Καλοκαιρινή νέα συνανάγνωση για το καλοκαίρι;

Ποιο βιβλίο τελικά;

• Total voters
    21
  • Poll closed .

Βιβλιόφιλος

Όμορφο Νιάτο
Εγώ λέω να πούμε όλοι τί εκδόσεις έχουμε για αρχή και ανάλογα με το ποιά έκδοση έχουν οι περισσότεροι να χωριστεί το βιβλίο. Εγώ ας πούμε έχω των εκδόσεων 4π (ελπίζω να είναι πλήρης έκδοση.) Αλλά αν τα κεφάλαια είναι αριθμημένα δε νομίζω να υπάρχει θέμα

Βάγγυ

Κοινωνός
Το είχα γράψει πιο πάνω, γι' αυτό δεν το ανέφερα. :) Εγώ έχω Λιβανη, είναι 980 σελίδες με αριθμημένα κεφάλαια και με τίτλους όπως είδα. :))

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Εγώ έχω την δίτομη έκδοση του βήματος.

Το βιβλίο χωρίζεται σε 5 αν θυμάμαι καλά τμήματα. Αν γράφαμε ο καθένας πόσα κεφάλαια (και πόσες σελίδες) έχει το κάθε τμήμα της έκδοσής του (για αν δούμε πού είμαστε) νομίζω ότι θα βοηθούσε περισσότερο.

Να ξεκινήσουμε στις στις 27/6 ή 4/7;

Προσωπικά το βιβλίο το έχω διαβάσει και δεν είμαι σίγουρος αν θα πάρω μέρος.

Βάγγυ

Κοινωνός
Εγώ προτείνω στις 27 Ιουνίου αν βολεύει και τους/τις υπόλοιπους/ες. Θα σας πω το μεσημέρι πόσα κεφαλαια είναι συνολικα.

Γρίλος

Κοινωνός
Εγώ θα αρχίσω μετά τις 29/7 γτ δίνω τότε το τελευταίο μου μάθημα, αλλά θα σας προλάβω.

Η έκδοση από "Βιβλιοθήκη για όλους" (μετάφραση Μάρκου Αυγέρη) είναι δύο τόμοι.

Ο πρώτος τόμος έχει 193 κεφάλαια - Τρία μέρη (το τρίτο είναι το "Μάριος") - 760 σελίδες.
Ο δεύτερος τόμος έχει 168 κεφάλαιο - Τρία μέρη (σύνολο έξι) - 710 σελίδες.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Εγω εχω την εκδοση του Λιβανη με συνολο 980 σελίδες. Αποτελειται απο 5 μέρη διακοσιων περίπου σελίδων το καθένα.
Απο εκει και περα το κάθε μέρος ειναι χωρισμένο σε πολλα κεφαλαια, ενοτητες και υποενοτητες.
Για ξεκινημα 27/6 εγω ειμαι οκ.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Λοιπον το πρώτο μερος εχει 8 κεφαλαια. (να πω οτι τα κεφαλαια τα γράφει βιβλίο. Βιβλίο πρωτο, βιβλίο δευτερο κ.ο.κ)
Το δευτερο μερος 7 κεφαλαια. Το τρίτο 8. Το τεταρτο 15 (ειναι πιο μικρά) και το πεμπτο εννεα κεφάλαια.

Νεαρά

Όμορφο Νιάτο
Θα συμμετέχω και εγω! Επίσης εχω την έκδοση του Λιβανη όπως ο Χρυσόστομος. Και είμαι εντάξει και με τις δυο ημερομηνίες με μεγαλύτερη κλίση στις 4/7.

Βιβλιόφιλος

Όμορφο Νιάτο
Οσον αφορά τις εκδόσεις 4π είναι το ίδιο με τις εκδόσεις Λιβάνη με τη διαφορά οτι το δεύτερο μέρος έχει 8 βιβλία αντί για 7.

Επίσης ρόλο παίζουν πιστεύω και τα υποκεφάλαια σε κάθε βιβλίο. Πιστεύω πως αν έγιναν παραλείψεις απο κάποια έκδοση είναι μάλλον στα υποκεφάλαια. Ενδεικτικά να πω πως στο πρώτο μέρος το βιβλίο Ι έχει 14 υποκεφάλαια, το ΙΙ 13, το ΙΙΙ 9 , το ΙV 3, το V 13, το VI 2 , το VII 11 και το VIII 5. Αν και δε νομίζω να επηρεάζει σημαντικά την κύρια πλοκή αυτό.

Βέβαια δεν ξέρω ποια έκδοση θεωρείται πλήρης. όποιος ξέρει κάτι ας μας πει

Η πλήρης έκδοση των "Αθλίων" κυκλοφορούσε μόνο από Ζαχαρόπουλο και είναι πεντάτομη.

Μιλάμε για 2.768 σελίδες!!!:))

Νομίζω μάλιστα πως πρέπει να είναι εξαντλημένο από τον εκδότη!!

Καλοκαίρι είναι λοιπόν, οπότε διαλέξτε μια μικρότερη διότι με 2768 σελίδες δεν γίνεται συνανάγνωση...:ναι:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Επειδη υπαρχει και στην δικη μου βιβλιοθηκη η εκδοση του Λιβανη, ενδεικνυται γενικοτερα ή δε θεωρειται κι απο τις καλυτερες μεταφρασεις ?? Ετσι για να ξερω γιατι εχω σκοπο να το πιασω και εγω καποια στιγμη το καλοκαιρι. Δεν εχω ακουσει καλα λογια για την συγκεκριμενη εκδοση και εδω στη λεσχη και αλλου.

Last edited:
Οι εκδόσεις Λιβάνη θεωρούνται από τις χειρότερες μεταφράσεις του έργου...

Εμένα προσωπικά με ξενερώνει να έχω ένα τέτοιο αριστούργημα με εξώφυλλο την φάτσα του Λιαμ Νίσον!!!:χαχαχα:

Last edited:

Κόρτο Μαλτέζε

Η δικιά μου έκδοση του Βήματος που αναπαράγει την έκδοση του Δαμιανού (μετάφραση Κουχτσογλου):

Μέρος Α' (Φαντίνα): Είναι χωρισμένο σε 8 "βιβλία" που με την σειρά τους είναι χωρισμένα σε συνολικά 67 κεφάλαια (ή παραγράφους). 181 σελίδες
Μέρος Β' (Τιτίκα): 7 "βιβλία" χωρισμένα σε 42 κεφάλαια. 143 σελίδες.
Μέρος Γ' (Μάριος): 8 "βιβλία" χωρισμένο 47 κεφάλαια. 180 σελίδες. Το Τρίτο μέρος ξεκινά από τον πρώτο τόμο και συνεχίζει και στον δεύτερο.
Μέρος Δ' (Ειδύλλιο και εποποιία): 15 "βιβλία". 75 κεφάλαια. 175 σελίδες.
Μέρος Ε' (Γιάννης Αγιάννης): 9 βιβλία. 67 κεφάλαια. 164 σελίδες.

Βιβλιόφιλος

Όμορφο Νιάτο
Είναι αυτό που λέγαμε για τα υποκεφάλαια. Παράδειγμα η δική μου έκδοση στο πρώτο μέρος έχει συνολικά 71 αντί για 67 του Κορτό και στο δεύτερο μέρος 68 αντί για 42(!!!).

Πάντως δεν πρέπει να κολλάμε σε αυτά πιστεύω η κύρια πλοκή του έργου δεν πρέπει να επηρεάζεται σημαντικά. Δε νομίζω οτι θα μας επηρεάσει ιδιαίτερα ως προς την πλοκή

Βάγγυ

Κοινωνός
Απ' ότι είδα απάντησε ο Χρυσόστομος για τις εκδόσεις Λιβάνη. @Νικολα Εγώ πάντως δεν έχω τη φάτσα του Λιαμ Νισον, έχω ένα κοριτσάκι στο εξώφυλλο, που θαρρώ πως είναι από την τελευταία ταινία που γυρίστηκε. :χαχα: Παίζει να ειμαι η μόνη που δεν έχει δει καμια ταινία με των Αθλίων; :ρ

Γρίλος

Κοινωνός
Πιο αναλυτικά πως χωρίζεται η έκδοση "βιβλιοθήκη για όλους" γιατί όπως το βλέπω ο χωρισμός με βάση τα μέρη θα ήταν το καλύτερο μιας και μπορούμε να τον ακολουθήσουμε όλοι. Ακολουθώ τη λογική του Κόρτο.
Νικόλας Δε Κιντ νομίζω ότι και η μετάφραση του Μάρκου Αυγέρη είναι πλήρης (έτσι λέει) αλλά λόγω μεγέθους σελίδας είναι λιγότερες σελίδες από Ζαχαρόπουλο.

Μέρος Α' (Φαντίνα): Είναι χωρισμένο σε 8 "βιβλία" που με την σειρά τους είναι χωρισμένα σε συνολικά 70 κεφάλαια. 322 σελίδες
Μέρος Β' (Τιτίκα): 8 "βιβλία" χωρισμένα σε 73 κεφάλαια. 264 σελίδες.
Μέρος Γ' (Μάριος): 8 "βιβλία" χωρισμένο 76 κεφάλαια. 263 σελίδες. Το Τρίτο μέρος ξεκινά από τον πρώτο τόμο και συνεχίζει και στον δεύτερο.
Μέρος Δ' (Ειδύλλιο): 5 "βιβλία". 26 κεφάλαια. 115 σελίδες.
Μέρος Ε' (Εποποιία): 10 "βιβλία". 49 κεφάλαια. 201 σελίδες.
Μέρος ΣΤ' (Γιάννης Αγιάννης): 9 βιβλία. 67 κεφάλαια. 269 σελίδες.

Last edited:

Κόρτο Μαλτέζε

Μάλλον θα σε στεναχωρήσω Γρίλε...

Κρίνοντας από την πεντάτομη γαλλική έκδοση που υπάρχει στο πρότζεκτ γκούτεμπεργκ, το δεύτερο μέρος (Τιτίκα) αποτελείται από 76 κεφάλαια και το τέταρτο (Ειδύλλιο και εποποιία, που σε εσένα είναι χωρισμένο στα 2) από 76 και πάλι. Παρόλα αυτά η έκδοση αυτή είναι η πληρέστερη απ'όσες έχουμε σχολιάσει με μόλις 4 κεφάλαια να λείπουν (αν δεν σου είναι κόπος ξανατσέκαρε τα κεφάλαια μήπως τα υπολόγισες λάθος).

Γρίλος

Κοινωνός
Δεν πειράζει αν είναι για 4 κεφάλαια, μάλλον βαρέθηκε ο μεταφραστής :). Στα περιεχόμενα που τσέκαρα πάλι, 73 η Τιτίκα και 75 τα άλλα δύο μαζί.