Λόρεν Γουαϊζμπέργκερ (Lauren Weisberger) : "Ο Διάβολος Φοράει Prada"

Πρωτότυπος τίτλος: The Devil Wears Prada
Συγγραφέας: Λόρεν Γουαϊζμπέργκερ (Lauren Weisberger)
Γλώσσα Πρωτοτύπου: Αγγλικά
Μετάφραση: Σοφία Μαριάτου
Εκδόσεις: Α. Α. Λιβάνη
Έτος έκδοσης: 2004
Έτος πρώτης έκδοσης: 2003 (στα αγγλικά)
Αριθμός σελίδων: 557
ISBN: 9601408363

Είχα δει παλιότερα την (φοβερή!!! ) ταινία και όταν πριν λίγο καιρό έμαθα πως ήταν βασισμένη σε βιβλίο ήθελα πολύ να το διαβάσω .Το βρήκα σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο σε δύο τόμους από εφημερίδα (ένα ευρώ ο τόμος ) και φυσικά το αγόρασα .

Αυτό το είδος είναι από τα αγαπημένα μου , με διασκεδάζει και χαλαρώνει το μυαλό μου , κάτι που το τελευταίο διάστημα το είχα πάρα πολύ ανάγκη . Έτσι αποφάσισα να το διαβάσω και μου άρεσε πάρα πολύ .Πολύ διασκεδαστικό και ξεκούραστο ανάγνωσμα .Ειδικά αν έχεις ζήσει άσχημες καταστάσεις ως υπάλληλος μπορείς να νιώσεις ακριβώς τι περνάει η Άντρεα σε φάση που θέλεις να μπεις μέσα στο βιβλίο και τα βράδια που γυρνάει πτώμα απο τη δουλειά και από τα "βασανιστήρια" που της κάνει η θρυλική Μιράντα Πρίστλι να της πεις : "κουράγιο Άντρεα, καταλαβαίνω ακριβώς τι περνάς ".:παρηγοριά: :ρ

Αν και πιστεύω πως η συγγραφέας θα μπορούσε να το είχε γράψει με τουλάχιστον 150 σελίδες λιγότερες πιστεύω πως σε γενικές γραμμές έκανε πολύ καλή δουλειά .Κάποια σημεία ήταν πραγματικά πολύ αστεία και πραγματικά το διασκέδασα .Η ουσία του βιβλίο νομίζω είναι να διασκεδάσεις , να καταλάβεις πως ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και πως δεν μπορείς να θυσιάσεις τα πάντα για την καριέρα σου και αυτό νομίζω το πέτυχε η συγγραφέας .

Περίληψη από το οπισθόφυλλο :

Η Άντρεα Ζαξ, μια νεαρή Αμερικανίδα από μια μικρή επαρχιακή πόλη, μορφωμένη και φέρελπις συγγραφέας, κατορθώνει να βρει στη χαοτική Νέα Υόρκη μια δουλειά "που ένα εκατομμύριο κοπέλες θα πέθαιναν γι' αυτή". Προσλαμβάνεται ως βοηθός της θρυλικής Μιράντα Πρίστλι, αρχισυντάκτριας του υπερμοδάτου και γκλάμουρους περιοδικού "Runway". Η ανυποψίαστη και άσχετη με τη μόδα Άντρεα προσγειώνεται ανώμαλα σε ένα γραφείο που κάθε του γωνιά κραυγάζει Prada! Armani! Versace!, σε έναν κόσμο απίστευτα αδύνατων, στιλάτων γυναικών και υπέροχων αντρών με εφαρμοστές μπλούζες που καταδεικνύουν τη διά βίου αφοσίωσή τους στα γυμναστήρια.

Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα, και αυτό είναι η ίδια η Μιράντα, ο ορισμός του ανυπόφορου, παρανοϊκού αφεντικού. Το μόνο που ξεπερνά το παροιμιώδες στιλ της είναι η αλαζονεία της, ενώ έχει την εκπληκτική ικανότητα να μεταμορφώνει τις εκλεπτυσμένες υπάρξεις που κυριολεκτικά έχει στη δούλεψή της σε κατατρομαγμένα πιτσιρίκια που θέλουν απεγνωσμένα να χωθούν στις φούστες της μαμάς τους... Η Άντρεα κάποια στιγμή συνειδητοποιεί ότι αυτή η δουλειά "που ένα εκατομμύριο κοπέλες θα πέθαιναν γι' αυτή" απλώς θα την πεθάνει.

Έξυπνο, δροσερό, αφοπλιστικό, το βιβλίο αυτό δίνει μια νέα διάσταση στο λαμπερό περίβλημα του κόσμου της μόδας και το όχι και τόσο λαμπερό περιεχόμενό του. Ο αναγνώστης γνωρίζει την υστερική, γεμάτη συμπλέγματα και άγχη, κωμικοτραγική κάποιες φορές, πλευρά της ζωής όσων αναπνέουν μόνο και μόνο για να απολαμβάνουν τα "καλύτερα" και να πηγαίνουν σε κοκτέιλ πάρτι...

Το τρέιλερ της ταινίας :
[video=youtube;LG0xYJJbko8]http://www.youtube.com/watch?v=LG0xYJJbko8[/video]

Πολύ καλή ταινία :πάνω: Λέω να την ξαναδώ αυτές τις μέρες.

Last edited by a moderator:
Ναι συμφωνώ αν και η μόδα δεν με έχει απασχολήσει ποτέ η ταινία ήταν απολαυστική! Και πιστεύω πως η επιλογή των ηθοποιών συνετέλεσε τα μέγιστα σε αυτό!

Λατρεύω την Meryl Streep και στη συγκεκριμένη ταινία πιστεύω πως είναι κορυφαία!! Γενικά λατρεύω και τη συγκεκριμένη ταινία, αλλά κι εσύ βρε παιδί μου μην μας την παρουσιάζεις κι έχω μόνο το Β' τόμο!!!!!!!! :νατώρα::νατώρα:

Χαχαχα την Δευτέρα θα πάω πρωτοπορία να πάρω δύο βιβλία που παρήγγειλα ,θα κοιτάξω για τον Α' τόμο .Ελπίζω να τον προλάβουμε και να μη το πήρε κάποια άλλη νομίζοντας και εκείνη πως είναι μόνο ένας τόμος :χαχα: Αλλά εντάξει δεν φταις γιατί πραγματικά εκεί που το γράφουν δεν το βλέπεις με την πρώτη .

Κάτι τέτοια με εκνευρίζουν απίστευτα, χώρια το άλλο που από μια σειρά εκδίδουν όχι το πρώτο αλλά ένα τυχαίο βιβλίο και ψάχνεσαι να δεις τι έχασες.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Έχω διαβάσει το βιβλίο και έχω δει την ταινία, η Μ. Στριπ ήταν ιδανική για τον ρόλο. Έβλεπα τις προάλλες μια άσχετη ταινία και κοίτα τι είδα: :))))

[video=youtube;iScLt8SVgU0]https://www.youtube.com/watch?v=iScLt8SVgU0[/video]

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
( πολύ χάλια η συγγεκριμένη ταινία, κατά την γνώμη μου.. απογοητευτική. :όχισουλέω: )

Ίζι

Κυρά των Σκιών
.Το βρήκα σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο σε δύο τόμους από εφημερίδα (ένα ευρώ ο τόμος ) και φυσικά το αγόρασα
Κι εγώ το ίδιο. Το πήρα πρόπερσι από παλαιοβιβλιοπωλείο στη Νάξο, 1 ευρώ τον κάθε τόμο. :)
Στην ταινία μου άρεσε πολύ η Χαθαγουέι. Ιδανική επιλογή για τον ρόλο.

Το βιβλίο το έχω διαβάσει κι εγώ χωρίς να μου κάνει καμιά ιδιαίτερη εντύπωση, αν και γενικά απολαμβάνω τέτοιου είδους λογοτεχνία. Η ταινία ήταν σαφώς καλύτερη γιατί είχε αρκετές δόσεις χιούμορ, πράγμα στο οποίο σαφώς στερούσε το βιβλίο. Άσε που είχε και καλύτερο τέλος :ρ

Χαχαχα την Δευτέρα θα πάω πρωτοπορία να πάρω δύο βιβλία που παρήγγειλα ,θα κοιτάξω για τον Α' τόμο .Ελπίζω να τον προλάβουμε και να μη το πήρε κάποια άλλη νομίζοντας και εκείνη πως είναι μόνο ένας τόμος :χαχα: Αλλά εντάξει δεν φταις γιατί πραγματικά εκεί που το γράφουν δεν το βλέπεις με την πρώτη .
Πραγματικά δεν φαίνεται!!! Και δε με είπαν και τίποτα από την Πρωτοπορία, ούτε αυτοί το ήξεραν φαίνεται... Αμα πας πάρτο μου και σου το αγοράζω όταν ξαναβρεθούμε ;)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
(Την είδα μέχρι κάνα 5λεπτο πιο κάτω από την σκηνή που έβαλα, λόγω κούρασης. Με έβαλες σε σκέψεις, αλλά θα την δω και την υπόλοιπη.)