Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ιζι, προσωπικά δεν ξέρω ποιος είναι ο Αμβρόσιος και τι κοτσάνες λέει ή εχει πει κατά καιρούς ή αν είναι άλλος ενας γραφικός τυπος που εχει δημόσιο λόγο. Ξερω ότι είναι ενας παπάς.

Δηλαδή, και Αποτέτοιο Αποδαυτόπουλο να τον έλεγαν με επάγγελμα βοηθος βοηθού υπευθύνου ορόφου, ωρυλά ή καπνοδοχοκαθαριστής το ίδιο θα με εξόργιζε. Αν είναι παράφρων, όπως λες και δεν εχω κανέναν λόγο να σε αμφισβητήσω, καλό θα ήταν να τον μαζευε η οικογένειά του ή όποιος τον έχει από κοντά, τέλος πάντων, να του δώσουνε τη βοήθεια που προφανώς χρειάζεται και να του αφαιρέσουν το λόγο. Μονo κακό κάνει να κυκλοφορεί ελευθερα.

Βγαινει ο κάθε ανεγκέφαλος υπανθρωπίσκος να πει την παπαριά του και πατάει στην ανοχή που δειχνει ο κόσμος στη βλακεία, στην παραφροσύνη, στη γραφικότητα. Και καλά ο αναιμακτος σχολιασμός σε θεματα επικαιρότητας, πολιτικά κλπ (που και πάλι, εγω δεν μπορώ πια να παρακολουθησω και να κουνήσω συγκαταβατικά το κεφάλι). Αλλα όταν καπηλεύεται κάποιος μια τέτοια καταστροφή προκειμένου να πει -τι;- ένα μάτσο μπαρούφες (ειτε θρησκευτικής αποχρωσης, είτε πολιτικής κοκ), θελω απλώς να τον φτύσω, να τον βρίσω, ίσως και να τον σφαλιαρίσω. Δεν ξέρω, με αγρίεψε πάρα πολύ.

Last edited:
Ιζι δεν ειναι παραφρων, ενας κακοψυχος ειναι γεματος μισος. Ασε που χαρακτηριζοντας τον παραφρων ουσιαστικα τον απενοχοποιουμαι απο αυτα που λεει. Ενας παραφρων κατα καποιο τροπο εχει το ακαταλογιστο και δεν μπορεις να τον κατηγορησεις. Αυτος ομως ειναι μητροπολιτης, δυστυχως επηρεαζει κοσμο και συνεχως καταφευγει σε κυρηγματα μισους. Αν υπηρχε κολαση θα ειχε σιγουρη θέση στην πρωτη σειρά.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Έλλη είσαι καταπέλτης! Δεν διαφωνώ σε τίποτα παιδιά, ούτε θέλω να τον απενοχοποιήσω (αλίμονο). Όμως σ' αυτά που λέει για κεραυνούς και διαβάτες και γυμνιστές (για τις χθεσινές του δηλώσεις λέω) δεν μπορείς να μην διακρίνεις και παραφροσύνη ΕΚΤΟΣ από σκατοψυχιά. Αν δεν ήταν αυτός που είναι, ποιος θα του έδινε σημασία; Πραγματικά απορώ πώς τον κρατάνε.

Είναι αυτά γραφόμενα ανθρώπου που είναι στα καλά του; Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να τα διαβάσεις, αρκεί να ρίξεις μια ματιά στην εμφάνιση του μπλογκ.

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πωπω.. καταφέρνει το ακατόρθωτο: να σε κάνει να θέλεις να ψηφίσεις Τσίπρα :))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
(βλεποντας για νιοστη φορα τη Μερα Ανεξαρτησιας [με τους εξωγηινους] :))) )
Εκεινη την εποχη των εξ-φαιλς, που ημουν αγριο και ανησυχο νιατο, παντα "εστηνα αυτι" οταν ακουγα για εξωγηινους και ουφα και συνδυαζοντας φημες, εικονες και θεωριες, προσπαθουσα να σχημτισω την κοσμοθεωρία μου. Το οπτικο υλικο βεβαια αποτελουταν απο αμφιβολες θολες φωτογραφιες που θα πετυχαινα σε κανα περιοδικο, ή κανενα βιντεο στην τηλεοραση (μεχρι και οι ειδησεις που και που ανεφεραν παραξενες εμφανισεις).

Μου δημιουργηθηκε λοιπον η απορια, αν απο το 60 μεχρι σημερα που και που καποιος τυχαινε να φωτογραφησει ενα ουφο, σημερα που η κουτση Μαρια εχει καμερα, γιατι εχει χρονια να εμφανιστει ουφο, οεο; :Ρ Γιατι στο Χαρδαβελλα εβγαινε ο καθενας να πει οτι ειδε ουφο, και σημερα δεν εχει τυχει κανενας γιουτουμπερ να δει ουφο, οεο;

Ειχα απορια αν παρατηρησε κανενας αλλος το "παραδοξο" και βρηκα αυτο το αρθρο. Καποιος δινει την εξηγηση οτι "δεν ανεβαζονται φωτογραφιες με ουφο επειδη τα ουφο δεν εμφανιζονται καθαρα". Μμμμ ναι :μαναι:

Last edited:
Πωπω.. καταφέρνει το ακατόρθωτο: να σε κάνει να θέλεις να ψηφίσεις Τσίπρα :))))
Πραγματικά, όλα τα χάιλαιτ του Τσίπρα μαζεμένα :))))
Να πάρει πόδι πρέπει ο Αμβρόσιος, το να βγαίνει επίσημη απάντηση από την Εκκλησία ότι δεν συμφωνεί με τις απόψεις του, δεν λέει τίποτα. Καταρχάς ο τύπος, πέρασε από δίκη για ρητορική μίσους όταν έλεγε να φτύσουν και να μαυρίσουν όλοι τους γκέι. Αθωώθηκε βέβαια αλλά δεν έχει να κάνει.

Λοιπόν, σήμερα πρωί στη Σόλωνος με πλησιάζει ένας νεαρός τουρίστας πιθανόν από βόρεια Ευρώπη ή ίσως Γαλλία. Ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος στα αγγλικά:
- Συγγνώμη, μιλάτε αγγλικά, μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι?
Εγώ: Αν μπορώ, ευχαρίστως
- Που μπορώ να βρω ένα μέρος για να έχω ιδιωτικότητα?
Εγώ: Θέλεις κάποιο καφέ?
- Οχι. Βασικά μένω σε ξενοδοχείο, με άλλα άτομα στο δωμάτιο και πρέπει να πάω κάπου ιδιωτικά για να κάνω κάτι. Οχι ναρκωτικά.
Εγώ: Χρειάζεσαι wi fi? (εντάξει, ηλίθια ερώτηση, το παραδέχομαι αλλά ταίριαζε στο σουρεάλ της περίστασης)
- Οχι
Εγώ: Μπορείς να πας σε κάποια τουαλέτα ενός καφέ.
- Βασικά, όσο το κάνω μπορείς να είσαι μαζί μου? Οχι, δεν θέλω να μου κάνεις εσύ κάτι. Απλά, θέλω να είναι κάποιος μαζί μου όσο το κάνω.
Εγώ: Οχι, δεν έχω χρόνο για τέτοια. Γεια.
- Εντάξει, γεια.

:ανέκφραστος:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ηθελε ιδιωτικότητα αλλα ηθελε καποιον μαζι του; Γιατι δεν εμενε με τους φιλους του; :Ρ

(μου φαινεται οτι εχω βρωμικο μυαλο :|)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
- Βασικά, όσο το κάνω μπορείς να είσαι μαζί μου? Οχι, δεν θέλω να μου κάνεις εσύ κάτι. Απλά, θέλω να είναι κάποιος μαζί μου όσο το κάνω.
Εγώ: Οχι, δεν έχω χρόνο για τέτοια. Γεια.
- Εντάξει, γεια.

:ανέκφραστος:
Πλάκα κάνεις;! :ανέκφραστος:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
πάντως, ήδη από την αρχή της σειράς Sharp Objects, μια ιδέα που σου περνά έντονα, είναι πως δολοφόνος είναι:
η μητέρα της Καμίλ. Μία νεκρή η κόρη της, τότε. Τωρα, με τα δύο αυτά κοριτσάκια είχε προσωπική επαφή. Τους έκανε μαθήματα, από όσο καταλαβαίνω. Υπάρχει η μαρτυρία του πιτσιρικά για "γυναίκα" που απήγαγε το κορίτσι. Κι επιπλέον ξεριζώνει τις βλεφαρίδες της πράγμα που θεωρητικά θα μπορούσε να έχει κάποια συγγένεια με το ξερίζωμα των δοντιών.

Δεν ξέρω αν θα είχε σχέση κι αυτό: το 3ο κοριτσάκι είναι ξεκάθαρο πως ήταν κι αγοροκόριτσο, κάτι που αυτή ξεκάθαρα δεν εγκρίνει. Η ίδια είναι κοκέτα και την κόρη της την θέλει πραγματική κουκλιτσα.

μην μου πείτε όμως.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τωρα αμα κοιταξουμε στο ΥΤ βλεπουμε το καθε πιτσιρικι να κανει παπαδες, ειτε εντυπωσιακες βουτιες στη θαλασσα, ειτε παρκουρ, ειτε εκπληκτικη ευστοχια στο μπασκετ, ειτε εκπληκτικη σκοποβολη, ειτε να μουτζουρωνει ενα τοιχο ή χαρτι και να βγαινει αριστουργημα, ειτε να κανει ολοκληρη ορχηστρα με το στομα του, ειτε να επιδεικνυει αλλα ξεχωριστα ταλεντα... ενα απλο χαζεμα και με κανει να πιστευω οτι γεμισαμε επιδειξιομανείς υπερανθρωπους, ή να νιωθω κριση κατωτεροτητας.
Και μέσα σε αυτό το κλίμα, υπάρχει και η μόδα του balconing.

Ελύτης: Η Τελετή

Σύννεφο σύννεφο που πάς
είδα και πέρασε παπάς
Δίχως το καλημαύχι του
κι είχε σταυρό στη ράχη του

Τις ξέρω αυτές τις μυρωδιές
τα γιούλια και τις πασχαλιές
Τις ρόδες που ακουστήκανε
κι οι ξώπορτες κλειστήκανε

Συννέφιασε συννέφιασε
κι έτσι ο Θεός μας έφιασε
Στους έρωτες και στους καιρούς
ν' αφήνουμε μικρούς σταυρούς.

Last edited:
Ναι είναι ωραίο ποίημα. Το έβαλα εδώ, γιατί ήθελα να σβηστεί μετά από λίγο καιρό, όταν (ελπίζω) να έχουν σβηστεί και κάποιες μνήμες. Ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση. :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ακόμα χρησιμοποιω ενα παλιο υπολογιστη με βίστα. Στα βιστα εχουν ληξει οι ανανεωσεις και η υποστηριξη καποιων αππς (chrome, firefox). Πλεον δεν μπορω να ανοιξω καποιες σελιδες, οπως φουσκωμενα "blogs" και ενημερωτικα σαιτ. Οι αλγοριθμοι java, php, asp και δε συμμαζευεται που δειχνουν κυλιωμενα κειμενα, λινκς, thumbnails κλπ φορτωνουν και γονατιζουν τον υπολογιστη μου. Αρχιζω και εκτιμω τις αρχες του μινιμαλισμου, δηλαδη σελιδες γραμμενες με απλο κωδικα και δεν ειναι ολο χρωματα, εικονες και εφε

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
στο βιδεοκλίπ του Beat it, οι δυο σκληροί τυπάδες, κάνουν στην μονομαχία τους ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατών ώστε να μην γρατζουνίσουν τον αντίπαλο.
:))))

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
έχει ακούσει κανείς αν και πότε θα μεταφραστει το τελευταίο βιβλίο του Λιόσα? "The Neighborhood" ειναι ο αγγλικός τίτλος

Η σκυλίτσα μου έφαγε φόλα, η μητέρα μου την πήγε στον κτηνίατρο κι ο άνθρωπος της είπε ότι σχεδόν δεν υπάρχει ελπίδα για το ζώο και πρότεινε ευθανασία. Δεν μου κάνει καρδιά να πω ναι, δεν μπορώ όμως και με τη σκέψη ότι το ζώο βασανίζεται. Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω μισήσει τόσο πολύ το ανθρώπινο γένος...