Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όταν βγει τόσος κόσμος όλος μαζί, δεν μπορείς να το μαζέψεις. Εάν πας να επιληφθείς θα δημιουργήσεις ένα επεισόδιο σκληρής καταστολής με όλες τις συνεπακόλουθες επιπτώσεις. Είναι μια πολύ δύσκολη ισορροπία.

Στο Περιστέρι , στο μαγαζί με τα 400 άτομα μια χαρά επιβλήθηκε η τάξη πάντως. Και τα πρόστιμα έπεσαν.

Όλα αυτά αν η είδηση είναι ακριβής. Αν είναι υπάρχει ένα θέμα γιατί δεν "παίζει" πολύ, αν δεν είναι υπάρχει πάλι θέμα με κάποια σάιτ που βγάζουν ότι θέλουν ως είδηση.

Last edited:
Συνεχίζει να υπάρχει η παλιά γρίπη (οπως και ο εμβολιασμός κατά της), αλλά τώρα με την πανδημία με ένα απλό κρύωμα το μυαλό πάει καρφί στον covid.
Θέμα με την όσφρηση, προσωπικα, έχω κάθε φορά που αρρωσταίνω, την χάνω για 2-3 μέρες, και στην επανεμφανιση της με βοηθούν οι υδρατμοί και το βιξ.
Btw, η μητέρα μου ένα χρόνο πριν την πανδημία κόλλησε γρίπη. Η όσφρηση της επανήλθε μετά από έναν ολόκληρο χρόνο (μέσα στην πανδημία), κι όχι πλήρως. Στο διάστημα αυτό μύριζε μόνο το κρεμμύδι. Φρίκη.
(φαντάζομαι τωρα προφίλ με ελληνολατρικες φωτογραφίες: Διαδώστε!!1!! Ο κορωνοιος ξεκίνησε από την ανυπότακτη Νέα Σμύρνη, γνωστη και ως Εξάρχεια προφίλ Β' 🤣).
Περαστικα, παίδες :παρηγοριά:

Και για να επανέλθω στο θέμα με τους "εορτασμούς" στο Σύνταγμα, έγιναν και παρατηρήσεις στους συγκεντρωμένους και πρόστιμα έπεσαν. Και ζήτησε συγνώμη ο πρόεδρος του Συλλόγου Πακιστανών Ελλάδος.

Έκανα και εγώ την τρίτη δόση. Δεν σήκωσα πυρετό όπως με την δεύτερη, είχα λίγο πονοκέφαλο και ατονία για μια μέρα, αλλά αυτό που με προβλημάτισε ήταν το πιάσιμο στην μασχάλη(στο χέρι που έκανα το εμβόλιο) που κράτησε 2 μέρες. Δεν είχα ακούσει για τέτοια παρενέργεια στις προηγούμενες δόσεις, αλλά ρώτησα συγγενείς και φίλους, που είχαν κάνει και αυτοί την τρίτη δόση, και κάποιοι είχαν αυτο το σύμπτωμα. Τελικά ήταν και αυτό μια παρενέργεια του εμβολίου.

Πάντως έχει κουράσει όλη αυτή η κατάσταση με τον ιό, τις βελόνες και τις μάσκες. Θέλω να ελπίζω ότι θα επιβεβαιωθούν κάποιες προβλέψεις που λένε ότι η Όμικρον μπορεί να είναι η τελευταία μετάλλαξη του κοροναϊου, όπου είναι πιο μεταδοτική αλλά με πολύ πιο ήπια συμπτώματα. Ίσως η Όμικρον να είναι το στάδιο όπου ο ιός θα γίνει ενδημικός.

Δύο ενδιαφέρουσες ειδήσεις:

https://www.protothema.gr/world/article/1197931/den-boroume-na-emvoliazoume-ton-kosmo-kathe-exi-mines-leei-enas-ek-ton-dimiourgon-tou-emvoliou-astrazeneca/

https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/1197646/germania-paidia-5-11-eton-emvoliastikan-kata-lathos-me-dosi-gia-enilikous-ti-lene-oi-eidikoi/

Η πρώτη έχει ενδιαφέρον καθώς ένας εκ των δημιουργών της Astra λέει εκφράζει αμφιβολίες για τη τέταρτη δόση ενώ για τη δεύτερη θα ήθελα να ήξερα τι θα είχε γίνει αν είχε συμβεί στην Ελλάδα

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παντως κι εδω ετυχε να εμβολιασουν ηλικιμενη με πενταπλη δοση

Εχω κουραστεί παρα πολύ με ολη την ιστορία με την πανδημία και τον κορονοιό. Δεν θέλω πια να ακουω για τον κορονοιο, δεν θελω να μιλαω για τον κορονοιο. Εμβολιο, αντιεμβολιαστες, αντισωματα, μεταλλαξεις, μασκες, κρουσματα, μέτρα και ξανα μέτρα πάνω στα μέτρα, καραντινες, ραπιντ, δεν την παλευω αλλο. Υπερπληροφορηση και τρομοκρατηση απο τα μμε που πελαγωνεις, δεν βοηθαει καθολου. Αισθανομαι σαν να στεκομαι και να είναι τριγυρω μου δεκα ατομα και να μου μιλανε συγχρονως.
Μέτρα, μέτρα και ξανα μέτρα, δεν ξερεις πια τι ισχυει, τι επιτρεπεται και τι όχι. Παω την περασμενη εβδομαδα σε καταστημα αθλητικων είδων με τα παιδια ηθελα να τους πάρω παπουτσια. Στην εισοδο δειχνω πιστοποιητικο και σελφ των παιδιων. Τα σελφ τα ειχα κανει την προπροηγουμενη μερα. Μου λενε δεν γινεται να μπειτε θέλει σελφ 24 ωρων. Δεν είχα το κουραγιο ουτε να αντιπαρατεθω. Φυγαμε. Σημερα το μεσημερι σχολωντας απο την δουλεια σταματαω στο σουπερ μαρκετ να ψωνισω δυο πραγματακια. Εχω παντα βεβαια μασκα μαζι μου αλλα στην εισοδο διαπιστωνω οτι χρειαζεται μασκα ενισχυμενης προστασιας. Μεταβολη και εφυγα. Αλλη μασκα στα καταστηματα, αλλη στα σουπερ μαρκετ. Ελεος.
Τα παιδια στο σχολειο να τους κανεις δυο σελφ την εβδομαδα και τρια απο την ερχομενη. Και οταν υπαρχουν κρουσματα, οπως υπηρχαν να τρεχεις και για ραπιντ. Και με την καθημερινοτητα και το αγχος και την πίεση καποιες φορές να ξεχνας να τους κανεις. Και το πρωι οταν τα ετοιμαζεις για το σχολειο να διαπιστωνεις οτι εχεις ξεχασει να κάνεις σελφ. Παράνοια. Και αγχος. θα ανοιξουν; Θα κλεισουν; και αν κλεισουν τι γινεται ποιος θα τα προσεχει;
Και όλο το αγχος και η αγωνία βεβαια μην νοσησεις εσυ, τα παιδια, να προσεχεις όσο μπορεις, να αποφευγεις τις μεγαλες μαζωξεις, κ.λ. Στα δυο χρονια της πανδημιας είναι η πρωτη φορά που νοιωθω τόσο βαθια κουρασμενος. Εχω κλατάρει. Και το κερασάκι ειναι οτι εδω και 2-3 μηνες έχουμε προγραμματισει για τον αλλο μηνα ένα ταξιδι στο εξωτερικό. Με όλα αυτα που γίνονται δεν ξερω και εγω αν τελικα πραγματοποιηθει. Η aegean ηδη μου έχει αλλάξει δυο φορες την ωρα των πτησεων. Ανωδυνα βεβαια προς το πάρον, μια δυο ωρες πιο πίσω πήγε αλλά υπαρχει αβεβαιότητα.

Εχω κουραστεί παρα πολύ με ολη την ιστορία με την πανδημία και τον κορονοιό.
Φίλε Goldenmouth, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μας τα έχουν πρήξει εκμεταλλευόμενοι τον τρόμο των περισσοτέρων και τη λόξα μιας άλλης μεγαλούτσικης μερίδας. Η Όμικρον είναι πιο ήπια αλλά βαράει συναγερμό σε όλο τον κόσμο, θα τελειώσει η πανδημία αλλά αν δε κάνουμε τρίτη, τέταρτη δόση θα πεθάνουμε όλοι και πάει λέγοντας. Τα δε μέτρα...ε, τα περιέγραψες μια χαρά.

Να σε βοηθήσω λοιπόν. Ενισχυμένης προστασίας ή διπλή μάσκα όπου μαζεύεται πολύς κόσμος πχ ΜΜΜ,σούπερ μάρκετ κλπ. Τα self test των παιδιών να είναι φρέσκα, της ημέρας. Σαν τα αυγά που θες να τα κάνεις χτυπητά ένα πράγμα. Στο σχολείο τρία self test την πρώτη εβδομάδα, ένα τη Κυριακή, ένα τη Δευτέρα και ένα τη Πέμπτη θα κάνουν. Μετά θα ξαναπάμε στα δύο. Αν τύχει κρούσμα στη τάξη κάνουμε δύο rapid και τρία self. Τα σχολεία δύσκολα θα κλείσουν γιατί είναι κάτι σαν επικοινωνιακό τοτέμ για την κυβέρνηση.

Πάρε βαθιά ανάσα και μη μασάς. Είμαστε πολλοί οι μπουχτισμένοι αλλά είμαστε σκόρπιοι.

Τα σελφ για τα σχολεία αυτή τη βδομάδα είναι Κυριακή, Τρίτη και Πέμπτη για τις επόμενες μέρες.. Χρυσόστομε, μαζί σου και εγώ. Έχει καταντήσει τρομερά κουραστικό όλο αυτό. Την έχω πατήσει κι εγώ με το σούπερ με τη μία τη μάσκα. Πλέον έχω παντού τις ΚΝ95, αλλά δεν είναι κατάσταση κι αυτή, είναι πανάκριβες.

Παρεμπιπτόντως όλη αυτή η ιστορία με τα δεκάδες σελφ τεστ έχει κάτι ακόμα "ελληνικό". Όλα τα φαρμακεία της γειτονιάς που γύρισα έχουν ξεμείνει. Θα βάζουμε τα παιδιά να γλύφουν το δάχτυλό τους και θα βλέπουμε εάν αλλάζει χρώμα!
Οπότε επειδή υποθέτω ότι δεν είναι μόνο τοπικό το θέμα, έχει να πέσει πολύ γέλιο με το άνοιγμα των σχολείων από τη Δευτέρα.

Ναι, @ΚρίτωνΓ παντού το ίδιο πρόβλημα, ειδικά εσείς στην πόλη. Εγώ τα πήρα από επαρχεία κι ήμουν κομπλέ και τα 5 μαζεμένα, αλλά κάτω σε σας κάνεις προσευχή μπας και βρεις.