Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Ίζι, βασιζόμουν στην εχεμύθειά σου. Και αφού οι μάσκες είναι έτοιμες να πέσουν...
Αντέρωτα, για μένα λέει.

Θα πω κακία τώρα. Μου τη δίνει πολύ όλη αυτή η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν οι κοπέλες, οι σχεδιαστές κ.λ.π. το επάγγελμα του μοντέλου. Δηλαδή, πραγματικά, όλα τα άλλα επαγγέλματα (όλα όσα μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή) μου φαίνονται πολύ πιο παραγωγικά και χρήσιμα. Κι εντάξει, είσαι ωραία, έκανες καριέρα απ' την όμορφη εμφάνισή σου, αλλά δεν μπορώ να ακούω για στερήσεις, θυσίες και σκληρή δουλειά (γιατί, άραγε, είναι σκληρή δουλειά να περιφέρεσαι πάνω-κάτω στις πασαρέλες και να φωτογραφίζεσαι; ) αφού είναι προφανές ότι οι κοπέλες αυτές ψοφάνε να μπουν σ' αυτόν τον κόσμο της "σκληρής δουλειάς" και πολλές θα πλήρωναν πολλά λεφτά για να είναι μέρος του. Καταλαβαίνω ότι περνάνε καλά, και καλά κάνουν, αλλά δεν χρειάζεται να συμπεριφέρονται σαν να κάνουν τέχνη ή κάποιο σημαντικό έργο. Τέχνη, βέβαια, κάνουν οι σχεδιαστές μόδας, και θα μπορούσαν να την παρουσιάσουν κι αλλιώς. Τέχνη με το σώμα τους κάνουν οι μπαλαρίνες - που αυτές κι αν υποφέρουν απ' τις στερήσεις. Άσε που στο next top model μας έχουν ζαλίσει με όλα αυτά που "πρέπει να μάθουν" οι κοπέλες. Τι να μάθουν; Σιγά μην πάρουν και διδακτορικό.
Μπορεί το μόντελινγκ να είναι το πιο άχρηστο επάγγελμα που υπάρχει αλλά προφανώς απαιτεί θυσίες, στερήσεις και σκληρή δουλειά. Πρέπει να προσέχεις μονίμως τι τρως για να μην πάρεις γραμμάριο, να γυμνάζεσαι, να τρέχεις από κάστινγκ σε κάστινγκ τρώγοντας δεκάδες απορρίψεις, να έχεις πειθαρχία, να ανέχεσαι τα χούγια του κάθε φωτογράφου, στυλίστα κτλ. Συν ότι είναι τρομερά ψυχοφθόρο να ξέρεις ότι πάντα υπάρχουν ομορφότερες και νεότερες από σένα. Το ότι φαίνεται λαμπερό απ' έξω (γι αυτό και πολλές ψοφάνε να το ακολουθήσουν) δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο λαμπερό και από μέσα.
Εννοείται ότι όσες θέλουν να ασχοληθούν με αυτό, πρέπει να μάθουν τους κανόνες του πχ. πώς να κάνουν πασαρέλα, πώς να ποζάρουν κτλ. Αλλιώς δεν θα μπορούν να αντεπεξέλθουν σε αυτό. Αυτό απαιτείται σε κάθε επάγγελμα, το μόντελινγκ γατί να διαφέρει;

Οτι θα' φτανε η μέρα που θα υπερασπιζόμουν το μόντελινγκ με τον οποιονδήποτε τρόπο, ούτε που το φανταζόμουν!

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μ'αρέσουν τα μαγαζάκια τυπου Εβερεστ που ειναι ανοιχτα 24 ωρες. Για μενα εχει περασει ανεπιστρεπτι η εποχη του ξενυχτιου και του "αφτερ", αλλα ρε παιδι μου νιωθεις μια ασφαλεια αν υπαρχει στη γειτονια σου "ζωη" 24 ωρες το 24ωρο. Ξερεις οτι αν σε πιασει μια επισιτιστικη κριση τα μεσανυχτα, θα βαλεις ενα μπουφαν πανω απο τις πυτζαμες, θα περασεις απο κλειστα μαγαζια και περιπτερα, και το μαγαζακι θα ειναι εκει να σε περιμενει

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Επιτηδες δεν συμπεριλαμβανω τις εξωγηινες, για να μη φανει οτι δεν εχω προτιμησεις
Απο που ειναι το ανιμεισον;

Δε μου αρέσει καθόλου η φουρνιά/γενιά των σημερινών 60-65άρηδων που τα ξέρουν όλα μα ό λ α, είναι αμετακίνητοι στις απόψεις τους και δεν εκτιμούν (οι περισσότεροι) ιδιαίτερα το γεγονός ότι δε σε προσεταιρίζονται με τα ατράνταχτα επιχειρήματά τους, που στην περίπτωση εκείνη κατά την οποία η άποψή σου διαφέρει από τη δική τους, θεωρούν ότι απλώς τους πας κόντρα. Δηλαδή, αυτή η αλαζονεία ότι η άποψή τους είναι θέσφατο και όσες άλλες εκφράζονται δεν μπορεί πάρα να είναι αντίδραση που στρέφεται στο πρόσωπό τους και δεν είναι δυνατόν αυτός που την εκφράζει να την πιστεύει κιόλας, με ξεπερνάει. Αλαζονεία και απαξίωση. Και, φυσικά, ξερολίαση (η οποία να’ ναι κολλητική?).

Μαζί με τους 60-65άρηδες και οι νεότεροι που έχουν την ίδια νοοτροπία; Ρωτάω για μια φίλη μου από το χωριό, δεν την ξέρεις, αλλά είναι πάρα πολύ σοφή και της αρέσει να λέει "Όταν καταλάβεις πως έχω δίκιο, θα είναι αργά" :))))
Μ'αρέσει να βουτάω μαλακά* μουστοκούλουρα στο γάλα μου. Μπορώ να φάω έτσι ολόκληρο κουτί. Ποτέ τα μουστοκούλουρα δεν είναι αρκετά :λυγμ:
*Εννοώ τα μαλακά μουστοκούλουρα, αυτά που δεν είναι τραγανά, όχι πως μ'αρέσει να βουτάω τα μουστοκούλουρα με προσεκτικό τρόπο.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Α κι εμενα μου αρεσουν τα μαλακα μουστοκουλουρα. Πολυ σπανιο ειδος ομως :)

Ελάτε να γίνουμε πολλοί οι φάν των μουστοκούλουρων και δή των μαλακών. Τα έχω συνδυάσει με τα καλοκαίρια στο χωριό όταν ήμουν παιδάκι. :)))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Επισης μου αρεσουν και τα μαλακα (μουλιασμενα με σιροπι) μελομακαρονα. Δυστυχως κι αυτα ειναι σπανια, διοτι θεωρουνται "καλα" οταν ειναι σκληρα/τραγανα.

Αναφορικά με τα μουστοκούλουρα, τα μεγάλα, μαλακά μέσα σε σακουλάκι που κλεινει καλά, θα παραμεινουν μαλακά. Αν μεινουν ανοιχτά ή στον αέρα, θα σκληρύνουν.

Αναφορικά με τα μελομακάρονα, Αντέρωτα, είναι απιστευτα πολύ γρήγορο και ευκολο να φτιάξεις τα κουλουράκια (εγώ τα φτιάχνω για το γιο μου σε άσχετες φάσεις). Φτιάξε και μέλωσέ τα όσο θες.

Αναφορικά με τους 60-65, μάλλον δικιο έχεις Κόρτο, μόνο που νεότερη, δεν ειχα πολλές συναναστροφές με αυτή τη γενιά. Τώρα που εγέρασα, το βλέπω με τους γονείς μου, με τους γονείς των φιλων μου και όσους κληρονομεί κανείς μετά το γάμο, κατάλαβες. Δηλαδή, δε μας φτάνουν τα δικά μας σόγια, πρεπει να τσακωνομαστε και με τα ξένα. :))))

Έλλη, λέγαμε για τα μουστοκούλουρα που τα αγοράζεις έτσι, τραγανά, όχι για τα δυσεύρετα μαλακά, τις γκουμουτσίτσες, που γίνονται στην πορεία σκληρές λόγω απροσεξίας.
Αν και στην Στιλλ δεν αρέσουν τα μπισκοτέ μελομακάρονα, προτείνω, Αντέρωτα, τώρα στις γιορτές, να φτιάξουμε ομάδα που θα κάνει έλεγχο στα ζαχαροπλαστεία, κάτι σαν τους ράμπο του ΣΔΟΕ. Δεν πουλάς μαλακά μουστοκούλουρα και μελομακάρονα; Φαουλάρα, κύριε!

Παιδια, τα μ.μ (μαλακά μουστοκουλουρα) δεν ειναι δυσευρετα.
Αν θες, θα ρωτησω τον μπαμπα μου, που ειναι της δουλειας, για ακρες. :))))