Καλοκαιρινή νέα συνανάγνωση για το καλοκαίρι;

Ποιο βιβλίο τελικά;

• Total voters
    21
  • Poll closed .

Βάγγυ

Κοινωνός
Αχ, ένα-ένα από τις προτάσεις σας που μου άρεσαν αποσύρθηκαν! :ρ Αν το 'ξερα, δε θα πρότεινα εγώ. :ρ

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Σε καταλαβαίνω Βάγγυ, όμως είναι πιο δίκαιο (και πιο αντιπροσωπευτικό), αφού πολλοί φίλοι θέλουν να προτείνουν βιβλία να έχουμε 10 προτάσεις από 10 μέλη παρά 10 από 3.

Να σας υπενθυμίσω ότι παράλληλα "τρέχει" και αυτή η συνανάγνωση οπότε όποιος θέλει μπορεί να συμμετάσχει

Ο ανθρωπος που γελα κατα την γνωμη μου δεν ειναι πολυ καλο βιβλιο. Βρηκα μαλιστα, προχθες που εψαχνα για την Παναγια των παρισιων, ενα ενδιαφερον κειμενο για τον Ουγκο-->http://www.bookpress.gr/sinenteuxeis/ellines/vasilis-alexakis .

Κανω παραθεση το κομματι που γραφει για το ''Ο ανθρωπο που γελα'' -->

Το στοιχείο της καρικατούρας υπάρχει πολύ έντονο και σε ένα ακόμη, τραγικά αποτυχημένο, μυθιστόρημά του, το οποίο λέγεται «Ο άνθρωπος που γελά». Σε αυτό ο ήρωας έχει κάνει μια χειρουργική επέμβαση και έχει ένα μόνιμο χαμόγελο στα χείλη του, το οποίο είναι κάτι σαν αξιοθέατο για τον λαό που πηγαίνει και το βλέπει, σαν ένα νούμερο που εμφανίζεται στα πανηγύρια. Μια τόσο χοντροκομμένη και απίστευτη φιγούρα είναι το κεντρικό πρόσωπο αυτού του μυθιστορήματος, το οποίο βεβαίως είναι αδύνατο να διαβαστεί, εκτός και αν είσαι λάτρης του Ουγκώ.
Κατα τα αλλα ο Αλεξακης ισως και να εχει δικιο γενικα για τον Ουγκο ως μυθιστοριογραφο, αν και προσωπικα θυμαμαι οτι οι Αθλιοι ειναι εξαιρετικο βιβλιο. Η εμπειρια που μου αφησε απο την αναγνωση του ειναι ακομα πολυ εντονη και αυτο μετραει πολυ περισσοτερο για εμενα.

Βιβλιόφιλος

Όμορφο Νιάτο
Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Ας γράψει ο συγκεκριμένος κάτι και ας τον διαβάζουν έπειτα από 150 χρόνια. Αν το καταφέρει μαγκιά του. Αλλά το να μειώνεις έτσι τον Ουγκό με ξεπερνά. Και δε μιλώ για τον άνθρωπο που γελά μόνο. Ο συγκεκριμένος είναι ξεκάθαρα μη λάτρης του Ουγκώ. Το να μειώνεις τους άθλιους ένα έργο τόσο διαχρονικό είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω. Ολα φταίνε στον Αλεξάκη.

Τωρα οσον αφορά το ο Άνθρωπος που γελά το πρότεινα διοτι είναι ενα βιβλίο που μιλά για την καταπίεση του λαού απο τους εκάστοτε ισχυρούς, κάτι που ίσχυε σε όλη την Ευρώπη όχι μόνο στο Λονδίνο ή στο Παρίσι αλλά γενικότερα. Πιστεύω πως θα ήταν ενδιαφέρον για ανάγνωση και ίσως έδινε τροφή για σκέψη για περαιτέρω συζήτηση. Αν θεωρήσουμε το goodreads αξιόπιστη πηγή μιλάμε για ένα ΄όχι πολύ καλό βιβλίο' με βαθμολογία 4.20.

Συμφωνώ οτι ο Ουγκώ κουράζει ίσως στην αρχή με τις πολύ αναλυτικές περιγραφές του αλλά γενικότερα στη συνέχεια σε ανταμοίβει. Το ο άνθρωπος που γελά είναι ένα βιβλίο που ούτως ή άλλως ευελπιστώ να το διαβάσω στο μέλλον και θεώρησα τη συνανάγνωση μια καλή ευκαιρία. Απο εκεί και πέρα θα μου άρεσε να πάρω μέρος σε συνανάγνωση στο φόρουμ μιας και μου αρέσει πολύ η όλη διαδικασία και κυρίως ο τρόπος που γίνονται οι συζητήσεις. Τα 8 απο τα 10 που έχουν προταθεί μου αρέσουν και θα μ ενδιέφεραν.

Οπως είπα το συγκεκριμένο βιβλίο ευελπιστω να το διαβάσω κάποια στιγμή μόνος μου οπότε αν η παραπάνω άποψη αντιπροσωπεύει αρκετά άλλα μέλη τότε ειλικρινά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να αποσυρθεί το βιβλίο απο την ψηφοφορία. .

Φιλικά πάντα

Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Ας γράψει ο συγκεκριμένος κάτι και ας τον διαβάζουν έπειτα από 150 χρόνια. Αν το καταφέρει μαγκιά του. Αλλά το να μειώνεις έτσι τον Ουγκό με ξεπερνά. Και δε μιλώ για τον άνθρωπο που γελά μόνο. Ο συγκεκριμένος είναι ξεκάθαρα μη λάτρης του Ουγκώ. Το να μειώνεις τους άθλιους ένα έργο τόσο διαχρονικό είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω. Ολα φταίνε στον Αλεξάκη.

Τωρα οσον αφορά το ο Άνθρωπος που γελά το πρότεινα διοτι είναι ενα βιβλίο που μιλά για την καταπίεση του λαού απο τους εκάστοτε ισχυρούς, κάτι που ίσχυε σε όλη την Ευρώπη όχι μόνο στο Λονδίνο ή στο Παρίσι αλλά γενικότερα. Πιστεύω πως θα ήταν ενδιαφέρον για ανάγνωση και ίσως έδινε τροφή για σκέψη για περαιτέρω συζήτηση. Αν θεωρήσουμε το goodreads αξιόπιστη πηγή μιλάμε για ένα ΄όχι πολύ καλό βιβλίο' με βαθμολογία 4.20.

Συμφωνώ οτι ο Ουγκώ κουράζει ίσως στην αρχή με τις πολύ αναλυτικές περιγραφές του αλλά γενικότερα στη συνέχεια σε ανταμοίβει. Το ο άνθρωπος που γελά είναι ένα βιβλίο που ούτως ή άλλως ευελπιστώ να το διαβάσω στο μέλλον και θεώρησα τη συνανάγνωση μια καλή ευκαιρία. Απο εκεί και πέρα θα μου άρεσε να πάρω μέρος σε συνανάγνωση στο φόρουμ μιας και μου αρέσει πολύ η όλη διαδικασία και κυρίως ο τρόπος που γίνονται οι συζητήσεις. Τα 8 απο τα 10 που έχουν προταθεί μου αρέσουν και θα μ ενδιέφεραν.

Οπως είπα το συγκεκριμένο βιβλίο ευελπιστω να το διαβάσω κάποια στιγμή μόνος μου οπότε αν η παραπάνω άποψη αντιπροσωπεύει αρκετά άλλα μέλη τότε ειλικρινά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να αποσυρθεί το βιβλίο απο την ψηφοφορία. .

Φιλικά πάντα
Bιβλιοφιλε δεν ειπα πουθενα ουτε και θεωρω δημοκρατικο να αποσυρθει το βιβλιο! Απλα εξεφρασα μια αποψη. Το βιβλιο το εχω διαβασει (αμεσως μετα απο τους αθλιους) και προσωπικα δεν μου αρεσε και συμφωνω σε αυτο που λεει ο Αλεξακης. Ισως να επαιξε ρολο οτι διαβασα πρωτα ενα απο τα 2 εργα-κολοσσους του συγγραφεα. Μπορει στο υπολοιπο 99% να αρεσει και να εχουν και δικιο.

Κατα τα αλλα ειπα και εγω οτι τους αθλιους το θεωρω απιστευτο βιβλιο. Ανετα το βαζω στα 10 καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει στην ζωη μου. Ωστοστο δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε καποια απο τα λεγομενα του Αλεξακη. Παρολα αυτα εμενα οχι απλα δεν με πειραξε η φλυαρια που -αναμφιβολα υπαρχει σε καποια σημεια του βιβλιου- αλλα μου αρεσε κιολας!

Διχασμένη

Κοινωνός
Λοιπόν, κατά τις οδηγίες του Κόρτο, αποσύρω ένα από τα δύο βιβλία που πρότεινα, δηλαδή την Παναγία των Παρισίων. Τελικά, λοιπόν, η πρότασή μου είναι το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε", του Ίρβιν Γιάλομ.

Last edited:

Κόρτο Μαλτέζε

Σ'ευχαριστώ Διχασμένη.

Προσωπικά μου άρεσε ο Άνθρωπος που γελά (αν και δεν φτάνει τους αθλίους ή την Παναγιά των Παρισίων).

Τώρα ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και τις προτιμήσεις του. Όλοι έχουμε διαβάσει κάποιο βιβλίο που θεωρείται κλασσικό αλλά εμείς βαρεθήκαμε την ζωή μας διαβάζοντάς το. Το να αρχίσω να λέω ποιο/α βιβλίο/α θεωρώ κακή επιλογή προφανώς θα πληγώσω αυτόν που τα πρότεινε και δεν βοηθώ σε τίποτα πέρα από το να δημιουργήσω πικρίες. Θα ανοίξει σε 2-3 μέρες δημοσκόπηση και εκεί ο καθένας θα επιλέξει ποια από τα προτεινόμενα βιβλία θέλει να διαβάσει.

Κόρτο Μαλτέζε

Η λίστα των προτάσεων είναι πλέον:

1. Οι δαιμονισμένοι, του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (από Κόρτο Μαλτέζε)
2. Οι άθλιοι, του Βίκτορα Ουγκό (από Χρυσόστομο)
3. Εμφύλια πάθη των Στάθη Καλυβά και Νίκου Μαρατζίδη (από Αετό)
4. Όταν έκλαψε ο Νίτσε, του Ίρβιν Γιαλόμ (από Διχασμένη)
5. Ζωή: Οδηγίες χρήσεως, του Ζορζ Περέκ (από Γρίλο)
6. Εκατό χρόνια μοναξιά του Γκαμπριέλ Γκαρθία Μάρκες (από Βάγγυ)
7. Πόλεμος και ειρήνη, του Λέοντα Τολστόι (από Δημήτρη Αυγερινό)
8. Το άλικο γράμμα του Ναθανιέλ Χόθορν (από Μπου Ράντλι)
9. Ο άνθρωπος που γελά του Βίκτορα Ουγκό (από Βιβλιόφιλο)

Βάγγυ

Κοινωνός
Σε καταλαβαίνω Βάγγυ, όμως είναι πιο δίκαιο (και πιο αντιπροσωπευτικό), αφού πολλοί φίλοι θέλουν να προτείνουν βιβλία να έχουμε 10 προτάσεις από 10 μέλη παρά 10 από 3.
Παντως οπως και να εχει Βαγγυ υπαρχουν ακόμα πολυ καλες προτάσεις με αξιολογα βιβλία.
Συμφωνώ και με τους δύο σας. :σύμφωνοι::πάνω:
@Κορτο, ψηφοφορία πολλαπλής επιλογής θα είναι, σωστά;

Σ'ευχαριστώ Διχασμένη.

Προσωπικά μου άρεσε ο Άνθρωπος που γελά (αν και δεν φτάνει τους αθλίους ή την Παναγιά των Παρισίων).

Τώρα ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και τις προτιμήσεις του. Όλοι έχουμε διαβάσει κάποιο βιβλίο που θεωρείται κλασσικό αλλά εμείς βαρεθήκαμε την ζωή μας διαβάζοντάς το. Το να αρχίσω να λέω ποιο/α βιβλίο/α θεωρώ κακή επιλογή προφανώς θα πληγώσω αυτόν που τα πρότεινε και δεν βοηθώ σε τίποτα πέρα από το να δημιουργήσω πικρίες. Θα ανοίξει σε 2-3 μέρες δημοσκόπηση και εκεί ο καθένας θα επιλέξει ποια από τα προτεινόμενα βιβλία θέλει να διαβάσει.
Προσωπικα δεν θεωρω κακο να συζηταμε και λιγο για τα προτεινομενα βιβλια, να λεγονται αποψεις κτλ Ισα ισα νομιζω οτι ενδεχομενως θα βοηθουσε και στην σωστοτερη επιλογη αν κρινω απο τις 2 τελευταιες συναναγνωσεις (στην 1η με τον μελμοθ 2-3 ατομα διαβασαμε το βιβλιο και στην 2η απο τις 12 ψηφους που πηρε 6 ατομα νομιζω πηραν μερος οσους ψηφους ειχε δηλαδη η 2η επιλογη). Πχ τωρα προτεινα το πολεμος και ειρηνη. Δεν ξερω πολλα πραγματα για το βιβλιο, δεν θα ειχα προβλημα να διατυπωνονταν αποψεις ωστε να εχω λιγο μια εικονα. Προφανως αμα δεν μπεις στον κοπο να διαβασεις το βιβλιο δεν μπορεις να εχει ξεκαθαρη αποψη και αναμφιβολα ολοι μας εχουν επιχειρησει να διαβασουμε βιβλια που ειναι κλασσικα και απογοητευτηκαμε, αλλα επειδη πολλες φορες παρασυρομαστε απο αλλους παραγοντες για την επιλογη του βιβλιου πιστευω οτι θα βοηθουσε να ακουγονταν αποψεις πρωτου ξεκινησει η ψηφοφορια. Οσον αφορα το ''Ο ανθρωπος που γελα'' οπως ειπα και πριν ειναι προσωπικη μου αποψη. Μπορει καλλιστα να βγει καποιος και να μου πει για το βιβλιο που προτεινα οτι δεν του αρεσε για τους Χ, Y λογους. Θα δεχτω την αποψη του και αμα δω οτι οι λογοι που μου αναφερει ειναι πιθανο να οδηγησουν και εμενα στο να μην περασω καλα με την αναγνωση του βιβλιου θα ξανασκεφτομουν την επιλογη μου.

Last edited:

Αετός

Όμορφο Νιάτο
επειδη πολλες φορες παρασυρομαστε απο αλλους παραγοντες για την επιλογη του βιβλιου πιστευω οτι θα βοηθουσε να ακουγονταν αποψεις πρωτου ξεκινησει η ψηφοφορια.
Καθόλου καλή ιδέα, θα δημιουργούσε εντάσεις. Συν το ξεχείλωμα του νήματος.

Καθόλου καλή ιδέα, θα δημιουργούσε εντάσεις. Συν το ξεχείλωμα του νήματος.
Αμα για εσενα διαφωνιες=εντασεις τοτε εχεις δικιο. Το να πει καποιος το βιβλιο Χ το εχω διαβασει και δεν μου αρεσε προσωπικα για τους Υ παραγοντες δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι αρνητικο.

Ιαβερης

Κοινωνός
Παιδια, εαν χωραω κι εγω θα προτεινα κατι απο Κορτο, τη '' Νεοελληνικη Μυθολογια'' για παραδειγμα. Ειναι μικρουλι και πιο αναλαφρο. Δε λεω, πολυ καλες κι οι υπολοιπες προτασεις αλλα διαβαζεται ο Ντοστογιεβσκι με 35 βαθμους καλοκαιριατικα; :)))

Βιβλιόφιλος

Όμορφο Νιάτο
Δεν μπορω να καταλάβω γιατί έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα το συγκεκριμένο βιβλίο. Λες και κρίνεται κάτι σημαντικό απο αυτό. Παίδες εγώ το πρότεινα για να περάσουμε καλά αν δε συμφωνείτε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ή ας αποσυρθεί ή ας πάρει μόνο μια ψήφο, τη δική μου. Απο κει και πέρα όποιο βιβλίο επιλεγεί καλό πιστεύω θα είναι. Προσωπικά να μαστε πρώτα καλά θα ήθελα να πάρω μέρος σε 7 απο τα 9 προτεινόμενα. Αλλά σε καμια περίπτωση δε θα πω ποια ειναι τα 2 που δε μ αρέσουν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αποφασίζει αν θα ψηφίσει και τι και αν θα πάρει μέρος στη συνανάγνωση. Μεγάλα παιδιά είμαστε.

Και το να παριστάνεις σαν επιχείρημα την αυθεντία τον Αλεξάκη είναι τουλάχιστον άτοπο.

Και δεν ειναι οτι υπερασπίζομαι την επιλογή μου.Δεν έχω καμια λόξα να βγει το δικό μου βιβλίο ούτε τπτ τέτοιο. Θεωρώ τον Ουγκό τεράστιο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση φασαρία για ενα βιβλίο που θα προκύψει με δημοκρατική διαδικασία. Και μου αρέσει αυτό. Ανεξάρτητα αν είσαι νέο μέλος ή παλιό μπορείς να προτείνεις βιβλίο και κρατείται σειρά προτεραιότητας δηλαδή στις 10 υποψηφιότητες η διαδικασία κλείνει. Και όλοι σέβονται τις επιλογές του άλλου. Αν ο καθένας πει τι δεν του αρέσει ή τί έχει διαβάσει και δε θέλει να το ξαναδιαβάσει δε θα μείνουν παρά μόνο 2 ή 3 υποψηφιότητες.
χ
Ούτως ή άλλως ίσως είναι η πρώτη μου συνανάγνωση και θα ήθελα να την απολαύσω. Υπάρχουν ορισμένα πολύ καλά βιβλία και μακάρι να βγουν

Δεν μπορω να καταλάβω γιατί έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα το συγκεκριμένο βιβλίο. Λες και κρίνεται κάτι σημαντικό απο αυτό. Παίδες εγώ το πρότεινα για να περάσουμε καλά αν δε συμφωνείτε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ή ας αποσυρθεί ή ας πάρει μόνο μια ψήφο, τη δική μου. Απο κει και πέρα όποιο βιβλίο επιλεγεί καλό πιστεύω θα είναι. Προσωπικά να μαστε πρώτα καλά θα ήθελα να πάρω μέρος σε 7 απο τα 9 προτεινόμενα. Αλλά σε καμια περίπτωση δε θα πω ποια ειναι τα 2 που δε μ αρέσουν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αποφασίζει αν θα ψηφίσει και τι και αν θα πάρει μέρος στη συνανάγνωση. Μεγάλα παιδιά είμαστε.

Και το να παριστάνεις σαν επιχείρημα την αυθεντία τον Αλεξάκη είναι τουλάχιστον άτοπο.

Και δεν ειναι οτι υπερασπίζομαι την επιλογή μου.Δεν έχω καμια λόξα να βγει το δικό μου βιβλίο ούτε τπτ τέτοιο. Θεωρώ τον Ουγκό τεράστιο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση φασαρία για ενα βιβλίο που θα προκύψει με δημοκρατική διαδικασία. Και μου αρέσει αυτό. Ανεξάρτητα αν είσαι νέο μέλος ή παλιό μπορείς να προτείνεις βιβλίο και κρατείται σειρά προτεραιότητας δηλαδή στις 10 υποψηφιότητες η διαδικασία κλείνει. Και όλοι σέβονται τις επιλογές του άλλου. Αν ο καθένας πει τι δεν του αρέσει ή τί έχει διαβάσει και δε θέλει να το ξαναδιαβάσει δε θα μείνουν παρά μόνο 2 ή 3 υποψηφιότητες.
χ
Ούτως ή άλλως ίσως είναι η πρώτη μου συνανάγνωση και θα ήθελα να την απολαύσω. Υπάρχουν ορισμένα πολύ καλά βιβλία και μακάρι να βγουν
Bιβλιοφιλε εφοσον παρεξηγησες απο τα λεγομενα μου σου ζηταω συγνωμη. Απλα εξεφρασα μια αποψη για το συγκεκριμενο βιβλιο και επειδη ετυχε να διαβασω το αρθρο που διαβασα ειπα να το παραθεσω (αν και ξεκαθαρισα οτι μου αρεσαν πολυ οι Αθλιοι). Το κομματι του Αλεξακη που αναφερετε στο βιβλιο που προτεινεις μου φανηκε ευστοχο (κατα την δικη μου κριση φυσικα) και σκεφτηκα να το παραθεσω ωστε να εχουν μια εικονα καποια μελη για ποιους λογους δεν μου αρεσε εμενα προσωπικα. Ξαναλεω οτι δεν ζητησα, ουτε υπαινιχτηκα καν, να βγαλεις το βιβλιο απο τα προτεινομενα. Το να λεει ο καθενας μια αποψη για καποιο απο τα προτεινομενα βιβλια δεν μπορω να καταλαβω πως θα οδηγησει στο να μεινουν 2 ή 3 βιβλια στην ψηφοφορια. Ειμαστε ενα φορουμ βιβλιων οπου αποψεις, διαφωνιες ειναι λογικο να προκυπτουν.

Οσον αφορα και την αλλη σκεψη που ειχα ανφερει γενικοτερα στο να λεμε καποιες αποψεις για βιβλια της συναναγνωσης απο την εμπειρια μας ειπα τους λογους που το θεωρω σωστο. Αμα δεν συμφωνουν τα αλλα μελη ειναι φυσικα απολυτως σεβαστο.

Βιβλιόφιλος

Όμορφο Νιάτο
Συνονόματε γιατι κι εμένα Δημήτρη με λένε δεν παρεξηγήθηκα. Απλά είπα και πιο πάνω πως 2 απο τα βιβλία δε μου αρέσουν και δε θα τα διαβάσω αν τυχει και βγουν παρ ολο που θέλω να συμμετέχω στη συνανάγνωση. Αλλα δεν τα κατανομάζω ούτε και φυσικά τα κρίνω. Αν βγουν σημαίνει πως αρέσουν στην πλειοψηφία και καλά κάνουν. Ας το διαβάσουν και καλή συνανάγνωση απλα εγω δε θα συμμετέχω μιας και δεν είναι του γούστου μου.

Οπως και σίγουρα σε άλλους δεν αρέσουν κάποια άλλα. ή μπορεί να το έχουν διαβάσει και να μη θέλουν να το ξαναδιαβάσουν.

Τέλος πάντων τράβηξε πολύ όλο αυτό και δεν υπήρχε λόγος. Και δεν υπάρχει λόγος να ζητας συγνώμη :).

Εκτος απο τον Άνθρωπο που γελά είναι και 2 άλλα βιβλία που θέλω να βγουν και θα τα ψηφίσω.