Θυμάστε όσα διαβάσατε;

Γενικώς, θυμάμαι τη γενική ιδέα του βιβλίου και το αν μου άρεσε ή όχι. Συνήθως ξεχνάω ακόμα και το όνομα του βασικού πρωταγωνιστή, εκτός κι αν μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Μου μένει μόνο η ανάμνηση από την απόλαυση της ανάγνωση κάθε βιβλίου.

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Πολύ σπάνια θυμάμαι το περιεχόμενο των βιβλίων που έχω διαβάσει. Είναι πραγματικά πολλά αυτά που έχω διαβάσει και δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα. Μου έχει τύχει πολλές φορές κάποιος να μου περιγράφει βιβλίο με όλες τις λεπτομέρειες και μόνο στο τέλος να πω "μα το'χω διαβάσει!". Το ίδιο μου συμβαίνει και με ταινίες, πολλές, πάρα πολλές φορές. Είναι ένα θέμα που μου κάνει εντύπωση γιατί πραγματικά διαβάζω σε αργό ρυθμό και πάρα πολύ προσεκτικά. :ωιμέ:

Διαβάζοντας τις απαντήσεις των περισσότερων, ανακουφίστηκα γιατί νόμιζα πως πάσχω από αλτσχάιμερ! Συνήθως κι εμένα μου μένει μια γενικότερη εντύπωση και αίσθηση από ένα βιβλίο. Θυμάμαι π.χ. πως όταν διάβασα το Έγκλημα και Τιμωρία μου είχε αρέσει πάρα πολύ, αλλά τώρα το μόνο που θυμάμαι από το βιβλίο είναι το όνομα του Ρασκόλνικοφ και δύο τρια πράγματα βασικά σε σχέση με την πλοκή.
Το ίδιο φυσικά παθαίνω και με τις ταινίες!

Eχω ενα βιβλιο στη βιβλιοθηκη μου που οταν συμμαζευα το κοιταω και λεω "τι ειναι αυτο; ποτε το διαβασα;" πραγματικα το μονο που θυμαμαι ειναι πως ηθελα να το αγορασω, δεν θυμαμαι ουτε να το διαβαζω ουτε τιποτα! το ξερω πως το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! ουτε καν η περιληψη δεν μου θυμιζει κατι. Πλεον ειναι ενα βιβλιο που απλα με φοβιζει οταν το κοιταω. Δεν μπορει να εχει σβηστει τοσο απο το μυαλο μου... μαλλον θα ηταν τελειως χαλια!
Ενα βιβλιο που θα ηθελα να εχω πραγματικα ξεχασει ειναι το "Η ιστορια της Λισι" του Στιβεν Κινγκ. Βασικα θα ηθελα να το ειχε ξεχασει κ ο ιδιος και να μην το εγραφε ποτε, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!!

Ενα βιβλιο που θα ηθελα να εχω πραγματικα ξεχασει ειναι το "Η ιστορια της Λισι" του Στιβεν Κινγκ. Βασικα θα ηθελα να το ειχε ξεχασει κ ο ιδιος και να μην το εγραφε ποτε, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!!
Αλίκη, ας μην το πάμε στο ποια βιβλία θα θέλαμε να είχαμε ξεχάσει, γιατί τότε μάλλον ο καθένας μας θα είχε μερικές αράδες βιβλία να αναφέρει...:ουχ:

Θυμάμαι πάντα πια βιβλία διάβασα, καμιά φορά μου διαφεύγουν στοιχεία της πλοκής... Ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, τι να μου κάνει :χαχαχα:

Θυμάμαι μόνο λεπτομέρειες που μου έκαναν πολλή εντύπωση. Θυμάμαι τα βιβλία που μου άρεσαν πολύ και τα βιβλία που δεν μου άρεσαν καθόλου. Κατά τα άλλα, μπορεί ακόμη και να ξεχάσω ότι έχω διαβάσει ένα βιβλίο. Το ίδιο και με τις ταινίες. Μπορεί να βλέπω μία και μετά από κανένα μισάωρο να θυμηθώ ότι την έχω ξαναδεί:ε;:

Πάντα θυμάμαι αν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο. Πιθανόν αυτό συμβαίνει γιατί ο συνολικός τους αριθμός δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Μερικά βιβλία (όπως και μερικές ταινίες) τα έχω διαβάσει πολλές φορές και τα έχω μάθει σχεδόν απ' έξω. Άλλα τα ολοκλήρωσα από περιέργεια για να δω πού θα καταλήξει ο συγγραφέας. Από εκείνα θυμάμαι ελάχιστα πράγματα. Παρόλο που σε μερικά έχω ακόμα σελιδοδείκτη, συχνά προτιμώ να ξαναγυρίσω σε κάτι πολυδιαβασμένο που με ευχαρίστησε και που εξακολουθεί να προκαλεί ακόμη έντονα συναισθήματα.

Προσωπικα ξεχναω αφανταστα...μπορει δηλαδη σε συζητηση για συγκεκριμενο βιβλιο που εχω διαβασει, να ακουω πληροφοριες που να με κανουν να σκεφτομαι αν συζηταμε για αλλο βιβλιο...
Αχ, το Τζινγκο Μπιλόμπα θα με σώσει!!!! :Ρ

Τιποτα δεν κανει το τζινγκο....πφφφφφ το πηρα για την εξεταστικη δεν με πολβοηθησε....Συνεχισα να βαριεμαι να ανοιξω το βιβλιο... :ρ

Σε γενικές γραμμές θυμάμαι την πλοκή από τα βιβλία που έχω διαβάσει...όχι βεβαια λεπτομερώς!!! Κάποιες φορές κολλάω ,όμως, σαν να έχει αδειάσει το μυαλό μου και αν με ρωτήσουν κάτι για κάποιο βιβλίο που έχω διαβάσει μου παίρνει χρόνο να το θυμηθώ!!! ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ!!!!! Ίσως, πρέπει να αρχίσω να λύνω περισσότερα σταυρόλεξα και sudoku!!! :ωιμέ:

Εγώ συνήθως θυμάμαι τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει... Συνήθως όταν δεν θυμάμαι κάποιο βιβλίο, αυτό συμβαίνει γιατί μάλλον δεν μου είχε αρέσει(ή δεν μπορούσα να το καταλάβω;-ενδεχομένως λόγω της ηλικίας!). Χαρακτηριστικά θυμάμαι για παράδειγμα την Αιγυπτία του Ζιλμπερ Σινουέ. Με είχε αγγίξει τόσο πολύ που ακόμα θυμάμαι πολλά από αυτό το βιβλίο, όχι μόνο τη γενική πλοκή αλλά ακόμα και σκηνές με πολλές λεπτομέρειες!Είχα ενθουσιαστεί τόσο που αμέσως μετά ξεκίνησα την Κόρη του Νείλου, του ίδιου συγγραφέα.Δυστυχώς δεν μου άφησε τίποτα... Έφταιγε άραγε το βιβλίο, ή το γεγονός ότι διάβασα δύο απανωτά του ίδιου συγγραφέα;:ε;:

Παιδιά έχω κάνει μια λίστα με τα βιβλία που τώρα έχω (Excel) και μια με βιβλία που διάβασα αλλά ΔΕΝ τα έχω πλέον...
Όπου ανακάλυψα ότι τα βιβλία που δεν θυμάμαι, ίσως, και να μην υφίσταται πλέον! Δοκιμάστε το...
Υ.Γ.
Μιλάμε σε βάθους χρόνου...κάποιον δεκαετιών! :))))

Αυτο σκεφτομουν να κανω κι εγω...μια λιστα με ό,τι εχω διαβασει...Αλλά δεν τα θυμαμαι...χαχαχα

Εγώ πάλι μια χαρά τα θυμάμαι! Θυμάμαι μέχρι και τον εκδοτικό οίκο και τον αριθμό των σελίδων, το πότε εκδόθηκε, την πλοκή και σχεδόν πάντα τους ήρωες του βιβλίου. Από μνήμη καλά τα πάω :)....ακόμα.

επαναφερω το θεματακι αυτο.
θυμαμαι τα περισσοτερα βιβλια που διαβαζω και εχω διαβασει,σαν τιτλους περισσοτερο.απο πλοκη στο πολυ περιπου βεβαια απλα για το τι μιλαει θυμαμαι.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι παλια βιβλια που δε μου αρεσαν τελικα και προφανως δεν τους ειχα αφιερωσει αρκετο χρονο και αφοσιωση.. εχει τυχει να μη θυμαμαι οτι τα εχω διαβασει!και αυτο προσφατα το ανακαλυψα οτνα κοιταζα στη βιβλιοθηκη μυο κατι καταχωνιασμενα βιβλια που ουτε καν θυμομουν οτι τα ειχα και τα ειχα διαβασει οταν ημουν στο σχολειο.

αντιθετα βιβλια τα οποια αγαπησα θυμαμαι ακομα μεχρι και χαρακτηρες και σκηνες και πολλα αλλα.

Θυμαμαι τα βιβλία που εχω διαβασει,τα λογοτεχνικά μόνο,αλλα οχι τρελλές λεπτομερειες αν εχουν περασει χρονια.Δυστυχως δεν θυμαμαι βιβλια που διαβαζα με μανια παλια,και ειχαν να κανουν με μεταφυσικη,μυστηρια κλπ...τοσες πληροφοριες που πανε χαμενες και ειναι κριμα...Ποτε δεν ξεχναω ταινιες,προσφατα με ρωτησε η αδερφη μου,"ψαχνω μια ταινια με τεσσερις κοπελες που χαθηκαν..."δεν την αφησα να τελειωσει την προταση..."εννοεις του Μυστικο του βραχου των κρεμασμενων" ...Μακαρι να ειχα την ιδια μνημη με τα διαβασματα

Γενικά θυμάμαι την κεντρική ιστορία πάνω κάτω, αλλά όχι λεπτομέρειες. Αν βέβαια τύχει κάποιος και μου μιλήσει για κάποιο συγκεκριμένο απόσπασμα, τότε ναι αρχίζω και θυμάμαι, κάτι σαν το φαινόμενο deja-vu... χα χα χα