Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Από κάποιο σημείο και μετά ο κορονοϊός δεν είναι και τοοόσο κακός. από τη στιγμή που υπάρχουν τα εμβόλια λειτουργεί ως ένας πολύ καλός τρόπος Φυσικής Επιλογής "Survival of the fittest" (*επιβίωση του πιο προσαρμοσμένου). Δεν είναι και τόσο παράλογο - μία λαβίδα και όποιον πάρει ο Χάρος!

Παιδιά με μια μικρή καθυστέρηση να σας πω κι εγώ πως βιώνω το θέμα κορωνοιός-εμβόλιο. Εστιάζω μόνο στην παράμετρο του εμβολίου και θα καταλάβετε γιατί.. Τον Μάιο κόλλησα απ το σύντροφό μου covid και το πέρασα σπίτι με βιταμίνες και την αγαπημένη αντιβίωση zithromax ( να αναφέρω ότι πρέπει να με βοήθησε πολύ). Μετά απο σύσταση του γιατρού όταν του ανέφερα τί και πώς κόλλησα μου ανέφερε να μην μπώ καν στον κόπο να πάω να κάνω μοριακό τεστ ( μάλλον για να γλιτώσω υπέθεσα τότε τα 60ε), και με το σκεπτικό πως εφόσον ο σύντροφος μου που μένουμε και μαζί έκανε μοριακό και ήταν θετικός. Δεν πήγα φυσικά στην εργασία μου και έκατσα σπίτι την προβλεπόμενη καραντίνα των 14 ημέρων παρόλο που αισθανόμουν καλύτερα πιο νωρίς. Όπως ίσως έχετε καταλάβει ήδη παιδιά ούτε πιστοποιητικό νόσησης μπορώ να πάρω ( καθώς δεν υπάρχει μοριακό θετικό εφόσον δεν έκανα) και πριν μια εβδομάδα πήγα κάνω τέστ αντισωμάτων και είχα πολλά αντισώματα. Ίσως υποθέτω επειδή δεν έχει περάσει το εξάμηνο. Το ωραίο είναι ότι έχω κλείσει απ τον Απρίλιο ταξίδι στο εξωτερικό και επειδή το τεστ αντισωμάτων δεν γίνεται δεκτό αναγκαστικά θα κάνω μοριακό για να ταξιδέψω. Ρώτησα 2 γιατρούς και μου είπαν να επαναλάβω το τέστ αντισωμάτων σε 1 με 2 μήνες διότι όσο έχω αντισώματα δε μπορώ να κάνω το εμβόλιο. Και το πιό περίεργο παιδιά? Δε ξέρω αν πρέπει να κάνω μία δόση ή δύο! Οι γιατροί μου είπαν πως πρέπει να ρωτήσω τον ΕΟΔΥ.. Με λίγα λόγια μπλέξιμο. Ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις αν έχετε κάποια παρόμοια περίπτωση. :χμ:

@Λούνα ,για κάποιο λόγο μου ήρθε αυτή η ταινία στο μυαλό. Έχει πιο ταιριαστό κομμάτι αλλά δεν μπόρεσα να το βρω και απ τα γέλια δεν έχω τη δυνατότητα να ψάξω άλλο

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Με εκνευρίζει αφάνταστα που βλεπω καποιους αρνητες, αλλα και δημοσιογραφους και δημοσκοπησεις, να λενε οτι καποιοι δε φορανε μασκα, δεν κανουν το εμβολιο, ή αρνουνται τη διασωληνωση "για θρησκευτικους λογους" Ετσι αναγαγουν τον αποκαλυπτισμο και τη συνομωσιολογια σε δογμα, που δεν ειναι.

"Θρησκευτικοι λογοι" εινα οταν πχ οι εβραιοι και μουσουλμανοι δεν τρωνε χοιρινο, ή οταν οι Μαρτυρες του Ιεχωβα, λογω δογματικης ερμηνειας της Βιβλου αρνουνται να κανουν μεταγγιση αιματος, το οποιο ως δογμα μπορει να ειναι και αποδεκτό ή σεβαστό (ή όχι). Αυτα (απο οσο ξερω) δεν εχουν καμια σχεση με τη διασωληνωση!

Το να λες οταν αμα φορεσεις μασκα στην εκκλησια "απαρνεισαι την πιστη" ή οτι δεν κανεις το εμβολιο "για θρησκευτικους λογους" ειναι αλλο πραγμα. Δεν παταει σε κανενα δογμα και καμια θεολογικη ερμηνεια. Τοσα χρονια που εχουμε τα εμβολια δεν ακουσα ποτε καμια λεξη απο καμια εκκλησια, ουτε θετικη ουτε αρνητικη (αν υπηρξε, υποθετω θετικη), τι τους επιασε τωρα και συγκεκριμενα αυτο το εμβολιο εχει να κανει με τον Αντιχριστο; Επισης φανταζομαι στην Ιαπωνια, οπου οι μασκες ειναι στην κουλτουρα τους (και συμβολο αλτρουισμου), προφανως και μπαινουν στην εκκλησια με αυτη.

Last edited:
@Αντέρωτας , δεν είναι θέμα θρησκευτικό. Αυτό το πουλάνε έτσι τα ΜΜΕ για διάφορους λόγους. Στην πραγματικότητα μιλάμε για απ'ευθείας μετάφραση θεωριών από διάφορες περίεργες συνομωσιολογικές ομάδες των ΗΠΑ. Υπάρχει απήχηση σε κάτι βαρεμένους εντός της Εκκλησίας αλλά υπάρχουν στους αντιεμβολιαστές και πολλοί νεοπαγανιστές, ακροδεξιοί και ακροαριστεροί (υπάρχουν αρκετές αφίσες στους δρόμους ) και άλλοι.

Όσο αφορά τους θρησκευόμενους, κάνουν μια τραβηγμένη ερμηνεία διάφορων σκόρπιων χωρίων.

Όλοι αυτοί οι περίεργοι υπάρχουν εδώ και χρόνια και γιγαντώνονται. Είχα τη "χαρά" να το παρακολουθώ αυτό το φαινόμενο εδώ και πάνω από δεκαπέντε χρόνια. Κανείς όμως δεν ασχολήθηκε είτε γιατί κάποιοι γραφικοί με τραβηγμένες θεωρίες είναι πάντα χρήσιμες είτε γιατί δεν ήθελε κανείς να μπλέξει μαζί τους. Στα υγειονομικά τώρα, από την αρχή της κρίσης έκαναν την εμφάνισή τους αλλά υποτιμήθηκαν. Κακώς. Στο μέλλον θα έχουν εντονότερη παρουσία.

Από εκεί και πέρα έχει υπάρξει και μια κακή διαχείριση του θέματος και κάπου πρέπει να ρίξουν και οι κυβερνήσεις το φταίξιμο.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
@Αντέρωτας , δεν είναι θέμα θρησκευτικό. Αυτό το πουλάνε έτσι τα ΜΜΕ για διάφορους λόγους.
Φυσικα και δεν ειναι εγγενως θρησκευτικο, το θεμα ειναι οτι "υπαρχει απηχηση σε βαρεμενους της Εκκλησιας" οπως λες, και για μενα το προβλημα ειναι οτι αυτο μεταφραζεται στα ΜΜΕ και την κοινη γνωμη σαν "θρησκευτικη πεποιθηση". Η "Τραβηγμενη ερμηνεια απο βαρεμενους" δεν ειναι πεποιθηση, και δεν πρεπει να αναφερεται ως τετοια, γιατι αυτοματως αποκτα κυρος.

Σκεφτομαι πιο πολυ τις λαθος εντυπωσεις που δινονται, τους ημιμαθεις που δεν εχουν ακριβως σαφη αποψη στα περι θρησκειας, και δυστυχως καποιοι απο αυτους ειναι και δημοσιογραφοι.

Κατα τα αλλα ναι, ο αντιεμβολιασμος, συνωμσιολογικος ή μη, μπορει να πιασει διαφορες θρησκειες και πολιτικες θεωριες.
(πχ. εγω εχω εμβολιαστει, αλλα δε θελω να συμμετασχω σε "προνομιακες" εκδηλωσεις που ειναι μονο για εμβολιασμους, καθοτι αυτες οι πολιτικες προωθουν διαχωρισμους κλπ. ΘΕωρω θεμιτους τους φοβους που λενε οτι αυτο το αναγκαιο κακο θα δωσει πατημα και προηγουμενο σε δυστοπικες καταστασεις απαρτχάιντ στο μελλον)

Όλοι αυτοί οι περίεργοι υπάρχουν εδώ και χρόνια και γιγαντώνονται. Είχα τη "χαρά" να το παρακολουθώ αυτό το φαινόμενο εδώ και πάνω από δεκαπέντε χρόνια.
Κι εγω το ιδιο, εχω σχηματισει κι εγω μια συγκεκριμενη εικονα για ολο αυτο το φαινομενο, που αποτελει μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια για γελια και για κλαματα.

Last edited:
Ας μην τα μπλέκουμε, η επίσημη Εκκλησία της Ελλάδας έχει πάρει θέση υπέρ εδώ και μήνες. Μάλιστα προτρέπει τους πιστούς να εμβολιαστούν. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις στον κλήρο, που είναι με το παλαιό και ξεσηκώνουν μια μερίδα του κόσμου.
Το πρόβλημα είναι ότι τα media κάνουν ενα απίστευτα βρώμικο παιχνίδι εδώ και δεκαετίες αλλά τα δύο τελευταία χρόνια η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νομίζω καταλάβατε, δεν θέλω να επεκταθω.

Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ είναι εμείς οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας,οι απλοί πολίτες που παλεύουμε για την επιβίωση να ΜΗΝ ΔΙΧΑΖΟΜΑΣΤΕ. Για κανένα λόγο να μη στρεφομαστε ο ένας εναντίον του άλλου.
Εγώ εμβολιαστηκα αλλά σας αγαπώ όλους, εμβολιασμενους και μη :ματιά:
Γιατί στη τελική τι ψυχή θα παραδώσω κύριε δημοσιογραφε-δικαστη-τηλεαστερα μου;

Δεν είμαι σίγουρος αν οι δημοσιογράφοι κάνουν αυτό το λάθος από άγνοια ή από ιδεοληψία.

Βλέποντας τα πράγματα όπως εξελίσσονται τα τελευταία δύο χρόνια αυτή η δυστοπία δεν είναι μακριά αλλά θα έχει και ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που διαβάζουμε σε βιβλία ή κόμικς ή βλέπουμε σε ταινίες.

Δε ξέρω αν μπορούμε πια να γελάμε. Και όσο δε ξεμπερδεύουμε με τον κορωνοϊό αυτός ο τρόπος σκέψης θα εξαπλώνεται. Άλλωστε και η τωρινή του δύναμη έχει τις ρίζες της στη προηγούμενη οικονομική κρίση.

Ας μην τα μπλέκουμε, η επίσημη Εκκλησία της Ελλάδας έχει πάρει θέση υπέρ εδώ και μήνες. Μάλιστα προτρέπει τους πιστούς να εμβολιαστούν. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις στον κλήρο, που είναι με το παλαιό και ξεσηκώνουν μια μερίδα του κόσμου.
Μαντάρα τα κάνανε από την αρχή σε αυτό το θέμα. Αλλά ας μην επεκταθώ.

Εντάξει, στην Ελλάδα ο διχασμός είναι το αγαπημένο μας άθλημα.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ας μην τα μπλέκουμε, η επίσημη Εκκλησία της Ελλάδας έχει πάρει θέση υπέρ εδώ και μήνες. Μάλιστα προτρέπει τους πιστούς να εμβολιαστούν.
Ετσι ακριβως. Αν επισημως υπηρχε μια κουβεντα τυπου "μελετωντας τις Γραφες, την Αποκαλυψη και ξερω γω τι, αφοριζουμε επισημως το εμβολιο ως φερον το τσιπακι του Γκειτς" (οπως ειχαν κανει με τη γιογκα πχ). Οποτε ναι, εκει θα μπορουσε καποιος να πει οτι δεν κανει γιογκα ή οτι δεν εμβολιαζεται "λογω θρησκευτικων πεποιθησεων", αλλα εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο

Δεν είμαι σίγουρος αν οι δημοσιογράφοι κάνουν αυτό το λάθος από άγνοια ή από ιδεοληψία.

Βλέποντας τα πράγματα όπως εξελίσσονται τα τελευταία δύο χρόνια αυτή η δυστοπία δεν είναι μακριά αλλά θα έχει και ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που διαβάζουμε σε βιβλία ή κόμικς ή βλέπουμε σε ταινίες.

Δε ξέρω αν μπορούμε πια να γελάμε. Και όσο δε ξεμπερδεύουμε με τον κορωνοϊό αυτός ο τρόπος σκέψης θα εξαπλώνεται. Άλλωστε και η τωρινή του δύναμη έχει τις ρίζες της στη προηγούμενη οικονομική κρίση.
Ήταν η οικονομική κρίση , ακολούθησε η υγειονομική η οποία πριν τελειώσει έχει ήδη αρχίσει η κλιματική-ενεργειακή.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα είμαστε σε μια μόνιμη κρίση μέχρι να γίνει ο κόσμος όπως τον έχουν οραματιστεί κάποιοι.Με τα υπέρ και τα κατά του όπως έχει κάθε εποχή.
Το ζητούμενο είναι να μη χάσουμε τη ψυχή μας από τις απανωτές κρίσεις, γιατί τελικά μόνο αυτό έχουμε και αυτό θα μείνει.
Η διακυβέρνηση (παγκόσμια) γίνεται κυρίως μέσω της εικόνας η οποία σε έχει σε μια μόνιμη ψυχολογική πίεση.Δεν θέλω κι εγώ να αναφερθώ άλλο στους "τηλεαστερες" παντός είδους γιατί θα χαλάστω.

Last edited:
Ετσι ακριβως. Αν επισημως υπηρχε μια κουβεντα τυπου "μελετωντας τις Γραφες, την Αποκαλυψη και ξερω γω τι, αφοριζουμε επισημως το εμβολιο ως φερον το τσιπακι του Γκειτς" (οπως ειχαν κανει με τη γιογκα πχ). Οποτε ναι, εκει θα μπορουσε καποιος να πει οτι δεν κανει γιογκα ή οτι δεν εμβολιαζεται "λογω θρησκευτικων πεποιθησεων", αλλα εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο
Όχι μόνο δεν υπάρχει αλλά η Ιερά σύνοδος έχει επιστημονική επιτροπή που συνεδρίασε και αποφάνθηκε υπέρ των μέτρων και των εμβολίων.

Κάποια δεδομένα σχετικά με το εμβόλιο:
1) Οι πλήρως εμβολιασμένοι έχουν 80% λιγότερες πιθανότητες να κολλήσουν. Αλλά και ακόμα και να κολλήσουν, θα ξεπεράσουν πιο ήπια και εύκολα τον ιο σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο.

2) Οι πλήρως εμβολιασμένοι ΔΕΝ μεταδίδουν τον ιό στους άλλους. Έχει κυκλοφορήσει μια απίστευτη παρπαληροφόρηση ότι και καλά ένας εμβολιασμένος μπορεί να κολλήσει και να μεταδόσει τον ιό σε άλλους, αλλά να μην δεχθεί επιπτώσεις ο ίδιος λόγω του εμβολίου. Αυτό είναι τεράστιο ψέμα γιατί πολύ απλά ένας εμβολιασμένος, όπως ανέφερα, έχει πολύ μικρότερες πιθανότητες να κολλήσει τον ιό και να είναι φορέας.
Είχε βγει μια είδηση πριν λίγες εβδομάδες όπου έλεγε ότι άμα είχε εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού στην Ελλάδα, θα είχαμε μόνο 50 περιπτώσεις διασωληνομένων από τους 330 που έχουμε σήμερα, και θα είχαμε μόνο 1-5 θανάτους από τους 30-40 που έχουμε σήμερα σε καθημερινή βάση. Υπόψιν, ότι το 90% των διασωληνομένων και των θανάτων είναι ανεμβολίαστοι.

3) Δεν πρόκειται να ξαναμπούμε σε καραντίνα - τουλάχιστον όχι ολική, όπως ήταν την προηγούμενη φορά. Αυτό οφείλεται όχι μόνο στο γεγονός ότι πια έχει βρεθεί λύση που λέγεται "εμβόλια", αλλά κύριως επειδή το κράτος δεν έχει λεφτά για να στηρίξει την οικονομία σε ένα καινούργιο ολικό lockdown. Στην κυριολεξία, θα πεινάσει κόσμος, αφού δεν θα υπάρχουν αυτή την φορά ούτε επιδόματα, ούτε φοροαπαλλαγές.
Αυτό που θα γίνει είναι ότι θα ξεπεράσουμε τον ιο μέσω της "ανοσίας της αγγέλης". Δηλαδή θα πρέπει να αποδεχθούμε το γεγονός(αν δεν το έχουμε κάνει ήδη) ότι, από την στιγμή που αρνείται ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού τον εμβολιασμό, θα έχουμε πολλούς θανάτους ενώ οι πιο δυνατοί οργανισμοί θα χτίσουν αντισώματα με φυσικό τρόπο.

Υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι ο κοροναϊος ηταν δημιούργημα από κινέζικο εργαστήριο στην Γούχαν. Άμα αποδειχθεί κάτι τέτοιο, η Κίνα θα πρέπει να λογοδοτήσει για τις συνέπειες που προκάλεσε σε παγκόσμιο επίπεδο. Όπως επίσης θα πρέπει να λογοδοτήσει για το γεγονός ότι ήξερε την μετάδοση του ιού στην Γουχάν από τον Μαϊο του 19', δηλαδή 7 μήνες πριν την επίσημη ανακοίνωση για την αποκάλυψη του covid.