Θανάσης Παπαζαχαρίας: "Τα Επτά Μετάλλια"

Τίτλος: Τα Επτά Μετάλλια
Συγγραφέας: Θανάσης Παπαζαχαρίας
Εκδόσεις: Περίπλους
Έτος έκδοσης: 2012
Διαστάσεις: 21x14εκ.
Αριθμός σελίδων: 410
ISBN: 978-960-438-140-1

Το βιβλίο "Τα Επτά Μετάλλια" είναι ένας εξωτικός περίπλους τής Γής που ακολουθεί ιστορικά ίχνη τριών αιώνων. Στόχος είναι η απόκτηση επτά μεταλλίων τού 17ου αιώνα από δυο νέους. Ο αναγνώστης ταξιδεύει σε περισσότερες από δέκα χώρες και στις πέντε ηπείρους και μαζί με τη συμμετοχή του στη δράση τού μυθιστορήματος αποκομίζει παράλληλα ποικίλες εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες.

Περισσότερες πληροφορίες και αποσπάσματα μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα τού βιβλίου.

Το βιβλίο κυκλοφορεί προς το παρόν (22/11/2012) σε αρκετά e-βιβλιοπωλεία (Πρωτοπορία, Περιζήτητο κ.α).

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Καλοτάξιδο το βιβλίο του Θανάση! Η αλήθεια είναι πως έχω περιέργεια για τις σελίδες του κι ιδιαίτερα για το ιστορικό σκέλος, επειδή ξέρω την αγάπη του Θανάση για την ιστορία.
:πάνω:

Και τα επίσημα Συγχαρητήρια φίλε μου.
Σου εύχομαι το βιβλίο σου να γίνει πλοηγός για πολλούς "ταξιδιώτες".

Βρε Δροσουλα, με καταμπερδεψες! Αλλα τελικα καταλαβα τι παιζει :χαχα: Συγχαρητηρια και απο μενα, ευχομαι να καταξιωθεις σαν συγγραφεας και να εχεις παντα εμπνευση :)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Συγχαρητήρια, Δροσούλα, καλοτάξιδο να 'ναι!!

μπραβο θαναση, χαιρομαι ιδιαιτερα για την εκδοση του βιβλιου σου
να πανε ολα καλα κ να περιμενεις τις εντυπωσεις μας :)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Συγχαρητηρια και απο μενα Δροσουλα, και καλοταξιδο το βιβλιο σου :)

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας! :)

Κάθε κριτική τού βιβλίου είναι ευπρόσδεκτη και εποικοδομητική.

Δροσούλα, και τα δικά μου συγχαρητήρια!!! Εκ πρώτης όψεως, μοιάζει ένα πολύ απαιτητικό πόνημα. Όσο για το θέμα του, εμένα προσωπικά με ξαφνιάζει. Σου εύχομαι τα καλύτερα :)

Τελειωσα το βιβλίο χθές, ήταν ένα απολαυστικό ταξίδι στον κόσμο αλλα και το χρόνο αφού από το σήμερα βρισκόμασταν, μέσα από ναυτικά ημερολόγια, τριακόσια χρόνια πίσω στην εποχή των εξερευνητών και των θαλασσοπόρων και ταξιδεύουμε από το νησί του Πάσχα και την Ωκεανία μέχρι Ινδία και Αφρική. Πέρα από την ιστορία της αναζήτησης των μεταλλιων ήταν πολύ καλές οι περιγραφές των τόπων που επισκέπτονται οι ήρωες, εμπλουτισμένες με πληροφορίες και εικόνες που όχι μόνο δεν δημιούργησαν "κοιλιά" αλλά με βοήθησαν να βρεθώ "μέσα" στην ιστορία. Το Ιστορικό Μυθιστόρημα είναι είδος που αγαπώ και το συγκεκριμένο κράτησε το ενδιαφέρον μου μέχρι το τέλος
αφού τις μεγαλύτερες δυσκολίες τις αντιμετωπίζουν όταν φτάνουν στο τελευταίο μετάλλιο.

*Δροσούλα, ετοιμάσου να υπογράψεις το αντίτυπο μου σε επόμενη συνάντηση της Λέσχης :)

Σ' ευχαριστώ πολύ Πολυξένη (έστω και πολύ καθυστερημένα) για τα καλά σου λόγια! :σαςευχαριστώ:

Ύστερα από αρκετά μεγάλη απουσία ενεργού συμμετοχής στα νήματα της Λέσχης, επανέρχομαι με αφορμή τη ζωντανή συνάντηση που είχαμε χθες στη Θεσσαλονίκη για την κοπή της βασιλόπιτας. Θα μου πάρει αρκετό καιρό να ξανασυντονιστώ στη σελίδα, να αναθερμάνω τις επαφές μου με τα παλιά μέλη και να γνωριστώ με τα νέα. Η παρουσία μου πιθανό να μην είναι συνεχής, πιστεύω, ωστόσο, ότι θα είναι αισθητή.
Στις πρώτες μου εκκρεμότητες είναι το να απευθύνω τις ευχαριστίες στα μέλη της Λέσχης που τίμησαν το βιβλίο μου και για τα σχόλιά τους. Ελπίζω να συγχωρήσουν αυτήν την αργοπορία μου...

Συγχαρητήρια Θανάση. Θα είναι σίγουρα στο επόμενο πακέτο βιβλίων που θα παραγγείλω.
Μπράβο Θανάση!!! :μπράβο: Έχει προστεθεί στη λίστα μου και ανυπομονώ να το διαβάσω!!! :)
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ανυπομονώ να ακούσω τις εντυπώσεις σας! :)

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά είναι το επόμενο που θα αγοράσω! Δεν ήξερα ότι έχουμε ανάμεσά μας ανθρώπους που έχουν εκδόσει τα όνειρα και τις σκέψεις τους! Χαίρομαι!!

Επειδή είμαι νέο μέλος, λοιπόν, εδώ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει και άλλα έργα των μελών που θα μπορούσα να βρω στο ίντερνετ ή σε κάποιο βιβλιοπωλείο ;;
Ευχαριστώ!

Σαν νέος κι εγώ στην παρέα δεν έχω ανακαλύψει κάποιο μέρος που να είναι αποκλειστικά για βιβλία που έχουν εκδώσει μέλη.
Ίσως είναι μια καλή ιδέα (Φαροφύλακας; )

Παρόλα αυτά θα ήταν άδικο να καταχραστούμε το συγκεκριμένο νήμα (με ένα τέτοιο θέμα) που αφορά το βιβλίο του Θανάση ;)

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά είναι το επόμενο που θα αγοράσω! Δεν ήξερα ότι έχουμε ανάμεσά μας ανθρώπους που έχουν εκδόσει τα όνειρα και τις σκέψεις τους! Χαίρομαι!!

Επειδή είμαι νέο μέλος, λοιπόν, εδώ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει και άλλα έργα των μελών που θα μπορούσα να βρω στο ίντερνετ ή σε κάποιο βιβλιοπωλείο ;;
Ευχαριστώ!

θαναση εχω το βιβλιο σου να με κοιταει αυτες τις μερες
μολις τελειωσω αυτα που εχω αρχισει (χαλια οι ρυθμοι μου) θα ειναι το επομενο κ θα σου πω εντυπωσεις

Άντε Μανταλένα, περιμένω κριτικές... Όπως είπα και στο Πνεύμα που το αναζήτησε, αυτό το βιβλίο γράφτηκε περισσότερο για να γεμίσει ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο μου. Κάθε άλλο παρά συγγραφικές απαιτήσεις έχει, γι'αυτό τις όποιες (αντικειμενικές) κριτικές θα τις ακούω περισσότερο από περιέργεια... Αν τύχει, στο μέλλον μπορεί να "ξαναπαίξω" (Όταν για παράδειγμα βγω στη σύνταξη ;) ;) )