Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Happy socks μόνο. Εβγαλαν συλλογή monty python
Οπου, χθες, @Αντίβαρο ημουν downtown και λίγο πριν βγω απο ενα στενάκι και πέσω πάνω στην Ερμού, βλέπω απο μια βιτρίνα ενα stand με τη συλλογή απο τα Happy Socks, μπαινω ολοχαρη να ρωτήσω κι ακολουθεί ο εξής διάλογός:
-Καλησπέρα.
-Καλησπέρα!
-Μήπως, παρ' ελπίδα, έχετε τη συλλογή των Happy Socks με το silly walk των Monty Python?
-Ααα;
το χέρι στην καρδιά, πού με έχασε; Στο παρ΄ελπίδα ή στους Monty Python?
Μου αρέσει πολύ το φθινόπωρο! Είναι τα προεόρτια των Χριστουγέννων. Όπως είναι φυσικό μου αρέσουν πολύ τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά. Μου αρέσει επίσης, όταν οι γιορτές τελειώνουν και ετοιμαζόμαστε για την καρδιά του χειμώνα.
Εισαι άνθρωπος του κυκλου. :ρ
Καθολου δεν μου αρέσει, όταν τελειωνουν οι γιορτές των Χριστουγέννων, δηλαδή, οταν ξημερώνει πρωτοχρονιά, νομιζω οτι ψιλομελαγχολώ. Και τα τελευταια χρόνια, εχω αποκτήσει μιαν αδημονία για τα Χριστούγεννα τέτοια, που εχω διάθεση να στολισω νωρις νωρίς, απο τη γιορτή του γιου μου ακόμη.
Δηλαδή, με πιάνει τέτοια θλίψη με το πέρας των γιορτών που ξεστολίζω πολύ άμεσα, ωστε να συμβιβαστώ γρήγορα με την ιδέα οτι θα χρειαστει να περιμένω πάλι 11+ μήνες για να αρχισω τα Τζινγκλ Μπέλζ. ΚΑι να φανταστείς, πριν τον γιο μου, τα Χριστουγεννα μου ηταν αδιαφορα, όπως κι ολες οι υπόλοιπες φανφαρες.

Το φθινόπωρο είναι πολύ βροχερό και με υγρασία. Τα Χριστούγεννα πολύ χαζοχαρούμενα, η Πρωτοχρονιά δεν ξέρω καν γιατί γιορτάζεται. Άσε που με ενοχλούν και τα πιτσιρίκια με τα κάλαντα. Ο χειμώνας όταν είναι κρύος με ενοχλεί λόγω κρύου ενώ αν είναι ήπιος με ξενερώνει που δεν είναι αρκετά...χειμώνας. Η δε άνοιξη που αρχίζουν και κυκλοφορούν μύγες, κουνούπια κλπ είναι μια αηδία. Άσε που έχει ψύχρα πρωί και βράδυ και ζέστη το μεσημέρι. Το καλοκαίρι σκάω, ιδρώνω, αλλάζω ρούχα συνέχεια και γεμίζει και ο τόπος κατσαρίδες. Να μην πω για τις παραλίες που γεμίζουν κόσμο που οι μισοί από αυτούς να κατουράνε στη θάλασσα, φαντάσου που κολυμπάμε. Και μετά ξαναέρχεται το φθινόπωρο...

η Πρωτοχρονιά δεν ξέρω καν γιατί γιορτάζεται.
Το ίδιο πράγμα νιώθω για τα γενέθλια μου. Έχω σταματήσει να τα γιορτάζω από τα 20 κάτι. Ευτυχώς που πέφτουν κοντά στην πρωτοχρονιά (που επίσης σιχαίνομαι), οπότε όσοι ξέρουν τη λόξα μου, μου φέρνουν τα δώρα τότε ή αργότερα.
Δεν μου αρέσει που υπερβολικά άσχημοι άνθρωποι, νιώθουν υπερβολικά όμορφοι. Δεν μιλάω για αγάπη προς τον εαυτό, που όλοι πρέπει να έχουμε, μιλάω για το: εγώ κι αλλος κανείς, φτου σου παλικαρά μου/κοπελάρα μου. Μετά από εσένα το χάος.
Δηλαδή, καθρέφτες στο σπίτι τους δεν έχουν; Μη χειρότερα.
Και οκ, αν υπάρχει ναρκισσιστική διαταραχή πάει στο διάολο, λες τον γελοίο ας τον να ρεζιλεύεται. Αν ο άλλος είναι απλώς ψώνιο, πως τον (προσ)γειώνεις χωρίς να τον πληγώσεις; Κάνεις τον αδιάφορο μπας και πάρει το μήνυμα;
Άλλο ένα αχρείαστο πρόβλημα στο κεφάλι μου :μπράβο:

Εντομεταξύ το silly walk φαίνεται ότι εξαντλήθηκε στο site τους. Σε όλα τα νούμερα.
...

Δεν μου αρέσει η Ανια Τέιλορ Τζόι. Βρίσκω άκρως αντιπαθητική τη φάτσα της και νεροβραστη. Εικάζω είναι ο βασικός λόγος που έχει ανοδική πορεία η καριέρα της.

Το ίδιο πράγμα νιώθω για τα γενέθλια μου.
Ανυπομονω καθε χρονο για τα γενεθλια μου. Και δεν εχω καταληξει ακομη γιατι. Για τα δωρα; Γιατι με θυμουνται κατι απιθανα ατομα; Γιατι μαζευομαστε απο νωρις το μεσημερι, μαγειρευουμεπινουμεπαιζουμεεπιτραπεζια και παει ως απογευμα; Γιατι ωριμαζω εναν χρονο;
#Ωριμαζω, ειπα.

🤔 Θα σου έλεγα, αλλά από κοντά. Έτσι στα γρήγορα μου ήρθαν 3 απαντήσεις, που δένουν και μεταξύ τους.
Για τη δική μου περίπτωση ίσως φταίει και η λέξη κλειδί που ανέφερες. Δεν ωριμάζω. Γερνάω. Θυμάμαι με πόση λαχτάρα περίμενα την ενηλικίωσή μου. Μέχρι παρτάρα είχα κάνει (ποιος εγώ) σε ντίσκο. Και μόλις κατάλαβα τι περιέχει το "πακέτο", ήμουν σε φάση: Εεε... δενΕεε... Δεν θααα. Μήπως, λέω μήπως, γίνεται να πάμε πίσω; Όχι ε; Μμμάλιστα.
Αλλά τι να περιμένεις από παιδί που δεν έβγαινε από την κοιλιά της μάνας του :μπράβο:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν μου αρέσει η Ανια Τέιλορ Τζόι. Βρίσκω άκρως αντιπαθητική τη φάτσα της και νεροβραστη. Εικάζω είναι ο βασικός λόγος που έχει ανοδική πορεία η καριέρα της.
Εχεις δικιο, αλλα εμπαινα 🙈

Εμενα μου αρεσει μονο το καλοκαιρι. Ολες τις αλλες εποχες κρυωνω και με ενοχλουν τα μακρυμανικα.
Μαζί σου. Τα μακρυμάνικα δε με ενοχλούν αλλά μου αρέσει η ελευθερία του ντυσίματος το καλοκαίρι. Φοράς ένα πράγμα (φόρεμα συνήθως) και τέλος! Ιδανικά θα ήθελα να ζούσα κάπου που θα υπήρχε άνοιξη (από Απρίλιο)- καλοκαίρι, ε, άντε και Σεπτέμβρης. :αγαπώ:
Μυρωδιά πεύκου, αλμύρας, τζιτζίκια... παγωτό, φρούτα και τζατζίκι...

@Χρυσένια είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος!

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Δεν ξερω αν ειμαι ευτυχισμενη ακομη. Ξερω σιγουρα πως ειμαι σε καλο δρομο.

Μου αρεσει πολυ "η αβασταχτη ελαφροτητα του ειναι". Ορισμενοι θεωρουν τον Κουντερα υπερτιμημενο, οπως και το πιο γνωστο βιβλιο του.
Αλλοι -μεσα σε αυτους και εγω- ειναι ενθουσιασμενοι . Μου αρεσει πολυ ως ψυχογραφημα. Διαμελιζει τις σκεψεις των ηρωων και τις εκθετει μπροστα στα ματια σου. Επισης με γοητευει πως οι πρωταγωνιστες ειναι οξυδερκεις, με πολυ καλη γνωση του εσωτερικου τους κοσμου. Μακαρι να ηταν ετσι οι περισσοτεροι ανθρωποι. Θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον η ζωη.

Υπερτιμημένο από ποιόν άραγε και ως προς τι;
Λογικά, το υπερτιμημένο σε έναν συγγραφέα πηγαίνει ως προς τη λογοτεχνική του αξία. Τώρα από ποιόν; από συγκεκριμένους κριτικούς και συγκεκριμένη μερίδα αναγνωστών που θεωρούν τους άλλους κριτικούς και τους άλλους αναγνώστες λιγότερο γνώστες. Κάπως έτσι πάει (υποθέτω). Τώρα ποιοι θεωρούν υπερτιμημένο τον Κούντερα, συγκεκριμένα, δεν έχουμε ονόματα και διευθύνσεις (ή και να είχαμε τι θα κάναμε;). Πέρι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Κάθε λογοτέχνης και κάθε λογοτεχνικό έργο έχουν την δική τους "τιμή" ή "αξία" αν θες.
Ο όρος "υπερτιμημένος" είναι εντελώς εσφαλμένος και νομίζω πως φανερώνει έναν λανθάνοντα ελιτισμό.
Το να μην σου αρέσει ένας συγγραφέας είναι λογικό και κατανοητό (λέμε τώρα:φιρουλί:), το να αμφισβητείς την αξία είναι το λιγότερο ανοησία...

Δεν διαφωνώ ΚΑΘΟΛΟΥ σε αυτά που λες @Νικόλας Δε Κιντ . Μόνο που εσύ απαντάς στο ερώτημα εάν πρέπει να υπάρχει σαν όρος το "υπερτιμημένος" συγγραφέας και εάν εντέλει μπορεί να κριθεί η τιμή ή η αξία ενός έργου / συγγραφέα.
Άρα απαντάς σε άλλο ερώτημα από αυτό που έθεσες :ζντόινγκ:

Εγω καταλαβα οτι μαζι μιλάτε αλλα καταλαβαινετε χωρια. :ρ (@Χρυσένια φωτιες αναψες με τον Κούντερα)

Και για να συνδραμω στην κουβέντα, συμφωνώ με τη Χρυσένια που ΔΕΝ θεωρει τον Κούντερα υπερτιμημένο, παρόλο που δεν κατατασσω την ελαφρότητα στα 3-4 καλυτερα βιβλία του. Μπούστα ειναι αυτά, βεβαίως.

Διαφωνώ, επισης βεβαίως, με τον Μοκαντάσα που θα μας πει "Ποιάαα Αμστελ, μωρε;" για τον Κούντερα, αλλά και πάλι.

Κατα τα άλλα, καλά. :ρ