Καλύτερος

Σαλάτας

Κοινωνός
9899100101

Πώς γράφεται, τελικώς? Στα παλιά λεξικά, το είδα με όλες τις μορφές, εκτός του "καλύτερος". Μάλιστα, στο λεξικό που το έχει ως "καλήτερος", σε μίαν άλλην λέξη, έγραφε "καλλίτερα".

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Φαίνεται η λάθος μορφή "καλλίτερος" έιναι άλλη μια περίπτωση υπερδιόρθωσης, ωστε να ομοιάζει με την αρχαίοτερη ορθογραφία (καλλίων και κάλλιστος).

Αυτή η μορφή λοιπόν προϋποθέτει μια ανάλυση όπως καλλι- + -τερος ή καλλ- + -ίτερος, ενω δεν υπάρχει τέτοια παραγωγική κατάληξη. Οπότε θεωρείται λάθος.

Πώς γράφεται, τελικώς? Στα παλιά λεξικά, το είδα με όλες τις μορφές, εκτός του "καλύτερος".
Όπως έχουμε ξαναπεί, για να δεις κάτι "πώς γράφεται τελικώς", κοίτα ένα σύγχρονο λεξικό.

Last edited:

Κάστορας

Όμορφο Νιάτο
Ναι αλλά σε αυτά τα σύγχρονα λεξικά, έχουν την λέξη "συγγνώμη" με ένα γ, την λέξη "παλληκάρι" ως "παλικάρι", την λέξη "καμμία" με ενα μ, και άλλα τέτοια, που άμα τα γράψω θα καρκινιάσουν τα δάκτυλά μου από την ανορθογραφία ? Είναι δυνατόν να εμπιστευθεί κανείς κάτι τέτοια λεξικά?

Σαλάτας

Κοινωνός
Lol Είναι άνθρωπος ξύπνιος τέτοιαν ώρα? Εγώ έτοιμος να πάω για ύπνο ήμουν ?

Σε καταλαβαίνω απολύτως, φίλε μου. Κι εγώ σε παρόμοιαν φάση είμαι με τα λεξικά, για να πώ την αλήθεια :Ρ

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ναι αλλά σε αυτά τα σύγχρονα λεξικά, έχουν την λέξη "συγγνώμη" με ένα γ, την λέξη "παλληκάρι" ως "παλικάρι", την λέξη "καμμία" με ενα μ, και άλλα τέτοια, που άμα τα γράψω θα καρκινιάσουν τα δάκτυλά μου από την ανορθογραφία ? Είναι δυνατόν να εμπιστευθεί κανείς κάτι τέτοια λεξικά?
Ειδες; Κατι τετοια κανουν και μπερδευουν το φιλο Σαλατα.

Σαλάτας

Κοινωνός
Αυτή μού θυμίζει μίαν εχθρά στο Fatal Frame 1, που την είχαν τυφλώσει, καί μετά περιφερόταν κλαίγοντας καί έλεγε "My eyes!".

(Παλιό, αλλά πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι. Εάν δέν το έχετε παίξει, καί σάς δοθεί ευκαιρία να το παίξετε, κάντε το)