Λαϊκές προλήψεις και δοξασίες

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Επίσης δεν τσουγκρίζουμε με ελληνικό καφέ (και γενικά με καφέ) γιατί θυμίζει κηδεία (με το νερό δεν υπάρχει πρόβλημα).
Εμένα μου το μάθανε πως με νερό είναι γρουσουζιά να τσουγκρίζουμε.

"Μην λούζεσαι την μεγάλη παρασκευή γιατί για την υπόλοιπη χρονιά θα πονάει το κεφάλι σου"
Και αυτό ανάποδα το ξέρω :χαχαχα: Αν λουστείς Μ.Παρασκευή και καμία άλλη Παρασκευή όλο το χρόνο, δεν θα έχεις πονοκέφαλο...
Περιττό να πω πως έχω θέμα με πονοκέφαλους από μικρή και αυτό το κόλπο δεν βοήθησε σε τίποτα όταν με έβαλε ο παππούς να το κάνω :Ρ

Χμμμμ μου έρχονται πολλές τώρα...θα τις γράψω :))))

Αν δώσεις μαχαίρι σε χέρι άλλου θα τσακωθείς μαζί του.

Αν χτυπάς τα κλειδιά μέσα στο σπίτι είναι καυγάς (ε, λογικό θα μαλώσεις με αυτόν που τα έκανε μπεγλέρι και σου σπάει τα νεύρα)

Πρέπει να φύγεις από την είσοδο που μπήκες σε ένα σπίτι να μην χαλάσει το προξενιό (αυτό μάλλον για όσους το έσκαγαν από την πίσω πόρτα αν δεν τους άρεσε η νύφη)

Τρίτος που ανάβει τσιγάρο από το ίδιο σπίρτο πεθαίνει (διάβασα πως έχει σχέση με τους στρατιώτες γιατί ο χρόνος που έμενε αναμμένο το σπίρτο μέχρι να ανάψουν τρεις τσιγάρο ήταν αρκετός να προδώσει τη θέση τους και να τους πυροβολήσουν)

Αν σπάσει καθρέπτης είναι 7 χρόνια γρουσουζιάς.

Αν χυθεί καταλάθος αλάτι πρέπει να ρίξεις λίγο πάνω από τον αριστερό σου ώμο (για να τυφλωθεί το δαιμόνιο που περιμένει εκεί :ουχ: )

Αν έχεις λόξυγγα σε μελετάνε.

Αν τρως τα ψίχουλα θα γίνεις φτωχός.

Αν πεις την ίδια λέξη με κάποιον έχεις δύο επιλογές. Η μετράς τις συλλαβές και το γράμμα που αντιστοιχεί στον αριθμό είναι το αρχικό κάποιου που σε σκέφτεται ή πιάνουν και οι δύο κάτι κόκκινο να μην μαλώσουν.

Αν το τσιγάρο ανάψει στραβά, κάποιος σε σκέφτεται. Αν ανάψει και μαυρίσει στην άκρη σε σκέφτεται μελαχρινός.

Αν δεις κακό οιωνό σε όνειρο μην το πεις γιατί θα γίνει.

Δεν κάνει να φωνάξεις κάποιον με το όνομα του για να τον ξυπνήσεις γιατί μπορεί να πάθει ανακοπή.

Αν σπάσει κάτι/γίνει ζημιά στο σπίτι, θα τριτώσει.

Αν το μωρό σταυρώνει συχνά τα πόδια του, θα κάνεις κι άλλο παιδί.

Δεν κάνει να απλώνεις/μένουν απλωμένα ρούχα μωρού τη νύχτα.

Χτύπα ξύλο να μην γίνει κάτι κακό που αναφέρθηκε.

Μην φιλάς κάποιον στα μάτια γιατί είναι χωρισμός.

Επίσης χωρισμός σε σχέση είναι το άρωμα ή ο αναπτήρας ως δώρα.

Πρέπει να βάλεις ένα μικρό πουγκί με ψωμί και ζάχαρη κάτω από το μαξιλάρι του μωρού τις πρώτες τρεις νύχτες που το έχεις σπίτι για να καλοπιάσεις τις Μοίρες που έρχονται να το μοιράνουν.

Δεν περνάμε πάνω από παιδί γιατί θα μείνει κοντό. Αν γίνει καταλάθος ξαναπερνάμε από πάνω του με την αντίθετη κατεύθυνση ώστε να μην συμβεί αυτό.

Αν ακουστεί κουκουβάγια μέσα στη νύχτα θα υπάρξει θάνατος στο σπίτι που στάθηκε.

Αν δεις αραχνούλα στο σπίτι σου είναι επισκέπτης. Το ίδιο κι αν βάλεις καταλάθος παραπάνω μαχαιροπίρουνα στο τραπέζι.

Για να φύγει κάποιος ανεπιθύμητος βάλε πίσω από πόρτα ανάποδα μια σκούπα (και ναι, μια γνωστή μας το έκανε με την ηλεκτρική!!! :μουάχαχα: )

Αν σου πέσει μπουκιά από το πιρούνι την ώρα που πας να την φας, κάποιος πεινάει. (σκέψου να τρως με τσοπστικς 1η φορά...λιμό θα προκαλέσεις!)

Δεν κάνει να πιάνεις άνοιγμα πόρτας με τα χέρια γιατί θα πεθάνει η μαμά σου.

Δεν κάνει να στηρίζεις το κεφάλι ανάμεσα στις παλάμες σου γιατί μοιάζει με την κίνηση που κάνουμε σε ξαφνική συμφορά και θα συμβεί.

Αν καταριέται κάποια που φοράει τη βέρα της η κατάρα δε πιάνει. (άμα την βγάλει και σε καταραστεί την έκατσες την βάρκα!)

Δεν ακουμπάμε ποτέ καινούργια παπούτσια σε τραπέζι γιατί είναι θάνατος.

Δεν κάνει να σκίσεις ρούχο πάνω σου (επίτηδες) γιατί θα πεθάνεις (όσοι το έχουν κάνει πάνω στο σεξ θα πεθάνουν από το πολύ...;! :φρύδια: )

Αν τα πιστεύεις όλα αυτά και προσπαθείς να τα ακολουθείς θα πάθεις ψυχικό τραλαλά. :Ρ

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πω πω, πολλές προλήψεις και έχω ακούσει αρκετές από αυτές... :ωιμέ:

Άλλο: δεν κάνει να ανοίγεις ομπρέλα μέσα στο σπίτι, είναι γουρσουζιά.

Ποταμός η Νηρηίδα... :)

μερικά ακόμα:

* αν μπεις σε σπίτι την ώρα που τρώνε, θα σε αγαπάει η πεθερά σου

* αν νιώσεις εκείνη τη χαρακτηριστική μυρωδιά στην ατμόσφαιρα λίγο πριν βρέξει, πρέπει να μυρίσεις αμέσως τον ιδρώτα σου (!)

* δεν κοιτάζουμε ποτέ καθρέφτη τη νύχτα

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Ποταμός η Νηρηίδα... :)

* αν νιώσεις εκείνη τη χαρακτηριστική μυρωδιά στην ατμόσφαιρα λίγο πριν βρέξει, πρέπει να μυρίσεις αμέσως τον ιδρώτα σου (!)
:χαχαχα: :χαχαχα: :χαχαχα: Δε ξέρω γιατί αλλά μου φάνηκε πολύ αστεία η συγκεκριμένη. Μου αρέσει και πολύ αυτή η μυρωδιά (πριν την βροχή όχι του ιδρώτα χαχαχα)

Πωπω όντως πολλά έγραψα είδα μετά την απάντηση μου και τρόμαξα!

Κλεοπάτρα

Όμορφο Νιάτο
Λευτέρη, αυτο με τον καθρέφτη τη νύχτα το έχω ακούσει κι εγω. Λένε πως αν καποιος το κάνει θα πεθάνει η μητέρα του. Επίσης, δεν πρέπει να διηγούμαστε τα όνειρά μας μετά η δύση του ήλιου γιατί θα πραγματοποιηθούν (τωρα εγω που είδα στον ύπνο μου πως μια θεία του πατέρα μου ήρθε με ένα ροζ ελικόπτερο για να φέρει γεμιστά στον αδερφό μου τι να κάνω ακριβώς??? :χμ::χμ::χμ:). Ακόμα, τα μαργαριτάρια στο γάμο σημαίνουν δάκρυα, δεν πρέπει να τοποθετούμε αναποδα το ψωμί στο τραπέζι γιατί μουτζώνουμε το θεό, δεν πρέπει να πλησιάζουμε περιοχές με νερά μετά τη δυση γιατί θα έρθουν οι νεράιδες και θα μας πάρουν τη φωνή και τέλος όταν διασχιζουμε τη νύχτα τόπο που λέγεται πως είναι στοιχειωμένος πρέπει να ανάψουμε τσιγάρο για να απομακρύνουμε τις ψυχές (άμα δεν καπνίζεις την έκατσες :)))

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
χαχαχαχαχα σκέψου να σκάσει μύτη η θεία με το ελικόπτερο! παλιά το είχα κι εγώ απορία πως θα βγουν, εννοούν θα βγουν τα σημάδια πχ είδες ότι καπνιζες άρα θα πάρεις στεναχώρια.
Αντικαπνίστριες οι ψυχές! :χαχαχα:

Ρόδιος

Όμορφο Νιάτο
Αρκετά ενδιαφέρον νήμα! Ορίστε μερικές που θυμήθηκα:

* Αν ένα σκύλος σε ακολουθήσει μέχρι το σπίτι σου, θα έχεις καλή τύχη.

*
Αν σπάσεις καθρέφτη, θα έχεις 7 χρόνια γρουσουζιά.

*
Όταν αφήνεις τις ντουλάπες του σπιτιού ανοιχτές, ευνοείς τις κακές γλώσσες.

τωρα εγω που είδα στον ύπνο μου πως μια θεία του πατέρα μου ήρθε με ένα ροζ ελικόπτερο για να φέρει γεμιστά στον αδερφό μου τι να κάνω ακριβώς???
Ένα σχόλιο, άσχετο με το περιεχόμενο του νήματος
Κλεοπάτρα, αυτή η φράση φανερώνει ιδιότυπο χιούμορ, του είδους που μου αρέσει :)
Να υποθέσω ότι γράφεις;

Διας

Όμορφο Νιάτο
"Χτύπα ξύλο να μην γίνει κάτι κακό που αναφέρθηκε", σύμφωνα με το Λεξικό της Λαικής σοφίας που έχω (το θυμάμαι απ έξω αυτό), αυτή η έκφραση ξεκίνησε τον μεσαίωνα γιατί τότε πίστευαν ότι τα καλά πνεύματα κατοικούν μέσα στα δέντρα, οπότε χτυπούσαν ξύλο για να τα ελευθερώσουν.

Επίσης αν βρεθούν 4 άτομα και ανταλλάξουν χειραψία χιαστή, κάποιος από τους 4 θα αρραβωνιαστεί! (φαντάζομαι πιάνει μόνο στους λέυθερους)

Αλίκη

Κοινωνός
Ο τσελεμεντες της προληψης απο τη Νηρηιδα :χαχαχα:

Δεν ειναι κακη ιδεα να ανοιξουμε ενα νημα που να γραφουμε τα πιο περιεργα ονειρα που εχουμε δει ή τα πιο ωραια ή τα πιο αστεια ή ονειρα που μας εχουν δωσει καποια εμπνευση, τελος παντων κατι τετοιο. Θα εχει γελιο κ μετα απο καιρο θα τα διαβαζουμε κ θα τα ξαναθυμομαστε. Εκτος αν υπαρχει ηδη τετοιο νημα...

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Ο τσελεμεντες της προληψης απο τη Νηρηιδα :χαχαχα:

Δεν ειναι κακη ιδεα να ανοιξουμε ενα νημα που να γραφουμε τα πιο περιεργα ονειρα που εχουμε δει ή τα πιο ωραια ή τα πιο αστεια ή ονειρα που μας εχουν δωσει καποια εμπνευση, τελος παντων κατι τετοιο. Θα εχει γελιο κ μετα απο καιρο θα τα διαβαζουμε κ θα τα ξαναθυμομαστε. Εκτος αν υπαρχει ηδη τετοιο νημα...

:μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα: Να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα!

Ωραία ιδέα για το ονειρονήμα! (αλλά για να πάρω μέρος θέλω όρκο πως δε θα μου στείλει κανείς τους κύριους να μου φορέσουν το πουκάμισο με τα μακριά μανίκια...)

Αλίκη

Κοινωνός
Ωραιος ο τιτλος "Ονειρονήμα"! Θα το κανω λοιπον, κ μετα θα περιμενουμε εναν της ψυχολογιας να ρθει να μας πει απο τι πασχουμε :χαχαχα:

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
γουατ εν ιντρεστινγκ νημ!

μωρε ειναι καπως παγανιστικα αυτα και νομιζω πως καλυτερα θα ηταν να μη μιλουσ....ΠΑΜΕΕΕ!!!

αφηνω στην ακρη τα κλασικα με το 13,δισεκτα ετη και τα πεταλα αλογου..

*αν δεις γυναικα/νεραιδα/ξωτικο στο δασος μη μιλησεις γιατι θα σου παρει τη φωνη.
*οταν πινεις χτυπας το ποτηρι σου στο τραπεζι πριν τσουγκρισεις (για αυτους που δεν κοντα σου)
*οταν δεις παπα πιανεις τα παπακια σου (δε ξερω το λογο)
*σε σπιτι που υπαρχει νεκρος σκεπαζεις οτι καθρεφτιζει
*οταν σου πεσει κατω ψωμι το φιλας και το βαζει σε μια πετρα (να το φαει καποιος φτωχος ή πουλι)
*οταν πεφτει ενα αστερι κανεις μια ευχη
*αν δεις που πεφτει το ουρανιο τοξο να ξερεις οτι εκει θα βρεις καποιο θυσαυρο
*οταν κλαινε τα σκυλια καποιος θα πεθανει απο τη γειτονια
*αν δε φας τη τελευταια μπουκια σου θα σε αφησει η γυναικα σου...
*αν σε καψει το φαγητο λες.. μ αγαπαει η πεθερα μου.
*φτυνεις μεσα απο τη μπλουζα/φορας καλτσες,βρακια αναποδα κτλ για να μη σε ματιαξουν
*αν σε τρωει η μυτη σου θα φας ξυλο (στη πραγματικοτητα το λεγαν στην αρχαια σπαρτη στα μικρα παιδια να παψουν να ξυνουν τη μυτη τους δημοσια και να ''ενηλικιωθουν'')
*αν ζητησεις φαγητο μετα τη δυση του ηλιου θα πεθανει η μανα σου (φανταζομαι ηταν μια καλη δικαιολογια στα χωρια τις εποχες που επεφτε πεινα)
*αν δεις μαυρη γατα σταυρωσε τα δαχτυλα σου για να διωξεις τη γρουσουζια
*να τρως τη κορα του ψωμιου για να κανεις αγορι
*καθε φορα που αναβεις τσιγαρο απο καντηλι πεθαινει ενας ναυτικος
*τα σαμιαμιδια ειναι του σπιτιου!
*μη σε κατουρησει χελωνα θα γεμισεις σπυρια
*μη περασεις κατω απο ανοιχτη σκαλα
*δε κοβουμε τα νυχια μας το βραδυ
*να βαλεις ''μαρτη'' για να μη σε καψει ο ηλιος
*μην ανοιγεις μπαουλο το βραδυ (επειδη μοιαζει με ταφο)
*αν πιεις νερο και υπαρχει διπλα σου παιδι που διψαει πρεπει να πιει πρωτο το παιδι γιατι θα στερεψουν οι βρυσες
*το μπλε ματι διωχνει το ματι αλλα ματιαζει κιολας
*αν κοιταξεις τα μεσανυχτα στο καθρεφτη θα δεις το θανατο σου (οσες φορες το εκανα μικρος που πηγαινα για τσισακια εβλεπα εμενα αχτενιστο)
*μετα τη δυση του ηλιου δε βγαζεις τη σταχτη απο το τζακι
*μετα απο κηδεια δε κανουμε επισκεψεις
*αμα πεσει στο τραπεζει τσιπουρο ειναι κακο,αμα πεσει γαλα ειναι καλο
*του αγιου πνευματος δε πρεπει να τρως και να πινεις πολυ γιατι θα εισαι αχορταγος ολο το χρονο
*σε καινουριο σπιτι ή πρωτοχρονια μπαινουμε με το δεξι
*δεν αφηνουμε ψαλιδι ανοιχτο (γιατι ειναι τσακωμος)
*αν κοιτας τη πανσεληνο και φορας κατι χρυσο αγγιξε το και κανε μια ευχη! (Το αγαπημενο μου! Να 'ναι καλα η Διατσεντα!)

Last edited:

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Μμμ.. να πω κι εγώ κάποια που δεν είδα να τα αναφέρετε πιο πριν:
1. Τη Μεγάλη Παρασκευή δεν πρέπει να κάνεις δουλειές και ιδιαίτερα: να κόβεις νύχια, μαλλιά και γενικώς να καλλωπίζεσαι. Υποθέτω επειδή πενθούμε.
2. Όταν χάσεις κάτι πρέπει να κάνεις τρεις κόμπους σ' ένα σκοινί. Επίσης, αν αυτό δεν πιάσει, μπορείς να κάνεις και Φανουρόπιτα, για να στο φανερώσει ο Άγιος Φανούρης.
Μικρή σχετική ιστορία: όταν είχαμε χάσει τη γάτα μας, μια γνωστή της αδελφής μου της είπε να κάνουμε "Άγιε μου Φανούρη μου και φανέρωσέ μου τη" δηλαδή αυτό που μόλις περιέγραψα. Φτιάχνεις μια φανουρόπιτα, λες αυτή την προσευχούλα και μετά πας τη φανουρόπιτα στην εκκλησία να την ευλογήσουν. Επίσης, αν θέλεις να σου φανερωθεί γρήγορα αυτό που έχασες πρέπει να πας την πίτα σου στην Παναγιά τη Γρηγορούσα. Για καλύτερα αποτελέσματα, σα να λέμε, επιστρατεύεις 2 αγίους αντί για ένα.
3. Όταν κάποιος χασμουριέται πρέπει να σταυρώσει το στόμα του (την πρώτη φορά που είδα άνθρωπο να το κάνει αυτό έσκασα στα γέλια).
4. Στον καφέ μετά τις κηδείες δεν πρέπει να τρώγονται γλυκά, γιατί "γλυκαίνουμε το Χάρο".

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Καλ, εύχομαι κάθε πανσέληνο να βγαίνουν όλες οι ευχές σου και στα γεννέθλιά σου, που θα έλθουν τώρα στις 31 και θα έχουμε τη δεύτερη Πανσέληνο του Ιουλίου, ακόμα καλύτερα...

Στο γάμο τώρα, ο γαμπρός και η νύφη δεν πρέπει να έρθουν σ’ επαφή την προηγούμενη μέρα του γάμου, ο γαμπρός να μη δει τη νύφη με το νυφικό της παρά μόνο στο γάμο...στην τελετή κατά την βυζαντινή παράδοση οι συγγενείς χαιρετούν μετά το χορό του Ησαΐα κι όχι στο τέλος...στο τέλος είναι γρουσουζιά γιατί ο χαιρετισμός στο τέλος του μυστηρίου γίνεται μόνο στις κηδείες...Τα στέφανα και τα νήματα απ’ τις λαμπάδες, τα κουφέτα του δίσκου τα φυλάμε σε ειδική θήκη σαν τα μάτια μας...δεν πρέπει να πέσουν σε χέρια κακόβουλων γιατί γίνονται εργαλεία μαύρης μαγείας...(αυτά τα έλεγε η γιαγιά μου) τη βέρα μας ποτέ δεν τη βγάζουμε κι όταν ο σύντροφός μας φεύγει απ’ τη ζωή φορούμε και τη δική του δια βίου...(πάλι της γιαγιάς λεγόμενα και πράξεις)

Στο θάνατο τώρα, δεν φυτεύουμε στη γη τίποτα τη μέρα που θάβουμε ένα αγαπημένο πρόσωπο, δεν ποτίζουμε τα φυτά εκείνη τη μέρα...ξεπροβοδίζουμε τον/την αγαπημένο/η μας στο σπίτι μια μέρα πριν την ταφή...μια μέρα πριν την ταφή οι αποδημήσαντες είναι στο σπίτι τους και οι δικοί τους τους αποχαιρετούν, μένουν μαζί τους όλο το βράδυ...η οικογένεια δεν κάνει τίποτα...οι κοντινοί της μαγειρεύουν και σερβίρουν στο σπίτι του πένθους ψαρόσουπα και ψάρι με λευκό κρασί...στο τραπέζι οι δικοί θυμούνται, γελούν και κλαίνε...οι πενθούντες χρήζουν περιποίησης γιατί δεν φτιάχνουν φαγητό και γλυκά κι ό,τιδήποτε...οι συγγενείς δεν πρέπει να μαραζώνουν από θλίψη όταν χάνουν τους αγαπημένους τους, γιατί η ψυχή τους βαραίνει και βραδύνει η μετάβασή τους στον τελικό τους προορισμό...μαζί μας βρίσκονται οι ψυχές σαράντα μέρες και δεν είναι σπάνιες οι φορές που οι ζώντες έχουν σημάδια αυτής της μεταβατικής φάσης (λεγόμενα γιαγιάς πάλι)...

Μεγάλη Παρασκευή αν λουστούμε, τον υπόλοιπο χρόνο δεν πρέπει να λουζόμαστε τις Παρασκευές...Τη Μεγάλη Παρασκευή τρώμε φακές χωρίς λάδι...συμβολίζουν τα δάκρυα της Παναγίας...

Και τώρα κάτι πολύ χαρούμενο, μου το έκανε η μαμά μου όταν ήμουν μικρή και το συνεχίζω και τώρα που έχω παραωριμάσει. Την Πρωτοχρονιά υποδεχόμαστε το νέο χρόνο με καινούργιο νυχτικό ή πυτζάμες και καινούργιες παντόφλες :)))) Αυτό μ’ αρέσει πολύ...Επίσης το Πάσχα φοράμε καινούργια ρούχα για την Ανάσταση...Η μαμά έραβε και πάντα έραβε για όλες μας...εμένα, τη γιαγιά, τη θεία και τον εαυτό της φυσικά...

Δεν τρώμε τα νύχια μας είναι γρουσουζιά. Δεν λέμε καλημέρα αν δεν έχουμε πλυθεί και ντυθεί και χτενιστεί... Όταν μεταλαβαίνουμε δεν φιλούμε κανέναν μετά...Παραμονή της μετάληψης ζητάμε συγνώμη από τους γύρω μας...είτε έχουμε κάνει κάτι άπρεπο, είτε όχι...

Ποτέ δεν ανακυκλώνουμε τα μυστικά που μας εμπιστεύθηκε κάποιος...με μαθηματική ακρίβεια θα γυρίσει πάνω μας αυτή η αδιακρισία...το καλό που θα κάνουμε είναι καλό για μας...να φεύγουμε μακριά από ό,τι φαρμακώνει τη ζωή μας...κακή ενέργεια...

Υδραυλικά προβλήματα και διαρροές στο σπίτι είναι κακοτυχία...

Δέντρα και φυτά που καρπίζουν κι ανθίζουν είναι καλή τύχη...

Σπάστε ένα ρόδι στο κατώφλι σας την Πρωτοχρονιά (αυτό απ’ την πεθερά μου)...

Μετά την Ανάσταση, όταν μπαίνουμε στο σπίτι με το Άγιο Φως, σταυρώνουμε την κάσα της εξώπορτας με τον καπνό του κεριού μας...η διατήρηση του Άγιου Φωτός για πολλές μέρες στο σπίτι, ανάβοντας μ’ αυτό το καντήλι, είναι ευλογία...

Αν λιβανίζουμε με τα άνθη του Επιταφίου κι ευχηθούμε κάτι, αυτό θα γίνει...

Διατσέντα τι είπες τωρα με τα υδραυλικα!!!!:πανικός::πανικός:

Κι εχω μια βδομάδα με το μπάνιο πρόβλημα...

Πάντως εμένα η γιαγιά μου έλεγε το εξής ποιηματάκι:
"Τετάρτη και Παρασκευή τα νύχια να μην κόψεις, και Κυριακή να μην λουστείς αν θέλεις να προκόψεις"!!!!

Α ναι, και δεν άλλαζε και το ημερολόγιο μετά την δύση του ήλιου!!!