Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Ελλη, ενημερώθηκα λιγο για την τύπισσα να δω περι τινος προκειται και οντως ειδα οτι είναι επιτυχημένη. Αυτό που μου έχει κανει τεράστια εντύπωση είναι οτι κανεις δεν την έχει δει και γενικά υπάρχει μεγάλο μυστήριο γύρω απ' το πρόσωπό της. Στην wiki δεν γράφει καν ποτε γεννήθηκε, ουτε υπάρχουν φωτογραφίες της.

Καστάλια, θα γράψω εντυπώσεις οταν το διαβάσω.

Καστάλια, εχω διαβασει καλές κριτικές και για το "Μέρες εγκατάλειψης".. Αλλα και πάλι, δεν εχω δικη μου άποψη να σου καταθέσω. :)
Μεταλλαγμενη, ειναι άλλος ένα Πυντσον, δηλαδίς! :))))

Χτες το βράδυ στο ροκ πάρτι, πήρα δώρο από τη φίλη Μεταλλαγμένη για τα γενέθλια μου, το "Ταχυδρομείο" του Μπουκόφσκι, παραγγελιά μου για το "Διάβασε το αγαπημένο μου Βιβλίο"!!! Ταυτόχρονα η αγαπητή Σάσεναχ μου έφερε το "Διαβάζοντας τη Χάνα", προσφορά της Έλλης Μ!!! Βιβλία και μουσική, ο ιδανικός συνδυασμός!!!

Νωρίτερα, άλλο ένα αντίστοιχο δώρο, από τη δυναμική Φαντίνα, ήταν η "Άμυνα του Λούζιν" του Ναμπόκωφ!!!

Σας ευχαριστώ όλες!!!

Σε μια ακόμα ανταλλαγή βιβλίων, πήρα το "Ρετόρνο 201", του Γκιγιέρμο Αριάγα που έχει γράψει και σενάρια για τις ταινίες Χαμένες Αγάπες, 21 Γραμμάρια, Βαβέλ και Οι Τρεις Ταφες του Μελκιάδες Εστράδα.

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί πήρα δώρο 2 πολύ τέλεια βιβλία για τα γενέθλια μου, που ήταν πριν 3 εβδομάδες :τρέλα:

Ο Μπου Ράντλι μου πήρε το '501 Must-See Movies'. Δεν έχω δει τις περισσότερες οποτε με περιμένει πολλή δουλειά!!

Η Ιζι μου πήρε το 'οι Δήμιοι του Στάλιν: Τα εκτελεστικά όργανα του Κόκκινου Στρατού'. του Donald Rayfield!

Χαίρομαι πολύ που σου αρέσει Μεταλλαγμένη!!! Προσπάθησα να σκεφτώ κάτι που θα ήταν κοντά στα γούστα σου...

Ο πατερας μου πηρε δωρο και μου εστειλε σημερα ετσι στο ασχετο απο Αθηνα το "Ανθρωπος χωρις ανασα" του Φιλιπ Κερ. Καλη επιλογη.

Μια φιλη μου μου εδωσε πριν λιγο το βιβλιο"ιστορια δυο πολεων"του Ντικενς, ελπιζω να βρω χρονο να το διαβασω γιατι φενεται αρκετα ενδιαφερον βιβλιο.

μμμμ ... παρέλαβα απο ευγνώμονα πελάτιδά μου όχι ένα, όχι δύο, αλλά τέσσερα βιβλία σάν ευχαριστήριο δώρο. Διαβάζω τώρα το ''Greece, the hidden centuries'' του David Brewer, ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον και απλό στην ανάγνωση βιβλίο, με θέμα τα σκοτεινά χρόνια της νεώτερης ελληνικής ιστορίας, απο τη φραγκοκρατία μέχρι και το τέλος της οθωμανικής κατοχής. Το βιβλίο διαπνέεται απο αντικειμενικότητα που θα έφερνε την ελληνική εθνικιστική μερίδα της πνευματικής μας ελίτ σε αμηχανία, τόσο με τα συμπεράσματα, όσο, κυρίως, με τα αδιάσειστα στοιχεία στα οποία τα στηρίζει. Επίσης, παραθέτει σπάνιες πληροφορίες που δέν αφορούν μόνο στην ελλάδα, αλλά και στην εξέλιξη των ηθών και της σκέψης της περιόδου αυτής.
παραθέτω την εισαγωγή ενός χειραφετηρίου (act of manymission), δηλαδή '' πράξη απελευθερώσεως σκλάβου'' :
''Δεδομένου του ότι όλοι οι άνθρωποι εκ φύσεως γεννώνται ελεύθεροι, και η δουλεία εισήχθη κατα παράβασιν των νόμων της φύσεως απο τους νόμους του ανθρώπου, αυτοί οι ίδιοι νόμοι του ανθρώπου εισήγαγαν την πρόνοια της χειραφετήσεως απο τη δουλεία''.
διαφωτισμός ; γαλλική επανάσταση ; όχι, γενουάτες στη Χίο, τον 16ο αιώνα.

έχοντας περάσει τη μέση, νομίζω ότι μπορώ να συστήσω το βιβλίο ανεπιφύλακτα στους λάτρεις της ιστορίας.

Μια φιλη μου μου εδωσε πριν λιγο το βιβλιο"ιστορια δυο πολεων"του Ντικενς, ελπιζω να βρω χρονο να το διαβασω γιατι φενεται αρκετα ενδιαφερον βιβλιο.
Το διαβάζω τώρα Κώστα, είμαι στις πρώτες 50 σελίδες από 300 περίπου (αγγλική έκδοση). Είναι ιστορική περιπέτεια, θέμα ασυνήθιστο για το συγγραφέα. Μόλις το τελειώσω, θα γράψω όπως πάντα τη γνώμη μου!!!

Ωραία, μου αρέσουν τα ιστορικά και εχεις δίκιο κι εμενα μου εκανε εντυπωση οταν ειδα οτι ο Ντικενς εγραψε βιβλιο με ιστορικο θεμα,θα χαρω πολυ να διαβασω την γνωμη σου,εγω προκειται να το ξεκινησω μετα το 17 αφου εχουν μαζευτει πολλα αδιαβαστα :)

Χθες μου έκανε δώρο ο φίλος μου, το Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική λίθος. :αγαπώ: Ναι, ναι δεν τα έχω διαβάσει ακόμη. Θα περιμένει όμως λίγο καιρό γιατί αυτό το καλοκαίρι με πήγε πολύ πίσω αναγνωστικά και η λίστα/στίβα με τα αδιάβαστα έχει μεγαλώσει αρκετά. :ένοχος:

Χτες στο πικ νικ η αγαπητή Φθινόπωρο μου χάρισε τον "Οδυσσέα" του Τζόις και το "Ταξίδι στην Ανατολή" του Έσσε καθώς κι ένα αστυνομικό που θα το φέρω στην επόμενη ανταλλαγή. Ευχαριστώ και πάλι!!! :σαςευχαριστώ:

Χθες μου έκανε δώρο ο φίλος μου, το Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική λίθος. :αγαπώ: Ναι, ναι δεν τα έχω διαβάσει ακόμη. Θα περιμένει όμως λίγο καιρό γιατί αυτό το καλοκαίρι με πήγε πολύ πίσω αναγνωστικά και η λίστα/στίβα με τα αδιάβαστα έχει μεγαλώσει αρκετά. :ένοχος:
Μεγάλη αγάπη αυτή... Έχει πολύ παραστατικές περιγραφές και όσο συνεχίζει γίνεται όλο και καλύτερο

«Το κορίτσι της διπλανής πόρτας» του Τζακ Κέτσαμ στην δυσεύρετη έκδοση από Οξύ - πίστευα πως δεν το αποκτήσω ποτέ με αυτό το υπέροχο, πολυπόθητο εξώφυλλο αλλά η θεά Τύχη κι ένας σκοτεινός άγγελος έκαναν το θαύμα τους... ένα λατρεμένο βιβλίο, δώρο από έναν μοναδικό φίλο - τον ευχαριστώ :γιούπι: