Λαϊκές προλήψεις και δοξασίες

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
3. Όταν κάποιος χασμουριέται πρέπει να σταυρώσει το στόμα του (την πρώτη φορά που είδα άνθρωπο να το κάνει αυτό έσκασα στα γέλια).
Αυτο νομιζω ειναι ξεματιασμα.
Α δεν ξέρω, μπορεί... Αλλά και το ξεμάτιασμα στις λαϊκές δοξασίες το κατατάσσω.:ρ
Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο

Είναι μια γιαγιά που χασμουριέται και σταυρώνει το στόμα της:
εγγόνι: Γιατί σταυρώνεις το στόμα σου γιαγιά;
γιαγιά: Για να μην μπουν μέσα δαίμονες παιδί μου
εγγόνι: Και αυτοί που είναι μέσα πώς θα βγουν;

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Επισης!

Στην Ανδρο υπαρχει μια πηγη που αν πιεις νερος ξεχνας αυτους που αγαπας!
Εχω ξεδιψασει απο κει..Διατσεντα περιμενω να μου πεις το μερος!

Α θυμήθηκα και ένα άλλο βουντου που κάνει η μάνα μου...

Όταν ψάχνει ένα αντικείμενο στο σπίτι της και δεν το βρίσκει, τότε καρφωνει μια καρφίτσα στο κούφωμα της πορτάς!!!
Μετά πάντα λέει ότι βρίσκει το χαμένο αντικείμενο!!!:χαχαχα:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Καλ, την αγνοώ! Μα τι διάβολο, ξέρεις ένα σωρό κι εγώ τίποτα για το νησί μου ... τέρας! :χαχα:

Νικόλα, η δική μου μαμά όταν δεν βρίσκει κάτι, δένει κόμπους ένα σπάγγο (δένει το σατανά που την παιδεύει...) :τρέλα:

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Αρνη (ή Αρνας) εχει μια πηγη στην Ανδρο που επιναν οσοι ηθελαν να ξεχασουν αγαπημενα τους προσωπα.
(στη αρχ. Ελλ. Μυθολ. Αρνη ηταν η πηγη που βρισκοταν στον κατω κοσμο στη Ληθη απο οπου επιναν οι νεκροι για να ξεχασουν τι αφηναν στο πανω κοσμο)

¨ΛΗΘΗ¨ του Λορέντζου Μαβίλη

Καλότυχοι οἱ νεκροὶ ποὺ λησμονᾶνε
τὴν πίκρια τῆς ζωῆς.
Ὅντας βυθίσει
ὁ ἥλιος καὶ τὸ σούρουπο ακλουθήσει,
μὴν τοὺς κλαῖς,
ὁ καημός σου ὅσος καὶ νἆναι
Τέτοιαν ὥρα οἱ ψυχὲς διψοῦν καὶ πᾶνε
στῆς λησμονιᾶς τὴν κρουσταλλένια βρύση·
μὰ βοῦρκος τὸ νεράκι θὰ μαυρίσει,
ἂ στάξει γι᾿ αὐτὲς δάκρυ ὅθε ἀγαπᾶνε.
Κι ἂν πιοῦν θολὸ νερὸ ξαναθυμοῦνται.
Διαβαίνοντας λιβάδια ἀπὸ ἀσφοδύλι,
πόνους παλιούς, ποὺ μέσα τους κοιμοῦνται.
Ἂ δὲ μπορεῖς παρὰ νὰ κλαῖς τὸ δείλι,
τοὺς ζωντανοὺς τὰ μάτια σου ἂς θρηνήσουν:
Θέλουν μὰ δὲ βολεῖ νὰ λησμονήσουν.

και ενα τραγουδι! ''Της Αρνης το νερο''

Καλ, την αγνοώ! Μα τι διάβολο, ξέρεις ένα σωρό κι εγώ τίποτα για το νησί μου ... τέρας! :χαχα:

Νικόλα, η δική μου μαμά όταν δεν βρίσκει κάτι, δένει κόμπους ένα σπάγγο (δένει το σατανά που την παιδεύει...) :τρέλα:
Νομιζω πως ετσι βγηκαν και τα κομποσκηνια

Last edited by a moderator:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Οτι αν σου πουν το φλυτζανι ειναι κακο/ τουλαχιστον αυτο μου περασε η μανα μου οποτε δεν μου το χει πει ποτε κανεις! Τι λετε ;ισχυει;

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οτι αν σου πουν το φλυτζανι ειναι κακο/ τουλαχιστον αυτο μου περασε η μανα μου οποτε δεν μου το χει πει ποτε κανεις! Τι λετε ;ισχυει;
Η μαντικη θεωρειται αμαρτια στο Χριστιανισμο (με πιθανη εξαιρεση τα Ουριμ και Θουμμιμ).

Last edited:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Οποτε αυτο τους ελεγαν μην τυχον σας πουν φλυτζανι κατι κακο μετα θα συμβει για να μην ασχολουνται με μαγεια κτλ ελα ντε που στο περνανε μετα και σε σενα . Ρε σεις παιδια αν σας εχουν πει καφε σας εχουν βρει πραγματα γιατι λεει τα βρισκουν; Ευτυχως που η μανα δεν πιστευε στο ματι και δεν μου το περασε πολλοι υποφερουν και φοβουνται μην ματιαστουν:)ισως να εχει ετσι προχωρησει στο υποσυνειδητο και να γινεται αληθεια

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η μαντικη ειναι μεγαλο θεμα. Ακομα και να "βγαινει" δε λεει τιποτα, καθοτι υπαρχει ανεπτυγμενη τεχνη και ταλεντο να ψυχολογεις απο εξωτερικα στοιχεια το ποιον καποιου, και να του λες αναλογα πραγματα. Αυτη η τεχνικη λεγεται cold reading και τη χρησιμοποιουν ταχυδαχτυλουργοι και περφορμερς που ονομαζονται μενταλιστές.

Αν εχεις διαβασει καποιες ιστοριες του Σερλοκ Χολμς οπου καταλαβαινει το παρελθον καποιοι μολις τον βλεπει, παρατηρωντας λεπτομερειες και καταλαβαινοντας πραγματα που δεν βλεπει κανενας αλλος, ειναι κατι σαν cold reading.

Το θεμα ειναι οτι οι επαγγελματιες μενταλιστες λενε οτι αυτο ειναι μια τεχνικη που δεν εχει καμια σχεση με μαντική ή καποιο υπερφυσικο χαρισμα και για να ειναι αθωα πρεπει να γινεται μεσα στα πλαιαια του θεαματος. Μαλιστα πολλοι απο αυτους τους επαγγελματιες ειναι σκεπτικιστες και υλιστες (δηλ. εχουν πεποιθησεις οτι δεν υπαρχει υπερφυσικο) και καποιοι στρεφονται εναντιον των κομπογιανιτων που ισχυριζονται οτι εχουν υπερφυσικο χαρισμα. Ταχυδαχτυλουργοι που εχουν τετοια αντι-κομπογιανιτικη δραση υπηρξαν πχ. ο Χουντινι, ο Milbourne Christopher και ο Τζειμς Ραντι.

Οπως ειναι φυσικο, καμια μαγισσα και καμια καφετζου δε θα το ομολογησει αν κανει κατι τετοιο. Ενα αλλο θεμα ειναι οτι καποιοι που αναπτυσοσουν αθελα τους την τεχνικη του cold reading εχουν τοσο ισχυρη πιστη στο υπερφυσικο που νομιζουν οτι διαθετουν χαρισμα.

Last edited:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Και ομως αμεσα με μια φορα που θα σε δουν σε ψυχολογουν και καλα να σε ξερει χρονια ο αλλος/ δεν ξερω αν υπαρχει υπερφυσικο πχ παλια αν μια λεχωνα δεν ηταν καλα ελεγαν ""εδεσε"" ενω ειχε επιλοχειο καταθλιψη. Αν ησουν κομμενος σου ελεγαν εχεις χρυση σε χαραζαν με ξυραφι και σου βαζαν σκορδο στο κεφαλι.

Γιωργ Σταμ

Όμορφο Νιάτο
Το πρώτο τσιγάρο από καινούριο πακέτο ονομάζεται "αρραβωνιαστικιά" και δεν το προσφέρεις σε Κ Α Ν Ε Ν Α Ν! :)

Επίσης, δεν προσφέρεις το τελευταίο τσιγάρο του πακέτου σου (γιατί μετά θα χαρμανιάσεις...)

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
όταν κάνεις δώρο σαπούνι, κολώνια ή μαντήλι παίρνεις ένα δεκαράκι έστω γιατί αλλιώς είναι χωρισμός...και χωρισμός είναι το φίλημα στα μάτια...το λέει και η Μοσχολιού με το τραγούδι της...:)))

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Εγώ έρχομαι από παλιά Καλ...μέτωπο και μάτια είναι αποχαιρετισμός...έχει φύγει η λαχτάρα...έχει μείνει η ευγενική τρυφερότητα...

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Διαντετ. Εισαι απο την κωνσταντινουπολη α εσυ θα μας πεις για τις μαγισσες της σμυρνης γιατι ηταν περίλαλητες η μηπως το βιβλιο λεει υπερβολες.; αν το χεις διαβασει φυσικα.Επισης μια παλια δοξασια η λεχωνα για 40 μερες μεχρι να διαβαστει δεν εβγαινε το βραδυ εξω. Σημερα βεβαια οι λεχωνες μετα τις 20 μερες εχουν κανονικη ζωη

Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Αριάδνη, πολύ καλό, αλλά δυστυχώς δεν είμαι απ΄την Πόλη...είμαι και ζω στην Όμορφη Πόλη που είναι η Αθήνα...

Όμορφη Πόλη!

Όμορφη Πόλη!

Επίσης μπορώ να σου πω πως όσον αφορά τις ποικίλες μαντείες, καλύτερα άστο...δεν υπάρχει αθωότης εκεί...το σύμπαν είναι κάτι το τρομακτικό στο τι μπορεί να εμπεριέχει...πιστεύω στη θετική και την αρνητική ενέργεια, ας αναζητάμε την θετική κι ας φεύγουμε μίλια μακριά απ’ την αρνητική...η ζωή ξέρει καλύτερα...κι όταν την τραβάς στην ουσία της...δεν έχεις ανάγκη να εμπλακείς με δυνάμεις που είναι άγνωστες και δεν ελέγχονται...

Μεγάλωσα με γιαγιά που μισούσε όλα αυτά (τα μαγιλίκια και τις μάγισσες) και ήταν και παλιοημερολογίτισσα...μας έλεγε μασώνους γιατί δεν νηστεύαμε όλο το χρόνο...Ένας θείος της είχε μάθει να λέει τα χαρτιά από έναν Αιγύπτιο εκεί που ταξίδευε ως ναυτικός...Είδε το θάνατο και των δυό παιδιών του κι από τότε βουβάθηκε μια κι έξω...δεν τα ξανάπιασε στα χέρια του...

Πούσκιν, Ντάμα Πίκα, για να έρθουμε στο χώρο της λογοτεχνίας...δεν είναι τυχαία η αναφορά στην ντάμα πίκα...δεν είναι καλή κυρία σαν σύμβολο στην τράπουλα της χαρτομαντείας...

Είχα την τύχη να κάνω εργασία-αφιέρωμα σε έναν καταπληκτικό καλλιτέχνη βιβλιοδέτη που δεν ήταν μάγος, αλλά ήταν της σχολής Ουσπένσκι και ακράδαντα θεωρούσε πως τίποτα δεν είχε κάνει τυχαία στη ζωή του...για να καταλάβω τη φιλοσοφία του διάβασα κάμποσο, για να μην πω όλον τον Ουσπένσκι...Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες τις αντιλήψεις του, αλλά επειδή δεν παραδίνομαι γενικά, απλά προσπαθώ να αντιληφθώ και να συνειδητοποιήσω εκεί έμεινα και μόνο...κατάλαβα όμως την προσωπικότητα που μελετούσα όσον αφορά στις απεικονίσεις και τους συμβολισμούς στα έργα του και τη γενική του στάση στην ζωή...Ο Ουσπένσκι λοιπόν έχει γράψει ένα βιβλίο πάνω στους συμβολισμούς των ταρώ...πολύ ενδιαφέρον...επίσης φρόντισα να μάθω τους συμβολισμούς των κοινών παιγνιοχάρτων στην χαρτομαντεία...επίσης πολύ ενδιαφέρον...

Προσωπικά είμαι πολύ εγωίστρια και στραβόξυλο για να θέλω να υποτάξω τις σχέσεις μου επαγγελματικές ή ερωτικές σε τεχνικές τέτοιου τύπου...

Δεν υπάρχει πιο γοητευτικό πράγμα απ’ το να καταξιώνεται μια γυναίκα γι’ αυτό που είναι και μόνο...στραβή, κουτσή, έξυπνη ή χαζή...κούκλα...είναι τρομακτικό πόσο όλα αυτά δεν έχουν καμμιά σχέση με την ποιότητα των σχέσεών μας...μην παγιδεύεστε...αλλού είναι το θέμα...δώστε και πάρτε γενναιόδωρα...ακόμα κι αν καταστραφεί το οικοδόμημα...έχετε νικήσει...έχετε ζήσει απλά και στεγνά γι’ αυτό που είσασταν και αυτό που θέλατε...τεράστια νίκη...

Τα Σμυρναίϊκα κόλπα που κάνανε πλούσια την κυρία που τα έκανε σήριαλ αναγνωστικό ή άλλο είναι τεράστια αρρώστια...νομίζω!

Κοιμάμαι ήσυχη...πολύ αγωνία και πόνος το άλλο βρε παιδί, πολλά χρήματα και είμαστε και σε κρίση, πείτε το Πάτερ ημών και όλα καλά έλεγε η γιαγιά!

Βάγγυ

Κοινωνός

*αν δεις γυναικα/νεραιδα/ξωτικο στο δασος μη μιλησεις γιατι θα σου παρει τη φωνη.
*σε σπιτι που υπαρχει νεκρος σκεπαζεις οτι καθρεφτιζει
*αν σε τρωει η μυτη σου θα φας ξυλο (στη πραγματικοτητα το λεγαν στην αρχαια σπαρτη στα μικρα παιδια να παψουν να ξυνουν τη μυτη τους δημοσια και να ''ενηλικιωθουν'')
1) Αν δεις νεράιδα η ξωτικό στο δάσος, τ ανησυχητικό είναι να μην της μιλήσεις; Το ότι τη βλέπεις; Κάτι θα έχεις πάρει και θα τη βλεπεις! :ρ
2) Αυτό το λένε και σε εμάς στις κηδείες και είχα ρωτήσει τη μαμά μου για ποιο λόγο το λένε και μου απάντησε πως καθρεφτίζονται τα δύο πρόσωπα του νεκρού, το καλό και το κακο και να μην νικησει ο κακος του εαυτός.
3) Εγώ έχω κάτι σαν αλλεργία, και πριν βρέξει αρχίζει και με φαγουριζει η μύτη μου. Αν έτρωγα ξύλο κάθε φορά που γινόταν τώρα είχα αλλάξει χρώμα. :ρ

όταν κάνεις δώρο σαπούνι, κολώνια ή μαντήλι παίρνεις ένα δεκαράκι έστω γιατί αλλιώς είναι χωρισμός...και χωρισμός είναι το φίλημα στα μάτια...το λέει και η Μοσχολιού με το τραγούδι της...:)))
Χαχα, θυμάμαι οταν ήθελα να κάνω δωρο στο φιλο μου άρωμα μου έλεγαν οχι μην τον πάρεις , θα χωρισετε. Πόσο έξω έπεσαν...
Καλά που δε βρήκα το νημα το βράδυ γιατί όσο και αν δεν τα πιστεύω μερικά είναι λίγο σκιαχτηκα για βράδυ. :σάλια:
Μερικά που έχω ακούσει κι εγω:
*Στις 3 η ώρα το βράδυ, ανοίγουν οι πύλες των πνευμάτων.
*Όταν κοιμάσαι, η ψυχή ταξιδεύει και τα όνειρα είναι αυτά που συναντήσει, το λεγόμενο αστρικό ταξίδι.
*Μη μετράς τις ελιές σου γιατί θα βγάλεις κι άλλες.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Επανέρχομαι η φεμινίστρια...βρε! ΜΗΝ κάνετε τη χάρη σε διάφορες κυράτσες που κάνουν βιβλία για να παγιδέψουν τον χειρότερο εαυτό της γυναίκας που είναι να την τραβούν οι αισθηματικές και καλά αηδίες, η υποταγή η απόλυτη στο να σαγηνεύουν έναν άντρα που ντε και καλά θα τον παντρευτούν και θα τις κάνει βασίλισσες...τόσο ξεραστικά όλα αυτά...τίποτα δεν είναι αληθινή ζωή γμτ! γίνομαι ταύρος σε υαλοπωλείο...τα σπάω...θου Κύριε φυλακήν...κι ό,τι άλλο θέτε...:))))

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Καλα διανσετ. Εγω τα φοβαμαι ολα αυτα σιγα μην ασχοληθω αφου και το βιβλιο δεν το πηρα να μην επηρεαστω. Το μονο που ηθελα να μαθω ειναι αν υπαρχει μεταφυσικο η αν ολα εξηγουνται με την λογικη