Κλασικό είναι ένα βιβλίο που ο καθένας θα ήθελε να είχε διαβάσει και κανένας δεν θέλει να διαβάσει.

Πρόσφατα που διάβαζα σε μια ιστοσελίδα αποφθέγματα διάσημων προσωπικοτήτων, ανάμεσα στις πολλές πομπώδεις και βαρύγδουπες φράσεις διάφορων σημαντικών και μη ανθρώπων, ξεχώρισα μια που είπε ο πολυαγαπημένος μου (από τα παιδικά χρόνια) Μαρκ Τουέην κι έλεγε το εξής:

''Κλασικό είναι ένα βιβλίο που ο καθένας θα ήθελε να είχε διαβάσει και κανένας δεν θέλει να διαβάσει.''

Βέβαια την έχω ακούσει κι άλλες φορές αυτή τη φράση, άλλα αυτή τη φορά της έδωσα μεγαλύτερη σημασία και αναρωτήθηκα ποια άραγε να είναι τα βιβλία που θα ήθελα να έχω διαβάσει, αλλά για Α και Β λόγους δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής; Κι αυτόματα μου'ρθε στο μυαλό το βιβλίο του Τζεϊμς Τζόϋς, ''Οδύσσεια''. Πολλάκις το έχω ''φλερτάρει'' στη δανειστική βιβλιοθήκη, αλλά δεν το πήρα τελικά ποτέ. Με ελκύει, πρωτον, ο όγκος του (πάντα είχα αδυναμία στα ογκώδη μυθιστορήματα, τελευταίος μου άθλος το ''Δον Κιχώτης'' :) ) και δεύτερον τα πολλά θετικά σχόλια που έχω ακούσει κατά καιρούς γι'αυτό. Αλλά όπως είπα έμεινα μόνο στην επιθυμία...

'Αλλο απωθημένο μου είναι το ''Πόλεμος κι Ειρήνη'' του Τολστόι ( Βασίλειε, ακους; :χαχα: ). Ξεκινημένο τέσσερεις ή πέντε φορές και καμιά φορά δεν το ολοκλήρωσα. Κουραστικό, δε λέω, χάνεσαι εκεί με τα ονόματα, αλλά θέλω πολύ κάποια στιγμή να το τελειώσω και να'χω ήσυχη τη συνείδησή μου.

Και μετά μου΄ρχονται στο μυαλό διάφορα φιλοσοφικά του Νίτσε και του Προυστ, μα , δε με βλέπω με τίποτα να ξεφυλλίζω το ''Τάδε έφη Ζαρατούστρα'' ή το ''Αναζητώντας το Χαμένο Χρόνο''.

Last edited:
''Κλασικό είναι ένα βιβλίο που ο καθένας θα ήθελε να είχε διαβάσει και κανένας δεν θέλει να διαβάσει.''
Το δεύτερο σκέλος δεν αληθεύει πάντα, όμως. Σίγουρα τα παραδείγματά σου είναι δύσκολα και κλασικά αλλά μπορώ να σου αναφέρω άλλα τόσα εύκολα και κλασικά. Τα Ανεμοδαρμένα Ύψη που διαβάζεις τώρα είναι ένα απ' αυτά. Αλλά υπάρχουν πάρα πολλά. Για παράδειγμα όλος ο Βερν, ο Ουγκώ, ο Ντίκενς κλπ

Πράγματι, δεν αληθεύει πάντα. Είναι αναμενόμενο να καταλήξει κανείς ή να περάσει από διάφορους κλασικούς ή "δύσκολους" όταν ασχολείται, χωρίς να χρειαστεί πίεση. Αλλά ναι, όλοι μας έχουμε απωθημένα. Ίσως είναι το πλήθος των βιβλίων. Ένα διαβάζεις και ξεπετάγονται άλλα δέκα και δεν ξέρεις πώς να τα βολέψεις. Εγώ σκαλώνω με τα ογκώδη, νιώθω ότι δε μπορώ να τα διαβάσω, ότι ΠΡΕΠΕΙ ν' αφοσιωθώ και χάνω την όρεξη. Με κοιτάνε καιρό τώρα το Κουρδιστό Πουλί του Μουρακάμι, ο δεύτερος τόμος από την Ελληνική Ιδιαιτερότητα του Καστοριάδη, το Ανθρώπινο, πολύ ανθρώπινο του Νίτσε και ο Δον Κιχώτης, αλλά "θάρρος" μηδέν. Είναι να έρθει η σειρά τους, φυσικά. Τότε δεν κοιτάς ούτε όγκο, ούτε δυσκολία.

Ο 'Οδυσσέας' και για εμένα είναι το βιβλίο που θα ήθελα να είχα διαβάσει. Ίσως φέτος το χειμώνα...

Για μενα κλασσικο παντως ειναι κατι που αντεχει στον χρονο..Και αυτο ισχυει στα παντα...Και ποσο μαλλον οταν ενα βιβλιο αναφερεται σε κατι περασμενο και ομως παλι θεωρειται σπουδαιο...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αυτή η ατάκα τού Τουέιν, πάντως, νομίζω πως δεν μας πολυαφορά εμάς που συχνάζουμε εδώ πέρα. Από την άποψη πως μέσα στα πολλά και διάφορα που διαβάζουμε συμπεριλαμβάνονται και τα κλασικά τής λογοτεχνίας. Θα έλεγα, μάλιστα, πως την έχουμε, όσο να πεις, σε περίοπτη θέση.

Βέβαια, δεν γίνεται να έχεις διαβάσει πια όλα τα κλασικά βιβλία τα οποία, εδώ που τα λέμε, είναι πάμπολλα. Μάλιστα, ακριβώς επειδή οι περισσότεροι έχουμε αρκετή αναγνωστική εμπειρία, μπορούμε πια να καταλήξουμε με σχετική ασφάλεια στο πιο βιβλίο μάς ταιριάζει και ποιο όχι, και να παρακάμψουμε αυτά που δεν μας τραβάν.

Λοιπόν, ούτε εγώ θα συμφωνήσω. Εχω τρελλή αδυναμία στους κλασσικούς, στους οποίους συχνά ανατρέχω όταν με απογοητεύουν οι σύγχρονοι. Μία δόση Στάινμπεκ, Φώκνερ, ντε Μωπασσάν κάνει πέρα τον καημό και την απογοήτευση που μου προκαλεί πχ το Μοναστήρι του Καρνέζη. Κάτι άλλο που παθαίνω με τους σύγχρονους, είναι ότι μου δημιουργούν την εντύπωση πως το κείμενό τους θα μπορούσα να το έχω γράψει μόνη μου- είναι προβλέψιμοι, αν με καταλαβαίνετε. Για να μην αδικήσουμε τον πάντα ετοιμόλογο και χαρισματικό κ. Τουαίν, φαντάζομαι πως η ρήση αναφέρεται στους κλασσικούς της δικής του εποχής, ήτοι σε Ρακίνα, Βιργίλιο κλπ. Εκεί, του δίνω κάποιο δίκιο.

Πολλές φορές στο παρελθόν είχα πιάσει τον εαυτό μου να ντρέπεται που δεν είχε διαβάσει κάποιο βιβλίο που θεωρείται κλασσικό μέχρι που κατέληξα να συμφωνήσω με το Φάρο ότι είναι αδύνατο να έχουμε διαβάσει όλη την πνευματική παραγωγή της ανθρωπότητας όση κι αν είναι η καλή μας διάθεση και ο χρόνος που μπορούμε να διαθέσουμε.
Βέβαια υπάρχουν πολλά κλασσικά βιβλία που δεν έχω διαβάσει. Ευελπιστώ να καταφέρω να εξαντλήσω το μεγαλύτερο μέρος τουςμέχρις ότου θά μπορώ να διαβάζω. Έχω μια προκατάληψη με τα βαριά φιλοσοφικά κείμενα. Δεν είναι το φόρτε μου για να το πω αλλιώς και δεν καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια όταν νοιώθω ότι δεν μπορώ ένα βιβλίο να το τρέξω. Έχω πειστεί ότι μέσα από το διαβασμα πρέπει να αντλούμε και ευχαρίστηση όχι μόνο γνώση.
Όσον αφορά τους σύγχρονους, Φένια μου, δεν ξέρω αν κάποιος απ΄ αυτούς επιζήσει για την επόμενη δεκαετία. Έχω διαβάσει τόσους που δεν τους ξανάκουσα ποτέ και μάλιστα χωρίς να νοιώθω ότι άφησαν κάποιο κενό.

Μα κι εγω δεν συμφωνω απολυτως με τη φραση του Τουεην. Εχω δηλωσει πολλες φορες οτι λατρευω την κλασσικη λογοτεχνια και τα τελευταια χρονια διαβαζω αποκλεστικα τετοια. Απλα αναφερθηκα σε καποια συγκεκριμενα κλασσικα, τα οποια για καποιο λογο με τραβανε και ακομα δεν τα εχω διαβασει.

Και γνωριζω βεβαια οτι οι περισσοτεροι που ειμαστε εδω αγαπαμε τη κλασσικη λογοτεχνια και χαιρομαι πολυ γι'αυτο. Απλα ηθελα να δω αν υπαρχει και καποιος αλλος με απωθημενα τετοιου ειδους. :)

Όπως και οι υπόλοιποι, έτσι κι εγώ κλίνω περισότερο προς την κλασική λογοτεχνία. Είναι τόσα πολλά τα βιβλία που θέλω να διαβάσω (όπως αντίστοιχα οι ταινίες που θέλω να δω, τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ μπλα μπλα) που δε νομίζω πως θα έχω ποτέ το διαθέσιμο χρόνο για να το κάνω αυτό. Τι να κάνουμε, ο χρόνος μας είναι πολύτιμος οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να βάζουμε κάποιες προτεραιότητες...

Ας μην πάμε πολύ μακριά. Η Βίβλος (Καινή και Παλαιά διαθήκη) είναι το βιλίο που έχει μεταφραστεί σε όλες τις γλώσσες του κόσμου. Και αν μπορούσαμε να μετρήσουμε τις "πωλήσεις" της ή διαφορετικά την κυκλοφορία της νομίζω θα ξεπερνούσε ακόμα και το διασημότερο βιβλίο. Ποιος όμως από εμάς την έχει διαβάσει ολόκληρη... Νομίζω ελάχιστοι.

Δεν νομίζω, 3ε Φάουστ, ότι η Βίβλος περιλαμβάνεται στα κλασσικά αναγνώσματα, όπως δεν περιλαμβάνεται ούτε το Κοράνι, ούτε η Τοράχ. Προσωπικά, από θρησκευτικά- εθνικιστικά αναγνώσματα αυτού του είδους, μόνο τα Ινδουιστικά κείμενα ή τα Ανάλεκτα του Κομφούκιου μου ασκούν κάποια γοητεία (είπαμε ότι είμαι Αμερικανόφιλη, αλλά όλα έχουν ένα όριο).

Ας μην πάμε πολύ μακριά. Η Βίβλος (Καινή και Παλαιά διαθήκη) είναι το βιλίο που έχει μεταφραστεί σε όλες τις γλώσσες του κόσμου. Και αν μπορούσαμε να μετρήσουμε τις "πωλήσεις" της ή διαφορετικά την κυκλοφορία της νομίζω θα ξεπερνούσε ακόμα και το διασημότερο βιβλίο. Ποιος όμως από εμάς την έχει διαβάσει ολόκληρη... Νομίζω ελάχιστοι.
Συμφωνω απολυτα. Πραγματικα ελαχιστοι την εχουν διαβασει και το θεμα ειναι πως επειδη ακριβως δεν την εχουμε διαβασει και εχουμε και μερικα αρνητικα παραδειγματα απο ατομα που ασχολουνται καθαρα επαγγελματικα με το θεμα (παππαδες, βατοπεδια), αμεσως αμεσως σχηματιζουμε μια αρνητικη γνωμη και απορριπτουμε κατι που στην ουσια δεν εχουμε κατσει ποτε να το γνωρισουμε εστω με ουδετερη ψυχολογια, χωρις προκαταληψεις, απο απλη περιεργεια.
Εγω προσωπικα, εχω διαβασει μερικες φορες την Καινη Διαθηκη, και προτεινα σε φιλους μου που τη δεχονται, να της ριξουν μια ματια. Οταν τελικα το εκαναν, μου ελεγαν πως ηταν τελειως διαφορετικη απο αυτο που περιμεναν. Και τους αρεσε.
Νομιζω οτι η Παλαια Διαθηκη εντασσεται σε αυτο το αποφθεγμα του Τουαιην, αφου ακομα και αυτοι που ασχολουνται την αποφευγουν λογω ογκου. Η Καινη ειναι πολυ μικρη και διαβαζεται ευκολα.

Προσωπικα στην κατηγορια των Κλασσικων που θελω να διαβασω αλλα δεν εχω διαβασει ποτε, ειναι το Πολεμος και Ειρηνη, οι Αθλιοι, κατι απο Ντοστογιεφσκι, που ναι μεν θα ηθελα να τα διαβασω, αλλα απο την αλλη δεν το τολμαω... Τους Άθλιους το βαλα στοχο να το διαβασω φετος τουλαχιστον!!!

Παντως αυτό το αποφθεγμα του Τουαιην που το ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο για υπογραφη εδω, το ήξερα ετσι: "Κλασικό είναι ένα βιβλίο το οποίο όλοι υμνούν, αλλά κανείς δεν το έχει διαβάσει." :χμ:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Θεωρώ πως όλοι έχουμε διαβάσει, ή τέλος πάντων μάς έχουν διαβάσει, τουλάχιστον αποσπάσματα από την Αγία Γραφή, ενδεχομένως και παιδιά σε διασκευές με εικόνες. Για τον Νώε και τον Κατακλυσμό ή για τον Χριστό που θεραπεύει τον τυφλό κτλ. Άρα δεν μπορούμε να πούμε πως είναι ένα άγνωστο έργο. Για την Παλαιά Διαθήκη να πω, με την ευκαιρία, πως κτγμ πρόκειται για ένα παραμύθι, σε σημεία σαπουνόπερα, και απορώ πώς ο κόσμος το έχει για θεολογικό βιβλίο και δογματική αλήθεια. Από εκεί και πέρα, ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν πως και η Καινή Διαθήκη είναι ένα παραμύθι που πατά σε κάποια ιστορικά γεγονότα για τα οποία έχουμε θολή εικόνα αφού -κάπως ύποπτα- έχουν εξαφανιστεί όλες οι ιστορικές πηγές γύρω από τον Ιησού και τα γεγονότα γύρω από αυτόν.

Ε, ναι Φαροφυλακα, γι'αυτο ειπα να το διαβασεις χωρις προκαταληψεις :) γιατι κι εγω οταν διαβασα αποσπασματα απο τον Σαρτρ ας πουμε, που τον εκανα στη σχολη, ειπα τι βλακειες ειναι αυτες. Αλλα για καποιον που τον εχει μελετησει χωρις προκαταληψεις και απο επιλογη, μπορει ο ανθρωπος να ειναι κορυφη! Αυτο ακριβως επισημανα κι εγω, οτι δεν εχουμε ολοκληρωμενη εικονα, εχουμε μονο αποσπασματα απο το σχολειο ή κανενα κατηχητικο που μας εστειλαν οταν ειμασταν μικρα και γι'αυτο το απορριπτουν πολλοι... Και στην παλαια διαθηκη, εκτος απο τα γεγονοτα τυπου Νωε, Μωυσης κλπ, υπαρχει και η Σοφια Σιραχ, η Σοφια Σολομωντως και αλλα.
Νταξει, σιγουρα ο καθενας εχει τις αποψεις του. Απλα εγω προσωπικα δεν εχω δει κατι αρνητικο στην Αγια Γραφη... (μιλωντας καλοπροαιρετα παντα και χωρις να θελω να θιξω συνειδησεις γτ ξερω ποσο λεπτο ειναι αυτο το θεμα)

Για αρχή να πω πως ούτε εγώ διαβάσει την Αγία Γραφή στο σύνολό της, γι αυτό το λόγο αποφεύγω να την κρίνω τόσο ιστορικά όσο και δογματικά. Άλλωστε πιστεύω πως θα υπήρχε ο κίνδυνος προσβολής του θρησκευτικού αισθήματος του χριστιανικού κοινού.
Φένια, θα ήθελα να σας πω ότι δε συμφωνώ μαζί σας ότι η Βίβλος δεν ανήκει στα κλασικά αναγνώσματα. Ανεξάρτητα από το αν μας γοητεύει, την πιστεύουμε ή την απορρίπτουμε, είναι ένα παγκόσμιο έργο σημαντικής πολιτισμικής και θεολογικής αξίας. Το Κοράνι, η Βίβλος και τα υπόλοιπα θρησκευτικά κείμενα μπορεί να μη μας ασκούν καμία απολύτως έμπνευση ή επιρροή, να μη συμφωνούμε ακόμη με τα γεγραμμένα, όμως θεωρούνταί - και δικαίως κατ' εμέ - παγκόσμια έργα.
Αγαπητέ μου Φαροφύλακα, πραγματικά θα ήθελα να κάνουμε μια κουβέντα απο κοντά (αν και λόγω της τοποθεσίας στην οποία βρίσκομαι μου είναι απο δύσκολο έως αδύνατο). Χωρίς καμία παρεξήγηση από πλευράς σας, και θέλω να με πιστέψετε για αυτό, μου αρέσει ο αιρετικός και λογικός τρόπος με τον οποίο κρίνεται τα θρησκευτικά αναγνώσματα. Βέβαια, καλό θα ήταν με περισσότερη προσοχή... Για παράδειγμα: εγώ προσωπικά δε μπορώ να μιλήσω για το έργο του Πλάτωνα! Και ο απλούστατος λόγος είναι πως δεν το έχω μελετήσει καθόλου. Θα μου πείτε βέβαια, "Μα δεν ξέρετε τον Πλάτωνα;". Εύκολα θα σας απαντούσα και πάλι ότι τον γνωρίζω, μα δεν τον έχω μελετήσει. Έχω ακούσει πολλά γι αυτόν στην τηλεόραση, έχω διαβάσει αποσπασματικά κείμενά του, έχω διδαχτεί γι αυτόν στο σχολείο, έχω μάλιστα και ένα ολόκληρο βιβλίο για την Ιστορία της Φιλοσοφίας, μα και πάλι δεν τον έχω μελετήσει. Όπως εσείς Φαροφύλακα, δε γνωρίζετε για τη Βίβλο... Επικίνδυνο να μιλήσουμε, εσείς για το Χριστό και εγώ για τον Πλάτωνα, μιας και είμαστε αδαείς. Να με συμπαθάτε αν μιλάω έτσι, πραγματικά ο λόγος σας με κέντρισε, και, δε σας κρίβω, διάβασα αρκετές δημοσιεύσεις σας στη σελίδα θαυμάζοντάς σας.

Και κάτι τελευταίο, κι ο αέρας είναι αόρατος.... Κι όμως υπάρχει...

Last edited:
Δεν ξέρω αν με την πλύση εγκεφάλου που μας έχει γίνει από τη στιγμή που γεννηθήκαμε μπορούμε να ασχοληθούμε με την Καινή και την Παλαιά Διαθήκη χωρίς προκαταλήψεις, θετικές ως προς το έργο ή αρνητικές, και χωρίς φοβίες. Εγώ πολύ θάθελα να το αντιμετώπιζα σαν ένα ιστορικό και φιλοσοφικό έργο αλλά δεν το εμπιστεύομαι μετά τις χιλιάδες παρεμβάσεις που έχει υποστεί ανά τους αιώνες για την εξυπηρέτηση κάθε φορά των συμφερόντων της όποιας κρατούσας την εποχή εκείνη δύναμης. Είναι τυχαίο, όπως λέει και ο Φάρος, ότι όλα τα ιστορικά ντοκουμέντα για τον Ιησού έχουν χαθεί, εάν υπήρξαν ποτέ θα συμπληρώσω εγώ, ;
Μην μπερδεύουμε λοιπόν θεολογικά κείμενα με τα κλασσικά έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όπως εσείς Φαροφύλακα, δε γνωρίζετε για τη Βίβλο...
Δεν ξέρω πώς έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα, έτσι να διορθώσω: η Βίβλος δεν μου είναι καθόλου άγνωστη. Μάλιστα μου φαίνεται πάντοτε κάπως αστείο που σε συζητήσεις γνωρίζω πάντα περισσότερα για την εξιστορήσεις της, από τον μέσο χριστιανό και στην οικογένειά μου συχνά με ρωτάν και για διευκρινίσεις (π.χ. τί έγινε στο όρος των Ελαιών κτλ. :)))))

Από εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει να εμπλακώ περεταίρω σε μια τέτοια συζήτηση. Πιο πάνω απλά τοποθετήθηκα γι' αυτά τα βιβλία σχετικά με το θέμα τού νήματος.
:)

( και συγνώμη για τον ενικό αλλά τον συνηθίζουμε σχεδόν όλοι εδώ πέρα :ναι: κι αν δεν νιώθεις άβολα μπορείς να τον δοκιμάσεις κι εσύ. )

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Επίσης, να σημειώσω, Αλίκη, απλά επειδή κι εσύ φτάνεις σε συμπέρασμα για μένα που δεν πιστεύω πως αληθεύει, πως η σχέση μου με την Καινή (κυρίως) Διαθήκη ξεκίνησε ξεκάθαρα με θετική προκατάληψη. Όταν ασχολήθηκα και μελέτησα το συγκεκριμένο έργο, έφτασα σε άλλα συμπεράσματα, πολύ απομακρυσμένα από την αρχική μου προκατάληψη.

Επίσης, να σημειώσω, Αλίκη, απλά επειδή κι εσύ φτάνεις σε συμπέρασμα για μένα που δεν πιστεύω πως αληθεύει, πως η σχέση μου με την Καινή (κυρίως) Διαθήκη ξεκίνησε ξεκάθαρα με θετική προκατάληψη. Όταν ασχολήθηκα και μελέτησα το συγκεκριμένο έργο, έφτασα σε άλλα συμπεράσματα, πολύ απομακρυσμένα από την αρχική μου προκατάληψη.
Oκ, σεβαστο! Ας μην το μπερδευουμε αλλο το νημα του Ιαβερη..