Καλημέρα σε όλους! Ε.Φ.

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.

Γιαννης Ρινακακης

Όμορφο Νιάτο
Τα ενδιαφέροντά μου δυστυχώς κυμαίνονται στους χώρους της επιστημονικής φαντασίας..έναν κλάδο που παλιότερα είχε ανθήσει αλλά τώρα είναι σχεδόν νεκρός..Το μόνο θετικό για μένα και τον πατέρα μου που μοιραζόμαστε το ίδιο ενδιαφέρον είναι ότι όταν βρίσκουμε κάποιο παλιό και για εμάς ανεκτίμητο βιβλίο το βρίσκουμε σε εξευτελιστική τιμή..Αυτό βέβαια μας θλίβει ταυτόχρονα γιατί ξέρουμε ότι απλά ο κόσμος δεν γνωρίζει τι είχε στα χέρια του...πριν περάσει στα δικά μας..

Έχω πολλά αγαπημένα παλιά(σχεδόν πάντα) βιβλία..Δεν έχω μόνο ένα..Σε περιόδους ηρεμίας (χωρίς τα άγχη και τις σκοτούρες της καθημερινότητας) βγάζω γύρω στα 2 με 3 βιβλία την εβδομάδα..και να σκεφτεί κανείς ότι τις περισσότερες φορές ξαναδιαβάζω 2 με 3 φορές τις σελίδας που μου τραβάνε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον..σαν να θέλω να τις απομνημονεύσω..φυσικά αν ένα βιβλίο δεν είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον μπορεί να κάνω και 10 μέρες να το διαβάσω..αλλά πάντα διαβάζω όλο το βιβλίο(αντίθετα απο τον πατέρα μου που το παρατάει..) γιατί έχω πετύχει μυθιστορήματα που άρχιζαν χάλια αλλά στο τέλος να με αφήνουν εμβρόντητο!!

Ένα από τα αγαπημένα μου μπορώ να πω ότι είναι "Ο κόσμος του ΡΑ ΑΛ" (Αν το θυμαμαι σωστά..'εχω καιρό να το διαβάσω.) του ΒΑΝ ΒΟΓΚ.
Α και ο "Αστροναύτης Τζόουνς" του HEINLEIN.........Δεν μπορώ να μην τιμήσω όμως και την Ούρσουλα Λεγκέν με τον "Μάγο του Αρχιπελάγους"...Είναι τόσα πολλά καταπληκτικά μυθιστορήματα...

Αυτές τις μέρες μέρες διαβάζω το "1963" του Στεφεν κινγκ..Ένα μυθιστόρημα που μιλάει για κάποιον που γυρίζει πίσω στο χρόνο για να αποτρέψει τη δολοφονία του ΚΕΝΕΝΤΙ...

Καλημέρα σε όλους και συγνώμη για το λογύδριο!!!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Καλωσόρισες, Γιάννη! :)

Κι εμένα μου αρέσει η Ε.Φ. Μιας κι ανέφερες τον Βαν Βογκτ, ένα αγαπημένο βιβλίο είναι το δικό του "Σλαν", όχι ότι είναι πανίσχυρο, αλλά το διάβασα παιδί και μου έκανε μια εντύπωση που έμεινε. Η αλήθεια ειναι πως ο Βαν Βογκτ υποφέρει από αυτό που ονομάζω "παρωχημένο μέλλον". Δηλ. τα πράγματα που περιγράφει για το δικό του μέλλον, εμάς μας φαντάζουν ήδη ξεπεπερασμένα κι απλοϊκά.

Η "Τετραλογία της Γαιοθάλασσας" της Λε Γκεν, από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. :)

Ένα τμήμα της Λέσχης που θα σε ενδιαφέρει, λοιπόν, είναι αυτό εδώ το υποφόρουμ. Καλή διαμονή και καλές αναρτήσεις!!

:ναι:

Γιαννης Ρινακακης

Όμορφο Νιάτο
Ναι πολύ καλό βιβλίο το Σλαν..Έχω διαβάσει αρκετές φορές όλα τα βιβλία του που είχαν μεταφραστεί ψάχνοντάς τα σε όλα την Ελλάδα.Έχεις δίκιο για την εκτίμησή σου αλλά είναι ενδιαφέρον να παρατηρείς τη φαντασία του ανθρώπου μέσα από ένα απλό ανάγνωσμα..Μπορεί να μην είναι Ιούλιος Βερν στις προβλέψεις του αλλά δεν παύει να είναι καταπληκτικός!!Σευχαριστώ για την υποδοχή!!

Καλωσόρισες :)
...δυστυχώς Ε.Φ. ; γιατι δυστυχώς; :)

( Ο Α.Ε. Βαν Βογκτ είναι πολύ ιδαίτερος συγγραφέας. Τον γνώρισα στις αρχές της δεκαετίας του 80 απο τη σειρά ΦΑΝ των ΒΙΠΕΡ. Η μελλοντολογία του είναι ιδιαίτερη, καθώς επιχειρεί φιλοσοφικές προσεγγίσεις, ανατέμνοντας ουσιαστικά το - δικό του - παρόν μέσα απο μια υποθετική ματιά στο μέλλον. Χαρακτηριστικό του έργο είναι "Ο κόσμος του μη-Α", ένα έργο ίσως όχι ιδιαίτερα γνωστό, γραμμένο στη βάση μιας υποτιθέμενης "μη-Αριστοτέλειας λογικής" )

Αλίκη

Κοινωνός
Καλως ηρθες στη :λέσχη: Γιάννη, εγώ να σου πω την αληθεια δεν πρεπει να ειχα καμια επαφη με επιστημονικη φαντασια, μαλλον γι'αυτο που ειπες, οτι δεν πολυκυκλοφορουν τετοια βιβλια και ο κοσμος δεν τα γνωριζει, ουτε κ βρεθηκε κανεις που να ξερει να μου πει "παρε διαβασε αυτο". Ειμαι περιεργη ομως κ καποια στιγμη θα πρεπει να διαβασω κι απο αυτο το ειδος. Η "Οδυσσεια του διαστηματος" δεν ειναι εφ; γιατι το εχω στη λιστα με τα βιβλια που θελω να διαβασω, ισως να κανω την αρχη με αυτο!

Γιαννης Ρινακακης

Όμορφο Νιάτο
Σευχαριστώ Λευτέρη! Λέω δυστυχώς γιατί δεν βρίσκω εύκολα πολλά βιβλία που ψάχνω κατα καιρούς.."Ο κόσμος του μη-Α" είναι πολύ γνωστό σε αυτούς που γνωρίζουν το είδος...και εννοείται ότι το έχω διαβάσει και το έχω..Προσπαθώ ότι διαβάσω να το έχω και στη βιβλιοθήκη μου..Δεν είναι απο τα καλύτερά του κατά την άποψή μου αλλά για να έχει βραβευτεί απο τα καλύτερά του κάτι θα ξέρανε οι κριτές!!Το Σλαν μου άρεσε αρκετά περισσότερο..Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και η ηλικία αλλά και οι εμπειρίες της ζωής σου όταν διαβάζεις κάτι και αυτό το παρατηρώ όταν διαβάζω το ίδιο βιβλίο μετά απο αρκετά χρόνια..Έχεις δίκιο για το ιδιαίτερο στυλ του..όταν διαβάζω ένα μυθιστόρημα του μετά απο καιρό πάντα γυρίζω και λέω στον πατέρα μου "κλασικός βογκ!!''...(πάντα κάτι καινούργιο το διαβάζουμε και οι 2 μας ο ένας μετά τον άλλο..:)))))....
Σευχαριστώ Αλίκη! ναι το γνωρίζω :ωιμέ:..Δυστυχώς η δύναμη του είδους δεν υπάρχει πια...Η "Οδυσσεια του διαστηματος" εννοείται ότι είναι Ε.Φ. !!! Δεν είναι τόσο το είδος της Ε.Φ. που θα ξετρελαθώ αλλά θεωρείται κλασικό..Ο πατέρας μου είναι του είδους αυτού.Στυλ Αρθουρ κλαρκ το λέμε εμείς ή στυλ Λάρυ νίβεν..Αυτού του είδους η Ε.Φ. επικεντρώνεται πιο πολύ στην ανάλυση της επιστήμης , την αναλυτική περιγραφή της ιδέας των επιστημονικών στοιχείων που αναφέρονται στο βιβλίο.Δεν φαντάζεσαι τι εννοώ..ο πατέρας μου θα κάτσει να σου λέει για το σύστημα των κινούμενων πεζοδρομίων του μέλλοντος που αναφέρονται στο "Η πόλη και τ΄ΑΣΤΡΑ" του Κλαρκ για καμιά ώρα με τον ενθουσιασμό μικρού παιδιού..Ή για την περιγραφή του Διαστημικού Σωλήνα από το "ΡΑΜΑ"..ή για την περιγραφή του "κόσμος δαχτύλιος" του Νίβεν..:τρέλα:....Εγώ είμαι φαν πιο πολύ του στυλ ΙΣΑΑΚ ΑΣΙΜΩΦ..όπως και πάλι το λέμε εμείς...πιο απλοϊκός ταυτόχρονα με την ανάλυση της επιστημονικής ιδέας..πιο ελαφριά αναγνώσματα(όχι όμως με την αρνητική έννοια του όρου) με μια σταλιά "περιπέτειας"...:διάβασμα8:

Last edited:

Αδαμάντιος

Όμορφο Νιάτο
Καλώς ήλθες φίλε μου.
Γιατί δεν γίνεται και ο πατέρας σου μέλος στη λέσχη μας, να δούμε και την δική του οπτική;

Ασμοδαίος

Όμορφο Νιάτο
Σευχαριστώ Λευτέρη! Λέω δυστυχώς γιατί δεν βρίσκω εύκολα πολλά βιβλία που ψάχνω κατα καιρούς..
Σευχαριστώ Αλίκη! ναι το γνωρίζω :ωιμέ:..Δυστυχώς η δύναμη του είδους δεν υπάρχει πια...Η "Οδυσσεια του διαστηματος" εννοείται ότι είναι Ε.Φ. !!! Δεν είναι τόσο το είδος της Ε.Φ. που θα ξετρελαθώ αλλά θεωρείται κλασικό..Ο πατέρας μου είναι του είδους αυτού.Στυλ Αρθουρ κλαρκ το λέμε εμείς ή στυλ Λάρυ νίβεν..Αυτού του είδους η Ε.Φ. επικεντρώνεται πιο πολύ στην ανάλυση της επιστήμης , την αναλυτική περιγραφή της ιδέας των επιστημονικών στοιχείων που αναφέρονται στο βιβλίο.Δεν φαντάζεσαι τι εννοώ..ο πατέρας μου θα κάτσει να σου λέει για το σύστημα των κινούμενων πεζοδρομίων του μέλλοντος που αναφέρονται στο "Η πόλη και τ΄ΑΣΤΡΑ" του Κλαρκ για καμιά ώρα με τον ενθουσιασμό μικρού παιδιού..Ή για την περιγραφή του Διαστημικού Σωλήνα από το "ΡΑΜΑ"..ή για την περιγραφή του "κόσμος δαχτύλιος" του Νίβεν..:τρέλα:....Εγώ είμαι φαν πιο πολύ του στυλ ΙΣΑΑΚ ΑΣΙΜΩΦ..όπως και πάλι το λέμε εμείς...πιο απλοϊκός ταυτόχρονα με την ανάλυση της επιστημονικής ιδέας..πιο ελαφριά αναγνώσματα(όχι όμως με την αρνητική έννοια του όρου) με μια σταλιά "περιπέτειας"...:διάβασμα8:
Κάθε άλλο παρά νεκρό είναι το είδος είτε μιλάς για σκλήρη Ε.Φ., αυτό που αποκαλείς στύλ Αρθουρ Κλάρκ είτε τα διαφορα άλλα είδη της. Απλά μην περιμένεις να βρείς βιβλία σαν το Dervish House π.χ. στα Ελληνικά.

Μελουζίνα

Όμορφο Νιάτο
Καλώς ήρθες και καλές αναρτήσεις (όπως βλέπω ξεκίνησες δυναμικά)!!! Διαβάζεις ένα από τα βιβλία που επιθυμώ να αποκτήσωστο εγγύς μέλλον!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Καλωσόρισες, Γιάννη! Από επιστημονικής φαντασίας, έχω διαβάσει ελάχιστα (εκτός από τον Ι. Βερν που διάβασα μικρή). Στίβεν Κινγκ παλαιότερα διάβαζα ανελλιπώς, λίγα έργα του δεν έχω γνωρίσει. Το 11/22/63 που διαβάζεις τώρα, θέλω πολύ να το διαβάσω στο μέλλον.

:)

Ονειρευτής

Όμορφο Νιάτο
Καλώς ήρθες Γιάννη στη Λέσχη και καλές αναρτήσεις.
(Υποθέτω πως ο πατέρας σου θα πρέπει να ήταν και φανατικός συλλέκτης του περιοδικού "Απαγορευμένος Πλανήτης" έτσι δεν είναι ?) ;)

Last edited:
Status
Κλειστό για αναρτήσεις.