Κακοποίηση ζώων

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Γεια σας! Ξεκίνησα ένα καινούργιο νήμα, δεν ξέρω αν ήδη υπάρχει άλλο ίδιο. Το θέμα είναι η κακοποίηση ζώων και τι γνώμη έχετε για αυτό. Ελπίζω να διασκεδάσετε! :)

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Καλως ηρθες Ευη!

Πως μπορει καποιος να διασκεδασει σε μια συζητηση με θεμα την κακοποιηση ζωων? :χμ:
Δεν το εννοώ έτσι, αυτό που προσπαθώ να πω είναι να διασκεδάσετε με τα σχόλια γιατί εγώ έχω πάει σε πολλά παρόμοια θέματα ( όχι με ζώα, αλλά γενικά με τέτοια καταθλιπτικά ) και διασκέδασα με τα σχόλια των χρηστών γιατί υπάρχουν και κάποιοι που έχουν καλό χιούμορ που ακόμα και σε τέτοιες καταστάσεις με έκαναν και γέλασα :)

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Kαι παλι... σε θεματα κακοποιησης και βιασμων δε νομιζω πως υπαρχουν περιθωρια για χιουμορ (εκτος αν δεν εχω καλη αισθηση του χιουμορ εγω,οποτε παω πασο! :) )

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Χαχαχα ειναι εντάξει δεν πειράζει και εγω έτσι το ειπα όχι οτι ειναι κατι αστείο φυσικά και δεν ειναι! Πίστεψε με ειδικά εγω δεν θα πω ποτέ πως ειναι ενα τέτοιο θέμα αστείο, γιατι το ενα σκυλάκι μου το φώλιασαν.. Μας είχαν φωλιάσει και αλλο ενα αλλα το σώσαμε ευτυχώς... Ειναι πολυ άσχημο πράγμα..

συγγνώμην, αλλά στα πάντα μπορεί κανείς να δεί μιά τραγική ΚΑΙ μιά κωμική διάσταση. Το ''να διασκεδάσω'' δέν σημαίνει ότι ''διασκεδάζω ΜΕ το θάνατο'', αλλά ότι ''μπορώ να διασκεδάσω με τη συζήτηση γύρω απ' αυτόν''.
παραπέμπω το φίλο Καλικάντζαρο στα ''πειραματόζωα'' του Αρκά, πχ.
ούτε το ''διασκεδάζω'' σχετίζεται αποκλειστικά με το ''διακωμωδώ''. Διασκέδαση (για μένα απο τις υψηλότερες) είναι και η ανταλλαγή απόψεων.

για το ίδιο το τόπικ, θα έλεγα ότι υπάρχει μιά συμβατική υποκρισία στην όλη ιδέα της ζωοφιλίας. Αφ' ής στιγμής ο πολιτισμός του δυτικού ανθρώπου είναι έντονα κρεωφαγικός, τα ζωόφιλα αισθήματα των ελλόγων σαρκοβόρων (δηλαδή, ημών), είναι ήδη αρκετά υποκριτικά.

για το ίδιο το τόπικ, θα έλεγα ότι υπάρχει μιά συμβατική υποκρισία στην όλη ιδέα της ζωοφιλίας. Αφ' ής στιγμής ο πολιτισμός του δυτικού ανθρώπου είναι έντονα κρεωφαγικός, τα ζωόφιλα αισθήματα των ελλόγων σαρκοβόρων (δηλαδή, ημών), είναι ήδη αρκετά υποκριτικά.
Δεν είναι ο πολιτισμός, αλλά η ανθρώπινη φύση...

Επίσης άλλο πράγμα η επιβίωση και άλλο η συντροφικότητα...

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Παιδιά δεν θελω εντάσεις, εγώ δεν το σκέφτηκα εκείνη την ωρα γιατι το νήμα αυτο το δημιούργησα μια στιγμή που νύσταζα και δεν σκεφτόμουν καλά. Το "Ελπίζω να διασκεδάσετε" το έγραψα εντελως ξεκάρφωτα με το θέμα, αυτό που εννούσα με αυτό ειναι ότι πολλές φορές στα νήματα ( σοβαρά και μη ) τα άτομα που έρχονται να πουν την γνώμη τους, έχουν πολλές φορές κοινές απόψεις, κοινά οι άνθρωποι μεταξύ τους και γενικά γίνεται ευχάριστη η ΠΑΡΕΑ και όχι το θέμα που συζητάται. Αυτό μπορει να μην ειναι ευχάριστο για κάποιους, προσωπικά όμως εγω οτι θέμα κι αν ειναι αυτο που συζητώ, αν η παρεα ειναι ευχάριστη θα περάσω καλά και θα γελάσω.. Σας παρακαλώ ας μην υπάρχουν εντάσεις γιατι βλέπω οτι δεν οδηγεί σε καλο..:ένοχος::συγνώμη:

αγαπητέ νικόλας κίντ, οι ημερήσιες ανάγκες ενός ενεργούς ενήλικος σε ζωϊκή πρωτεϊνη ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ είναι μόλις 46 γραμμάρια την ημέρα (προσοχή, δέν αναφέρομαι στο συνολικό ποσό πρωτεϊνης, που προσλαμβάνονται επίσης απο φυτά, αυγά, γαλακτοκομικά). Η κατα κεφαλήν κατανάλωση κρέατος στην Ευρώπη είναι 92 κιλά κατ' έτος (χωρίς να υπολογισθεί το ψάρι, τα θαλασσινά κλπ), όταν θα αρκούσε να είναι μόλις ... 17.
συγγνώμην, αλλά, συνεπώς και ορατώς, τα πιτόγυρα δέν συνιστούν επιβίωση, συνιστούν πολύ συγκεκριμένη (α)πολιτιστική επιλογή.

καλησπέρα σας !

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Μα εγώ δεν φαντάστηκα εκείνη την ωρα τέτοιες αντιδράσεις! Και ξεκαθάρισα πως εγω προσωπικά διασκεδάζω με την παρέα, αν κάποιος άλλος δεν διασκεδάζει το δέχομαι!

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Ειρωνικά το λες; Γιατι δεν θελω παρεξηγήσεις και ειλικρινά σας λεω πως το διασκεδάσετε το έγραψα τελείως οτι ναναι και με το σκεπτικό οτι θα διασκεδάσετε με την παρεα γιατι εγω προσωπικά διασκεδάσω διασκεδάζω αν ειναι καλή η παρεα οτι θέμα κι αν συζητάμε!

Μην απολογείσαι ήθελα να γράψω.
Έγραψες κάτι όπως σου ήρθε εκείνη την ώρα.Αν τώρα το παρεξηγήσει κάποιος,ε,μεγάλοι άνθρωποι είμαστε,με ολίγον από μυαλό,θα τα βρούμε.Άλλωστε και ο τσακωμός μια μορφή διασκέδασης είναι!Εγώ,για παράδειγμα,όταν τσακώνομαι με τη γυναίκα μου πολύ το διασκεδάζω!

Εύη Ευούλα

Όμορφο Νιάτο
Ααα εντάξει! Και εγω με αυτό το σκεπτικό το έγραψα! Ειμουν και κουρασμένη δεν σκεφτόμουν καλά.. Τουλάχιστον κατάλαβε το νόημα κάποιος!

αγαπητέ νικόλας κίντ, οι ημερήσιες ανάγκες ενός ενεργούς ενήλικος σε ζωϊκή πρωτεϊνη ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ είναι μόλις 46 γραμμάρια την ημέρα (προσοχή, δέν αναφέρομαι στο συνολικό ποσό πρωτεϊνης, που προσλαμβάνονται επίσης απο φυτά, αυγά, γαλακτοκομικά). Η κατα κεφαλήν κατανάλωση κρέατος στην Ευρώπη είναι 92 κιλά κατ' έτος (χωρίς να υπολογισθεί το ψάρι, τα θαλασσινά κλπ), όταν θα αρκούσε να είναι μόλις ... 17.
συγγνώμην, αλλά, συνεπώς και ορατώς, τα πιτόγυρα δέν συνιστούν επιβίωση, συνιστούν πολύ συγκεκριμένη (α)πολιτιστική επιλογή.
Αυτοακυρώνεσαι... Ακόμα και τα 46 γραμμάρια δείχνουν πως ο άνθρωπος χρειάζεται το κρέας για να ζήσει....Όποτε ο αρχικός σου συλλογισμός περί δυτικού πολιτισμού πάει περίπατο... Πόσο είναι το επιτρεπόμενο όριο κατανάλωσης πρωτεϊνών;;; Που βρήκες εσύ πως 46γρ πρέπει να είναι ζωική πρωτεΐνη;; Τι θα πει ζωική πρωτεΐνη από κρέας;;; Υπάρχει και από φυτό ζωική πρωτεΐνη;;;

Η αρχική μου παρατήρηση ήταν πάνω στην σαρκοφαγία και όχι πάνω στην υπερβολή...

Συγγνώμη αλλά αυτά λέγονται λογικά άλματα....

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
συγγνώμην, αλλά στα πάντα μπορεί κανείς να δεί μιά τραγική ΚΑΙ μιά κωμική διάσταση. Το ''να διασκεδάσω'' δέν σημαίνει ότι ''διασκεδάζω ΜΕ το θάνατο'', αλλά ότι ''μπορώ να διασκεδάσω με τη συζήτηση γύρω απ' αυτόν''.
παραπέμπω το φίλο Καλικάντζαρο στα ''πειραματόζωα'' του Αρκά, πχ.
ούτε το ''διασκεδάζω'' σχετίζεται αποκλειστικά με το ''διακωμωδώ''. Διασκέδαση (για μένα απο τις υψηλότερες) είναι και η ανταλλαγή απόψεων.

Tοστογιευσκη ο Αρκας εχει την ευφυΐα να κανει χιουμορ και μπορει!
Ακομα και με καποια θεματα που ειναι ευαισθητα,κανει με το θανατο,κανει με πειραματοζωα οπως λες (χωρις να προαγει τη βια κατα των ζωων)κανει και με ζωα σε αιχμαλωσια,που τα πανε και πολυ καλα με το παντελη τον επιστατη απ οσο ξερω..
Αν σε μια συζητηση για θεματα βιας ξεφυγει η κουβεντα απο το θεμα και βγει χαβαλες για κατι ασχετο..οκ μπορει να εχει πλακα
Σε καμια περιπτωση ομως δε θα μπορουσα να ακουσω καποιων να λεει ενα αστειο ή ανεκδοτο πχ ''για ενα 6χρονο παιδακι που το πηδουσε ο παππας'' και δε με μεταπειθει καμια αποψη σε τετοια ζητηματα..''Ελα τωρα ειναι καλαμπουρακι να γελασουμε'' και ''μη το παιρνεις της μετρητης'' οχι μαγκα μου,οση ζαχαρη και να βαλεις στα σκ@τα,λουκουμαδες δε γινονται.

Οσο για τα ζωακια και την υποκριτικη ζωοφιλια που εθιξες..εφοσον ζεις στη Ελλαδα,στα βορεια προαστια και συνεπως ανηκεις στο Δυτικο πολιτισμο ..αν εχεις καποιο κατοικιδιο συμφωνα με τα λεγομενα σου παιζει και να το φας?
Εχεις μια ταση να τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι..Στην Ινδια μπορει να τρωνε σκυλια..εγω δε θα ετρωγα (σεβομαι ομως τη κουλτουρα τους) ,οπως και σε καποιες χωρες πεφτουν στα τεσσερα οταν περναει μοσχαρι...Εγω το τρωω.(πρεπει να σεβαστουν τη δικια μου)

''Δεν είναι ο πολιτισμός, αλλά η ανθρώπινη φύση...

Επίσης άλλο πράγμα η επιβίωση και άλλο η συντροφικότητα...''

Πολυ καλα το εθεσε ο Νικολας!

Ευουλα δε ξεκινησε απο σενα αυτο μην αγχωνεσαι! Υπαρχουν καρβουνα απο αλλη κουβεντα,σε αλλο τοπικ.

Last edited:
αγαπητέ καλικάντζαρε, για να δικαιολογήσεις την κατηγορηματικότητά σου, αναφέρεσαι σε θέματα άσχετα με το τόπικ (τί δουλειά έχει ο βασανισμός των ζώων, με την αιμομιξία και την παιδεραστία ; κατα τί η απέχθεια προς το ένα αποτελεί ηθικό επιχείρημα για την απέχθεια προς το άλλο ;), κι ωστόσο ψέγεις εμένα ότι ''έχω μιά τάση να τα βάζω όλα σε ένα τσουβάλι'' ... :)
απο την άλλη, παροράς τις στατιστικές αντί να τις εξηγείς ή να τις δικαιολογείς.
Ασφαλώς και ο Νίκ έχει δίκιο - απο τη ΔΙΚΉ του ή τη ΔΙΚΉ σου οπτική !
ασφαλώς δέ κι εγώ έχω δίκιο απο τη δική μου, με τη διαφορά ότι εγώ την τεκμηριώνω και λογικά, ισχυριζόμενος πως ό,τι περισσότερο καταναλώνουμε απο ένα διψήφιο αριθμό γραμμαρίων κρέατος την ημέρα, γίνεται για την απλή μας ευχαρίστηση, η οποία όμως ευχαρίστηση εδράζεται στο φόνο ενός όντος. Επομένως, δέν είναι λογικό να αναφερόμαστε σε ζωοφιλία.
θα το τοποθετήσω και διαφορετικά : χωρίς αίσθηση μέτρου, δέν μπορεί να υπάρξει ούτε ζωοφιλία, κι ούτε κάν φιλαλληλία, άν το θές, προς τους ομοίους μας.

Ασφαλώς και ο Νίκ έχει δίκιο - απο τη ΔΙΚΉ του ή τη ΔΙΚΉ σου οπτική !
ασφαλώς δέ κι εγώ έχω δίκιο απο τη δική μου, με τη διαφορά ότι εγώ την τεκμηριώνω και λογικά, ισχυριζόμενος πως ό,τι περισσότερο καταναλώνουμε απο ένα διψήφιο αριθμό γραμμαρίων κρέατος την ημέρα, γίνεται για την απλή μας ευχαρίστηση, η οποία όμως ευχαρίστηση εδράζεται στο φόνο ενός όντος.
Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις στα προηγούμενα ερωτήματά μου Τόστο...

Ακόμα και τα 46 γραμμάρια δείχνουν πως ο άνθρωπος χρειάζεται το κρέας για να ζήσει....Όποτε ο αρχικός σου συλλογισμός περί δυτικού πολιτισμού πάει περίπατο... Πόσο είναι το επιτρεπόμενο όριο κατανάλωσης πρωτεϊνών;;; Που βρήκες εσύ πως 46γρ πρέπει να είναι ζωική πρωτεΐνη;; Τι θα πει ζωική πρωτεΐνη από κρέας;;; Υπάρχει και από φυτό ζωική πρωτεΐνη;;;
Από την άλλη νομίζω πως κανένας δεν θα σηκωθεί από το κρεβάτι του για να πάει να σφάξει την γάτα του έτσι για πλάκα ή ακόμα για να την φάει... Μην μπερδεύεις τα πράγματα...
Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο γιαυτό χρειάζεται το κρέας. Τώρα αν υπερβάλλει αυτό ναι όντως είναι στοιχείο του δυτικού πολιτισμού... Όχι όμως η σαρκοφαγία...

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.