Η μόδα στη λογοτεχνία..

Ξέρω εκ των προτέρων, ότι θα αγγίξω γυναικείες καρδιές... :))))

Πόσες και πόσες φορές διαβάζοντας ένα βιβλίο, κυρίως εποχής, δεν πλάθατε με το μυαλό σας τα ρούχα που θα φορούσαν οι πρωταγωνιστές, την αρχιτεκτονική των κτιρίων, την φύση και το περιβάλλον ολόγυρα; Ευτυχώς, είμαστε τυχεροί που ζούμε σε μια εποχή όπου η εικόνα, και ειδικότερα ο κινηματογράφος, βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο και πολλά αγαπημένα μας λογοτεχνικά έργα οπτικοποιήθηκαν, δίνοντάς μας την ευκαιρία να "πάρουμε μάτι" από την εποχή και να ονειροπολήσουμε...

Θα ξεκινήσω με τα φορέματα του "Όσα παίρνει ο άνεμος" και την θεϊκή Βίβιαν Λι.. Αν ήταν να φορέσω ρούχο από άλλη εποχή, αυτά θα διάλεγα με διαφορά από τα δεύτερα...

(μέχρι και οι άντρες είναι άκρως γοητευτικοί..)

(πόση ομορφιά να χωρέσει σε μια εικόνα; )

Θα συνεχίσω με τα ρούχα εποχής από το "Περηφάνεια και Προκατάληψη". Δεν είναι του προσωπικού μου γούστου, αλλά φαντάζομαι σε κάποιους θα αρέσουν. :)

Πάμε κατά Ρωσία μεριά και στην "Άννα Καρένινα" του Τολστόι;

(συνεχίζεται...)

Όσο για τον "Έρωτα στα χρόνια της χολέρας" του Κολομβιανού Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκεζ..

Από το " The great Gatsby" του Φιτζέραλντ..

Και η επιτομή της κομψότητας από την μοναδική Audrey Hepburn στην νουβέλα του Truman Capote "Πρόγευμα στο Τίφανυς".

Ποιά εποχή σας αντιπροσωπεύει στυλιστικά; Ποιά φορέματα ζηλεύετε θανατερά; (:)))) )

Και ποιά άλλα ρούχα, βγαλμένα από βιβλία και άλλες εποχές, σας εξάπτουν τη φαντασία;

:)

Ρε συ, Ρεγινόρα, δεν το πιστεύω αυτό το πράγμα! Πριν πολύ λίγη ώρα σκεφτόμουν να ανοίξω ένα παρόμοιο νήμα. Όχι ακριβώς για τη μόδα, αλλά για τα γυναικεία πρότυπα ομορφιάς στη λογοτεχνία, βασικά δεν το είχα διαμορφώσει ακόμα... Έχω κουφαθεί τώρα!

Λοιπόν, για να απαντήσω και στο νήμα. Εδώ Ρεγινόρα έχουμε τη θεμελιώδη διαφορά σκέψης που είπες χτες. Βασικά εδώ έχουμε θεμελιώδη διαφορά γούστου. Απεχθάνομαι αυτά τα ρούχα, τους κορσέδες, τα ζωνάρια, τα κρινολίνα, τα φουρό και όλα τα συναφή. Τι μου αρέσει; Τα απλά, ανάλαφρα, που στα μάτια μου φαίνονται και λίγο ρομαντικά. Κάτι τέτοιο ίσως:

Πρόκειται για την Νικόλ Κίντμαν στην ταινία The Hours, η οποία είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Michael Cunningham, το οποίο είναι βασισμένο στη ζωή της Βιρτζίνιας Γουλφ και στο μυθιστόρημά της Η κυρία Νταλογουέι. (Γιατί τα κολλήματα είναι κολλήματα :)))) )

Last edited:
Ρε συ, Ρεγινόρα, δεν το πιστεύω αυτό το πράγμα. Πριν πολύ λίγη ώρα σκεφτόμουν να ανοίξω ένα παρόμοιο νήμα. Όχι ακριβώς για τη μόδα, αλλά για τα γυναικεία πρότυπα ομορφιάς στη λογοτεχνία, βασικά δεν το είχα διαμορφώσει ακόμα... Έχω κουφαθεί τώρα.
Χαχαχα... Σοβαρά Χρυσηίδα; :))))

Να μην πω το κλασικό "τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται", γιατί το δικό μου μόνο μεγάλο δεν είναι... :ρ

Πάντως, τα ρούχα που μου δείχνεις δεν τα βρίσκω καθόλου άσχημα. Μάλιστα ντύνομαι πάντα απλά και η άνεση είναι το κύριο συστατικό για μένα στην ένδυση (και υπόδυσή) μου. Αλλά πώς να το κάνουμε...

Ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω αυτά τα πανέμρφα φορέματα με τις δαντέλες, τους ταφτάδες, που είναι εφαρμοστά στη μέση και αναδεικνύουν το μπούστο (βέβαια κρύβουν τα από κάτω :ρ)... Όπως και στις φωτογραφίες από την Άννα Καρένινα.. Υπάρχει αυτή η αριστοκρατική όψη που εμένα με συναρπάζει! (όχι, δεν είμαι ψιλομύτα... :γρμβ: )...

Η μόδα η καταραμένη που κάνει όλο πισωγυρίσματα, γιατί δεν γυρνάει και προς τα κει καμιά φορά; :κατάρα!:

(είπα πόσο πολύ ζηλεύω; )

Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Επειδη η περηφανεια και προκαταληψη εχει μεταφερθει και αλλες φορες, τα συγκεκριμενα ρουχα δεν νομιζω πως ειναι της εποχης εκεινης. Τα θεωρω πολυ απλοικα. Οπως.. γενικα στις πολλαπλες μεταφορες βιβλιων παρατηρουμε αυτη την διαφορα στην ενδυση : απο την μια να προσπαθουν να μεινουν πιστα στην εποχη εκεινη, αλλα απο την αλλη να εχουν και επιροες απο το παρον (μερικα).

Οποτε με την ευκαιρα.. να δουμε και πια μεταφορα εκανε και την πιο πιστη αντιγραφη της μοδας της εποχης (που περιγραφει το βιβλιο)

Η μόδα η καταραμένη που κάνει όλο πισωγυρίσματα, γιατί δεν γυρνάει και προς τα κει καμιά φορά; :κατάρα!:
Παναγία μου!!!! :πανικός: Αν ποτέ γυρίσει προς τα κει η μόδα, το μόνο που θα θέλω θα είναι να είμαι καμιά φτωχή, ταπεινή υπηρέτρια. Ούτε στο χειρότερό μου όνειρο να πρέπει να πάω επίσκεψη και να πρέπει να είμαι ζωσμένη έτσι :χαχα:

Επειδη η περηφανεια και προκαταληψη εχει μεταφερθει και αλλες φορες, τα συγκεκριμενα ρουχα δεν νομιζω πως ειναι της εποχης εκεινης. Τα θεωρω πολυ απλοικα. Οπως.. γενικα στις πολλαπλες μεταφορες βιβλιων παρατηρουμε αυτη την διαφορα στην ενδυση : απο την μια να προσπαθουν να μεινουν πιστα στην εποχη εκεινη, αλλα απο την αλλη να εχουν και επιροες απο το παρον (μερικα).

Οποτε με την ευκαιρα.. να δουμε και πια μεταφορα εκανε και την πιο πιστη αντιγραφη της μοδας της εποχης (που περιγραφει το βιβλιο)
Μόλις τώρα αυτό θα έλεγα και εγώ Λόρι,συμφωνώ.Δεν ήταν άσχημα τα ρούχα στην ταινία,κάθε άλλο απλά δεν με έβαζαν τόσο πολύ στο κλίμα όσο αυτά που βάζω παρακάτω.
Καταρχήν Κικ την δικιά μου καρδιά την άγγιξες σίγουρα (αναμενόμενο ήταν φυσικά μου έβαλες και το αγαπημένο μου βιβλίο )
Θα ήθελα επίσης να δηλώσω την αγάπη μου για τον Μάθιου
του παει το στυλ εκείνης της εποχής :γιούπι:
Γενικά αυτά τα ρούχα είναι απο τα αγαπημένα μου (τα λέγαμε και χθες στο ομιλητήριο )
Καπέλα,μπούκλες,γάντια,φτερά..

αλλά επειδή αγαπώ και Κόλιν και επειδή μου αρέσει πολύ και το ντύσιμο που ειχαν τότε οι άντρες

(το μόνο που δεν με τρελαίνει είναι τα παντελόνια τους τονίζουν πολύ...ε καταλάβατε τι εννοώ :χαχα: και δεν νομίζω ότι κολακεύει ιδιαίτερα )
και τελευταία βάζω δυο συνολάκια που μου άρεσαν πολύ αλλά τα καπέλα και τα μαλλιά το χαλάνε όλο

Και να φανταστείς το θέμα σου το είδα ενώ έκανα το διάλειμμα μου απο την συγκεκριμένη σειρά πάτησα πάουζ και τσουπ να ενα τέλείο θέμα!!:))))
Κι εγω ζηλεύω πολύ μα και η μόδα να γυρίσει δεν θα είναι το ίδιο.Τωρα αυτά τα ρούχα να τα βάλεις και να πας στο κλάμπ λέει;;Δεν λέει!!

Αμα σου πω οτι απο τις πρωτες λεξεις που διαβασα σε αυτο το νημα το μυαλο μου πηγε στην Audrey Hepburn απο το Breakfast at Tiffany's, πιστευω θα καταλαβεις αμεσως ποια φορεματα ζηλευω θανατερα :)))

Περα ομως απο τα υπεροχα βραδινα της ρουχα που φορουσε οταν επαιρνε το πρωινο της, η Χολι, ειχε ωραιο στυλ:
και στον υπνο

και οταν επαιζε την κιθαριτσα της στο μπαλκονι

και οταν φιλουσε τον καλο της στη βροχη

Και να προσθεσω οτι ο κυριος Clark Gable ("Οσα παιρνει ο ανεμος") ηταν ακρως γοητευτικος οτι κι αν φορουσε!! :γιούπι:

Με αφορμη το αφιερωμα "Ντικενς στον Κινηματογραφο", ειδα την ταινια "The Pickwick Papers". Τα ρουχα οπως εμφανιζονται στο φιλμ ειναι ως εξης:

στην παραπανω εικονα, στη 2η φωτογραφια, ο κυριος δεξια ειναι ο Pickwick. Δεν ξερω αν διακρινετε το κολαν που φορουσε. Καλυπτε ολοκληρη την κοιλια ως τα ποδια. Το θεαμα δεν ηταν διολου κολακευτικο. (αυτος με τη φαλακρα λεω)

Ρομαντικες μου ψυχες, ουτε μιση ωρα δε θ αντεχατε, σφιγμενες στους κορσεδες του 19ου αιωνα. Δεν ειμαι καλη στο ανεβασμα εικονων, αλλα ριξτε μια ματια στα Χρονια της Αθωοτητας του Σκορσεζε. Απιστευτα σκηνικα και κοστουμια!Υπεροχα ντυμενες ειναι ολες οι ηρωιδες του Χιτσκοκ, κορυφαια η Γκρεης Κελλυ στα Rear Window και To Catch a Thief. Επισης η Κιμ Νοβακ στο Vertigo. Αξεχαστη η Κατριν Ντενεβ στην Ωραια της Ημερας του Μπουνιουελ. Και πιο προσφατα, θυμηθειτε την Υποθεση Τομας Κραουν- και στις δυο εκδοχες της. Παρελαση υπεροχων ρουχων υψηλης ραπτικης.

Μπράβο, Κικ, βρήκες τις αγαπημένες μου εμφανίσεις!! Πράγματι, η Γκρέης είναι θεά, της άξιζε να γίνει πριγκίπισσα. Οι κακές γλώσσες λένε ότι ήταν ιδιαίτερα ζωηρή, όσο ψυχρή και καθώς πρέπει κι αν φαινόταν. Αλλά μετά τον γάμο της, αφοσιώθηκε στον σύζυγο και στα παιδιά της.

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Παναγία μου!!!! :πανικός: Αν ποτέ γυρίσει προς τα κει η μόδα, το μόνο που θα θέλω θα είναι να είμαι καμιά φτωχή, ταπεινή υπηρέτρια. Ούτε στο χειρότερό μου όνειρο να πρέπει να πάω επίσκεψη και να πρέπει να είμαι ζωσμένη έτσι :χαχα:
Χαχαχαχαχα! Καλά, κορυφαίο σχόλιο, Χρυς! Υπηρέτρια και πάλι υπηρέτρια! Όσο για τα ρούχα που βάλατε σ'αυτό το νήμα έχω να πω οτι δεν μου αρέσουν καθόλου γιατί είναι μάλλον υπερβολικά ως προς σε όγκο αλλά και ως προς την κομψότητα. Θα μου πείτε, κακή είναι η κομψότητα; Όχι, απλά την κομψότητα και την κοκεταρία την βρίσκω λίγο βαρετή και δεν έχω σκοπό να εγκαταλείψω τα τζιν μου μέχρι τα γεράματά μου. :-)

ΥΓ: Κικ, είσαι απίθανη! Είναι απίστευτο το θέμα του νήματος!χαχαχα! Και πάνω που έλεγα οτι μετά το θέμα για τον μίστερ όθορ, δεν θα μπορούσε να υπάρξει κάτι εξίσου τσαχπινογαργαλιάρικο!χαχαχαχαχα

Last edited by a moderator:
Πολύ καλό θέμα:)! Κικιτσα σου έχω δηλώσει και εγω πόσο ζηλέυω τα ρούχα εποχής; δεν θα γυρίσει η μόδα; αλλιως να μπούμε σε μια χρονομηχανή οι ενδιαφερόμενες! ειδικά τα ρούχα της Ναιτλι στην ''περηφάνεια και προκατάληψη'' μου αρέσουν πολύ, όλα ανεξαιρέτως, ειδικά το άσπρο φόρεμα του χορού με τα ανθάκια στα μαλλιά και τα ρούχα του κυρίου Ντάρσι, απλά υπέροχα ( ε, Μαργαρίτα..) είναι απλά αλλά συνάμα και αεράτα και ονειρικά! Η Λιζι , είναι και επαρχιωτοκόριτσο και εκανε και πεζοπορία στην φύση, οπότε τι να το έκανε το πιο καλό ντύσιμο...

άλλο ντυσιμο που μου αρέσει η Μαριαν σε αυτή την εκδοχή της λογικής και εαισθησίας του 2008:

Sense & Sensibility

αν τα καταφερω θα ανεβάζω φωτο με την θεά Μαιρυλιν από το ''οι άνδρες προτιμούν τις ξανθιές'' που ειναι μαζί με την Ρασελ, η επιτομή της κομψότητας!

Η Μαίρυλιν κομψή :

Και κάζουαλ:

Εντάξει, εμένα προφανώς μου αρέσει το κάζουαλ :)

Βασικά, απ' ό,τι καταλαβαίνω, στο νήμα έχουμε ξεπεράσει προ πολλού το πρόσχημα της λογοτεχνίας :ρ

Χρυς η Μαιρυλιν ήταν παντρεμένη με τον Αρθουρ Μιλερ, εναν διανοουμενο, οπότε δεν είναι καθόλου άτοπο:))

εγω θα πάρω Μονροε με επίσημο ένδυμα, της πήγαινε η λάμψη αυτη της της γυναίκας!!

Χρυς για σενα: η επιτομη εδω της κομψοτητας με το θρυλικό ροζ φορεμα και το κόκκινο κραγιον!!!

Marilyn Monroe - Gentlemen Prefer Blondes

Εμενα προσωπικα, μου αρεσει τρελα το στυλ της Χεπμπορν. Οχι τοσο οι τουαλετες κ τα μακρια φορεματα (αν και στη Σαμπρινα ηταν υπεροχη!) οσο τα καπρι παντελονια, τα πουκαμισακια, τα μπλουζακια με 3/4 μανικι, και οι μπαλαρινες!!!!! :γιούπι: Πλεον εχω κλεισει τα υπεροχα τακουνια μου στα κουτια τους κ φοραω αποκλειστικα στρωτα, ακομη και για βραδυνο ντυσιμο.

Αυτο που θα μου αρεσε πιστευω, θα ηταν να ξαναερθουν στη μοδα τα γαντια, οχι τα χειμωνιατικα αλλα εκεινα τα ωραια συνηθως λευκα που κουβαλουσαν παντα κ παντου μαζι τους.

Φυσικα ξεφυγα εντελως απο το θεμα, αλλα λετε τι ντυσιματα σας αρεσουν κ δεν μπορεσα να αντισταθω :ρ