Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Στο κλίμα των ημερών: οι μεγάλες εφευρέσεις που σημάδεψαν τον τελευταίο αιώνα. Μετά το δάχτυλο, σειρά έχει το κυκλικό κοίταγμα, δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε. :))))

Πλάκα, πλάκα, το Ελληνικό Πάσχα με τα αμνοερίφια ολόκληρα σουβλισμένα και στροβιλιζόμενα και την τσίκνα και την (απερίγραπτη) μουσική σαν συνολικό σκηνικό είναι από τα πιο βάρβαρα αλλά καλά διατηρημένα έθιμα (παγκοσμίως).
Κάτι τέτοια (και κάτι ταυρομαχίες στην Ισπανία) δείχνουν πως από κάτω από τον πολιτισμό (αν τον ξύσεις λιγάκι) κοιμάται ο πρωτόγονος άνθρωπος (κοιμάται δεν πέθανε).

Το Πάσχα το έχω συνδέσει με το εξοχικό (=μακριά από τις ανέσεις μου και το βόλεμα), από τότε που με θυμάμαι βασανιζόμουν κάθε φορά που ερχόταν η εποχή. Αλλά και στην Αθήνα εξακολουθεί να μην μου αρέσει. Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με τα βαρελότα. Δηλαδή κάπου ώπα με τα μπαμ μπουμ.

Χθες τα ξημερώματα άκουσα θόρυβο έξω, και βγήκα η παλικαρού (γιατί ποτέ δεν θα μάθω) να δω τι γίνεται. Πρόλαβα να δω την ουρά μιας γατούλας πάνω στο ίδιο παρτέρι που είχα δει πριν χρόνια κάτι κρεμανταλάδες, και τους είχα ρωτήσει αν θέλουν να πάρω την αστυνομία, μέχρι που πρόσεξα την αμφίεσή τους, και κάτι περίεργα πράγματα που έμοιαζαν με πιστόλια, και κατάλαβα, με χρονοκαθυστέρηση βεβαίως βεβαίως, ότι από αυτό που πρότεινα προσπαθούν να ξεφύγουν. Πάρε με στον γάμο σου, να σου πω και του χρόνου.
Ήταν από τις δυνατές μου στιγμές. Για τα γόνατά μου που έτρεμαν, δεν μπορώ να πω το ίδιο. Ευτυχώς πάνω στην μανία τους να φύγουν, όχι δεν με είδαν, ούτε καν με άκουσαν.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
τα αμνοερίφια ολόκληρα σουβλισμένα και στροβιλιζόμενα ... είναι από τα πιο βάρβαρα αλλά καλά διατηρημένα έθιμα.
Ομιλεις ωσαν μιλένιαλ :χμ:
κάτω από τον πολιτισμό (αν τον ξύσεις λιγάκι) κοιμάται ο πρωτόγονος άνθρωπος (κοιμάται δεν πέθανε).
Προσφατα ακουσα εναν τηλε-ψυχιατρο να λεει οτι το ανθρωπινο ειδος δεν προλαβε ακομα να εξελιχτει τοσο πολυ, αφου εχει ζωη πανω στον πλανητη μερικα εκατομμυρια χρονια. Το σχολιασε αυτο αναφερομενος στους ψυχολογικους μηχανισμους που ωθουν τους νεους να κανουν κορωνοπαρτυ

Μιας και μιλάμε για το Πάσχα.

Είμαι από αυτούς που θέλουν να είναι με την γυναίκα τους και το παιδί τους κάνοντας αυτά που μας αρέσουν (τα δικά μας) ανεξαρτήτως μέρας. Πολύ πολύ σπάνια θέλω παρέες, οπότε δεν συμπαθώ τις υποχρεωτικές μαζώξεις των εορτών. Τις οποίες έχω γλυτώσει 2 χρόνια τώρα και είμαι ελαφρώς χαρούμενος γι αυτό. Τις αντιπαθώ για τις mainstream καταστάσεις που συμβαίνουν, συμπεριλαμβανομένου την υπερβολική κατανάλωση φαγητού.

Θα ήθελα να συμπληρώσω στην κουβέντα για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, με την ευκαιρία της εορτής του Αγίου Γεωργίου, ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι υπήρχε κάποιος δράκος που εμπόδιζε τους ανθρώπους να πιουν νερό σε μια πόλη στην άκρη του κόσμου. Και ο Άγιος Γεώργιος πήγε και τον σκότωσε και τους λύτρωσε.

Έκανα το συνειρμό σήμερα και δεν μπορούσα να το πιστέψω. Συνδύασα και το γεγονός ότι στην επιστροφή μου από διακοπές στο Άγιο όρος, με προμήθευσε συνταξιδιώτης μου ένα μικρό θρησκευτικό βιβλίο, μιας και νόμιζε ότι αλλαξοπιστησα, που μιλούσε για το ψέμα που έχουν λανσάρει στην ανθρωπότητα για την ύπαρξη των δεινοσαύρων.

Αυτά.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Το καλο με τις γιορτες ειναι, πως καταλαβαινεις, ποιούς ανθρωπους εχεις πραγματικα διπλα σου.
Εναι λιγα χρονια που λεω, πως δικοι μας ανθρωποι ειναι αυτοι, που μενουν και οταν τελειωνουν τα γλεντια.

Ήταν πολύ όμορφα φέτος,ίσως επειδή είχαμε καιρό να μαζευτούμε οικογενειακώς και να γλεντήσουμε το απόλαυσα περισσότερο.
Παντού τριγύρω στη γειτονιά άκουγες γέλια,χαρούμενες φωνές,ανθρώπους να εύχονται ο ένας στον άλλο,μουσικές,
μυρωδιές από φαγητά ..
Ένα κλίμα ευφορίας και κοινότητας,το ακριβώς αντίθετο της απομόνωσης,της κακομοιριάς και της κατάθλιψης που έφερε η καραντίνα.

@Χρυσένια κάτι με κάνει να πιστεύω πως δεν εννοείς για το καθάρισμα,ε?

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ευχαριστώ. Πρέπει όμως να αφαιρέσεις τουλάχιστον μία δεκαετία ακόμα. Είμαι προ μιλένιαλ εποχή. Generation X κλασικόν δείγμα
Καλως, εγω ειμαι κλασικο δειγμα της D Generation
(Το πιασατε; de-generation, παρακμη. Καλο ε; )