Λένα Μαντά: "Τα Πέντε Κλειδιά"

Τίτλος: Τα Πέντε Κλειδιά
Συγγραφέας: Λένα Μαντά
Έτος έκδοσης: 2014
Σελίδες: 544

Μια απο τις καινουριες κυκλοφοριες που ξεχωριζουν φετος το καλοκαιρι (2014)
ειναι τα 5 ΚΛΕΙΔΙΑ της ΛΕΝΑΣ ΜΑΝΤΑ απο τις εκδοσεις Ψυχογιος .

Ενα αστυνομικο θριλερ που ξετυλιγεται γυρω απο τον αξονα μιας ομορφης αισθηματικης ιστοριας.

Ξεκινα με καποια κλισε(πρωταγωνιστρια πανεμορφη,με λυμενο το βιοποριστικο της προβλημα και πεισματαρα κ αντρας σκληρος ωραιος και ισχυρος)για να αποκαλυψει στη συνεχεια ενδιαφεροντα ψυχογραφικα στοιχεια κ μια πιο ωριμη οπτικη σε μια σχεση φθαρμενη απο την αποξενωση που απειλει καθε ζευγαρι οταν εκλειψει η ειλικρινεια ,η εμπιστοσυνη και το δοσιμο του εαυτου.

Η ιστορια εχει ως εξης.Η ΚΥΒΕΛΗ ειναι παντρεμενη με τον πανισχυρο επιχειρηματια ΟΡΕΣΤΗ ΔΕΛΜΟΥΖΟ,ομως τον απατα κι αποκτα εν αγνοια του ενα παιδι το οποιο του κρυβει,αφηνοντας την επιμελεια του σε μια γλυκια γκουβερναντα,που ζει μαζι του σε σπιτι νοικιασμενο απο την ιδια την ΚΥΒΕΛΗ.Μια μερα το παιδι πεφτει θυμα απαγωγης.Οι απαγωγεις το κρατουν δεμενο με 5 λουκετα.Καθε λουκετο ειναι κι ενας ορος που η μητερα του ΚΥΒΕΛΗ, πρεπει να εκτελεσει,για να το ξεκλειδωσει κ να της σταλει το κλειδι του,ελευθερωνοντας σταδιακα το παιδι.Με τν τελευταιο -5ο- ορο-κλειδι θα επαιρνε μαζι και την κορουλα της...Οι οροι ομως σταδιακα γινονται πιο απανθρωποι κι αυτη ειναι ολομοναχη στο ελεος των απαγωγεων,χωρις δυνατοτητα ανυπακοης...

Αγχωθηκατε; Ενα δυνατο ευρηματικο πλαισιο ,στο οποιο ξετυλιγεται το βιβλιο αυτο,αρκετα διαφορετικο απο τα προηγουμενα της ΛΕΝΑΣ ΜΑΝΤΑ,διατηρωντας ομως παντα το ιδιαιτερο υφος της συγγραφεως.Αποπειρα ακρως πετυχημενη,τα 5 Κλειδια είναι ισως το πιο γοητευτικο βιβλιο της Λενας Μαντα!

Η μαγεια του συγκεκριμενου,που το φερνει ένα σκαλοπατακι παραπανω από τα υπολοιπα , εγκειται στον αριστοτεχνικο συνδυασμο του βαθια ερωτικου στοιχειου με το αστυνομικο θριλερ.(Και τι θριλερ…) Τα δυο αυτά στοιχεια εξελισσονται παραλληλα ,με μια περιτεχνη κλιμακωση που κοβει την ανασα!

Το δε ευρημα των 5 λουκετων που συνεπαγονται κλιμακουμενες εντολες-δοκιμασιες είναι από τα πιο αγωνιωδη ευρηματα σε αστυνομικη υποθεση,ενω με μαθηματικη συμμετρια ,στο 3ο κλειδι -δηλαδη στο μεσον-κορυφωνεται η ενταση και η αγωνια.Κατοπιν το σασπενς φθινει καθως δρομολογειται η λυση .Μολις το αδιεξοδο περνα στην υφεση κορυφωνεται η δινη των συναισθηματων και το ερωτικο κομματι,για να ερθει στο τελος το αστυνομικο στοιχειο να δεσποσει ξανα βαζοντας επιλογο στην περιπετεια.Ειναι μια ομορφη εναλλαγη,που αποτρεπει την πληξη σε καθε περιπτωση.

Για να ειμαι αντικειμενικη ,ωστοσο ,ας επισημανθει οτι ισως οι λατρεις των αστυνομικων εργων ,να μην εντυπωσιαστουν πολυ και να μη βρουν το βιβλιο πολυ αγωνιωδες η πολυ πρωτοτυπο,εχοντας συστηματικα περιδιαβει στις σελιδες των ασυγκριτων μετρ του ειδους,απομυθοποιωντας και προβλεποντας πιο ευκολα τη λυση αντιστοιχων ιστοριων..
Εντουτοις,το θετικο του βιβλιου αυτου ειναι οτι μπορει να κερδισει με τη δυναμικη του και αναγνωστες που δεν αγαπουν πολυ τα αστυνομικα,κινωντας παραλληλα το ενδιαφερον αναγνωστων που με τη σειρα τους πληττουν με αμιγως αισθηματικες ,ανθρωποκεντρικες ιστοριες.

Αν και η ιστορια μας κινειται σε κυκλους μακρυα από την πραγματικοτητα του μεσου ανθρωπου, η συγγραφεας ξετυλιγει αυτή τη φορα ,με περισση ωριμοτητα τους χαρακτηρες της-σκιαγραφωντας τα παθη τους-παθη αναγνωρισιμα σε ολους μας- ,ανατεμνοντας πειστικα τα κινητρα των σφαλματων τους και οδηγωντας τους στην καθαρση.

Ιδιαιτερη συγκινηση προξενει το γεγονος οτι αποηχος ολων είναι ξεκαθαρα η αγαπη -οποιασδηποτε μορφης -ως δυναμη αναμορφωσης -και κυριως- θυσιας! Η ΜΑΝΑ κι ο ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ προβαλλουν ως φιγουρες εμβληματικες και
διαχρονικες -ξεπλενοντας την ανομια και τη ματαιοδοξια!
Μια λεπτομερεια σημαντικη ειναι πως το βιβλιο γραφτηκε την εποχη που η ιδια η ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ διαγνωστηκε σε πρωιμο σταδιο καρκινου του στομαχου ,ακολουθωντας επωδυνες χημειοθεραπειες.

Παρολαυτα βρηκε την εμπνευση να δημιουργησει μια δυνατη ιστορια με πιστη στην αγαπη ,τις σχεσεις κι εν τελει τη ζωη. Ειναι αξιεπαινη η κυρια Μαντα που μεσα σε τοσες αντιξοοτητες,επλεξε ένα καταπληκτικο, μυθιστορημα των ακρων και δεν ακολουθησε την πεπατημενη!Της πανε τα δυσκολα κι εμεις τη χειροκροταμε κ την καμαρωνουμε!

Last edited:
Αχχχχχχ θελω πολυ να το διαβασω οπως και το καινουργιο της Δημουλιδου.Ειπαμε με τη μαμα μου να τα παρουμε μαζι γιατι και οι δυο τα θελουμε και πιστευω μεχρι τελη του μηνα θα τα εχω .( το ελπιζω :))) )

Κοπελάρα φοβερή, καλημέρα όλη μέρα.
Εγώ είμαι αδιάβαστος, θέλω όμως να διαβάσω Μαντά (για να μάθω και κάνα μυστικό σας).
Πολύ όμορφη παρουσίαση, και για να μιλάς τόσο ζεστά για την πένα της μου λέει πολλά καλά.

Σημ. Θα κρυφοκοιτάζω τα παρακάτω.

Σημ.2 Πήρα Ρ. Γαλανάκη σήμερα, ("Ελένη ή ο κανένας") / και εδώ είμαι αδιάβαστος.

@Καλως το Στρατη!!!!Χαιρομαι που ισως εντοπισες καποια ομορφια κ προτροπη στην παρουσιασουλα αυτην.

Το θετικο με τετοια βιβλια ειναι πως χωρις να ειναι εξορισμου "φτηνα"κι ανουσια,σε συμπαρασυρουν σε δινη συναισθηματων ,εικονων -η και αγωνιας ακομη -εχοντας σχετικα γοργη εξελιξη ,χωρις...βαθυστοχαστες στασεις.Οταν νιωθεις ψυχικα κουρασμενος,αυτο μπορει να αποδειχθει βαλσαμο.

Ενταξει,δεν μπορω με τιποτα να συγκρινω το διαμετρημα της Γαλανακη με κεινο της Μαντα,αντικειμενικα μιλωντας.
Respect στην επιλογη σου.Πρεπει να εχει πολυ ενδιαφερον.

Αν καμια φορα επιχειρουσες να προσεγγισεις Μαντα,αυτο θεωρω θα ηταν καταλληλοτερο βιβλιο.Ειναι ελαφρως πιο unisex!!Xaxaxa!

Καλησπέρα κοπελάρα.
Δεν θέλω να πιάνω χώρο στο νήμα γιατί δεν έχω ιδέα για το βιβλίο (και γι' αυτό που πήρα, επίσης).
Όμως, μη μου χαλάς την όμορφη εικόνα. Δεν είναι παρουσιασούλα, είναι παρουσίαση βιβλίου με υπέροχο τρόπο / δεν εντόπισα τίποτα όμορφο ακόμα στο βιβλίο γιατί δεν έχω διαβάσει, ξέρω όμως πως το προτείνεις και δίνω μεγάλη σημασία στα λόγια σου.