Μεταξύ ύπνου και ξύπνου

Σας έχει τύχει κι εσάς να διαβάζετε κάτι με το ένα βλέφαρο μισάνοιχτο και να παρανοειτε μια λέξη και το αποτέλεσμα να είναι αστείο έως γελοίο; Τόσο αστείο (ή γελοίο) που να σας επαναφέρει απο κείνη τη γλυκιά χαύνωση που προκαλεί η κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνου.
Διάβαζα λοιπόν την Άρση απαγορευτικού του Μάρκου Κρητικού. Λέει στο κείμενο: Το πρωινό βοριαδάκι φούσκωνε τις λευκές κουρτίνες...
Κι εγώ διαβάζω: Το πρωινό βραδάκι...
Συνειδητοποιώ την αντίφαση και με πιάνουν τα γέλια.
Και φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει...:μαναι::ωραίος:

Αν έχετε παρόμοιες ιστορίες, μοιραστείτε τες να γελάσουμε παρέα!

Εγώ πειράζει που το κάνω και όταν είμαι τέρμα ξύπνια και όχι μόνο μεταξύ ύπνου και ξύπνιου;

Πχ σήμερα -αν και δε έγινε σε βιβλίο- κοιτούσα κάτι παιχνίδια και διαβάζω
"σαβούρες Bayblade",
και σκέφτομαι "μα καλά χαλασμένα παιχνίδια πουλάνε;"
Μετά το ξαναδιάβασα... και έλεγε "σβούρες Bayblade":χαχα::χαχα:

Το μυαλό κάνει φοβερά λογοπαίγνια και υπάρχει και η λογική εξήγηση γι' αυτό. Στις λέξεις σε ένα κείμενο, ο εγκέφαλος στην ουσία "διαβάζει" πρώτη και τελευταία συλλαβή για να κερδίζει χρόνο και ανασυνθέτει βάσει το συνολικού νοήματος της φράσης. Το έχουν αποδείξει νευροβιολογικά, όπως επίσης κυκλοφορούν και πολλά "παιχνίδια-φάρσες" για τον εγκέφαλο (όπου άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις).

Εγώ πειράζει που το κάνω και όταν είμαι τέρμα ξύπνια
Αν δεν υπήρχε το 'και' θα ήμασταν στην ίδια κατηγορία (τυχερή, γλίτωσες τσουβάλιασμα με την αφεντιά μου). Sandals έγραφε, scandals διάβασα.

Σίγουρα θα μου έχουν συμβεί τέτοια σκηνικά απλά δεν τα θυμάμαι. Έχω παρατηρήσει όμως πως αν διαβάζω και με πάρει ο ύπνος, θα δώ σίγουρα όνειρο το οποίο αποτελεί προέκταση της φάσης στην οποία έχω σταματήσει. Τρελά όνειρα κατα την διάρκεια τρελών power nap. Μια απο τις κοπέλες, με την οποία έβγαινα κάποτε, μου έλεγε πως είχε φτάσει σε εκείνη την συνειδητότητα όπου μπορείς να ελέγχεις την εξέλιξη των ονείρων σου σαν να παίζεις κάποιου είδους βίντεο γκέιμ.

Σίγουρα θα μου έχουν συμβεί τέτοια σκηνικά απλά δεν τα θυμάμαι. Έχω παρατηρήσει όμως πως αν διαβάζω και με πάρει ο ύπνος, θα δώ σίγουρα όνειρο το οποίο αποτελεί προέκταση της φάσης στην οποία έχω σταματήσει. Τρελά όνειρα κατα την διάρκεια τρελών power nap. Μια απο τις κοπέλες, με την οποία έβγαινα κάποτε, μου έλεγε πως είχε φτάσει σε εκείνη την συνειδητότητα όπου μπορείς να ελέγχεις την εξέλιξη των ονείρων σου σαν να παίζεις κάποιου είδους βίντεο γκέιμ.
Νομίζω σε ανάλογη φάση ήμουν και εγώ, αν και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Πάντως δεν με έχει πάρει ο ύπνος εν μέσω ανάγνωσης.

Το έπαθα όταν διάβαζα το παράρτημα στα Παιδιά του Χούριν ξαπλωμένος στο κρεβάτι. xD Το βαριόμουν τόσο πολύ, που δεν μπορούσα να ανοίξω βλέφαρο.