Μήπως συνανάγνωση εν έτει 2020;

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Η νέα δεκαετία ξεκίνησε. Όλοι είμαστε χαρούμενοι γιαυτό (ή και όχι).
Συζητώντας με διάφορα μέλη της Λέσχης μας - το εξής ένα - σκέφτηκα να ανοίξω ένα διερευνητικό νήμα για μια καινούργια, ολόφρεσκη συνανάγνωση! :))))

Υπάρχει ενδιαφέρον;
Το βιβλίο που σκέφτηκα είναι το Βερολίνο Αλεξάντερπλάτς του Άλφρεντ Ντέμπλιν, το οποίο πρόσφατα επανεκδόθηκε από τις εκδόσεις Οδυσσέας.
Αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον, το νήμα ας καταστραφεί κι εμείς ας συνεχίσουμε να διαβάζουμε μόνοι μας τα αγαπημένα μας βιβλία!:διάβασμα7:

Γεια σου Νικόλα! Επιστροφή στη Λέσχη και στη λογοτεχνία με αφορμή την πρότασή σου! Είμαι μέσα. Έχω την παλαιότερη έκδοση του Οδυσσέα. Ελπίζω να πρόκειται για ανατύπωση. Το έχω σε άλλο σπίτι και δεν θυμάμαι τον μεταφραστή. Νομίζω ότι είναι η Τούλα Σιετή, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Καλησπέρα! Αν ξεκινήσουμε 26.1 και μετά, δεν έχω αντίρρηση. Το βιβλίο άλλωστε φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.
Την ημερομηνία θα την αποφασίσουμε αφού μαζευτούμε.:ναι:

Γεια σου Νικόλα! Επιστροφή στη Λέσχη και στη λογοτεχνία με αφορμή την πρότασή σου! Είμαι μέσα. Έχω την παλαιότερη έκδοση του Οδυσσέα. Ελπίζω να πρόκειται για ανατύπωση. Το έχω σε άλλο σπίτι και δεν θυμάμαι τον μεταφραστή. Νομίζω ότι είναι η Τούλα Σιετή, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Γειά σου και σένα Μπειζίλ!
Πολύ χαίρομαι που θα διαβάσουμε παρέα μετά από τόσο καιρό! Και να μάλλον για ανατύπωση πρόκειται.

Γερόλυμος Αβάρατος

Όμορφο Νιάτο
Ενδιαφέρον! Επειδή πριν λίγες μέρες ξεκίνησα ένα μεγάλο βιβλίο, το οποίο και δε θέλω να διακόψω, αν προλάβω να το τελειώσω μέχρι την ημ/νία που θα οριστεί, βεβαίως θα ήθελα να λάβω μέρος.

Καλοκαίρι

Κοινωνός
Παρακολουθώ με σκοπό να συμμετέχω αν με βολέψουν τα χρονικά όρια! Ωραία πρωτοβουλία Νικόλα να θυμηθούμε παλιές καλές εποχές βλ. Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ!!! (Αξέχαστη συν ανάγνωση)

Ενδιαφέρον! Επειδή πριν λίγες μέρες ξεκίνησα ένα μεγάλο βιβλίο, το οποίο και δε θέλω να διακόψω, αν προλάβω να το τελειώσω μέχρι την ημ/νία που θα οριστεί, βεβαίως θα ήθελα να λάβω μέρος.
Βασικά έλεγα αρχες του άλλου μήνα.

Αννετούσκα

Κοινωνός
Καλημέρα! Δεν έχω ξανακάνει συνανάγνωση και το βρίσκω μια καλή αφορμή μέσω της λέσχης αυτής να κάνω τη δική μου αρχή. Θεωρώντας ότι θα γίνει αυτό από τις αρχές του επόμενου μήνα, θα φροντίσω να τελειώσω αυτά που διαβάζω (διότι έχωσα τη μύτη μου και στο "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο..." και τώρα διαβάζω το 2ο από τα τρία). Πάντως μπράβο για τις πρωτοβουλίες αυτές, νιώθω ότι ανακάλυψα την Αμερική κάπως, γιατί βρήκα κάτι με νόημα σε σχέση με τα διάφορα κοινωνικά δίκτυα που είναι απλώς... χωρίς νόημα (τις περισσότερες φορές, οκ).

Δουλτσινέα

Κοινωνός
Νικόλα είσαι μέσα στο μυαλό μου, σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες ότι έχει καιρό να γίνει συνανάγνωση ση Λέσχη. Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω. Όπως και η Αννετούσκα τελειώνω το 2ο από τα 3 βιβλία στο ''Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο'', οπότε και θα είμαι διαθέσιμη από τον επόμενο μήνα σίγουρα!

στο "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο..." και τώρα διαβάζω το 2ο από τα τρία).
Βασικά και 1 από τα 3 να διαβάσεις καθάρισες!
Γενικά πάντως η συνανάγνωση είναι ξεχωριστή εμπειρία, αν κυλήσει σωστά και ομαλά!

Νικόλα είσαι μέσα στο μυαλό μου, σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες ότι έχει καιρό να γίνει συνανάγνωση ση Λέσχη.
Ελπίζω να μας βγει καλό και το βιβλίο!

Γρίλος

Κοινωνός
Μέσα είμαι και εγώ. Το έχω το βιβλίο και είναι στα προς ανάγνωση. Τώρα κατά πόσο θα σχολιάζω στο σωστό χρόνο θα εξαρτηθεί από τη δουλειά μου.

Καστάλια

Κοινωνός
Όπως κι ο Γρίλος, δράττομαι κι εγώ της ευκαιρίας να το διαβάσω, αλλά δεν ξέρω αν θα μου μένει χρόνος να σχολιάζω πολλά, θα παρακολουθώ πάντως τη συζήτηση και θα πετάγομαι σποραδικά, άμα λάχει.

Ας κάνουμε μια σούμα για την ώρα.

1. Νικόλας Δε Κιντ
2. Έλλη Μ.
3. Ελινάκι
4. Μπειζίλ Γκραντ
5. Γερόλυμος Αβάρατος
6. Καλοκαίρι
7. Αννετούσκα
8. Δουλτσινέα
9. Γρίλος
10. Κάσταλια (??)
11. Μαριμους

Είμαστε σε καλό δρόμο!:σάλια:

Αννετούσκα

Κοινωνός
@Νικόλας Δε Κιντ
Το ξέρω ότι και με το ένα ξεμπερδεύω, ωστόσο επειδή τα 2 ήταν στη λίστα μου και για το τρίτο επηρεάστηκα από μερικές θετικές κριτικές, αποφάσισα να το παίξω 3 στα 3. Αλλά το τρίτο μπορεί να περιμένει και να μπει εμβόλιμα η συνανάγνωση, ορίστε ο τρόπος σκέψης μου :)

Last edited:

Γερόλυμος Αβάρατος

Όμορφο Νιάτο
@Αννετούσκα Κι εγώ το ίδιο λέω να κάνω. Ήδη έχω διαβάσει τα δύο από τα τρία (το δεύτερο δεν έχω προλάβει να το σχολιάσω ακόμα στο νήμα) και τώρα διαβάζω κάτι άσχετο, το οποίο και θα προσπαθήσω να ολοκληρώσω μέχρι το τέλος του μήνα (μακάρι να είχα λίγο περισσότερο ελεύθερο χρόνο). Είχα σκοπό να συνεχίσω με το τρίτο της λίστας, αλλά τώρα ευελπιστώ να συνεχίσω με εκείνο της συνανάγνωσης.

Υ.Γ.: Έχεις γράψει την τελευταία σου απάντηση μέσα στο quote, με αποτέλεσμα να μη φαίνεται σωστά.

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.