Μεταχειρισμένα βιβλία: Αγορά - Πώληση.

Βασίλισσα

Κοινωνός
Ανα διαστήματα διαβάζω μέλη που δεν γράφουν ποτέ στα νήματα οτι αναζητούν βιβλία ή θέλουν να τα πουλήσουν. Δεν ξέρω κατά πόσο τους βοηθάει το φόρουμ ωστόσο βρήκα έναν ιστότοπο ο οποίος κάνει αυτή την δουλεία και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμος.

https://metabook.gr/

Σε αυτό το σίτε μπορείς να ανοίξεις μια δικιά σου πλατφόρμα και να πουλάς τα βιβλία σου. Επίσης όποιος ψάχνει κάποιο βιβλίο μπορεί να το ψαχουλέψει.

Υ.Γ Φαροφύλακα αν κρίνεις οτι το νήμα δεν πρέπει να υπάρχει στο φόρουμ, παρακαλώ πολύ να το διαγράψεις.

Είναι μια εξαιρετική προσπάθεια , εγώ είμαι μέλος περίπου ένα χρόνο και μπορώ να πω ότι αγοράζω το 80% των βιβλίων μου από εκεί πλέον και μέσω του www.booksmania.gr
Το συστήνω σε όλους τους φίλους , εκτός της δυνατότητας αγοράς παρέχει και την δυνατότητα πώλησης βιβλίων με πολύ εύκολο τρόπο.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Βασιλισσα πραγματικα πολυ χρησιμος ο ιστοτοπος. Σκεφτομαι να βαλω και εγω μερικά που έχω προς πωληση. Αναζητησα και ενα εξαντλημενο που το ψαχνω καιρό τώρα, υπαρχει στο σαιτ αλλα το δινει πολυ ακριβα. Τελος παντων οπως και να χει ευχαριστουμε πολυ Βασιλισσα για την πληροφορία.

Βασίλισσα

Κοινωνός
Χαίρομαι που βοήθησα Χρυσόστομε. :)
Νομίζω είναι ένας καλός οδηγός για να συγκρίνεις τιμές μεταχειρισμένων και απο άλλα σιτες για αγορά αλλα και προς πώληση.

Πίκος Απίκος

Όμορφο Νιάτο
Οι τιμες είναι απαραδεκτες. Αρκετά βιβλια ειναι πιο ακριβα και από καινούργια. Βιβλίο του Πόε που στην Πρωτοπορία έχει 9 ευρώ κάποιος εκέι το πουλάει 10. Ο καλύτερος τροπος να βρεθει ενα βιβλιο παραμενει το facebook. Εκεί μπορείς να κάνεις και παζάρια.
Καντε και τεστ. Αναζητήστε τους Αιρετικους του Παδουρα στο εν λόγω site και στην Πρωτοπορια.

Γρίλος

Κοινωνός
Πίκο δεν είναι γενικό αυτό που λες. Από το metabook πήρα το "Λήθη και Λίνκολν" με 6 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και το "Οι γυμνοι και οι νεκροί" με 12,80 ευρώ και τα δύο άψογα (σαν καινούργια). Όπως τα λες όμως υπάρχουν και ότι νάνε αγγελίες π.χ. "Λίγες και μια νύχτες" με 13 ευρώ χωρίς μεταφορικά όσο και καινούργιο δηλαδή!. Κριτική θέλει και θα βρεις ευκαιρίες.

Αυτό που εμένα με ενοχλεί είναι ότι κάποιες φορές η περιγραφή του βιβλίου δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Μου έτυχε βιβλίο που έλεγε "Σαν καινούργιο" και πέρα από την φθορά ανάγνωσης είχε σημάδια από γράψιμο στο εξώφυλλο και σκισίματα. Είχε χρησιμοποιηθεί το βιβλίο ως βάση για γράψιμο. Η τιμή του βιβλίου ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστική που για μένα και "Πολύ καλή κατάσταση" να έλεγε πάλι θα άξιζε.

Last edited:

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Και εγώ πολλές φορές αγοράζω μεταχειρισμένα ειδικά τα τελευταία 1-2 χρόνια που το κέντρο της Αθήνας έχει γεμίσει με πάγκους βιβλίων.

Όντως αρκετές φορές τόσο στο metabook (ή σε παρόμοια site) αλλά και σε παλαιοβιβλιοπωλεία οι τιμές τους είναι αντίστοιχες (άντε 1-2ευρώ φθηνότερα)- ακριβότερες των βιβλιοπωλείων. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να βρεις και εξαιρετικά βιβλία σε εξαιρετικές τιμές (ειδικά αν ελέγχεις σχετικά τακτικά και δεν βιάζεσαι να αγοράσεις κάτι άμεσα).

Γρίλος

Κοινωνός
Οι τιμες ... στην Πρωτοπορια.
Πίκο κάνε και εσύ ένα τέστ με το βιβλίο "Μόμπι-Ντικ" από Gutenberg τόσο εκεί όσο και στην Πρωτοπορία! Μην είσαι απόλυτος :)
Χωρίς να παρεξηγηθώ δεν έχω καμία σχέση με το site.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Το εχω ψαξει και εγω το σαιτ και θα συμφωνησω με τον Γριλο. Υπαρχουν κατι πολυ καλες ευκαιρίες υπαρχουν και καποιοι (ευτυχως λίγοι) με τελειως παραλογες τιμες. Για παραδειγμα πετυχα κατι ποκετ του Μεταιχμιο της Καμιλα Λακμπεργκ που κυκλοφορουν στο εμποριο και εχουν 5-6 ευρω και ο αλλος ζηταει 15 ευρω!!! Τελειως τρελό δηλαδη. Ψαξιμο θελει και συγκριση τιμων. Οπως και να εχει παντως ο χώρος αποτελεί αλλη μια εναλλακτική για αγορές και για να βρεις κανα εξαντλημένο που ψάχνεις.

ΙωναΣΣΣ

Όμορφο Νιάτο
Τελικά, μόνο εγώ εχω την ιδιοτροπία να νιώθω σιχαμάρα με τα μεταχειρισμένα βιβλία... :ωιμέ:

Βασίλισσα

Κοινωνός
ΙωναΣΣΣ ούτε εγώ αγοράζω μεταχειρισμένα βιβλία ωστόσο υπάρχει ένα βιβλίο μαγειρικής που δεν κυκλοφορεί πλέον κ κάποια στιγμή θα το αγοράσω μεταχειρισμένο. Έχει να κάνει σε τι κατάσταση βρίσκεται το βιβλίο και από ποιόν το παίρνεις. Όταν βρίσκω παλιά βιβλία συγγενών μου, νιώθω ότι ανακάλυψα κάποιο θησαυρό. Υπάρχουν πάρα πολλάααα βιβλία που θα θέλεις να τα έχεις στην βιβλιοθήκη σου κ δεν θα υπάρχουν στο εμπόριο.

Τα μεταχειρισμένα βιβλία είναι ένας τρόπος να αποκτήσεις βιβλία που δεν υπάρχουν πλέον στο εμπόριο. Ακόμα μέσω της έρευνας σε παλαιοβιβλιοπωλεία και site , όπως το metabook, σου δίνεται η δυνατότητα να έχεις πρόσβαση σε σπάνια βιβλία και εκδόσεις που δεν είχες ακούσει ποτέ . Εγώ μπορώ να πω ότι πλέον αγοράζω κυρίως μεταχειρισμένα και δεν το μετανιώνω στιγμή