Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Βασικα η τεχνολογια ηδη υπαρχει και χρησιμοποιειται για αυτους ακριβως τους σκοπους (και γι' αυτο ακριβως αντιτιθεται πολυς κοσμος). Σαφως και αυτοι που ασχολουνται με τετοια τεχνολογια θα προτειναν και αυτη τη χρηση. Αυτοεκπληρουμενη προφητεια μαλλον

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εδώ και τρεις μέρες έχω σινάχι και φτερνίζομαι. Κάθε μέρα κάνω σελφ τεστ και σήμερα έκανα ένα rapid τεστ σε φαρμακείο. Ξέρει κανείς πού μπορώ να κάνω μοριακό αύριο στην Θεσ/νίκη;

Ευχαριστουμε τους Σουηδους που πανε γυρευοντας να επιβεβαιωσουν τους συνωμοσιολογους

Ωχ, πολύ πλάκα! Άντε να πείσεις μετά τους συνομοσιολόγους!:ρ

Εδώ και τρεις μέρες έχω σινάχι και φτερνίζομαι. Κάθε μέρα κάνω σελφ τεστ και σήμερα έκανα ένα rapid τεστ σε φαρμακείο. Ξέρει κανείς πού μπορώ να κάνω μοριακό αύριο στην Θεσ/νίκη;
Εμείς είχαμε κάνει στο εξεταστικό κέντρο Πλάτωνας, αλλά ήταν στην αρχή (περίπου) της πανδημίας. Σου βγαίνουν θετικά τα σελφ και το ράπιντ;

Μοριακό πάντως σε δημόσια δομή σου κάνουν μόνο αν βγει θετικό ραπιντ. Εμένα μου έβγαινε θετικό σελφ, είμαι σε σπίτι με κρούσμα, είχα συμπτώματα αλλά επειδή βγήκε αρνητικό το ραπιντ δε μου έκαναν κι είπαν να πάω την επόμενη μέρα. Πήγα ξανά χθες, πάλι με 2 σελφ θετικά, βγήκε τελικά και το ραπιντ θετικό και μετα μου κάνανε και μοριακό.
Εντωμεταξυ ο σύντροφος από τη Δευτέρα με συμπτώματα, κάθε μέρα σελφ και ραπιντ (6 στο σύνολο) του έβγαιναν αρνητικά. 4η μερα του έδειξαν θετικό, που είχε ήδη 2 μέρες 38.7 κάθε 4 ώρες και γενικά ήταν χάλια.
Αν δε θες σε δημόσια δομή, όλα τα διαγνωστικά σχεδόν κάνουν. Στους Αμπελόκηπους θα βρεις και με 50€ αντί για 60.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Λοιπόν, διανύω 5η μέρα γριπωμένος.

1η μέρα έκανα self test, και βγήκε αρνητικό για covid
2η μέρα έκανα self test, και βγήκε αρνητικό για covid
3η μέρα έκανα rapid test, σε φαρμακείο και βγήκε αρνητικό για covid
4η μέρα, πρωτοχρονιά, έκανα μοριακό τεστ σε νοσοκομείο
5η μέρα, σήμερα, βλέπω τα αποτελέσματα πως είμαι αρνητικός σε covid

Μου κάνει εντύπωση. Είμαι κανονικότατα γριπωμένος και φαίνεται πως τελικά είναι... παλιά καλή γρίπη. Δεν θα το πίστευα πως υπάρχει ακόμα.

Και έχω χάσει την όσφρησή μου. Το διαπίστωσα πριν λίγο. Πήρα μια εισπνοή καφέ, όπως το συνηθίζω και... δεν μύριζε! Πήγα στο μπάνιο, πήρα βαθιά εισπνοή after shave και, σχεδόν τίποτα. Γύρισα στην κουζίνα, πήρα βαθιά εισπνοή πάνω από την κανέλα και... πάλι τίποτα. Φτάνει γύρω στο 5% μυρωδιά, από τις πολύ έντονες.

Ελπίζω να επανάλθει γμτ.

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως την στιγμή που η κυβέρνηση έχει γονατίσει την ελληνική κοινωνία με τις απαγορεύσεις,τους ελέγχους και τα πρόστιμα να επιτρέπει αυτό

@Φαροφύλακας Σε ειδοποίησαν τελικά για το μοριακό ή το είδες στο gov;
Επίσης, ξέρει κανένας κανένα τηλ του εοδυ που να το σηκώνει και να απαντάνε; Αν έχει κάποιος τωρινή εμπειρία, όχι τότε που έπαιρναν τηλ.

Η όσφρηση μπορεί να έχει μειωθεί λόγω μπουκώματος της μύτης. Στη θέση σου θα δοκίμαζα ξανά τεστ σε μια δυο μέρες.

Για σελφ και ράπιντ έχω ξανακούσει να μη βγάζουν σωστά αποτλέσματα.... για μοριακό δεν έτυχε να έχω ακούσει, πέρα του ότι μπέρδεψαν αποτελεσματα ασθενών. Οπότε αν δε παίχτηκε κάποιο μπέρδεμα μάλλον δεν έχεις κόβιντ.

Όταν μπουκώνουμε ούτως ή άλλως δεν έχουμε μυρίζουμε ή δεν έχουμε γεύση. Τα υπόλοιπα συμπτώματα τα έχεις;
Διάρροια, πονοκέφαλο κτλ...

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως την στιγμή που η κυβέρνηση έχει γονατίσει την ελληνική κοινωνία με τις απαγορεύσεις,τους ελέγχους και τα πρόστιμα να επιτρέπει αυτό

Η Ελλάδα είναι σαν το στρατό. Όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται.