Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Χριστός Ανέστη παιδιά!!

Αναρωτιέμαι... πόσοι κάνατε εμβόλιο; Ρωτάω για να δω αν είχατε παρενέργειες.
Εγώ έκανα την περασμένη Δευτέρα το Astra και είχα.
Δυο μέρες βαριά συμπτώματα μεταμόρφωσης σε ζόμπι 🤣🤣 και τρεις μέρες χώμα....
δεν άλλαξα τελικά και υπήρχε άφθονο ζωντανό κρέας (δίποδα και τετράποδα) στο σπίτι 😇😇

Πέρα από το ότι πονούσε το χέρι μου για δύο μέρες. Είχα συμπτώματα που έχω συνήθως όταν κρυώνω, ρίγος και κούραση. Για πυρετό δεν μέτρησα θερμοκρασία αλλά δεν ένιωθα ζεστός. Φίλος μου ανέβασε πυρετό,σύμπτωμα που, με μια μικρή επιφύλαξη, έχει όταν κρυώνει.
Έκανα το Pfizer

Εκανα κι εγω το ΑΖ την Παρασκευη το απογευμα. Καποια στιγμη τα ξημερωματα ενιωσα τον εαυτο μου ζεστο αλλα συνεχισα τον υπνο μου. Οταν σηκωθηκα κ εβαλα θερμομετρο ειχα 38, με λιγη μυαλγια και καπως βαρυ κεφαλι. Κουμπωνω ντεπονακι και το μεσημερακι ειχα 37,9. Επειδη γενικα δεν κανω υψηλο πυρετο, λεω ετσι θα το περασω, ψιλοχαλαρα. Το βραδυ ειχα βαρεσει 39,2! Ξανακουμπωνω ντεπον, κουκουλωνομαι, αρχιζω να ιδρωνω και Κυριακη πρωι ειχα 36,4. Ειχε παραμεινει λιγο βαρυ το κεφαλι, μονο. Σημερα πηγα κανονικα δουλεια! :))))

@Έλλη Μ και καλά έκανες... Εγώ μου έκανα δώρο γιατί ήμουν χάλια.
Κάπως έπρεπε να παρηγορηθώ με τέτοια πόνο και τέτοια εξάντληση.

Μάλλον σε πονούσε γιατί το σώμα χώνευε ακομα το τσιπάκι. :ρ Κι εμένα με πονούσε 2 μέρες αλλά τώρα είμαι μια χαρά, ούτε ζαλάδες, ούτε πυρετό, τίποτα.
Ναι, άμα είσαι άτυχος και σου πετύχει από τα πρώτα τα τσιπάκια που είναι πιο μεγάλα και "δυσκολοχώνευτα" μπορεί να έχεις θεματάκια.

Τι σπάτε τα κεφάλια σας; Να πώς γίνεται η αποτελεσματική καταπολέμηση του covid! Όχι, που θα τα σκάτε στου κολοσσούς τις φαρμακευτικές, κορόιδα.
Παρεμπιπτόντως η Β Κορέα είναι η μία από τις 5 χώρες παγκοσμίως που δεν έχουν ξεκινήσει πρόγραμμα εμβολιασμών (μαζί με Ερυθραία - όχι τη Νέα, την παλιά, Μπουρούντι, Αϊτή και Τανζανία)

Φήμες λένε ότι κορωνοϊός βλέπει την Β.Κ. και στρίβει στενό.
Κοίτα, η Βόρεια Κορέα καλά κάνει και δεν ασχολείται. Ο κίνδυνος από κορονοϊο δεν είναι καν στην πρώτη δεκάδα κινδύνων στη ζωή ενός Βορειοκορεάτη.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
@ΚρίτωνΓ, το σχόλιό μου ήταν ένας αστεϊσμός (τουλάχιστον προσπάθησε :)))) )ως προς τον τίτλο του άρθρου, μάλλον έπρεπε να γράψω Κιμ (κατά το Κιμ πάτο το) αντί για Β.Κ..

Ως προς την ουσία, όπου ελαττώνεται ο κίνδυνος, μόνο καλό νέο είναι! :)

Βγαίνω κυρία (καλά, κυρία τώρα, τέλος πάντων) με την μασκουλα μου, με σταματάει γνωστή χωρίς μάσκα, και αντί να χαιρετήσει, λέει ειρωνικά, "δεν άκουσες τι είπε η κυβέρνηση για *φέρνει το χέρι της στη μούρη, νόημα για τη μάσκα*". Επειδή είναι η δεύτερη φορά που αντιεμβολιαστης σχολιάζει με αυτόν τον τρόπο το γεγονός πως (συνεχίζω να) φοράω μάσκα, –την 1η φορά το αντιμετώπισα με χιούμορ– κατάπια πάλι το "και να εμβολιαστείς, λέει η κυβέρνηση, αλλά δεν σε βλέπω να το κάνεις. Παντού και πάντα ο,τι μας συμφέρει, έτσι;", και αντέδρασα με τον γνωστό τρόπο (μου), εγνεψα καταφατικά μια φορά, και συνέχισα να περπαταω σα να μου είχε πει γεια. Βλέπεις ότι από μένα δεν χρειάζεται να απαιτήσεις σεβασμό για τον φόβο που έχεις περί εμβολιασμών, δεν θες; γούστο σου, καπέλο σου, φοβάσαι; μαζί σου, 20 λεπτά περίμενα, ενώ και καλά δεν φοβόμουν, λες και στα 5 λεπτά παραπάνω θα έπεφτα τανασκελα σαν κατσαριδα. Εγώ γιατι πρέπει να απολογηθώ που συνεχίζω να φοράω μασκα; ο δικός μου ο φόβος παπάΚια; δεν αξίζει; οκ.