Μικρές Ιστορίες απο Μεγάλους Συγγραφείς

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Μικρές ιστορίες απο μεγάλους συγγραφείς

Το μόνο σχετικό νήμα που βρήκα ήταν αυτό με λογοτεχνικά αποσπάσματα οπότε σκέφτηκα γιατι να μην γίνει κατι αντίστοιχο με ιστορίες που τελειώνουν σε λίγες αράδες ειτε διαβάζονται σε πέντε λεπτά το πολύ. Το νόημα τέτοιων ιστοριών είναι συχνά συμπυκνωμένο και απολαυστικό. Την ιδέα για το νήμα την πήρα απο ένα βιβλιαράκι με τον ίδιο ακριβώς τίτλο που συγκεντρώνει γνωστούς και άγνωστους συγγραφείς και τις μικρές ιστορίες τους πολλές φορές εν τη γενέσει τους, με την μορφή λίγων αράδων. Οπότε λεώ να κάνω την αρχή με αυτήν εδώ την ιστορία. Ο Τσέχωφ άλλωστε υποστηρίζει οτι η συντομία είναι η αδερφή του ταλέντου.

Έχω την συνήθεια, όταν σκύβω απο τα κάγκελα και δεν βλέπω κανέναν κάτω, να πετάω ξεδιάντροπα τις γόπες μου απο το μπαλκόνι στην πλατεία Φαλγουέρε. Γι' αυτό και θυμώνω όταν κάποιος εκείνη τη στιγμή στέκεται κάπου απο κάτω. '' Τι στο διάολο κάνει αυτός ο τύπος στο σταχτοδοχείο μου'' αναρωτιέμαι.

Σταχτοδοχείο, Χουάν Ραμόν Ριμπέιρο

Last edited:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Η μνήμη του ήταν τοσο κακή, που ξέχασε πως είχε πολύ κακή μνήμη, κι άρχισε να τα θυμάται όλα.

Ραμόν Γκομέζ ντε Λα Σέρνα, Χωρίς Τίτλο

Πρώτος έρωτας Μπέκετ
Καλημέρα θλίψη Σαγκάν
Μινιόν Γκαίτε

θεωρητικά δεν υπάγεται στις μικρές ιστορίες όπως εννοούνται εδώ, αλλά ωστόσο είναι τρία μικρά λογοτεχνικά τέρατα.

Σε μικρά μικρά αυτό που μου έρχεται είναι οι Δύσκολοι έρωτες του Καλβίνο και τα Πορτρέτα γυναικών του Πόε

Τσίου

Κοινωνός
Ρώτησαν το Λίγο που πάει και τρέχει έτσι. "Πάω να συναντήσω το Πολύ", απάντησε.
Δεν ξέρω συγγραφέα, δεν ξέρω τίτλο. Βασικά δεν ξέρω τίποτα, μπορεί να το βρήκαν γραμμένο σε τοίχο.
(Το είχα γράψει σε ένα σημειωματάριο. Από κάτω ακριβώς βλέπω: "Περιοδικό διαβάζω, 524" :ωιμέ: )

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Αυτή τη φορά συγχωρείσαι, την επόμενη φορά όμως πρέπει να φακελώσεις πλήρως τις αράδες που θα γράψεις. :))))

Τσίου

Κοινωνός
Το ξέρω :ένοχος: έψαξα αλλά δεν το βρήκα, ή θα καταστράφηκε στην πλημμύρα ή θα πήγε κατά λάθος για ανακύκλωση. Βρήκα όμως στο γούγλη πως το τεύχος 524 είναι του 2011 (Δεκέμβριος). Μετάνιωσα που το έγραψα (τί είχες Γιάννη τί είχα πάντα), μήπως μπορεί κάποιος να διαγράψει την ανάρτηση;

Τσίου

Κοινωνός
^Θέλω να με πάρω αγκαλιά και να μου πω: Γιατί κοπέλα μου; Ποιο είναι το πρόβλημά σου, πες μου.

~Τα Δέντρα, Φραντς Κάφκα~

Διότι είμαστε σαν κορμοί δέντρων μες στο χιόνι. Φαινομενικά βρίσκονται απλώς στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλο, και με μια μικρή ώθηση θα 'πρεπε να μπορεί κανείς να τους μετατοπίσει. Ωστόσο δεν το μπορεί, γιατί είναι στέρεα ενσωματωμένοι στο έδαφος. Όμως, δες, ακόμα κι αυτό μόνο φαινομενικά.