Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παραθετω εδω αυτο το στυλ ανθρωπακίων που βλεπω απο φετος στις διαφημισεις να μου πειτε αν εχω παθει παρακρουση εγώ ή οι γραφίστες.

Και επειδη εμφανιζονται κυριως σε διαφημισεις κανω και δωρεαν τοποθετηση προϊόντος :Ρ

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παρακαλω τη βοηθεια σας

Μια φιλη μου κινεζουλα κανει μια ερευνα πανω σε μεθοδους μεταφρασεων, και εκανε αυτο το γκαλοπ πανω στη μεταφραση ενος ποιηματος. Παραθετει την κυριολεκτικη μεταφραση μια προτασης, και κατοπιν δειγματα 2 μεταφραστων που ακολουθουν διαφορετικες φιλοσοφιες, ο ενας πιο κυριολεκτικη, ο αλλος πιο πολυ πανω στην κατανοηση ενος αγγλοφωνου: για παραδειγμα εκει που το πρωτοτυπο λεει "οι κιτρινες παπιες πετανε" (οπου οι κιτρινες παπιες συμβολιζουν την αγαπη στην κινεζικη κουλτουρα), ο πρωτος μετεφρασε "yellow ducks" ο δευτερος μετεφρασε "love birds", οποτε σε καθε περιπτωση υπαρχει μια απωλεια πληροφοριας.

Καλουμαστε λοιπον να βαθμολογησουμε κατα ποσο μας αρεσει το καθε παραδειγμα. Νομιζω δεν κραταει παρα πολλη ωρα και θα τη βοηθησει στην εργασια της. Οποτε καντε την καλη αν εχετε χρονο αγαπητοι συμφορουμιται

Έχουμε νέα 😃😃😃
Ο/Η 刘雨桐 έγραψε:
By the way, I just received good news that my graduation thesis has been selected as the one of the best graduation theses in Beijing for undergraduates.😆

The reason why my thesis was chosen as "excellent" is that I conducted a survey (though the design of questionnaire is an innovation) and used the standard methods to analyse the data.

@Ιαβερης - να σε χαιρόμαστε, χρόνια πολλά και αναγνωστικά! Άντε και από τα μέρη μας κάποια στιγμή στο μέλλον, να κάνουμε κι αυτοπροσώπως καμιά ανταλλαγή βιβλίων!
Σ'ευχαριστώ πολύ, Καστάλια! :αγκαλιά::φιλί:Όντως, μετά από 10+χρόνια χρωστάω μια συνάντηση, ας ελπίσουμε του χρόνου. :)

Χρόνια πολλά, @Ιαβερης (έτσι, χωρίς να ξέρω τι γιορτάζεις. Ευχη είναι παρτη και μη μιλάς :αγκαλιά:)

Ενα βράδυ, σε ενα από τα παιδιά που κρατάω (who's your nanny? Tsiou is your nanny), στο πιο μεγάλο, είχα βάλει πριν τον ύπνο να δούμε βιδεο από λούμπεν. Τις προάλλες είχε τεστ ιστορίας κι έπρεπε να βοηθήσω στο διάβασμα. Όσο εγώ μιλούσα κι εκεινο έκανε ακροβατικά και με διεκοπτε, διότι βαριοταν (δικός μου άνθρωπος το παιδί) είχα σιγουρευτεί πως δεν ακουγε λέξη από όσα έλεγα. Σε κάποια φάση, εκεί που είχα πάρει απόφαση πως πρέπει να επαναλάβω όσα ειπα 4,5,8,10 φορές (δικός μου άνθρωπος, ξαναλέω), φτάνω στο απόσπασμα του βιβλίου που λέει ότι δικαίωμα ψήφου δόθηκε μόνο σε όσους πλήρωναν φόρους, ενώ αποκλεισθηκαν οι γυναίκες, παίρνω ανάσα για να προχωρήσω στην επόμενη παράγραφο, και στα αυτιά μου, από 3 μέτρα πιο πέρα, φτάνει το: "Αλλά αυτοί είστε".
Μου ρθε να πάρω τον πατέρα τηλ. και να του πω, έλα σπιτι, εγώ φευγω. My work here is done :σαςευχαριστώ: Μα πόσο περήφανη.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
'ευχαριστώ πολύ, Καστάλια! :αγκαλιά::φιλί:Όντως, μετά από 10+χρόνια χρωστάω μια συνάντηση, ας ελπίσουμε του χρόνου. :)
Τα many happy returns, που λέμε και στο χωριό μου, και πραγματικά, όποτε έρθεις και θελήσεις, κάνε σινιάλο να κανονίσουμε συνάντηση στην Θεσσαλονίκη.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σε τι διευκολύνει αυτό ακριβώς ρε @Αντέρωτας ; Πάλι έχεις μετρήσει διακόσιες και διακόσιες κουταλιές και μετράς και τέσσερεις κάθε φορά που φτιάχνεις τον καφέ σου. Μάλλον σου αρέσουν οι μετρήσεις;
Καταρχας εννοειται οτι δεν τις μετρουσα μια-μια. Απλα εβαζα τις ιδιες κουταλιες. Το 200 το ειπα κατα συμβαση

Προσπαθω να ακολουθω την λογικη του delayed gratification, δηλαδη να κανεις μια θυσια πριν για να διευκολυνεσαι αργοτερα. Κατα κανονα η αρχικη δυσκολια ειναι υποδεεστερη της επερχομενης διευκολυνσης. Μου φαινεται οτι αυτη ειναι μια σταθερα στο συμπαν, και αντανκλαται πχ στη θρησκεια (κανε θυσιες τωρα για να πας στον παραδεισο η στη νιρβανα αργοτερα) και στη γιατρικη (το προλαμβανειν κρειτον του θεραπευειν).

@Αντέρωτας μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αλλά μη ξεχνάς πως οι σταθερές του σύμπαντος μπορεί να μη βρίσκουν εφαρμογή στον φραπέ. Ο φραπές είναι ένα σύμπαν μόνος του. Επίσης η προετοιμασία και η παρασκευή του φραπέ δεν μπορεί να νοηθεί ως αγγαρεία ή δυσκολία. Νοείται μόνο ως τέχνη και ως λειτούργημα. Ευχαριστώ.

Στη σημασία της ιεροτελεστίας του καφέ -της τέχνης, του λειτουργήματος - θα συμφωνήσω @Μοκαντάσα αλ Σάφερ . Ύψιστη τέχνη. Μόνο στο φραπέ θα τα χαλάσουμε. (περί ορέξεως βέβαια - αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη ο Φραπές ΔΕΝ είναι καφές! Καφές είναι όλα τα άλλα.)
ΥΓ: Εντάξει, ξέρω. Περιμένω τις βολές. (Ειδικά από Βόρεια Ελλάδα... χαχα)
ΥΓ2: Η αφισούλα @Μοκαντάσα αλ Σάφερ , τα σπάει.

@ΚρίτωνΓ , ο φραπές είναι καφές και όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι αιρετικός και πρέπει να καταδικαστεί σε ισόβια πόση τσαγιού, χαμομηλιού και φασκόμηλου. Αν δεν μετανοήσει να καταδικαστεί επιπλέον σε συχνή πόση ροφήματος φύλλων Αλεξανδρείας ...

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Βασικα ναι, παραδεοχομαι οτι σαν πειραμα μαλλον δεν πετυχε τοσο πολυ, καθοτι η υποκειμενικη προσληψη του αισθηματος αγγαρειας του να μεταφερω το περιεχομενο ηταν πιο αγγαρεια απο την καθημερινη προετοιμασια απο 2 δοχεια. Οοποτε ισως μιλαμε για μια εξαιρεση του κανονα, που ομως οδηγει σε ενδιαφερουσες φιλοσοφικες συζητησεις.

Μήπως να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό νήμα για τον καφέ; (άντε και για τον φραπέ) Να τσακωθούμε με την ησυχία μας;
Α, ρε @Αντέρωτας καινά δαιμόνια σπέρνεις!