγαίνει στα Ιμαλάια και με Το δάσος των Πυγμαίων γνωρίζουμε αυτή την φυλή.
Τα βιβλία Πάουλα και Εύα Λούνα κάποιοι τα χαρακτηρίζουν γυναικεία λογοτεχνία. Κατά την γνώμη μου όμως δεν μοιάζουν πχ με την ελληνική γυναικεία λογοτεχνία. Απλά είναι γραμμένα από γυναίκα και οι κύριοι χαρακτήρες είναι γυναικείοι. Η Πάουλα είναι συγκινητικό βιβλίο μιας και το έγραψε όταν η κόρη της ήταν βαριά άρρωστη και περιγράφει την ιστορία της οικογένειάς της. Από την άλλη η Εύα Λούνα έχει στοιχεία μαγικού ρεαλισμού και περιγράφει την ιστορία ενός κοριτσιού που γεννήθηκε σε ένα δάσος της Λατινικής Αμερικής και μέσα από την ζωή της βλέπουμε την κοινωνική και πολιτική κατάσταση που επικρατεί.
Και τέλος το βιβλίο Του έρωτα και της σκιάς, δυο φίλοι (που στην συνέχεια γίνονται ζευγάρι) ανακαλύπτουν κάποια εγκλήματα που είχαν γίνει την περίοδο της δικτατορίας.

Προσωπικά, από τα παραπάνω θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το βιβλίο Του έρωτα και της σκιάς, για να δεις αν σου αρέσει ως συγγραφέας. Και όσον αφορά τα τρία βιβλία με πρωταγωνιστή τον Άλεξ, επειδή είναι περιπετειώδες και με διαφορετικό τρόπο γραφής, είναι και αυτά αρκετά ενδιαφέροντα, αν θες να γνωρίσεις ένα από αυτά.

Last edited:
Θα το πω στη μαμά μου αυτό. Διάβασε κάποτε 1-2 της Αλιέντε και της άρεσαν πολύ.
Θα πάρει και όλα τα Άρλεκιν της Real News, θα έχω πολύ πράγμα ως το Σεπτέμβρη. :))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Τα Άρλεκιν, αν δεν κάνω λάθος, και στα περίπτερα φθηνά είναι. Γιατί να μπει κανείς στο τριπάκι να κυνηγάει την "προσφορά";

Τα Άρλεκιν, αν δεν κάνω λάθος, και στα περίπτερα φθηνά είναι. Γιατί να μπει κανείς στο τριπάκι να κυνηγάει την "προσφορά";
Γιατί θυμήθηκε ότι αυτά ήταν πράγματι τα πρώτα-πρώτα άρλεκιν που είχαν κυκλοφορήσει, όταν ήταν νέα, και επειδή φυσικά τα έχει χάσει, τώρα τα θέλει και τα 4!! Τι να πεις...

Αγαπω Αλιεντε!καλη προσφορα του εθνους.
του ερωτα και της σκιας το εχω διαβασει,ειναι αξιολογο,καθως και το ευα λουνα και παολα.τα αλλα 3 της σειρας,ειχα την εντυπωση οτι ειναι για εφηβους.

Δηλαδή τέλος ο Αστερίξ;

Κορτο, απο Αλιεντε εχω διαβασει μονο την τριλογια ( Πολη των Θηριων κλπ, βαριεμαι να τα γραψω ολα) και μου αρεσε παρα πολυ, δεν προκειται να τα βαρεθεις. :) Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω τιποτα. :)

Τα βιβλία της τα διάβασα πριν χρόνια δανεισμένα από την βιβλιοθήκη. Θα πάρω τα: Του Έρωτα και της Σκιάς και την Εύα Λούνα που θυμάμαι πως μου άρεσαν αλλά όχι και λεπτομέρειες από τις ιστορίες. :)

Βλέπω στο σημερινό Έθνος ότι την επόμενη βδομάδα θα έχει το βιβλίο "Το επουράνιο σχέδιο" (El plan infinito), το οποίο δεν είχε ανακοινωθεί στα αρχικά βιβλία...
Τόσο το καλύτερο για αυτούς που τους αρέσει η Αλιέντε, τόσο το χειρότερο για την τσέπη τους (εμού συμπεριλαμβανομένου)...

πολυ χαιρομαι που μπαινουν και νεα βιβλια στη σειρα της Αλιεντε.Την επομενη βδομαδα "κορη της μοιρας" το αγαπημενο μου δικο της.Μεσα απο μια ερωτικη ιστορια,της Ελιζας,περιγραφει πως κατοικηθηκε η Καλιφορνια απο χρυσοθυρες.Απολαυστικο!

Απ' ότι πρόλαβα να δω, είναι και ωραία σαν βιβλία (τίμια προσφορά, πιστεύω),
/ (δυστυχώς, σε μένα δεν έφτασαν τα λεφτά το πρωί και πήρα τσιγάρα...).

Απ' ότι πρόλαβα να δω, είναι και ωραία σαν βιβλία (τίμια προσφορά, πιστεύω),
/ (δυστυχώς, σε μένα δεν έφτασαν τα λεφτά το πρωί και πήρα τσιγάρα...).
οντως τιμια προσφορα.και γω τσιγαρα +εθνος (αν και ηθελα και το βημα για τη Γαλανακη...ας ειναι καλα το μπαζαρ)

Χοχο χο
Ναι, η πρόσθεση της ανάγκης...

Εγώ πήρα τη Ρ. Γαλανάκη, κοντοστάθηκα για λίγο αλλά δεν μπορούσα να πάρω άλλο.

Παίρνω την Αλιέντε, μόνο το "Του έρωτα και της σκιάς" δεν πήρα και δεν θα πάρω την "Κόρη της μοίρας", καθώς το διάβασα. Πάντως, ξετρελάθηκα με την "Πάουλα".Γιατί όμως δεν έβαλαν και το "Σπίτι των πνευμάτων"';

Ας ελπισουμε να δωσουν και "το σπιτι των πνευματων" καθως και το "φωτογραφια σε σεπια" να ολοκληρωθει η τριλογια.Ιδωμεν...

Ω ΜΑΚΑΡΙ να δώσουν και το "Σπίτι των πνευμάτων"!!!!! Το διαβάζουμε αυτό τον καιρό στη λέσχη ανάγνωσης της πόλης μου και το έχω δανισμένο από τη βιβλιοθήκη. Μακάρι να το βγάλουν να το έχω δικό μου!!!!

@Αλίκη καλημέρα.
Δεν θυμάμαι πού σας διάβαζα -έχει κάνα μήνα τώρα, ( ίσως και στη σελίδα σου; ), κάνετε ωραία δουλειά και οργανωμένη. Σε πολιτιστικό κέντρο αν θυμάμαι καλά; Η ομάδα μεγάλωσε από τότε που ξεκινήσατε;