Η ιστορία ενός βιβλίου μου

Οι συνειρμοί που κάνω τις γιορτές είναι πολλοί και διάφοροι. Ακούγοντας τα κάλαντα θυμήθηκα το πρώτο βιβλίο που αγόρασα λέγοντας τα δικά μου, μερικές δεκετίες πριν. Τότε πλήρωσα 40 δραχμές (από τις 50 που είχα μαζέψει...)

:γιούπι::γιούπι: γλυκεια μου να εισαι καλά που μοιραζεσαι αναμνήσεις μαζί μας! πολύ καλό γούστο είχες από παιδι στα βιβλία:γιούπι: Η κακομοίρα ήμουν πολύ στερημένη από παιχνίδια , έτσι τα δικά μου λεφτά από τα κάλαντα τα σκορπουσα σε παιχνίδια της εποχής, όπως το μικρό μου πόνυ, το θυμάμαι χαρακτηριστικά που το χα'παρει με τα κάλαντα!
Σε βιβλιοπωλείο το είχες αγοράσει, το κοιταζες μέρες στην βιτρίνα;

Last edited:
Το πρώτο βιβλίο μου θυμάμαι μου το είχε αγοράσει ο πατέρας μου Πηνελόπη Δέλτα- Στα μυστικά του βάλτου..

Το πρώτο βιβλίο που αγόρασα εγώ ήτανε το Η ΡΙΖΑ του Ανδρέα Δενδρινού...

Ωραίο πράγμα οι αναμνήσεις!

:γιούπι::γιούπι: γλυκεια μου να εισαι καλά που μοιραζεσαι αναμνήσεις μαζί μας! πολύ καλό γούστο είχες από παιδι στα βιβλία:γιούπι: Η κακομοίρα ήμουν πολύ στερημένη από παιχνίδια , έτσι τα δικά μου λεφτά από τα κάλαντα τα σκορπουσα σε παιχνίδια της εποχής, όπως το μικρό μου πόνυ, το θυμάμαι χαρακτηριστικά που το χα'παρει με τα κάλαντα!
Σε βιβλιοπωλείο το είχες αγοράσει, το κοιταζες μέρες στην βιτρίνα;
Όχι... Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να κοιτάζει βιτρίνες για κάποια συγκεκριμένα βιβλία, καθώς δεν μπορούσα να φανταστώ το περιεχόμενό τους (ιδίως την εικονογράφησή τους η οποία με είλκυε). Εκείνη την εποχή το ενδιαφέρον μου εστιαζόταν κυρίως στα κόμικς και τα "Κλασσικά Εικονογραφημένα". Η αγορά βιβλίου έγινε με προτροπή του πατέρα μου (που αποδέχθηκα θετικά), ο οποίος εξάλλου έκανε και κάποιες προτάσεις για το ποιο βιβλίο θα αγοράσω. Πάντως, η τελική επιλογή ήταν δική μου.

Δροσούλα, το βιβλίο που μας έβαλες εδώ, μου θύμισε ένα βιβλίο που είχα εγώ όταν ήμουν μικρή. Δεν το είχα αγοράσει εγώ, μου το είχαν φέρει δώρο, ούτε θυμάμαι ποιος τώρα. Το μόνο που θυμάμαι είναι το βιβλίο αυτό το λάτρεψα. Είχα ποιηματάκια μέσα, τα οποία τρελαινόμουν να τα διαβάζω ξανά και ξανά, ώσπου στο τέλος τα περισσότερα τα είχα μάθει και απ' έξω. Μερικά τα θυμάμαι ακόμα... :)

Το πρόβλημα είναι ότι το βιβλίο δεν το έχω πια, το θυμάμαι σε μια τελική του μορφή να είναι πάρα πολύ φθαρμένο και κάποια στιγμή θα πετάχτηκε... Το βλέπω όμως να υπάρχει στην αγορά και σαν κάπως να αρχίζει να με τρώει η χούφτα μου, αγαπητή Δροσούλα... (35 ευρώ είναι πάααρα πολλά όμως)

Το πρόβλημα είναι ότι το βιβλίο δεν το έχω πια, το θυμάμαι σε μια τελική του μορφή να είναι πάρα πολύ φθαρμένο και κάποια στιγμή θα πετάχτηκε... Το βλέπω όμως να υπάρχει στην αγορά και σαν κάπως να αρχίζει να με τρώει η χούφτα μου, αγαπητή Δροσούλα... (35 ευρώ είναι πάααρα πολλά όμως)
Στο παρελθόν είχα αναφερθεί σε άλλο νήμα για το πρώτο μου μικρό βιβλιαράκι-ανάγνωσμα "Τα ζώα στη δουλειά". Το αναζητούσα επί πολλά χρόνια. Όταν το βρήκα σε μια δημοπρασία, δεμένο με τέσσερα παρόμοια της ίδιας σειράς (που τα είχα κι εκείνα κάποτε) θυσίασα ένα ποσό και τελικά τα έχω στη βιβλιοθήκη μου. Θα αναρτήσω σύντομα το εξώφυλλό του με τη σχετική ιστορία...